TEMAT: Kokedama - wiszący ogród w domu

Kokedama - wiszący ogród w domu 19 Sty 2013 22:26 #112997

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10439
Kokedama to kula kwiatowa wywodząca się z techniki bonsai. Swoim kształtem przypomina interesującą roślinną rzeźbę. W klasycznej japońskiej kokedamie do utworzenia kuli korzeniowej używa się ziemi do bonsai akadama i zielonego mchu.

1kokedama.jpg



Do swojej kokedamy wybrałam oplątwę (Tillandsia cyanea), ponieważ jest typowym epifitem i nie potrzebuje rozbudowanej bryły korzeniowej. Z podlewaniem oplątwy też nie ma problemu, wystarczy ją od czasu do czasu zamgławiać wodą z odżywką,

Po wyjęciu z doniczki, przycięłam trochę korzenie nadając im kształt kuli, z torfu zmieszanego z odrobiną gliny uformowałam kulę otaczającą bryłę korzeniową, owinęłam ją warstwą suchego mchu torfowca (Sphagnum)).

Ponieważ torfowiec był trochę kruchy, całość dodatkowo owinęłam włóknem kokosowym. Zamiast sznurka użyłam cienkiego miedzianego drucika, bo chciałam zrobić wygodny zaczep, żeby przyczepić kulę do pnia draceny, który stracił od dołu trochę liści.

kokedama.jpg
Ostatnio zmieniany: 20 Sty 2013 19:58 przez Hiacynta. Powód: literówki


Zielone okna z estimeble.pl

Kokedama - wiszący ogród w domu 25 Mar 2018 11:05 #597391

  • musssli
  • musssli's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 279
  • Otrzymane dziękuję: 323
Moja kokedama z mchu i paproci :)
DSC_1305m.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Carmen

Kokedama - wiszący ogród w domu 26 Mar 2018 17:41 #597632

  • Michał
  • Michał's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4161
  • Otrzymane dziękuję: 2427
Czy możesz napisać coś więcej jak uprawisz te rośliny, jak wygląda nawadnianie roślin w takiej kompozycji i ogólnie jak sobie z nią radzisz :bad-idea:


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Tola, Carmen
Wygenerowano w 0.175 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum