TEMAT: Ziołowy ogród na balkonie

Ziołowy ogród na balkonie 26 Kwi 2018 18:16 #602825

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Na każdym, nawet niewielkim balkonie można wygospodarować odrobinę miejsca na ziołowy ogród.
Zioła można sadzić w rozmaitych pojemnikach, skrzynkach, skrzyniach, doniczkach, a nawet w starych szufladach. Na dno takiego pojemnika do uprawy ziół należy wsypać warstwę keramzytu, który będzie wchłaniał nadmiar wilgoci i będzie ją oddawał, gdy ziemia przeschnie. Keramzyt zapewni również rozluźnienie gleby i napowietrzenie korzeni.
Następnie pojemnik należy wypełnić odpowiednią ziemią i posadzić zioła. Do tego celu stosuję mieszaninę odkwaszonego torfu z kompostem, który przywożę z działki. Jeśli stosuje się ziemię paczkowaną ogrodniczą, należy zwrócić uwagę, czy nadaje się ona do hodowli roślin przeznaczonych do spożycia, czy jedynie do roślin ozdobnych. W przemysłowych kompostowniach przerabia się najrozmaitsze odpady i czasami taka ziemia nie nadaje się do hodowli ziół.

Wybierając pojemniki do sadzenia ziół warto pomyśleć o ich późniejszej 'obsłudze'. Z pewnością zioła lepiej będą rosły w większych pojemnikach, ale zioła rosnące zioła w małych doniczkach dają możliwość przeniesienia pojemników podczas chłodów, burzy lub silnego deszczu do mieszkania.

Najprostszą i najszybszą metodą pozyskiwania roślin jest kupowanie podrośniętych ziół w doniczkach. Kupując sadzonki należy zwracać uwagę na kondycję roślin. Zioła nadwiędnięte, przesuszone, zbyt wybiegnięte o cienkich długich łodyżkach na pewno będą gorzej rosły.


Większość ziół najlepiej rośnie w pełnym słońcu lub w półcieniu, więc balkonowy ogród ziołowy powinien być skierowany na południe, wschód, południowy wschód lub południowy zachód. W zacienionej przestrzeni zioła rosną gorzej, będą zbyt wybiegnięte, wiotkie i będą mniej aromatyczne.

Słońce i wiatr szybko wysuszają glebę w doniczkach, więc ogród balkonowy wymaga częstszego podlewania niż zwykły ogród.
Chociaż zioła są tolerancyjne na tymczasowe niedobory i nadmiar wody w glebie, ale należy dbać, aby zbyt długo nie były przesuszone lub zalane wodą po deszczu.

Zioła muszą być regularnie uszczykiwane i przycinane, aby przyspieszyć wzrost nowych bocznych pędów i zapobiec zawiązywaniu nasion.

W skrzynce posadzone są: majeranek, rozmaryn, szczypior, czosnek i pietruszka:
Ostatnio zmieniany: 26 Kwi 2018 18:17 przez Hiacynta.
Za tę wiadomość podziękował(a): Pestka


Zielone okna z estimeble.pl

Ziołowy ogród na balkonie 26 Kwi 2018 18:49 #602838

  • Forumowa Żabula
  • Forumowa Żabula's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8491
  • Otrzymane dziękuję: 3477
Alinko a czy my mamy wątek o ziołach, tzn, chodzi mi i taki w którym jest opis które zioła najlepiej będą rosły od wschodu, które od zachodu a które od południa? :think:
Dobrego dnia. Pozdrawiam.

Ziołowy ogród na balkonie 26 Kwi 2018 19:09 #602846

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Większość ziół przyprawowych stosowanych w kuchni będzie dobrze rosły po stronie wschodniej, południowej i zachodniej :) Rosnące po stronie południowej trzeba będzie jedynie więcej podlewać :)
Za tę wiadomość podziękował(a): Forumowa Żabula, Pestka

Ziołowy ogród na balkonie 26 Kwi 2018 19:19 #602853

  • Forumowa Żabula
  • Forumowa Żabula's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8491
  • Otrzymane dziękuję: 3477
Tak myślę żeby spróbować swojej przygody z ziołami przyprawowymi. Użycie świeżej przyprawy do potraw, to smakowicie brzmi. :yummi: :yummi:
Dobrego dnia. Pozdrawiam.

Ziołowy ogród na balkonie 26 Kwi 2018 19:46 #602860

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Nie gadaj, tylko sadź :)
Za tę wiadomość podziękował(a): Forumowa Żabula

Ziołowy ogród na balkonie 06 Maj 2018 18:24 #604780

  • Forumowa Żabula
  • Forumowa Żabula's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8491
  • Otrzymane dziękuję: 3477
W tą sobotę byłam na targu ale nie mieli ziół, mają być w tą sobotę co będzie. Fajnie, wreszcie będę miała swój parapetowy zielnik. :dance: Już się nie mogę doczekać. :whistle:
Dobrego dnia. Pozdrawiam.

Ziołowy ogród na balkonie 05 Kwi 2020 21:53 #702763

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Z foliaka przesadziłam kilka musztardowców i mizun do dużej donicy. Będzie ona stała blisko drzwi balkonowych, aby mieć je pod ręką. Na czas większych mrozów w nocy donica została jednak przeniesiona do mieszkania.

mizuna-donica.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna

Ziołowy ogród na balkonie 24 Maj 2021 15:49 #763225

  • Tamarika
  • Tamarika's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 8
  • Otrzymane dziękuję: 13
Próbuję swoich sił w temacie ziół! To chyba jedyne rośliny, jakie mnie jeszcze nie pokonały. Szczypiorek, bazylia, kolendra, pietruszka to taka moja baza, którą mam na balkonie każdego roku. W zeszłym roku część z nich zajęła mi mszyca, co wcale mi nie pomagało... Ale się nie poddaję i w tym roku robię kolejną próbę
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Tola, Carmen
Wygenerowano w 0.283 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum