Cissus rombolistny (Cissus alata) – gatunek rośliny z rodziny winoroślowatych (Vitaceae), z rodzaju Cissus. W naturze występuje od Meksyku przez kraje Ameryki Środkowej po Boliwię. W Polsce stosunkowo popularna (obok kilku innych gatunków z tego rodzaju) roślina doniczkowa.
Cissus rombolistny jest rośliną o długich, sięgających w naturze 3-5 metrów, wspinających się pędach (choć w warunkach domowych zazwyczaj nie przekracza 150 cm). Pędy z czasem rozgałęziają się i drewnieją. Młode pędy, ogonki i spody liści pokryte brązowymi, delikatnymi włoskami. Liście są ciemnozielone, lekko błyszczące, złożone z trzech romboidalnych blaszek. Kwiaty są białe, kremowe bądź żółte do zielonych, owoce ciemnofioletowe do czarnych. W warunkach domowych raczej nie kwitnie i nie owocuje, jego ozdobą są wyłącznie liście i delikatnie zwisające pędy.
Roślina stosunkowo łatwa w uprawie. Miejsce najlepiej półcieniste, bez bezpośredniego słońca. Należy utrzymywać stałą wilgotność podłoża. Temperatura latem 15-24 °C, zimą znoszą spadki do 8 °C. Nawozić umiarkowanie, tylko latem. Rozmnaża się łatwo przez sadzonki wierzchołkowe z dorosłych pędów. Podatny na niektóre szkodniki: przędziorki, roztocze, wciornastki. (źródło: Wikipedia na licencji CC BY-SA 3.0)
Mój cissus wygląda obecnie tak:
Jest to roślina potomna, rozmnażana wegetatywnie z nieżyjącego rodzica