TEMAT: Hibiskus / róża chińska

Hibiskus / róża chińska 27 Maj 2012 13:34 #40489

  • jolaps
  • jolaps's Avatar
Witam. Przypadkowo dowiedziałam się o tym forum i bardzo mi się podoba. Mam spory ogród ale ogrodniczką jestem "raczkującą". Ostatnio kupiłam pięknego hibiskusa. Nie mam pojęcia jak się go uprawia. Wyczytałam w necie , że jak inne róże. Marzy mi się duży krzak w ogrodzie ale nie mam pojęcia jak się do tego zabrać. Na razie jest w donicy i stoi na tarasie. Może ktoś mi coś doradzi.


0007.JPG
Ostatnio zmieniany: 08 Lut 2013 23:28 przez Igor.


Zielone okna z estimeble.pl

Odp: Hibiskus 27 Maj 2012 21:47 #40625

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Jolu, kwiatek, który kupiłaś to hibiscus rosa sinensis "Apollo" . Jest to odmiana, która utrzymuje dłużej kwiaty - ok. 3 - 5 dni. Jest to roślina tarasowa, doniczkowa. W temperaturach poniżej 13 stopni marnieje.

Do ogrodu nadają się hibiskusy syryjskie - hibiscus syriacuse oraz hibiskusy błotne - hibiscus moschedus. Sadząc te rośliny do ogrodu, trzeba pamiętać, że są one ciepłolubne, w ostre zimy mogą przemarzać, należy je osłaniać.
Ostatnio zmieniany: 28 Mar 2013 20:11 przez Hiacynta.

Odp: Hibiskus 04 Lip 2012 20:19 #52472

  • berta
  • berta's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 200
  • Otrzymane dziękuję: 195
Ten hibiskus pokazany na fotce to nowa odmiana hibiskusa- hibiscia Apollo- jak napisała Hiacynta. Hibiscie utrzymuja kwiaty dłużej 3-5 dni, a "zwykła chińska róża z reguły 1 dzień- no góra półtora... Apollo i ja mam .Druga fotka to hibiscia ADONIS.


hibisciaAPOLLO.jpg


hibisciaADONIS.jpg


Mam i inne hibiscie- fotki gdy zakwitną... :)
Ostatnio zmieniany: 04 Lip 2012 20:20 przez berta.

Odp: Hibiskus / rosa sinensis 17 Paź 2012 20:45 #78701

  • Malkar
  • Malkar's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 1191
  • Otrzymane dziękuję: 2300
Oto kilka moich Hibiskusów Zdjęcia robiła moja 10-letnia wnuczka w czasie wakacji u nas (oczywiście moim aparatem).

DSC06472.JPG


DSC06467.JPG


DSC06464.JPG


DSC06466.JPG


DSC06462.JPG
W czasie łowienia ryb trzeba zachować najwyższą ostrożność - szczególnie gdy się jest rybą.
Małgorzata

A u mnie w ogrodzie

Odp: Hibiskus / rosa sinensis 17 Paź 2012 21:21 #78730

  • MagdaH
  • MagdaH's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Uzależnienie roślinne silniejsze jest niż inne
  • Posty: 1791
  • Otrzymane dziękuję: 3088
hmmm...a to mój Silver Memories
Silver.JPG
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta, Lila25

Odp: Hibiskus / rosa sinensis 06 Lis 2012 11:04 #84785

  • polanka
  • polanka's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 87
  • Otrzymane dziękuję: 32
Piękności, a to mój jedyny "dostanięty" od dobrej wróżki.
Muszę się dużo nauczyć, żeby go nie zmarnować. Postawiłam na parapecie od południa, słonka ma ile teraz może mieć i nawet kwitnie. :flower2:

007_2012-11-06.JPG

Odp: Hibiskus / rosa sinensis 11 Lis 2012 19:19 #86908

  • Malkar
  • Malkar's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 1191
  • Otrzymane dziękuję: 2300
20121111099.JPG


Jeszcze jeden mój hibiskus, który zechciał akurat teraz zakwitnąć.
W czasie łowienia ryb trzeba zachować najwyższą ostrożność - szczególnie gdy się jest rybą.
Małgorzata

A u mnie w ogrodzie

Odp: Hibiskus / rosa sinensis 16 Lis 2012 21:53 #89143

  • Malkar
  • Malkar's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 1191
  • Otrzymane dziękuję: 2300
Kilka słów o tych pięknych roślinach

Róża chińska (Hibiscus Rosa- sinenis) pochodzi z krajów tropikalnych i podzwrotnikowych, dlatego też u nas musi zimować w pomieszczeniach. Róża chińska, to gęsty, zawsze zielony krzew, o błyszczących i ciemnych liściach, o różnych kształtach, ostro zakończonych, oraz o bardzo dekoracyjnych, dużych, lejkowatych kwiatach, pojedynczych lub pełnych, z wnętrza których wyrasta równie dekoracyjny słupek, wraz z pręcikami. Zaledwie próbkę tej różnorodności mamy na powyższych zdjęciach.
U hibiscusa już bardzo młode rośliny potrafią wydawać ogromne kwiaty. Trwałość kwiatów jest bardzo króciutka- każdy z nich żyje zaledwie 1-2 dni. Niemniej jednak mnogość pąków sprawia, że od lipca do października możemy się zachwycać ich kwiatami
Jest to jedna z najbardziej atrakcyjnych roślin doniczkowych i pojemnikowych. Paleta barw Hibiskus jest ogromne, obejmuje biel, czerwień, pomarańcz, róż, żółć, purpurę.
H. rosa- sinensis uwielbia bardzo jasne i ciepłe stanowiska. Od czerwca roślinę można wystawić na wolne powietrze, w miejsce ciepłe i osłonięte od wiatru ale niesprzyjające warunki atmosferyczne mogą jej bardzo zaszkodzić. Temperatura w okresie letnim, dość wysoka, a w okresie zimowym winna być na poziomie 12-15ºC, ponieważ zbyt niskie temperatury ją osłabiają i staje się ona podatna na szkodniki, a zbyt wysoka temperatura powoduje zbytnie wyciąganie się i żółknięcie liści.
Hibiskus lubi podłoże lekko próchnicze z dodatkiem piasku i torfu, którego pH powinno się wahać na poziomie 5,8- 6,5. W okresie kwietnia wymaga regularnego nawadniania tak, aby nie dopuścić nigdy do wyschnięcia bryły korzeniowej, co prowadzi do opadania pąków kwiatowych i żółknięcia liści. W zimie podlewanie ograniczone, częstsze spryskiwanie.
Jest żarłoczna, toteż wymaga odpowiedniej ilości składników pokarmowych. Nawożenie rozpoczynamy od początku wzrostu do połowy sierpnia, raz w tygodniu. Później nawozimy mniej, aż do okresu spoczynku.
Dobrze znosi cięcie, które dokonujemy zawsze nad pączkiem zwróconym na zewnątrz. Młode rośliny przesadzamy co roku, zaraz z rozpoczęciem się wzrostu (luty) a rośliny starsze przesadzamy zdecydowanie rzadziej.
Rozmnażamy chińską różę poprzez lekko zdrewniałe wierzchołki pędów rośliny. Do ukorzenienia wymagane jest ciepłe podłoże (24-26ºC), duża wilgotność powietrza (ukorzeniać pod przykryciem np. folią). Najodpowiedniejszy termin na tego typu rozmnażanie to maj- czerwiec.
Z moich obserwacji wynika, że chińską różę w lecie lubią mszyce a zimą atakują mączliki (białe muszki). Z powodu mączlików zdarzyło mi się już stracić rośliny- nie zareagowałam odpowiednio wcześnie.
W czasie łowienia ryb trzeba zachować najwyższą ostrożność - szczególnie gdy się jest rybą.
Małgorzata

A u mnie w ogrodzie
Za tę wiadomość podziękował(a): EwkaM, Lila25

Odp: Hibiskus / rosa sinensis 16 Lis 2012 22:54 #89215

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Pięknie to wszystko opisałaś :bravo:
Dodam trochę swoich wspomnieniowych doświadczeń ;) Kiedyś dostałam stary krzak róży chińskiej, jakiś czas stał koło okna, nie kwitł, ale głupio było wyrzucić.
Pomógł trochę remont, gdy zdjęte zostały karnisze i firanki, zaczęły pojawiać się pąki kwiatowe. Parę razy go nawiozłam, ale raz trochę za dużo mi się nawozu sypnęło, dla innego kwiatka byłaby to dawka spalająca, a róża chińska w oczach ożyła i zaczęła obsypywać się kwiatami.
Wniosek - dużo słońca i nawozu :P

Gdy jest chłodniej, mniej podlewamy, bo powoduje to uszkodzenie korzeni.

Odp: Hibiskus / rosa sinensis 18 Lis 2012 21:22 #90084

  • Malkar
  • Malkar's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 1191
  • Otrzymane dziękuję: 2300
Kupując hibiskusy w sklepach, centrach, marketach ogrodniczych, kupujemy rośliny nieduże, zwarte, "kompaktowe". Aby takie były do sprzedaży, są potraktowane przez producenta środkami skarlającymi, które działają około dwóch lat. Potem hibiscus zaczyna rosnąć silniej i robi się z niego całkiem spore drzewko, ale przycinaniem można ładnie je formować.
Ja akurat lubię takie "drzewka" i chińskie róże, które są u mnie już dłużej, właśnie mają formę drzewka. A wszystkie moje "różyczki" spędzają lato na zewnątrz- na balkonie lub przed domem.
W czasie łowienia ryb trzeba zachować najwyższą ostrożność - szczególnie gdy się jest rybą.
Małgorzata

A u mnie w ogrodzie

Odp: Hibiskus / rosa sinensis 19 Lis 2012 11:39 #90267

  • olibabka
  • olibabka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Więc w takiej ciszy ukryty ja - ja liść
  • Posty: 4286
  • Otrzymane dziękuję: 2960


Niestety moja tarasowa uprawa zaowocowała taką ilością mszyc, że nawet po przeniesieniu do domu - nowe kwiaty były nimi oblepione. Czy można teraz pryskać mszyce w domu i jeśli to czym?
pozdrawiam serdecznie, Marysia :)

[...]kielich światła nachylony wśród roślin
Odsłania w każdej z nich jakieś przedtem nie znane dno[...]

Odp: Hibiskus / rosa sinensis 19 Lis 2012 14:21 #90329

  • Leszek.G
  • Leszek.G's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1347
  • Otrzymane dziękuję: 709
Porządnie namydlona woda szarym mydłem. Spryskać roślinę, zostawić na 15-20min (roślinie to nie szkodzi)potem porządny prysznic. Zabieg powtórzyć po tyg, dwóch.
Osobiście zamiast szarego mydła używam płynu do mycia naczyń - tyle że gąbeczką robię pianę i nacieram liście - skutecznie usuwa także przędziorki :)
Za tę wiadomość podziękował(a): zanetatacz

Odp: Hibiskus / rosa sinensis 19 Lis 2012 17:35 #90385

  • olibabka
  • olibabka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Więc w takiej ciszy ukryty ja - ja liść
  • Posty: 4286
  • Otrzymane dziękuję: 2960
Dziękuję, za podpowiedź :hug: . Martwi mnie tylko ten prysznic :( , to spore drzewko...
pozdrawiam serdecznie, Marysia :)

[...]kielich światła nachylony wśród roślin
Odsłania w każdej z nich jakieś przedtem nie znane dno[...]

Odp: Hibiskus / rosa sinensis 19 Lis 2012 17:52 #90394

  • Leszek.G
  • Leszek.G's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1347
  • Otrzymane dziękuję: 709
Jak spore? Do wanny lub brodzika chyba wlezie - kiedyś w ten sposób myłem palmy o wys. ok. 2,5m ;)

Odp: Hibiskus / rosa sinensis 19 Lis 2012 17:56 #90398

  • olibabka
  • olibabka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Więc w takiej ciszy ukryty ja - ja liść
  • Posty: 4286
  • Otrzymane dziękuję: 2960
:eek3: :happy3: , to może i ja dam radę...
pozdrawiam serdecznie, Marysia :)

[...]kielich światła nachylony wśród roślin
Odsłania w każdej z nich jakieś przedtem nie znane dno[...]

Odp: Hibiskus / rosa sinensis 20 Lis 2012 00:15 #90578

  • MagdaH
  • MagdaH's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Uzależnienie roślinne silniejsze jest niż inne
  • Posty: 1791
  • Otrzymane dziękuję: 3088
Ja mam mączlika :club2: Zamordowałam go Polysectem, a on znowu ozył :eek3:

Odp: Hibiskus / rosa sinensis 20 Lis 2012 00:41 #90582

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
A ja tragicznie opanowanego przez przędzorki czy też wciornastki hibiskusa kilka razy opryskałam solidnie rozcieńczoną gnojówką z pokrzywy - i ożył :lol: Ale to na działce było, do domu bym śmierdziucha nie wpuściła :happy:

Na parapecie stosuję mocną herbatę z pokrzywy, a jeszcze skuteczniejszy jest solidny wywar pokrzywowy. Dużą garść pokrzywy trzeba zalać wodą, gotować dość długo 1-2 godz. odcedzić, ostudzić i do dzieła :woohoo:

Mszyce znikają po tym, inne podgryzające też.
Ostatnio zmieniany: 20 Lis 2012 00:42 przez Hiacynta.
Za tę wiadomość podziękował(a): olibabka, Pani Bestia, MagdaH

Odp: Hibiskus / rosa sinensis 21 Lis 2012 10:47 #91075

  • olibabka
  • olibabka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Więc w takiej ciszy ukryty ja - ja liść
  • Posty: 4286
  • Otrzymane dziękuję: 2960
Wczoraj ugotowałam wywar z pokrzyw i spryskałam solidnie hibiskusa, dzięki Hiacynto :hug:. A czy tarczniki na cyklamenie i skrętniku też tym potraktować? ( może to nie tu ta dyskusja :oops: ?)
pozdrawiam serdecznie, Marysia :)

[...]kielich światła nachylony wśród roślin
Odsłania w każdej z nich jakieś przedtem nie znane dno[...]


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Tola, Carmen
Wygenerowano w 0.264 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum