TEMAT: Doniczka samonawadniająca

Doniczka samonawadniająca 28 Maj 2020 19:27 #711776

  • renmanka
  • renmanka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 731
  • Otrzymane dziękuję: 4674
Czy ktoś z Was korzysta z doniczek samonawadniających? Dostałam od męża śliczny komplet, ale zupełnie nie wiem jak do takiej skrzynki posadzić pelargonie, czy potrzebny będzie keramzyt, do jakiego poziomu nalewać wodę. Jest tam wskaźnik min/max, ale nie wiem ile roślina potrzebuje, żeby jej nie przelać. Może ktoś z Was ma takie skrzynki i może mi doradzić jak z tego korzystać by kwiaty były zadowolone :thanks:

doniczka.jpg
Pozdrawiam Celina
Ostatnio zmieniany: 28 Maj 2020 19:28 przez renmanka.


Zielone okna z estimeble.pl

Doniczka samonawadniająca 29 Maj 2020 21:28 #711961

  • TomekD
  • TomekD's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Posty: 342
  • Otrzymane dziękuję: 1192
Celino,

Parę lat temu na rynku nie było takich wynalazków.
Wtedy trochę eksperymentowałem z uprawą i podlewaniem 'od dołu'.
Jako pojemniki wykorzystywałem kastry budowlane albo doniczka + plastikowy durszlak :woohoo:

Sporo opisów podobnych konstrukcji jest w sieci.
Nie spotkałem się jednak wtedy z tym by do transportu wody (tutaj ponacinane 'kubki' w dolnej wkładce) używać keramzytu czy perlitu.
Było to samo podłoże na bazie torfu, mocno ubite, bez dodatku rozluźniaczy typu perlitu (to już powyżej dolnej wkładki).

Sam pomysł jest ciekawy i dość skuteczny, jednak...

W praktyce największym problemem okazały się korzenie które skutecznie przerastają te 'ponacinane kubki' i przerastają do wody/pożywki. Nie zatrzyma ich agrowłóknina, nawet w więcej niż jednej warstwie.

Istnieje rozwiązanie które to podobno eliminuje.
Jest niestety dość drogie.
To agrowłóknina pokryta warstwą miedzi.
Wymyślili to nasi przyjaciele ogrodnicy zafascynowani dość specyficzną odmianą, powiedzmy, pomidorów - taką rozdzielnopłciową :-)

Dzięki za przypomnienie pomysłu.
Mam kupione kiedyś dwa kawałki takiej agro z miedzią.
Spróbuję eksperymentalnie wsadzić jakiegoś dwarfa do doniczki z durszlakiem i podlewaniem od dołu - zobaczymy czy ta agro z miedzią faktycznie zadziała.
pozdrawiam,
Tomek
Ostatnio zmieniany: 29 Maj 2020 21:54 przez TomekD.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna, renmanka


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Tola, Carmen
Wygenerowano w 0.299 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum