TEMAT: Trawa cytrynowa

Trawa cytrynowa 04 Lut 2017 13:03 #521445

  • Stachu
  • Stachu's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 184
  • Otrzymane dziękuję: 147
Witam trawę cytrynową już hodowałem w zeszłym roku

DSC_0399.jpg


Le potem mi zakwitła :flower2:
kwitnienietrawa2.png


kwitnienietrawa.png


Jest to jednak roślina która po kwitnieniu ginie :flower1:
martwatrawa.png


Oto jednak nowe pokolenie trawy. moja zeszłoroczna roślina wypuściła dość nasion by odbudować jej populację w tym roku
wysiewytrawywtymroku.jpg


Aby zrozumieć jak hodować trawę cytrynową trzeba poznać jej środowisko. Trawa cytrynowa rośnie na bagnach ale nie są to typowe torfowiska na jakich rosną niektóre trawy i rośliny mięsożerne. Są to tereny zalewane przez wodę (gdzie lądowa nie przystosowana do podmokłych warunków roślinność gnije wytwarzając mnóstwo substancji odżywczych). Dlatego też hodowla wygląda następująco:
Pojemnik, doniczka, gleba: Pojemnik na wodę musi być duży i najlepiej wrzucić tam trochę kompostu patyków i innych gnijących rzeczy. Doniczka musi być duża ponieważ roślina posiada bardzo duży i bardzo silny system korzeniowy (kilka sadzonek bez trudu prze korzeniło doniczkę jaką widać na zdj z zeszłego roku z czasu jak była zielona). Najlepiej zastosować glebę uniwersalną ale (i tutaj nie przesadzam) nalać do niej dużo nawozu (2-3 razy więcej niż zalecają) i zmieszać z trawą i innymi gnijącymi rzeczami (w naturze właśnie przerasta taką bogatą glebę z gnijącymi fragmentami roślin)

Podlewanie i nawożenie: nawozimy co ok tydzień, 1,5 tygodnia, większą dawką niż zalecają (lecz bez dużej przesady). najlepiej codzienniej uzupełniać pojemnik z wodą do pełna (można delikatnie zalać roślinę)

Stanowisko: Słoneczne

Kwitnienie: Pod koniec lata roślina powinna zakwitnąć

Zimowanie: Jeśli roślina nie zakwitnie to w odpowiednich warunkach powinna przetrwać zimę i odrosnąć w następnym roku. W zimę należy ograniczyć podlewanie (gleba lekko wilgotna) i obniżyć temperaturę do 5-10 stopni

Uwaga w pełni lata i późną wiosną kiedy jest ciepło to w opisanych warunkach trawa będzie zadowolona i będzie szybko rosła ale z jej doniczki i pojemnika na wodę może trochę śmierdzieć gnijącą roślinnością (jak z bagna) warto to wziąść pod uwagę jeśli ktoś zechce taką roślinę hodować

Wiem że roślinę można wykorzystać jako przyprawę ale ja hoduję ją raczej dla ozdoby. Dostałem ją gratis do pływacza sprowadzonego z Włoch. Jeśli ktoś chce ją wykorzystać jako przyprawę to zalecam ją wyciągnąć gdzieś tak w połowie wakacji z ziemi zanim zakwitnie bo inaczej zniszczy się. Jadalne jest kłącze pod ziemią.
Ewolucja Tworzy różne niezwykłe organizmy

Hoduję rośliny owadożerne, sukulenty, kilka innych roślin takie jak dracena i placyterium
Ostatnio zmieniany: 04 Lut 2017 13:04 przez Stachu. Powód: błąd ze zdjęciem
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta, Forumowa Żabula, izy10, Peteri, Babcia Ala, Ag


Zielone okna z estimeble.pl

Trawa cytrynowa 04 Lut 2017 19:58 #521506

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14122
  • Otrzymane dziękuję: 10436
Małe sprostowanie chciałabym dodac :)
W trawie cytrynowej najsmaczniejszą częścią jest zgrubienie znajdujące się pomiędzy korzeniami a źdźbłami, wygląda ono, jak 'łodyga' a składa się z wielu warstewek liści, które w tym miejscu są delikatne, pozbawione łyka.

Źdźbła trawy cytrynowej można ususzyć i dodawać do herbaty. Swoją trawę podlewałam normalnie, jak inne rośliny doniczkowe. Jeśli chodzi o kiełkowanie, to najlepiej wyrastała trawa z nasion prosto z Azji :) Całkowitą porażką okazało się kupowanie sadzonek na Allegro, bo były rachityczne i nie rokowały żadnej nadziei :) Ale ostatnio piękne kępy trawy cytrynowej można znaleźć wiosną w marketach budowlanych, co jest rzeczą bardzo pozytywną, jako, że warunków do jej zimowania nie mam :)
Za tę wiadomość podziękował(a): Forumowa Żabula, Babcia Ala

Trawa cytrynowa 08 Lut 2017 15:51 #522286

  • Stachu
  • Stachu's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 184
  • Otrzymane dziękuję: 147
Cóż możliwe że nasiona z Azji są dobre ale ja mam nasiona z własnej hodowli i już kiełkują (wyjątkowo szybko). Po za tym (jako ciekawostka) właśnie kiełkują mi Starce popielne

Trawa cytrynowa
kieki3.jpg


Starce Popielne
kieki.jpg


kieki2.jpg
Ewolucja Tworzy różne niezwykłe organizmy

Hoduję rośliny owadożerne, sukulenty, kilka innych roślin takie jak dracena i placyterium
Za tę wiadomość podziękował(a): Forumowa Żabula, Bobka

Trawa cytrynowa 17 Lut 2021 19:08 #748807

  • ama
  • ama's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 311
  • Otrzymane dziękuję: 2147
Zakupiłam
IMG_20210216_145119.jpg


Posiałam w podłoże do wysiewu. Nasion nie przykryłam tylko mocno je zwilżyłam,nakryłam folią i postawiłam na kaloryfer.
IMG_20210216_145307.jpg


Teraz cierpliwie czekam na efekty.
Jeśli się uda ;) to planuję kilka wysadzić do gruntu w ogrodzie i kilka do donic.Będzie i dla ozdoby i przyprawa pod ręką :)
pozdrawiam ama
Za tę wiadomość podziękował(a): Nimfa, JaNina, Babcia Ala, Bobka, JaKasiula

Trawa cytrynowa 18 Lut 2021 19:06 #748970

  • ama
  • ama's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 311
  • Otrzymane dziękuję: 2147
No szok :supr3: wczoraj wysiana ,a dzisiaj po południu taki widok :dance:

IMG_20210218_140002.jpg

Minęła doba i kuwetka się zazieleniła.Takiego efektu zupełnie się nie spodziewałam.Liczyłam, że za jakiś czas może kilka roślinek pokaże się na wierzchu ,a tu szczota.

Teraz nie wiem co dalej .Przysypać ziemią czy perlitem??? A może właściwym jest tak je zostawić, bez przykrywania? :jeez:
Proszę o radę co dalej, bo szkoda żeby roślinki się zmarnowały :flower1:
pozdrawiam ama
Ostatnio zmieniany: 18 Lut 2021 19:07 przez ama.
Za tę wiadomość podziękował(a): Agucha8801, Babcia Ala, Bobka, JaKasiula

Trawa cytrynowa 18 Lut 2021 23:14 #749047

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14122
  • Otrzymane dziękuję: 10436
Zostaw te kiełki w spokoju i daj im rosnąć :) Zrób tylko od góry jakąś foliową kopułkę, aby siewki miały wilgoć w powietrzu.
Za tę wiadomość podziękował(a): Babcia Ala, Bobka, ama

Trawa cytrynowa 19 Lut 2021 17:46 #749169

  • ama
  • ama's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 311
  • Otrzymane dziękuję: 2147
Hiacynto dziekuję :hug:
Wczoraj zdjęłam folię,ale już kuweta nakryta foliowym woreczkiem.Namiocik umocowałam na patyczkach do szaszłyków.
pozdrawiam ama
Za tę wiadomość podziękował(a): Babcia Ala

Trawa cytrynowa 19 Lut 2021 19:13 #749184

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3439
  • Otrzymane dziękuję: 7307
Nie wiem jak u innych ale przy nadmiarze wilgoci takie siewki potrafiły u mnie zginąć w ciągu 2-3 dni.
Za tę wiadomość podziękował(a): Babcia Ala

Trawa cytrynowa 19 Lut 2021 19:31 #749187

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 7689
  • Otrzymane dziękuję: 50723
Ja nie przykrywam trawy cytrynowej. Na początku licho rośnie i się lekko kładzie. Jednak po jakimś czasie już rośnie jak trzeba.

IMG_3505.jpg

Te wysiałam 15.01.
Ama, ja sporo pisałam o trawie cytrynowej w warzywniku w wątku o rzadkich warzywach :)
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Za tę wiadomość podziękował(a): Babcia Ala, ama

Trawa cytrynowa 21 Lut 2021 15:48 #749468

  • ama
  • ama's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 311
  • Otrzymane dziękuję: 2147
Janinko :kiss3: dziękuję już poczytałam .Na razie rośnie ładnie.
pozdrawiam ama
Za tę wiadomość podziękował(a): Babcia Ala


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Tola, Carmen
Wygenerowano w 0.279 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum