TEMAT: Co nieco o hojach - OPIS UPRAWY

Co nieco o hojach - OPIS UPRAWY 09 Cze 2016 09:26 #479185

 • Forumowa Żabula
 • Forumowa Żabula's Avatar
 • Offline
 • Platinum Boarder
 • Posty: 8460
 • Otrzymane dziękuję: 3228
Na ogół zaraz po zakupie hoi zastanawiamy się jakie miejsce będzie najodpowiedniejsze dla naszej roślinnej piękności? Czasami brak odpowiednich informacji i wiedzy na ten temat, doprowadza roślinę do przedwczesnej śmierci. Mamy nadzieję, że te informacje pomogą wszystkim w uprawie pięknych i obficie kwitnących roślin domowych. Dla ułatwienia nazwy hoi ustawiono w porządku alfabetycznym.

Chłód, czyli temperaturę 10-15 st. C są odpowiednie dla hoi:

australis, bella, bella variegata, calycina, carnosy (wszystkie), compacta 'Krinkle 8', fungii, globulosa, kerrii, lacunosa, linearis, longifolia, motoskei, obovata, pauciflora, polyneura, pottsii, wszystkie odmiany pubicalyx, serpens, sheperdii.


Temperatura w granicach 15,5-21 st.C będzie najlepsza dla hoi:

aldrichii, anulata, archboldiana, arnottiana, australis tenuipes, benquetensis, bhutanica, bilobata,bordenii, brevialata, burtoniae, callistophylla, camphorifolia, caudata, cembra, chlorantha, chlorantha var. tuituilensis, chuniana, cinnamomifolia, citrina, coriacea, curtisii, davidcummingii, deykei, dimorpha, diptera (także IML 261, 266), diversifolia, dischorensis, dolicosparte, eitapensis, erythrina (jak również IML 511), erythrostemma (jak również IML 1428), excavata, finlaysonii, flavida, greenii, halophylla, heuschkeliana, incrassata, incurvula, ischnopus, kanyakumariana, kentiana, limoniaca, litoralis, lobbi, loherii, macgillivrayi, macrophylla, magnifica, meliflua i meliflua sp. , micrantha, Fraterna, merrillii, multiflora, naumanii, nummularoides, obscura, odetteae, pachyclada, padangensis, parasitica, parviflora, pentaphlebia picta, polystachya, pottsii, purpureo-fusca, pusilla, retusa, rigida, samoensis, schneei, subglabra, thomsoni, tsangii (syn. ds-70),verticillata (acuta), vitellina (syn. fuscomarginata), vitellinoides (syn. meredithii), siariae.


Hoje ciepłolubne najlepiej będą się czuły w temperaturze 21,1 st. C i wyższej:

Wszystkie hoje z rodziny Eriostemma
anulata, australis (ssp. oramicola), australis (ssp. Sanae), clemensiorum, collina, cummingiana, dennisii, densifolia, hypolasia, imperialis var. rauschii, latifolia, megalaster, mindorensis, mitrata, pachyclada, patella, ruscifolia, subcalva, waymaniae.


ROŚLINA: Hoja
RODZINA: Apocynaceae


GATUNKI: Są kwestią sporną jeśli chodzi o ich ilość, ale wiadomo że istnieje ogółem 200 gatunków rzeczywistych plus wiele jej pododmian. Według innej klasyfikacji jest ich aż 464 gatunków (podgatunków, odmian, form oraz mutacji odmianowych)


POCHODZENIE HOI - OPIS ROŚLINY:
Hoje występują w tropikalnej części w Azji, Nowej Gwinei, Australii jak i na Filipinach, w tym na 7000 tropikalnych wysp. Rośnie także we wschodnich Indiach, Japonii, Borneo, Sumatrze, Malezji, Indiach, Javie, Bali, Sri Lance, Bangladeszu, Birmie, Himalajach, Tajlandii, w Indochinach i Indonezji.
Hoje są w naturze roślinami pnącymi, ozdobnymi z liści jak i z kwiatów, dlatego też nadają się idealnie do uprawy w donicach oraz do wiszących koszy. Liście mają barwę niemal we wszystkich odcieniach zieleni, są też pokropione srebrnymi plamkami, mogą posiadać różne obwódki, z kolorowym wypełnieniem, zielonym obrzeżem, z różowym, czerwonym i białym ubarwieniem. Na liściach wielu odmian hoi widoczne są białe unerwienia i żyły, które tworzą dla danej odmiany charakterystyczny wzór. Liście mogą być błyszczące, nakrapiane, matowe, skórzaste, aksamitne, szorstkie, mechate oraz gładkie.


KWIATY:
Kwitnąca Hoja jest roślinnym podziękowaniem skierowanym do człowieka, za zapewnienie jej właściwych warunków do egzystencji. Kwiaty na ogół mają kształt gwiazdy, i spora część kwiatów hoi jest pachnących. Zwykle układają się w baldachy tworząc piękne, kolorystyczne i nierzadko pachnące kule. Mają średnio od 20 do 30 kwiatów na baldachu kwiatowym, są też i takie, które mają na baldachu kwiatowym od 2 do 10 kwiatów (np. hoja heushkeliana). Kwiaty mogą być mechate lub woskowate.PODŁOŻE:
Jako podłoża należy użyć ziemi uniwersalnej, kwiatowej, (można ją wyparzyć w piekarniku, by pozbyć się zawczasu niepożądanych gości [3 godziny w 200 st.C] ). Ziemię dobrze jest zmieszać perlitem lub wermikulitem dla szybkiego odprowadzania wilgoci/wody z ziemi. Wymieszać wszystko ze sobą. Na dnie doniczki należy zrobić drenaż z keramzytu, który będzie odprowadzał nadmierną ilość wody z ziemi.
Użyj małych doniczek, ponieważ system korzeniowy jest niewielki. Przesadzenie jest konieczne tylko wtedy, gdy korzenie rośliny przerastają doniczkę lub gdy np. hoja nam choruje. Z moich doświadczeń wynika że hoje lubią mieć ''ciasno w nóżki'' czyli wolą ciaśniejsze doniczki by korzenie mogły szybko wypełnić większą część doniczki. Hoje chętniej kwitną, gdy ich korzenie są ograniczone, a doniczki są lekko (!) ciasnawe. Jednakże z ciasnotą doniczek nie należy przesadzać.STANOWISKO:
Ponieważ hoje rosnące w naturalnych warunkach są pnączami i porastają wysokie drzewa, dlatego stanowisko dla hoi musi być jasne, z przefiltrowanym światłem, aby zapewnić roślinie kwitnienie i prawidłowy wzrost. Rosną dobrze, gdy wiszą pod drzewami, mają wtedy filtrowane światło i ochronę przed burzami (werandowanie w ogrodach), w mieszkaniu natomiast odpowiada im stanowisko jasne, ale za firanką filtrującą świtało. Niektóre odmiany hoi wolą stać bezpośrednio na parapecie południowego okna z powodu ich miłości do wysokich temperatur.PODLEWANIE HOI:
Istnieje wiele odmian hoi o różnych upodobaniach wodnych; jedne lubią dostawać dużo wody, inne zaś wolą być na nowo podlane po przeschnięciu podłoża. Należy jednak pamiętać że nigdy nie wolno pozwolić glebie na całkowite wyschnięcie na przysłowiowy pieprz, ponieważ to grozi obumarciem rośliny. Podlewanie w okresie zimy należy ograniczyć, gdyż jest to okres spoczynku dla tych roślin. Oprócz podlewania wskazanym jest w okresie wiosenno-letnim zraszanie hoi (tzw. kąpiele wodne). Po wykonaniu takiej kąpieli (zraszaniu) nie wolno wystawiać hoi na działanie promieni słonecznych gdyż skutkować to będzie poparzeniem rośliny i pozostałościami na liściach w formie brzydkich plam!NAWOŻENIE HOI:
W sezonie od wiosny do późnego lata nawozimy hoje nawozami do roślin doniczkowych naprzemiennie z Biohumusem. Gdy chcemy zwiększyć kwitnienie należy użyć nawozu o dużej zawartości fosforu i potasu.SZKODNIKI I CHOROBY:
Ziemiórki, tarczniki, mszyce czy wełnowce są wybitnymi wielbicielami hoi. Dlatego dobrze jest sprawdzać często stan zdrowotny rośliny i oczywiście posiadać w swoim domu pod ręką środki chemiczne do zwalczania nieproszonych gości czyli szkodników, gdyby taka możliwość w ich zastosowaniu zaistniała. Te piękne rośliny jakimi są hoje mogą również atakować choroby grzybowe (np.plamy na liściach), jeżeli rośliny są przechowywane zbyt długo w zbyt mokrej ziemi lub przy zbyt dużej wilgotności powietrza.
Roślinę należy wtedy opryskać właściwym do tego fungicydem i przesadzić do doniczki z nowym podłożem.SKORKOWACENIE:
Skorkowacenia na liściach są to takie brązowawe, twarde, wklęsłe lub wypukłe plamki (jakby krostki), które są objawem zraszania roślin stojących w pełnym świetle. Trzeba pamiętać o tym, że kropla wody pozostawiona na liściu działa jak soczewka i w tym miejscu gdzie owa kropla się znajdowała i padało na nią bezpośrednio słońce, wypali się miąższ liściowy pozostawiając po tym brzydką ''papierową'' plamę.ŻÓŁKNIĘCIE LIŚCI:
Powodem żółknięcia liści a w rezultacie ich odpadania, może być kilka powodów, np:
- podłoże jest za bardzo kwaśne lub za bardzo alkaiczne
- korzeniom jest zbyt zimno, (opcja tzw. ''zimnych stóp'')
- podłoże zostało nadmiernie wysuszone lub przelane
- wystąpił niedobór azotu
- nadmierna ilość światła
- brak składników odżywczych w podłożuDLACZEGO MOJA HOJA NIE KWITNIE?
Najprawdopodobniej powodem tego objawu może być:
- za mała ilość światła w pomieszczeniu (roślina ma za ciemno)
- hoja jest niedożywiona (brak jej fosforu i potasu)
- ma zbyt niską wilgotność powietrza
- roślinę posadzono do zbyt dużej doniczkiZRZUCANIE PĄKÓW KWIATOWYCH
I tu powodów może być kilka.
Najczęściej spotykanymi błędami które powodują w roślinie utratę liści, to, np.:
- zbyt gorące pomieszczenie i/lub za mała wilgotność wokół uprawianej rośliny
- gorące lub zimne przeciągi (hoje tego nie znoszą!)
- nadmiernie przesuszone podłoże w której rośnie hojaROZMNAŻANIE HOI:
Najprostszym sposobem na rozmnażanie hoi jest pobieranie sadzonek pędowych w okresie wiosenno-letnim.
Odcięty kawałek rośliny (jej końcówkę) należy, zanurzyć w ukorzeniaczu i zasadzić ją do wilgotnego podłoża takich jak perlit lub wermikulit lub do mieszanki obydwu tych składników w proporcji: 1:1. Najlepsze do tego są wysokie, zamykane pojemniki po ciastach. Po zasadzeniu rośliny do takiego podłoża zamykamy pojemnik i ustawiamy go w ciepłym miejscu domu. Oczywiście nie zapominamy o wietrzeniu pojemnika z rośliną, raz w tygodniu przez 10 minut. W momencie kiedy zauważysz wzrost rośliny w podłożu, to najprawdopodobniej nasza szczepka już się nam ukorzeniła i można ją przenieść do podłoża docelowego. Niektóre osoby ukorzeniają sadzonki hoi np. w woreczkach strunowych gdzie podłożem jest wilgotna ziemia torfowa z dodatkiem perlitu.

Innym sposobem ukorzeniania tych roślin, jest ukorzenianie uciętej szczepki w wodzie. Jednakże zaraz po odcięciu szczepki od rośliny matecznej, oczyszczamy dół ciętej łodygi z soków roślinnych i zanurzamy ją w cynamonie lub węglu leczniczym bądź węglu drzewnym. Pozostawiamy roślinę na godzinę w temperaturze pokojowej (na leżąco), by rana w miejscu cięcia zasklepiła się. Po tym czasie wkładamy szczepkę do szklanki z ciepławą wodą, stawiamy w ciepłym i jasnym miejscu i czekamy na pojawienie się pierwszych korzeni na łodydze.
Maleńkie sadzonki są bardzo podatne na choroby grzybowe, które mogą zniszczyć cały pojemnik sadzonek w kilka godzin, więc dobrze jest kontrolować ich stan na bieżąco.DOBRZE O TYM PAMIĘTAĆ!
Ponieważ w naturze są to rośliny tropikalne, najlepiej rosną i są najszczęśliwsze w temperaturze pomiędzy 15 do 25 st. C i z dużą wilgotnością wokół nich. Pamiętaj że w naszym klimacie większość hoi zimową porą wchodzi w stan spoczynku i wtedy nie należy roślin nawozić.
Hoje preferują wilgotność na poziomie 50% i więcej .
Hoje które bardzo dobrze się czują w dużej wilgotności powietrza to:

calistophylla, deykei, incarssata, finlaynsonii, latifolia, mitrata, multiflora, javaica, nummularoides, odorata, serpens.HOJE WAPIENIOLUBNE:
Wśród odmian hoi istnieją także hoje wapieniolubne i podłoże dla takich hoi powinno wynosić średnio pH 6,5-7,0.
Do podłoża możemy np. dodać: dolomitu, skorupki surowych lub gotowanych jaj (gotowane jaja, muszą być bez dodatku soli), muszelki, pumeks, etc. i oczywiście podlewamy je twardą wodą, czyli tzw. kranówą.
Tym hojom z listy poniżej będą odpowiadały wyżej wymienione warunki:

aff. albiflora, affinis, ariadna/sussuela/lutea, caudata, callistophylla, calycina, carnosa i compacta ( do 7,5 ph), cumingeana, curtisii, densifolia, gonoloboides/diversifolia, imperialis, kenejiana, mindorensis, meredithii, myrmecopa, paziae/Iris Marie.


____________
Rośliny domowe moją pasją. A zwłaszcza hoje!!Pozdrawiam. Krystyna.
Ostatnio zmieniany: 06 Wrz 2017 09:32 przez Forumowa Żabula.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Gosia352, Jaga58, cleo, kermit1968


Co nieco o hojach - OPIS UPRAWY 18 Lis 2016 23:44 #511328

 • Hiacynta
 • Hiacynta's Avatar
 • Offline
 • Administrator
 • gg 9117859
 • Posty: 13281
 • Otrzymane dziękuję: 8581
Dodam może jeszcze, że badania przeprowadzone na University of Georgia wykazały, że Hoya carnosa jest rośliną skutecznie oczyszczającą powietrze w domu z lotnych związków organicznych. Zanieczyszczenia takie jak formaldehyd, benzen i toluen są emitowane przez różne przedmioty - farbowane i apreturowane dywany, panele podłogowe, lakiery, farby, woski, kleje, wydzielają się też z ilustrowanych gazet, ze starych książek. Warto więc w domu mieć kolekcję rozmaitych hoi :)
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Michał, Forumowa Żabula, nati6, Armasza, cleo, kermit1968, Carmen

Co nieco o hojach - OPIS UPRAWY 02 Sty 2018 22:11 #580679

 • Forumowa Żabula
 • Forumowa Żabula's Avatar
 • Offline
 • Platinum Boarder
 • Posty: 8460
 • Otrzymane dziękuję: 3228
HOJA (hoya)- ta piękna i kwitnąca roślina pnąca przy zapewnieniu jej właściwych oraz optymalnych warunków uprawy dla roślin pokojowych, może bardzo długo cieszyć nasze oczy bujnym kwitnieniem i szybkim wzrostem. Wszelkie dotychczas odkryte odmiany hoi mogą stanowić podstawę do wzbogacania swej kolekcji i rozbudowy pasji ogrodniczej / hobbystycznej.
Rośliny domowe moją pasją. A zwłaszcza hoje!!Pozdrawiam. Krystyna.
Temat został zablokowany.

Moderatorzy: Carmen
Wygenerowano w 0.113 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum