TEMAT: Hippeastrum - zwartnica. Część 3.

Hippeastrum - zwartnica. Część 3. 11 Sie 2021 12:55 #773440

  • Fafka
  • Fafka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2434
  • Otrzymane dziękuję: 9202
Małżeństwo zostało skonsumowane :P Zapyliłam domniemaną 'Rosalie' kwitnącą równocześnie 'Daphne'. A miało nie byc więcej wysiewów. :supr:

IMG_20210810_063446.jpg


Czy juz dzieliłam się radością z nieoczekiwanego kwitnienia 'Double Delicious'? Przyjechało zimą ze złamanym pędem, zalane i niczego po nim nie oczekiwałam w tym roku, a tu proszę :)

P1370689.jpg


A teraz największe objawienie sezonu:
Agus ukłony wielkie ślemy Ci ze zjawiskową 'Bogotą'. :thanks: Ależ ona cudna. :supr3:

P13706982.jpg


P1370705.jpg
Pozdrawiam. Jola
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, Agus, Zibi77, jagodka27, Bea612, ewakatarzyna


Zielone okna z estimeble.pl

Hippeastrum - zwartnica. Część 3. 14 Sie 2021 16:32 #773767

  • Fafka
  • Fafka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2434
  • Otrzymane dziękuję: 9202
'Bogota' skradła mi serce. Mam kilka hippeastrowych ulubieńców, ale ta panna zdecydowanie na podium. :P

IMG_20210813_180226.jpg


Póbuję ją zapylić. Czym, to sekret do czasu aż coś z tego wyjdzie. :evil: Takie to u mnie: "żadnych więcej siewek". :silly:
Pozdrawiam. Jola
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, Agus, Zibi77, jagodka27, Bea612, ewakatarzyna

Hippeastrum - zwartnica. Część 3. 14 Sie 2021 16:56 #773768

  • jagodka27
  • jagodka27's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1692
  • Otrzymane dziękuję: 7670
Jolu ale oczopląs :-)
Piękne kwitnienia a i małżeństwo cudne. Dopiero jak będą dzieci to będzie szaleństwo ;-)
U mnie jak zwykle zero kwitnienia letniego. Trochę po macoszemu tego lata je traktuję ze względu na totalny niedoczas. Liczę na zimowe kwiaty a i nowe siewki może coś wystartują bo widzę że niektóre krzyżówki mają konkretną wielkość cebul.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, ewakatarzyna

Hippeastrum - zwartnica. Część 3. 15 Sie 2021 20:54 #773981

  • Zibi77
  • Zibi77's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 781
  • Otrzymane dziękuję: 3093
Daphne

Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Łatka, renaa, CHI, jagodka27, Bea612, ewakatarzyna

Hippeastrum - zwartnica. Część 3. 08 Wrz 2021 09:13 #776105

  • jagodka27
  • jagodka27's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1692
  • Otrzymane dziękuję: 7670
Pytanie kiedy będziecie zaczynać usypiać hippeastra? Jeszcze chwilę ich tuczymy czy powoli przestawać podlewać?

Hippeastrum - zwartnica. Część 3. 09 Wrz 2021 15:29 #776176

  • Fafka
  • Fafka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2434
  • Otrzymane dziękuję: 9202
Nigdy nie mam pewności, że akurat dobrze robię, ale jakoś tam sobie z tym radzę. :supr:
Trzymam swoje w szklarni, to mają ciepło nawet we wrześniowe noce. Staram się wydłużyć im czas pobytu poza domem, nawet kosztem opóźnienia kwitnienia. Nie upieram się, aby kwitły na święta, zresztą one i tak zrobią jak chcą. A robię tak dlatego, że szkoda mi je trzymać długo w domu przy niedostatku światła. Dwa dni temu ostatni raz je podlałam, tym razem z połową dawki nawozu i chyba finito. Będą stały w szklarni bez podlewania do czasu aż zdecydowanie się ochłodzi.
Pozdrawiam. Jola
Za tę wiadomość podziękował(a): renaa, CHI, jagodka27, ewakatarzyna

Hippeastrum - zwartnica. Część 3. 11 Wrz 2021 09:35 #776314

  • Eleni
  • Eleni's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 476
  • Otrzymane dziękuję: 2298
A ja zastanawiajac się co robić z hipkami w okresie jesienno zimowym trafiłam na grupę fb ukr-rosyjska ponoc jest wersja międzynarodowa tej grupy na niekonwencjonalne podejście do uprawy, a więc uważaja ze nie potrzebuja odpoczynku jako tako bo w naturalnych warunkach za zime uważa sie temperatury jakie zazwyczaj panują u nas w mieszkaniach w zimie wiec nie ma ograniczenia podlewania i przechowywania w zimnie. Druga ciekawostka hipki potrzebuja dużych doniczek a nie tak jak czytałam na polskich stronach niewielkich. Uwaza się że dorosła cebula potrzebuje conajmniej 5l donicy :ohmy:

Podzielcie się co myślicie na ten temat?
pozdrawiam ciepło Elena
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, CHI, jagodka27, ewakatarzyna

Hippeastrum - zwartnica. Część 3. 11 Wrz 2021 09:50 #776318

  • CHI
  • CHI's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3929
  • Otrzymane dziękuję: 21008
Elena - nie jest to głupie.

Z drugiej strony mała doniczka i intensywne nawożenie i podlewanie, czy donica 5 l i "uprawa ekstensywna," - bo tak to zrozumiałam - to na to samo wychodzi.

Moje hipki dostały rykoszetem od "obecnej rzeczywistości". Pisać mi się nie chce.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, jagodka27, ewakatarzyna

Hippeastrum - zwartnica. Część 3. 11 Wrz 2021 16:54 #776358

  • renaa
  • renaa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 868
  • Otrzymane dziękuję: 2414
U mnie, jak u Joli- cebule w szklarence dokąd się da. W tym roku zamierzam dać im odpocząć w piwnicy. Parapety dostaną tylko aulicum i maluchy. Nazbierałam trochę fiołków afrykańskich , stąd problem z miejscem. I szczerze mówiąc, nie nastawiam się na obfite kwitnienia. W tym roku latem tak wiele cebul zakwitło w szklarence, że raczej zimą szału nie będzie :)
Pozdrawiam,
Renia
Za tę wiadomość podziękował(a): jagodka27, ewakatarzyna

Hippeastrum - zwartnica. Część 3. 12 Wrz 2021 12:01 #776406

  • Fafka
  • Fafka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2434
  • Otrzymane dziękuję: 9202
Jeśli chodzi o wielkość/małość doniczek, to swoje podejście do tematu zweryfikowałam kiedyś po wykopaniu cebuli z gruntu z ogromnym systemem korzeniowym. Wtedy to zakupiłam wysokie doniczki produkcyjne. Tym sposobem cebula wokół siebie ma nie za dużo przestrzeni, ale wgłąb jest sporo miejsca dla korzeni. Mogę w ten sposób zmieścić sporo roślin obok siebie, umożliwiając jednocześnie rozwój przyzwoitych korzeni. Moje doniczki mają po 2 litry. Większe to byłby problem, jak to wszystko pomieścić w mieszkaniu. W sumie i tak jest już problem. :silly: Przy wysokich doniczkach dochodzi jeszcze jeden kłopot - wywrotność ustrojstwa i przy wysmukłej budowie zwartnic całość robi przykre wrażenie bardzo nieproporcjonalnej konstrukcji. Tu radzę sobie ustawiając po kilka doniczek w wysokich skrzynkach - osłonkach i tak jakoś radzimy sobie do wiosny. Życie kolekcjonera jest jednak wyboiste. :devil1:
Zrezygnować z okresu spoczynku? O nie :lol: , to chwila odpoczynku też i dla mnie od ukochanej, ale czasem trochę męczącej pasji. :P

Uprzejmie donoszę, że z ciąży 'Rosalie' x 'Daphne' niestety nic nie wyszło. Natomiast 'Bogota' została przeze mnie zapylona dwoma pyłkami: jeden kwiat 'Luną', drugi 'Mandelą'. Z 'Luną' mam już prawie pięciotygodniowy ładny pękaty nasiennik, a z 'Mandelą' poronienie niestety.
Pozdrawiam. Jola
Za tę wiadomość podziękował(a): CHI, jagodka27, ewakatarzyna

Hippeastrum - zwartnica. Część 3. 12 Wrz 2021 12:29 #776408

  • jagodka27
  • jagodka27's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1692
  • Otrzymane dziękuję: 7670
Bogota i Luna to ładne małżeństwo :-)
Jeszcze kilka lat i dzieci też będą przepiękne
Chyba już można gratulować ciąży ;-)
Przy okazji melduję Jolu że Twoje siewki oznaczone jako nn (1-6) poszły spać. Zgubiły liście i zrobiły papa ;-)
Ostatnio zmieniany: 12 Wrz 2021 12:36 przez jagodka27.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, ewakatarzyna

Hippeastrum - zwartnica. Część 3. 12 Wrz 2021 20:34 #776450

  • Fafka
  • Fafka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2434
  • Otrzymane dziękuję: 9202
To niech się ładnie wyśpią, a potem przebudzą pąkami kwiatowymi :idea1: , żeby tylko jeszcze dzieci chciały byc zawsze posłuszne. :tongue2:
Pozdrawiam. Jola
Za tę wiadomość podziękował(a): jagodka27, ewakatarzyna

Hippeastrum - zwartnica. Część 3. 13 Wrz 2021 14:02 #776501

  • Eleni
  • Eleni's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 476
  • Otrzymane dziękuję: 2298
Mam pytanie co stosujecie na szkodniki hipków? Cos się dzieje z liścmi jakieś takie białe plamy tak jak by czymś posypane...mam to na siewkach nie wim czym im pomóc a chciałabym uratować jeśli się da
pozdrawiam ciepło Elena
Za tę wiadomość podziękował(a): jagodka27

Hippeastrum - zwartnica. Część 3. 14 Wrz 2021 08:46 #776538

  • jagodka27
  • jagodka27's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1692
  • Otrzymane dziękuję: 7670
Eleno może zdjęcie tego dodasz to może ktoś szybciej poradzi

Hippeastrum - zwartnica. Część 3. 14 Wrz 2021 10:31 #776543

  • Eleni
  • Eleni's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 476
  • Otrzymane dziękuję: 2298
hmm starłam wczoraj wilgotna szmatka więc chwilowo nie mam jak zrobic zdjęcia :dry:
pozdrawiam ciepło Elena
Za tę wiadomość podziękował(a): jagodka27

Hippeastrum - zwartnica. Część 3. 14 Wrz 2021 16:27 #776552

  • Fafka
  • Fafka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2434
  • Otrzymane dziękuję: 9202
Jak się dało zetrzeć to może jakiś grzyb. A na grzyby to jest tysiąc sposobów. Możesz ekologicznie prysnąć wyciągiem z czosnku, który i na niektóre szkodniki działa. Nie wiem, jak dużo masz tych siewek do pryśnięcia. 2-3 ząbki czosnku rozgnieść, zalać 1 litrem gorącej wody, odczekac 30 minut, odcedzić i pryskać. :flower1:
Pozdrawiam. Jola
Za tę wiadomość podziękował(a): jagodka27, ewakatarzyna, Eleni

Hippeastrum - zwartnica. Część 3. 15 Wrz 2021 21:59 #776615

  • Agus
  • Agus's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 809
  • Otrzymane dziękuję: 2309
Fafka wrote:
'Bogota' skradła mi serce.

A to złodziejka! :wink4: :wink2: :hearts:
Spieszę donieść, że znów na portalach jest spory wybór cebul. Oczywiście powstrzymać się nie sposób. Wyzbyłam się paprotek, skrzydłokwiatów i anturiów, bo jednak żadne z nich nie wzbudzają u mnie takich emocji jak hipcie. Dziś cebulki rozsadziłam w nową ziemię, jeszcze połowa została do zadbania, ale 40 hipciów ma już nowe podłoże i w zasadzie, sezon powoli się zaczyna, choć do kwiatów jeszcze daleko.
Wrzucam moje cybisterki, też w świeżej ziemi. Były też różne letnie kwitnienia, pewnie je odszukam niebawem.
IMG_20210915_144904.jpg
Ostatnio zmieniany: 15 Wrz 2021 22:02 przez Agus.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, CHI, Zibi77, jagodka27, ewakatarzyna

Hippeastrum - zwartnica. Część 3. 16 Wrz 2021 09:03 #776632

  • Eleni
  • Eleni's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 476
  • Otrzymane dziękuję: 2298
Ja też wczoraj przesadziłam 2 cebulki sklepowe obie po przejsciach jedna dopiero puszcza liscie i raczej nie ma szans na kwitnienie; druga miała z 8 -9 liści i może da rade zakwitnąć. Także przesadziłam przedszkole maluchów mają takie fajne małe cebulki ( chciałam sprawdzić czy wszystko jest ok w środku) wygląda że problem tylko na liściach

Sezon się zbliża myślałam że pozostane przy tych co mam ale ostatio zakochałam się w Exsotic Star...szanse na kupienie stacjonarne marne ale pomarzyć mogę :)
pozdrawiam ciepło Elena
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, CHI, Agus, jagodka27, ewakatarzyna


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Tola, Carmen
Wygenerowano w 0.498 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum