TEMAT: Woskownica pensylwańska (Myrica pensylvanica)

Woskownica pensylwańska (Myrica pensylvanica) 23 Lut 2018 11:14 #591290

  • Stachu
  • Stachu's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 184
  • Otrzymane dziękuję: 144
Witam dziś opiszę coś co miałem dawno opisać ale jakoś pomysłu nie miałem a teraz wiosna się zbliża myślę o tych roślinach i wymyśliłem jak to opisać i gdzie.

UWAGA!!! Woskownica pensylwańska nie jest hoją. Są to dwie zupełnie odmienne rośliny wspominałem już o tym w specjalnym temacie "Hoya a Woskownica (różne rośliny)" dodanym w dziale Hoya. Tam znajdziecie opisy różnic pomiędzy roślinami.

Tak więc przechodząc do tematu Woskownica pensylwańska (Myrica pensylvanica) to bardzo ciekawa roślina taki krzaczek o ciekawych woskowych liściach i jeszcze bardziej woskowych owocach. Może rosnąć w ogrodzie ja jednak hoduję go w donicy dlatego temat umieściłem tutaj. Roślina raczej się do domu nie nada ale na taras jak najbardziej. Jest bardzo odporna i "elastyczna" może rosnąć w skrajnie różnych warunkach toleruje przesuszenia jest odporna na przelania może rosnąć w "bogatej" w składniki odżywcze glebie jak i w zwykłym torfie bez dodatków. Może być w słońcu i cieniu.

Jednak w hodowli tarasowej gdzie do donicy możemy namieszać odpowiednią glebę możemy ją podlewać i (w miarę możliwości) zapewnić odpowiednie naświetlenie by roślina rosła jak najlepiej. W jakich więc warunkach Woskownica pensylwańska rośnie najlepiej? Jest to roślina torfowiskowa która zdołała "wydostać się" z bagien i zasiedlić inne środowiska dlatego też jest taka odporna ale nadal najlepiej rośnie w warunkach torfowiskowych.

Trochę suchych faktów:
Podlewanie: Jest w prawdzie odporna na przesuszenia jednakże jest to roślinna bagienna więc najlepiej rośnie w mokrej glebie dodatkowo tylko w tych warunkach puszcza odrosty.
Gleba: Roślina torfowiskowa więc torf się najlepiej sprawdzi ja zastosowałem mieszankę torfu i ziemi uniwersalnej w proporcji 2:1. Można jednak zastosować czysty torf podobno roślina ma pewne pożyteczne kultury bakterii przy kożeniach które pomagają jej rosnąć dlatego też nie wymaga nawożenia
Stanowisko: Najlepiej słoneczne ale spokojnie da radę w półcieniu lub na stanowisku jasnym ale nie słonecznym
Zimowanie: Konieczne posadzona w ogrodzie roślina da sobie radę bez dodatkowych osłon jednak w donicy którą może przemrozić trzeba zapewnić odpowiednią osłonę lub schować roślinę do piwnicy/ na strych. Dodatkowo roślina w donicy nie jest odporna na przymrozki jednak nie zniszczy się po przymrozku tylko zrzuci wszystkie liście (dodam że roślina w odpowiednich warunkach jest zimozielona)
Kwitnienie: Roślina jest dwupienna czyli występuje u niej podział na rośliny damskie i męskie. Roślina kwitnie na wiosnę puszcza owoce które robią się fioletowe (w miarę dojrzenia). 1/4 masy tych owoców to wosk.
Wielkość rośliny: W naturze do 4 metrów w hodowli ogrodowej w zależności od warunków od 1,5 do 4 metrów a w donicy myślę że do metra dorośnie ale zobaczymy
Ciekawostki: Roślina jest wykorzystywana do produkcji kosmetyków szczególnie dezodorantów młode listki po potarciu wytwarzają ładny charakterystyczny zapach. Dodatkowo wosk z owoców wykorzystywany jest do produkcji świec.

Tyle faktów i opisów oto moje woskownice

Zdjęcia z lata:
M
28309003_2060332727513981_2102575846_n.jpg


K
28308925_2060332724180648_2137634520_n.jpg


Zdjęcia z dziś
M
28458780_2060332500847337_378579591_n.jpg


K
28308790_2060332504180670_1095645206_n.jpg


Jak widać dziś roślina odbija podobnie jak rosiczki dla tej rośliny też było w styczniu za ciepło i zaczęła puszczać ale woskownicy dalsza zima pomimo pąków nie zaszkodzi muszę dopilnować by teraz jej tylko nie przemroziło. Jak zauważyliście nad zdjęciami napisałem K i M chodzi o to że mam 2 rośliny Damską i męską i myślę że tak będę podpisywał zdjęcia by było łatwo zorientować się o którą chodzi. Zauważyłem że damska roślina ma więcej pąków może to kwiaty ale męska też tyle ma tyle że jeszcze tak nie odbija (czyli jeszcze częściowo śpi). Ciekawi mnie czy moja roślina puści owoce. Jeśli tak spróbuję zrobić świeczkę z woskownicy własnej roboty co oczywiści tutaj opiszę.

Roślinę mogę polecić wielu różnym "grupą hodowców" a szczególnie:
- Osoby które szukają roślinki na taras niewymagającej dużej uwagi oraz mogąca rosnąć w różnych warunkach
- osobą które szukają ciekawej i ładnej rośliny o pokroju krzaczka
- Osobą które szukają prostej w hodowli rośliny na której będą ćwiczyć hodowle i przede wszystkim formowanie bonzai

Sprawdzi się też jako ciekawe uzupełnienie kolekcji jak u mnie. Ja ją kupiłem głównie z uwagi na Hoye chciałem mieć roślinę której nazwę często używa się do określenia hoyi.

Pozdrawiam wszystkich
Ewolucja Tworzy różne niezwykłe organizmy

Hoduję rośliny owadożerne, sukulenty, kilka innych roślin takie jak dracena i placyterium
Za tę wiadomość podziękował(a): Malkar


Moderatorzy: Tola, Carmen
Wygenerowano w 0.090 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum