TEMAT: Kroton - trójskrzyn - kodieum, (Codiaeum variegatum)

Kroton - trójskrzyn - kodieum, (Codiaeum variegatum) 25 Paź 2013 00:16 #200347

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Trójskrzyn, kodieum, kroton (Codiaeum variegatum)

Roślina ta pochodzi z Malezji, Sri Lanki oraz Wschodnich Indii. Polska nazwa trójskrzyn, związana z trzema dominującymi kolorami liści, nie przyjęła się. Używa się natomiast powszechnie spolszczonej nazwy innego rodzaju botanicznego, Croton, zaś łacińską nazwą - Codieum variegatum, posługują się zazwyczaj botanicy.
W naturze dorasta do 2 - 2,5 m.
kroton-drzewko.jpg


Kroton jest jedną z najbarwniejszych roślin domowych, ma liście w odcieniach miedzi, zieleni, żółci i czerwieni, brązu. Kształt liści krotona może być jajowaty, fantazyjnie powycinany, wydłużony.

kroton-liscie.jpg


Roślina ta potrzebuje dużo światła, im więcej go, tym kolor liści jest intensywniejszy. Kroton dobrze znosi również bezpośrednie słoneczne światło, należy go jednak chronić przed słońcem w w upalne, słoneczne dni, gdyż liście mogą ulec poparzeniu. Rośliny stojącej na słońcu nie wolno też zraszać wodą.

Kroton wymaga podwyższonej wilgotności powietrza, zimą w suchym pokoju bardzo często gubi liście, źle toleruje też przelanie wodą korzeni. Podlewać należy go wodą miękką, często zamgławiać, oplukiwać liście, gdyż jest często atakowany przez przędziorki.
Nawozić należy go umiarkowanie, najlepiej stosując 1 raz w tygodniu 1/2 dawki nawozu dla roślin zielnych i co jakiś czas (3-4 nawożenie) nawóz dla roślin kwitnących wzbogacony o żelazo.


Zielone okna z estimeble.pl

Kroton - trójskrzyn - kodieum, (Codiaeum variegatum) 26 Paź 2013 22:11 #200741

  • darob66
  • darob66's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 755
  • Otrzymane dziękuję: 366
Piękny...nie dla mnie ,już dwa zamordowałam :oops:

Kroton - trójskrzyn - kodieum, (Codiaeum variegatum) 26 Paź 2013 22:44 #200748

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Niestety krotonom nie służy centralne ogrzewanie zimą :) najlepiej czują się w zimowym ogrodzie, wśród gęstwiny innych roślin i nawilżaniu powietrza ;)

Kroton - trójskrzyn - kodieum, (Codiaeum variegatum) 20 Sie 2016 20:40 #497602

  • nataliaada
  • nataliaada's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 62
  • Otrzymane dziękuję: 50
Ja mam 2 takie:


SDC14946-2.jpg


SDC14949-2.jpg


Nie znam, niestety, nazw odmian. Ogólnie, mam krotony, za dość problemowe rośliny, aczkolwiek, chyba już się nauczyłam utrzymywać je przy życiu hehe. Miałam kiedyś więcej, ale ze 2 mi padły i 2 mi ubiła koleżanka z pracy, podczas mojego urlopu ;)
Za tę wiadomość podziękował(a): Carmen

Kroton - trójskrzyn - kodieum, (Codiaeum variegatum) 16 Wrz 2017 17:17 #564954

  • nati6
  • nati6's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 424
  • Otrzymane dziękuję: 652
Dziś w markecie kupiłam tego krotona do towarzystwa :hearts:
2017-09-1615.00.59.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Carmen


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Tola, Carmen
Wygenerowano w 0.297 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum