Na każdym, nawet niewielkim balkonie można wygospodarować odrobinę miejsca na ziołowy ogród.
Zioła można sadzić w rozmaitych pojemnikach, skrzynkach, skrzyniach, doniczkach, a nawet w starych szufladach. Na dno takiego pojemnika do uprawy ziół należy wsypać warstwę keramzytu, który będzie wchłaniał nadmiar wilgoci i będzie ją oddawał, gdy ziemia przeschnie. Keramzyt zapewni również rozluźnienie gleby i napowietrzenie korzeni.
Następnie pojemnik należy wypełnić odpowiednią ziemią i posadzić zioła. Do tego celu stosuję mieszaninę odkwaszonego torfu z kompostem, który przywożę z działki. Jeśli stosuje się ziemię paczkowaną ogrodniczą, należy zwrócić uwagę, czy nadaje się ona do hodowli roślin przeznaczonych do spożycia, czy jedynie do roślin ozdobnych. W przemysłowych kompostowniach przerabia się najrozmaitsze odpady i czasami taka ziemia nie nadaje się do hodowli ziół.
Wybierając pojemniki do sadzenia ziół warto pomyśleć o ich późniejszej 'obsłudze'. Z pewnością zioła lepiej będą rosły w większych pojemnikach, ale zioła rosnące zioła w małych doniczkach dają możliwość przeniesienia pojemników podczas chłodów, burzy lub silnego deszczu do mieszkania.
Najprostszą i najszybszą metodą pozyskiwania roślin jest kupowanie podrośniętych ziół w doniczkach. Kupując sadzonki należy zwracać uwagę na kondycję roślin. Zioła nadwiędnięte, przesuszone, zbyt wybiegnięte o cienkich długich łodyżkach na pewno będą gorzej rosły.
Większość ziół najlepiej rośnie w pełnym słońcu lub w półcieniu, więc balkonowy ogród ziołowy powinien być skierowany na południe, wschód, południowy wschód lub południowy zachód. W zacienionej przestrzeni zioła rosną gorzej, będą zbyt wybiegnięte, wiotkie i będą mniej aromatyczne.
Słońce i wiatr szybko wysuszają glebę w doniczkach, więc ogród balkonowy wymaga częstszego podlewania niż zwykły ogród.
Chociaż zioła są tolerancyjne na tymczasowe niedobory i nadmiar wody w glebie, ale należy dbać, aby zbyt długo nie były przesuszone lub zalane wodą po deszczu.
Zioła muszą być regularnie uszczykiwane i przycinane, aby przyspieszyć wzrost nowych bocznych pędów i zapobiec zawiązywaniu nasion.
W skrzynce posadzone są: majeranek, rozmaryn, szczypior, czosnek i pietruszka: