TEMAT: Oplątwy-rośliny bez korzeni

Oplątwy-rośliny bez korzeni 01 Sty 2015 20:31 #324525

  • Tulap
  • Tulap's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 132
  • Otrzymane dziękuję: 53
Witam :bye:
Chciałbym Wam przedstawić rośliny,o których na tym forum znalazłem aż 3 wzmianki i to o tej najbardziej popularnej :jeez:

Oplątwy to epifity.W naturalnych warunkach żyją w koronach drzew,na których mocują się za pomocą korzeni czepnych,ale nie tylko.(więcej wyżej)Wodę i składniki mineralne pobierają z otoczenia za pomącą liści,na których znajdują się specjalne wypustki.Jeśli wytworzą korzenie,pomagają nimi sobie.Gatunków jest mnóstwo.Więcej: www.roslinytropikalne.pl/

Oplątwy zbudowane są z rozet liści o różnych kształtach i wymiarach-jedne mogą mieć nawet metr w czasie kwitnienia!
Starsze okazy tworzą piękne kule.
Wyjątkowe w nich jest to,że można je umieścić...wszędzie!Na suficie,parapecie,do góry nogami(czasem wskazane).

Uprawa:w domu rośliny wymagają tylko zraszania.Częstotliwość jest zależna od gatunku.UWAGA!Oplątwy (większość) zraszamy TYLKO I MAKSYMALNIE raz dziennie(mi w ten sposób umarła jedna)NIE STAWIAMY NA KERAMZYCIE!Po zraszaniu wolno wysycha,oddając wilgoć i oplątwy giną(tak umarły mi dwie).
Stanowisko także zależy od gatunku.Zazwyczaj jest to duża dawka rozproszonego światła.
Raz na miesiąc można nawozić nawozem dolistnym dla storczyków w 1/3 dawki.Wlewamy go do miski z wodą i zostawiamy w nim oplątwy na noc.Kąpiel w wodzie zalecana po przyjeździe.
Po 4 godzinach od zroszenia powinny być suche-jeśli nie,najlepiej wytrząsnąć wodę,chuchać,dmuchać,suszyć-w kątach liści lubią zalęgać się grzyby,a wtedy już raczej oplątwy nie poratujemy.Zdarzają się także szkodniki.
Tillandsie lubią ciepło i cyrkulację powietrza.Najlepsze temperatury to ponad 20oC,ale nie niższe niż 15oC.

Ciekawostka-tillandsie po kwitnieniu powoli zamierają dając na świat potomstwo.

To chyba na tyle :) Rośliny te trzeba wyczuć.
Przedstawię wam moją byłą piątkę,bo zostały mi dwie.

T.Fasciculata.Duża,w trakcie kwitnienia może podobno dojść do metra wysokości.Zraszam ją sobie co dwa dni.Żyje :lol:



T.filifolia.Mała,śliczna trawka,której strasznie lubią zasychać końcówki.Zraszam też co dwa dni,ale nie sugerujcie się.(żyje :silly: )


T.brachycaulos var. abdita.Pierwsza zmarła.Ale tak to jest,jak się po 3 razy dziennie zrasza oplątwę z pustyni :pinch: Lepiej przesuszyć.


T.pruinosa.Druga zmarła,przelana.


T.oaxacana.Przyczyny śmierci nieznane.Rosła sobie,aż ją wziąłem do kąpieli,i rozpadła mi się w ręce na osobne listki :blink:


Razem.


T.cyanea.Najbardziej znana,ogólnie dostępna,w doniczkach.Wolę nie wyjmować,bo jeszcze zabiję.Powinna kwitnąć w tym roku,bo te dwa maluchy mają już drugi roczek.




Nie jestem ekspertem,chociaż trochę wiem.Kupić można je tutaj:http://www.roslinytropikalne.sklepna5.pl/


Zielone okna z estimeble.pl

Oplątwy-rośliny bez korzeni 02 Sty 2015 11:38 #324706

  • Tulap
  • Tulap's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 132
  • Otrzymane dziękuję: 53
Jeszcze dopiszę:zraszamy tylko przegotowaną wodą,może być odstana,najlepiej deszczówka.
Kilka zdjęć z googli

81117faed31c26474cb2b9a893861a72.jpg


IMG_4468.jpg


tableau-rouge.jpg


TillandsiawithBulbs.jpg


Tilltree1.jpg
Załączniki:
Ostatnio zmieniany: 02 Kwi 2015 20:53 przez .
Za tę wiadomość podziękował(a): Malkar

Oplątwy-rośliny bez korzeni 03 Sty 2015 20:20 #325170

  • ela123
  • ela123's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 51
  • Otrzymane dziękuję: 37
Witaj :)

Zgadzam się z Tobą całkowicie - na forach, i w ogóle w necie jest bardzo mało informacji na temat tillandsii,
a to według mnie jedne z najpiękniejszych roślin.
Są może ciut bardziej wymagające od innych, tych doniczkowych, bo wymagają systematyczności, ale jak cieszą !!
Trzymam za Twoją, na razie mini-kolekcję :)
Ale liczę, że wkrótce ją powiększysz !!

Jeszcze co do tych informacji na ich temat.
Napisałeś, że "tillandsie po kwitnieniu powoli zamierają dając na świat potomstwo roślinka mateczna
po wydaniu na świat potomstwa umiera"
- a to nie jest zgodne z prawdą.
Te rośliny tak naprawdę są wieczne, żyją latami w olbrzymich koloniach, gdzie są i młode i stare roślinki.
Jedyne co - to małe szanse na powtórne kwitnienie.

Będę tu zaglądać, bo kocham oplątwy, i sama mam ich kilka :bye:
Pozdrawiam, Ela

Oplątwy-rośliny bez korzeni 03 Sty 2015 22:00 #325265

  • Tulap
  • Tulap's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 132
  • Otrzymane dziękuję: 53
Z tego co wszędzie czytałem i od znajomych z tamtego forum wiem, że umierają. Jednak właśnie przez te kolonie mi się to nie zgadzało. Widzisz, , każda informacja potrzebna :)

Mam już nowe na oku, tylko najpierw muszę ogarnąć ogrodowe, wtedy zamówię :)

Może pochwalisz się swoimi?

Oplątwy-rośliny bez korzeni 05 Sty 2015 17:25 #326020

  • ela123
  • ela123's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 51
  • Otrzymane dziękuję: 37
Może kiedyś się pochwalę :)
A na razie, poza ich obserwowaniem dużo czytam na ich temat.
Na polskich stronach jest niewiele, prawie nic.
Ale jest kilka super stron hodowców amerykańskich, którzy mają spore doświadczenie, i trochę o nich piszą.
I stąd właśnie wiem, że one tak szybko nie umierają :)
No chyba, że się bardzo o to postaramy :happy:
Ja się tak właśnie bardzo postarałam, i wkrótce jedną chyba stracę :(
Jeszcze zrobiłam ostatnią cynamonową akcję ratunkową i czekam na efekt.
Ale się chyba nie doczekam ...
Pozdrawiam, Ela
Ostatnio zmieniany: 05 Sty 2015 17:26 przez ela123.

Oplątwy-rośliny bez korzeni 05 Sty 2015 17:53 #326044

  • Tulap
  • Tulap's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 132
  • Otrzymane dziękuję: 53
Chwal się jak najszybciej :)
Tylko coś długo Ci ona ciągnie...


******
Filifolia chyba zaczyna budować korzeń!Leży on w wodzie i coraz jaśniejsze końcówki ma,może zacznie rosnąć :dance:

Oplątwy-rośliny bez korzeni 02 Kwi 2015 20:59 #354862

  • 's Avatar
Chłopak po[prosił mnie o usunięcie wątku albo zmianę tytułu.Chyba poroboiił fotki bez zgody Babci a teraz ma cykora.
Wiadomość od Tulap online
2 Kwiecień 2015, 20:48

prześlij
archiwum
usuń

forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/1...-rosliny-bez-korzeni

Dałoby radę usunąć ten wątek albo chociaż nazwę "oplątwa" zmienić na "tillandsia".

Bo,o,zgrozo,w grafice google się wyświetlają.
A czasem pokazuję ogólnie babci,i mogłoby być gorąco,jakby zobaczyła
Ja bym usunęła ten wątek aby nie narobić sobie kłopotów.
Decyzję pozostawiam Tobie Alino :)

Oplątwy-rośliny bez korzeni 02 Kwi 2015 21:02 #354864

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Jasne, nie będziemy babci stresować :) Zaraz napiszę do niego, żeby babcię na forum nam zapisał, bo kolejcję ma zajefajną :happy:

Oplątwy-rośliny bez korzeni 02 Kwi 2015 21:15 #354869

  • 's Avatar
Napisałam do niego :)
Wiadomość od Ciebie do Tulap online
2 Kwiecień 2015, 21:11

prześlij
usuń
przywołaj

Załatwione.Wątek na razie ukryłam i uzgodnię z adminem czy da się usunąć a jak nie to zmienimy tytuł


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Tola, Carmen
Wygenerowano w 0.259 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum