TEMAT: Lipka pokojowa(afrykańska)

Lipka pokojowa(afrykańska) 27 Mar 2014 10:03 #237799

  • peonia
  • peonia's Avatar
Roślina dawniej bardzo popularna dzisiaj prawie zapomniana.

W naturze jest to duży krzew lub małe drzewko. Jego największą ozdobą są duże, jasnozielone, w zarysie sercowate lecz klapowane i miękko owłosione liście. Także młode pędy są delikatnie owłosione. Na końcach młodych pędów pojawiają się luźne kwiatostany(tzw. baldachogrona) złożone z 15 do 30 dość dużych kwiatów. Pojawiła się odmiana która kosztem pręcików ma zwiększona ilość płatków. Stosunkowo niedawno pojawiła się też odmiana miniaturowa.

Lipka jak na drzewo przystało rośnie bardzo szybko i z upływem lat potrzebuje dla siebie sporo miejsca.

Występowanie

Pochodzi z Afryki Południo­wej, gdzie jest mocno rozga­łęzionym krzewem lub niewielkim drzewem.

Wysokość

W naturze dorasta do 4 m. W uprawie pokojowej również może osiągnąć znaczną wysokość, najczęściej zależną od wysokości naszego sufitu i chęci posługiwania sie sekatorem.

Termin kwitnienia

W warunkach mieszkania prawie zawsze jest to okres późnej wiosny.



Obraz009.jpg


Zielone okna z estimeble.pl

Lipka pokojowa(afrykańska) 04 Maj 2014 16:54 #252684

  • Malkar
  • Malkar's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 1191
  • Otrzymane dziękuję: 2300
Pamiętam lipkę z dzieciństwa, z lat szkolnych. Rosła w jednej z klas mojej szkoły podstawowej. Była to duża roślina i pamiętam, że kwitła.
Przez długie lata jej szukałam, ale ostatnio mi przeszło.
W czasie łowienia ryb trzeba zachować najwyższą ostrożność - szczególnie gdy się jest rybą.
Małgorzata

A u mnie w ogrodzie

Lipka pokojowa(afrykańska) 04 Maj 2014 17:41 #252719

  • Amlos
  • Amlos's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15849
  • Otrzymane dziękuję: 12249
Małgosiu, mam identyczne wspomnienia! :drink1: Prawie w każdej klasie na parapetach stały te lipki.
Też pamiętam, że kwitły drobnymi, białymi kwiatkami. Gdy na wakacje brałam ją do domu (był przydział między chętne dzieci:) ), rozmnażałam przez sadzonki i długi czas były w domu.
Najczęściej dopiero zimą wykańczało je suche powietrze, ale wówczas kolejne sadzonki sprowadzałam ze szkoły... :happy:
Pozdrawiam - Ania

Lipka pokojowa(afrykańska) 02 Lis 2017 11:46 #572704

  • nati6
  • nati6's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 424
  • Otrzymane dziękuję: 652
Od tego roku mi towarzyszy.
2017-10-2911.38.26.jpg

Lipka pokojowa(afrykańska) 02 Lis 2017 12:30 #572707

  • MagdaH
  • MagdaH's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Uzależnienie roślinne silniejsze jest niż inne
  • Posty: 1791
  • Otrzymane dziękuję: 3088
Zdecydowanie wygląda jak klonik abutilon pictum :flower1: Zimą liście są bardziej zielone, wybarwiają się ładnie w słońcu :)

Lipka pokojowa(afrykańska) 02 Lis 2017 13:14 #572713

  • nati6
  • nati6's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 424
  • Otrzymane dziękuję: 652
Czy to nie pokrewieństwo jakieś z lipką ? tak mi się zdawało i tu wstawiłam dlatego ?

Dziękuję za nazwę poprawną,dostałam jako klonik.


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Tola, Carmen
Wygenerowano w 0.253 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum