TEMAT: Kolorowy świat parapetów

Kolorowy świat parapetów 11 Mar 2016 20:56 #443846

  • Tola
  • Tola's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 4805
  • Otrzymane dziękuję: 8198
Dobra,tak będzie :devil1:

A teraz kilka sekretów dla wszystkich którzy chcą się zaprzyjażnić z tymi roślinami :idea2:
(warto skopiować)
Sekret Nr 1.PRZYGOTOWANIA DO WIOSNY
Chcę przypomnieć Wszystkim zakochanym w tych kwiatach; jeżeli chcemy cieszyć się wspaniałymi kwitnieniami od wiosny, należy teraz wszystkie sadzonki które kwitły przesadzić do nowego podłoża. Robimy to w ten sposób, że wyjmujemy naszą sadzonkę, delikatnie otrzepujemy ze starej ziemi (szczególnie z górnej części, jeżeli podlewane od góry).Następnie sadzimy do większej doniczki.Na zimę wystarczy jeden numer większa.Jeżeli sadzimy wiosną, to mogą to być nawet dwa numery ze względu na zwiększony przyrost masy zielonej.
Ja pomalutku przesadzam te, które kończą kwitnienie

Sekret Nr 2 .TEMPERATURA I HIGIENA, W naszych mieszkaniach jest zdecydowanie chłodniej w porównaniu do letnich temperatur.Pewnie wiele z Was trzyma wodę w pojemnikach do tzw "ustania".Pamiętajmy, żeby pojemnik często myć z nagromadzanych bakterii.A ponadto, przed podlewaniem dodawać odrobinę gorącej wody celem jej ocieplenia

Sekret Nr 3.POJEMNIKI I PODŁOŻE. Możliwe, że Wy to wiecie, ale dla mnie to było jak grom z jasnego nieba...Otóż, już mam świadomość, że skrętniki należą do grupy wymagających roślin jeżeli chodzi o dostarczanie wody.Dlatego, podstawą jest właściwe podłoże.Ma być lekkie i lużne.Doskonałym jest Klasman T1(P.Kleszczyński preferuje torf Firmy Hartmann).Niestety, sprzedawany w 200l opakowaniach.Ale warto kupić (wraz z przesyłką będzie to wydatek około 50 zł).Ja kupiłam i trzymam w piwnicy. A w domu mam rozrobiony z dodatkiem perlitu.Jaka jest zasada dodawania perlitu? Im większe sadzonki tym go mniej.Najwięcej dodajemy przy ukorzenianych listkach (niektórzy ukorzeniają w samym perlicie).Każdy z Was musi znależć najbardziej odpowiedni dla siebie sposób; substrat torfowy, perlit, seramis, mieszanki tych komponentów - najważniejsze, żeby przynosiło efekty.Oprócz podłoża ja stosuję warstwę drenażu.Mam kilka sposobów wypełniania dna doniczki; daję keramzyt, często pokruszony styropian a przy mniejszych sadzonkach perlit albo seramis.Następnie doniczkę stawiam na plastikowy pojemnik, który spełnia dwie funkcje; po pierwsze pozwala liściom na swobodne zwisanie po drugie (i tu jest clue sekretu), przy podlewaniu cały nadmiar wody spływa do pojemnika i praktycznie nie powinnyśmy zalać naszego skrętnika

Pan Piotr preferuje podłoże bez dodatków rozpulchniających i absorbujących wodę.Metoda zdecydowanie prostsza.Jednakże dopóki nie osiągnę najwyższego stopnia wtajemniczenia dostarczania wody moim pupilom, będę dodawać te elementy celem zabezpieczenia przed zalaniem i utratą cennych, niejednokrotnie z wielkim trudem zdobywanych odmian

Sekret Nr 4 PODLEWANIE SKRĘTNIKÓW streps.pp.ua/.../poliv.../2013-08-29-27...

Sekret Nr 5 PASIERBY I DZIECI. Jeżeli nowa roślinka wyrasta na liściu, to znak, że jest to tzw pasierb.Należało go zlikwidować gdy był jeszcze malutki.Niepotrzebnie zabiera roślinie siłę do tworzenia pąków kwiatowych.Pasierby wyrastają na łodyżce poniżej pąków kwiatowych.Natomiast gdy listki wyrastają z boków roślinki , to nowe sadzonki, które możemy nazwać dziećmi. Będziemy je mogli z czasem odsadzić, ewentualnie zostawić celem zgęszczenia

Zostawimy maksymalnie trzy rozetki Może pomocą będzie ten filmik ...

SEKRET NR 6.RATOWANIE.Gdy nasza sadzonka niknie w oczach spróbujmy ją uratować w następujący sposób: przygotujmy pojemniczek z wilgotnym perlitem.Wyjmijmy sadzonkę z podłoża i delikatnie otrzepując z ziemi przesadżmy do perlitu.Następnie przykryjmy tworząc mini szklarenkę.Efekt będzie widoczny już po kilku dniach.

Sekret NR 7. Pojemniczki i doniczki.Trzeba wszystkim wiedzieć, że skrętniki kochają być przesadzane.Nawet w trakcie kwitnienia czy etapu dojrzałych pączków, jeżeli zrobimy to delikatnie, nic złego się nie stanie.Dlatego, rozpoczynajmy sadzenie małych egzemplarzy do doniczek &6, a czasami wykorzystujmy jeszcze mniejsze pojemniczki po deserach.Po kilku miesiącach (szybkiego, letniego wzrostu), będziemy mogli przesadzić do pojemnika o numer, dwa numery większego.Dlaczego to jest takie ważne? W zbyt obszernym naczyniu ziemia wchłania nadmierną ilość wody, której delikatne korzenie skrętników nie są w stanie wykorzystać, i która utrudnia dostęp tlenu. Powoduje to zakwaszenie gleby i gnicie korzeni.A co za tym idzie, problemy z kondycją całej rośliny.
Można to wytłumaczyć jeszcze inaczej:mikroflora, która rozwija się w wolnej przestrzeni zabija korzenie.
Złota zasada: parametr pojemnika powinien być trzy razy mniejszy od korony kwiatu

SEKRET NR 8.ROZMNAŻANIE
Dla mnie najlepszą porą do pozyskiwania sadzonek jest czas póżnej jesieni.Przy spełnieniu kilku warunków wiosną mam młode sadzonki
Pierwsza ważna zasada to przeprowadzenie odgrzybienia fragmentów liści Po cięciu, zawsze zasypuję rany węglem drzewnym (może też być Rooting Żel). Przygotowując podłoże( substrat torfowy zmieszany z perlitem w stosunku 1:1,może też być 1:2, również może to być sam perlit albo seramis - osobiście nie polecam) nawilżam je Previcurem. Fragmenty liści po posadzeniu przykrywam i stawiam pod światłem.Nigdy nie podlewam listków zanim nie pojawią się korzenie.Wodę uzupełniam robiąc lekki oprysk, ewentualnie wkładając nawilżony fragment waty Gdy pojawi się pierwszy maluszek rozpoczynam wietrzenie.Już w trakcie wzrostu profilaktycznie podlewam jeszcze kilka razy Bioseptem.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Forumowa Żabula, VERA, labedzia33


Zielone okna z estimeble.pl

Kolorowy świat parapetów 12 Mar 2016 13:24 #444001

  • gosia12345
  • gosia12345's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 176
  • Otrzymane dziękuję: 105
Tolu, ten link co podałaś - Sekret Nr 4 PODLEWANIE SKRĘTNIKÓW - wyskakuje jakiś błąd...
Pozdrawiam Gosia
Temat został zablokowany.

Kolorowy świat parapetów 12 Mar 2016 14:43 #444032

  • Tola
  • Tola's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 4805
  • Otrzymane dziękuję: 8198
Pewnie już przestał być aktywny :(

Tu jest odświeżony: streps.pp.ua/news/poliv_streptokarpusov_...2013-08-29-27?lZcEbn
Ostatnio zmieniany: 12 Mar 2016 14:47 przez Tola.
Temat został zablokowany.

Kolorowy świat parapetów 13 Mar 2016 06:20 #444366

  • dana581958
  • dana581958's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1200
  • Otrzymane dziękuję: 3154
Toleńko,proszę o informacje na pw.Twoje kwitnące skrętniki to jak zwykle radość dla oczu. :bravo:
Pozdrawiam. Ewa.
Temat został zablokowany.

Kolorowy świat parapetów 13 Mar 2016 09:18 #444399

  • Tola
  • Tola's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 4805
  • Otrzymane dziękuję: 8198
Ewcia, pw już wysłane :)

Kochani, jestem taka zła...Pięknie się rozwinął pierwszy kwiat odmiany DS-Havaiian Party i nie mogę włożyć zdjęcia.
W sobotę miałam czyszczonego kompa i pewnie została usunięta opcja wgrywania zdjęć :(
A ja sama sobie z tym nie poradzę :(
Temat został zablokowany.

Kolorowy świat parapetów 13 Mar 2016 12:17 #444467

  • Forumowa Żabula
  • Forumowa Żabula's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8491
  • Otrzymane dziękuję: 3478
No to musisz mieć nieziemski widok, skoro Ci zakwitła DS-Gawajskaja Wieczerinka (DS-Hawaiian Party) :hearts: :hearts: :hearts:
Dobrego dnia. Pozdrawiam.
Temat został zablokowany.

Kolorowy świat parapetów 13 Mar 2016 13:20 #444491

  • Tola
  • Tola's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 4805
  • Otrzymane dziękuję: 8198
Krysiu, porobiłam dużo ujęć, żeby mi nic nie uciekło.A do p.Macka zadzwoniłam i wpadnie do mnie gdy będzie w pobliżu.
A widok rzeczywiście urzekający :flower2:
Temat został zablokowany.

Kolorowy świat parapetów 13 Mar 2016 14:56 #444522

  • Forumowa Żabula
  • Forumowa Żabula's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8491
  • Otrzymane dziękuję: 3478
Ale fajowo.... Będą foty, będą foty!! :dance: :dance:
Dobrego dnia. Pozdrawiam.
Temat został zablokowany.

Kolorowy świat parapetów 13 Mar 2016 18:30 #444599

  • dana581958
  • dana581958's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1200
  • Otrzymane dziękuję: 3154
Toleńko,wysłałam wiadomość na pw.Pozdrawiam serdecznie.
Pozdrawiam. Ewa.
Temat został zablokowany.

Kolorowy świat parapetów 13 Mar 2016 20:36 #444690

  • Gabriel
  • Gabriel's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1485
  • Otrzymane dziękuję: 3118
Tolu, dziękuję za kolejną porcję porad i czekam na zdjęcia :)
Te pokazane na poprzedniej stronie przepiękne :eek3:
Ostatnio zmieniany: 13 Mar 2016 21:00 przez Gabriel.
Temat został zablokowany.

Kolorowy świat parapetów 14 Mar 2016 07:34 #444796

  • dana581958
  • dana581958's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1200
  • Otrzymane dziękuję: 3154
Toleńko ze swojej strony sprawę załatwiłam dzisiaj rano.Może pod wieczór będziesz wiedziała czy wszystko w porządku.Cieszę się jak dziecko :dance: Cierpliwość nie jest jednak moją cnotą. :happy4: A do środy jeszcze tak daleko. :laugh1: Będę wypatrywać :search:
Pozdrawiam. Ewa.
Temat został zablokowany.

Kolorowy świat parapetów 14 Mar 2016 09:00 #444815

  • Tola
  • Tola's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 4805
  • Otrzymane dziękuję: 8198
Też tak mam

10968325_1075209819160788_8440577477602964363_n.png
Temat został zablokowany.

Kolorowy świat parapetów 15 Mar 2016 22:29 #445537

  • Forumowa Żabula
  • Forumowa Żabula's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8491
  • Otrzymane dziękuję: 3478
Tola wrote:
Krysiu, porobiłam dużo ujęć, żeby mi nic nie uciekło.

Hmmmm :think: no i gdzie te foty - ja się pytam? :think: :think: :whistle:
Dobrego dnia. Pozdrawiam.
Temat został zablokowany.

Kolorowy świat parapetów 15 Mar 2016 22:38 #445544

  • Tola
  • Tola's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 4805
  • Otrzymane dziękuję: 8198
Krysiu, ten "brzydki" Maciek jeszcze się nie pojawił :(
A na dokładkę jestem trochę zalatana: wysyłki, praca społeczna, popołudniowe spotkanie..nawet mój Haruś dzisiaj się zbuntował, bo byłam gościem w domciu.Tylko wpadałam i wypadałam.
Ale już za chwilkę zadbam o swój interes :P
Temat został zablokowany.

Kolorowy świat parapetów 16 Mar 2016 08:02 #445589

  • milena1
  • milena1's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 75
  • Otrzymane dziękuję: 14
Witaj Tola, zajrzałam Do Ciebie i stało sie dobrze. Już miałam zrezygnowac ze skrętników, no ale tyle poczytałam porad, podj ełam decyzje. Jeszcze raz spróbuje. Duzo tej zimy straciłam skrętników, i ta strata troche mnie znięchęciła. Podziwiam Twoją wytrzymałość, i ogromną kolekcję.Pozdrawiam . Milenka
Temat został zablokowany.

Kolorowy świat parapetów 16 Mar 2016 22:47 #445921

  • Tola
  • Tola's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 4805
  • Otrzymane dziękuję: 8198
Znam ten ból :( Też przez dwa sezony nie dawałam rady :sick:
Teraz wiem, że można przejść przez zimę bez strat :devil1:
Wspólnymi siłami damy radę :dance:
Temat został zablokowany.

Kolorowy świat parapetów 17 Mar 2016 06:57 #445944

  • milena1
  • milena1's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 75
  • Otrzymane dziękuję: 14
Dazieki za pocieszenie. Czekam na ziemię z biedronki, bo wszystko się zaczęło od zmiany podłoza,na wierzchniej warstwie zrobił sie biały nalot. Zaczęlam to niszczyc pdlewajać środkiem grzybobójczym, , i się zaczęło. Zaznaczam ,że ziemię kupowałm i to dobrej firmy.
Temat został zablokowany.

Kolorowy świat parapetów 17 Mar 2016 08:58 #445961

  • Tola
  • Tola's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 4805
  • Otrzymane dziękuję: 8198
Powiem Ci tak: udowodniona jest niefrasobliwość firm parających się dostarczaniem ziemi do sieci handlowych dla indywidualnych odbiorców.
Dlatego ODRADZAM WSZYSTKIM KUPOWANIE ZIEMI PAKOWANEJ W ILOŚCI 5,10L.Ponieważ trudno kupić podłoże pakowane w ilości 200l (mówię o podłożu Klasman TS1 którego koszt z dostawa wynosi ponad 50 zł co wcale nie jest drogo), proponuję nabyć podłoże CompoSana pakowane w ilości 30l.Najlepiej super lekkie.Będzie to koszt rzędu 30-tu paru złotych.Ale efekt uprawy przy skrętnikach murowany.Jednakże musimy pamiętać, że takie podłoże bardzo szybko przesycha.Dlatego będzie koniecznym codzienne dostarczanie NIEWIELKICH ilości wody.Pamiętajmy! LEPIEJ DOSTARCZYĆ 10ML KAŻDEGO DNIA NIŻ 20 CO DRUGI DZIEŃ.
Jeżeli chodzi o odgrzybianie podłoża: jest bardzo wskazane przy zachowaniu odpowiedniej procedury.Nie wolno przekraczać dawek i podlewać w przynajmniej 10-cio dniowych odstępach.
Ja systematycznie, przez cały rok podlewam co dziesięć dni wszystkie skrętniczki Previcurem.Raz na dwa, trzy miesiące Miedzianem i bardzo często BioSeptem.
A jeżeli chodzi o widoczny biały nalot: grzyby dzielimy na te niedobre i drugie - pożyteczne.Jeżeli roślina ładnie rośnie mimo takiego nalotu a nam to nie przeszkadza to nie ingerujmy.Możemy ewentualnie zdjąć delikatnie wierzchnią warstwę :)
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Tola, Carmen
Wygenerowano w 0.484 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum