TEMAT: Geranium, anginka, anginowiec, ruzyndla,pelargonia pachnąca

Geranium, anginka, anginowiec, ruzyndla,pelargonia pachnąca 14 Sty 2018 01:23 #582771

 • Forumowa Żabula
 • Forumowa Żabula's Avatar
 • Offline
 • Platinum Boarder
 • Posty: 8433
 • Otrzymane dziękuję: 3183
Hiacynta wrote:
U znajomej w pracy zakwitło właśnie geranium, jest to dobra okazja, aby przypomnieć, że roślina ta pięknie pachnie, gdyż zawiera ogromne ilości olejku geraniolowego, jej suszone listki można mieszać w pudełku z herbatą, nabierze wtedy ona szlachetnego zapachu herbaty Earl Grey. Inne potoczne nazwy tej rośliny to: pelargonia pachnąca, anginka, grypka, anginowiec, cytrynka, ruzyndla.

Geranium ma też właściwości lecznicze. W medycynie ludowej listki anginki wykorzystywano do leczenia stanów zapalnych, infekcji uszu i górnych dróg oddechowych, gdyż olejek geraniolowy posiada właściwości bakteriobójcze. W wypadku silnego kataru wystarczy pognieść listek tak, aby zaczął puszczać sok i umieścić w nosie, by odzyskać zdolność oddychania, w podobny sposób można leczyć lekkie stany zapalne ucha.

Listki anginki ponadto mogą uśmierzać bóle reumatyczne, nerwobóle, bóle głowy, dezynfekować powietrze w pomieszczeniu. Roslina ta nie jest kłopotliwa, posadzona i postawiona na parapecie sama rośnie :) A gdy ma mnóstwo światła, odwdzięczy się kwiatami.

geranium-kwiaty.jpg

Geranium czyli anginka nie jest rośliną o jakiś specyficznych wymaganiach co do uprawy czy podłoża. Najważniejszym elementem w uprawie jest zapewnienie jej gleby przepuszczalnej oraz jasnego stanowiska. Podczas okresu zimowego należy unikać stawiania jej w pobliżu kaloryferów gdyż może to spowodować żółknięcie lub opadanie liści.
Rośliny domowe moją pasją. A zwłaszcza hoje!!Pozdrawiam. Krystyna.
Ostatnio zmieniany: 14 Sty 2018 01:29 przez Forumowa Żabula.
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, Peteri


Geranium, anginka, anginowiec, ruzyndla,pelargonia pachnąca 14 Sty 2018 02:32 #582782

 • Michał
 • Michał's Avatar
 • Offline
 • Platinum Boarder
 • Posty: 4234
 • Otrzymane dziękuję: 2450
Nalewka z geranium

4 łyżki stołowe posiekanych liści geranium z łodygami wsyp do butelki lub słoika i zalej wódką (pół litra). Można dodać łyżeczkę cukru (ale nie trzeba). Zamknij butelkę i potrząśnij solidnie. Odstaw w ciemne miejsce. Po 10–12 dniach nalewka powinna być gotowa. Przyda się w okresie jesienno-zimowym. Kilka kropel dodanych np. do herbaty sprawi, że przeziębienie nam nie będzie groźne, ucho nie będzie bolało, a nerwobóle ustąpią.

Rozmnażanie
Roślinę można ukorzenić na dwa sposoby:
Pierwszy: gałązkę liściową wraz z kawałkiem głownego pędu wsadzamy od razu do ziemi.
Drugi: ucinamy sadzonkę wierzchołkową i także wsadzamy do ziemi.

Roślinę tak samo można szybko ukorzenić w wodzie. Proces ukorzeniania trwa naprawdę nie długo. Dlatego w bardzo krótkim czasie możemy mieć
sporą ilość sadzonek ;)
Ostatnio zmieniany: 14 Sty 2018 02:43 przez Michał.
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza

Moderatorzy: Tola, Carmen
Wygenerowano w 0.087 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum