TEMAT: Kolorowy świat parapetów IV

Kolorowy świat parapetów IV 17 Sty 2022 16:00 #789223

  • Tola
  • Tola's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 4803
  • Otrzymane dziękuję: 8186
Witajcie wszyscy kolorowo zakręceni :bye:
Ktoś kiedyś mi doradził, by prowadzony Wątek osiągał graniczną ilość 50 stron.Trochę przekroczyłam ten limit, ale postanowiłam rozpocząć kolejny cykl wraz z nadchodzącą WIOSNĄ :flower2: :flower2: :flower2:
Czujecie czasami jej oddech? Mnie sie to już zdarza :P
A na powitanie kilka drogich memu sercu ujęć z poprzedniego sezonu :dance:


23.5.29spz-2.jpg



30.5.8pz-3.jpg



30.5.9pz-3.jpg



30.5.10pz-2.jpg
Ostatnio zmieniany: 17 Sty 2022 16:01 przez Tola.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, milam, Kaja, Peteri, Marlenka, bietkae, Bea612, ewakatarzyna, Babcia Ala, Bobka


Zielone okna z estimeble.pl

Kolorowy świat parapetów IV 17 Sty 2022 22:28 #789283

  • Tola
  • Tola's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 4803
  • Otrzymane dziękuję: 8186
Uważni bywalcy zauważyli, że od kilku dni rozpczęłam etap odmładzania skrętników ...To nieodzowny sygnał, że wielkimi krokami zbliża się WIOSNA :flower2:
Wielu z was wie, że lubię eksperymenty...W środku ubiegłego sezonu wymyśliłam zamknięty układ wegetacji skrętników.Na czym polega? Korzenie dzięki zamkniętemu układowi mają stały dostęp do powietrza i wilgoci. Jednakże, żeby to zadziałało, nalezy spełnić kilka warunków: pojemnik musi być bez otworów, najlepiej żeby był przeżroczysty (mamy pełen wgląd w sytuację).Wypełniam dno keramzytem, następnie daję lekkie podłoże w ilości 1/3 substrat torfowy, 1/3 mech, 1/3 shagnum.Dodaję odrobinę Aktary (środek p/grzybowy); mniej więcej 1g na 5l podłoża. Wygląda to tak:

17.01.221pz.jpg


Dzięki takiemu rozwiązaniu od ubiegłego sezonu, nie mam problemu z zalanymi egzemplarzami, a niestety, mimo sporego doświadczenia zdarzały mi się takie sytuacje.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Marlenka, bietkae, Bea612, ewakatarzyna, Babcia Ala, Bobka

Kolorowy świat parapetów IV 19 Sty 2022 01:37 #789427

  • Tola
  • Tola's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 4803
  • Otrzymane dziękuję: 8186
Widzicie jak korzonki pięknie oplotły keramzyt? To odmiana Gold Dust - niechętna do współpracy gdy jest posadzona tylko w substracie.Trzeba być bardzo ostrożnym by jej nie zalać

18.01.22.2pz.jpg

Ale, żeby nie było tylko pięknie....
Poniżej przypadek odmiany, która nie przepada za keramzytem :( To UA - Mleczna Droga

18.01.22.3pz.jpg


Warto pamiętać, że skrętniki pochodzą z różnych środowisk: Afryki, Madagaskaru, Azji...poza tym, w tej chwili jest wiele mieszanek stworzonych przez hybryzyderów i jedynie nasza spostrzegawczość połączona z wnikliwą obserwacją pozwoli na wychwycenie niuansów.
Jedno jest pewne w przypadku skrętników - jeżeli nie podoba nam się ich rozwój, nalezy zmienić podłoże.To chyba najważniesza teza prowadząca do sukcesu :flower: :bye:
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Marlenka, bietkae, Jaedda, ewakatarzyna, Babcia Ala, Bobka

Kolorowy świat parapetów IV 23 Sty 2022 13:53 #789851

  • Tola
  • Tola's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 4803
  • Otrzymane dziękuję: 8186
Tylko popatrzcie....tak wygląda, przesadzona kilka dni temu, do pojemnika w którym jest obieg zamknięty,odmłodzona sadzonka.Staram się, by wodę dostarczać na dno celem zwiększenia wilgotności i pobudzenia rośliny do wytwarzania korzeni. Jednakże, również dbam o wilgotność podłoża. Zaletą jest tu niemożliwość zalania delikatnych korzeni

23.01.221.jpg


Tak to wygląda z drugiej strony

23.01.22.2.jpg


A tutaj sadzonka którą posadziłam w ten sposób kilka miesięcy temu

23.01.223.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Marlenka, bietkae, Bea612, ewakatarzyna, Babcia Ala, Bobka

Kolorowy świat parapetów IV 23 Sty 2022 15:37 #789857

  • Bobka
  • Bobka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6110
  • Otrzymane dziękuję: 22277



Na otarcie łez wizyta w Obi .
Tylko jak je przesadzić i jak pielęgnować ? w jakiej temperaturze powinny w domu teraz być ?
Wszystko co byście chcieli żeby ludzie wam czynili ,sami też im czyńcie .
Motto na kolejny rok 2024
*************************************************************************
Zdjęcia objęte ochroną praw autorskich .
Na podstawie Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie pobieranie i udostępnianie tylko za zgodą autora .
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, ewakatarzyna, Babcia Ala

Kolorowy świat parapetów IV 23 Sty 2022 16:41 #789872

  • Tola
  • Tola's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 4803
  • Otrzymane dziękuję: 8186
To niedawny nabytek? To primule :) Potrzebują niskich temperatur i dużej ilości wody podawanej na spodek.Do tego dużo światła i będziesz się nimi cieszyć przez kilka miesięcy.Potem pewnie trzeba będzie je przesadzić i chronić przed wysokimi temperaturami.
Powodzenia :bye:
Za tę wiadomość podziękował(a): makosz11, bietkae, ewakatarzyna, Babcia Ala

Kolorowy świat parapetów IV 27 Sty 2022 16:00 #790437

  • Tola
  • Tola's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 4803
  • Otrzymane dziękuję: 8186
Posadzona w ubiegłym sezonie w obiegu zamkniętym, młoda sadzonka; odmiana Polka Red

27.01.1pz.jpg



27.01.2pz.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Marlenka, bietkae, Bea612, ewakatarzyna

Kolorowy świat parapetów IV 27 Sty 2022 16:15 #790442

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5675
  • Otrzymane dziękuję: 26894
Grażynko podziwiam i śledzę z zainteresowaniem Twoje "Skrętnikowo" :flower2: . Nurtuje mnie od jakiegoś czasu ten "obieg zamknięty". Czy to oznacza, że jak raz podlejesz na samym wstępie, to już nigdy nie podlewasz, bo rozumiejąc dosłownie pojęcie "obieg zamknięty" właśnie tak miało by być, ale chyba w rzeczywistości tak nie jest? Pytam tak na przyszłość, może kiedyś dopłynę do brzegu emerytury, a Twoje skrętniki piękne, więc może kiedyś spróbuję swoich sił :garden1:
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, bietkae, ewakatarzyna

Kolorowy świat parapetów IV 27 Sty 2022 18:36 #790463

  • Tola
  • Tola's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 4803
  • Otrzymane dziękuję: 8186
Nie do końca, Alu....Otóż, ten obieg zamknięty występuje tylko w dolnej części pojemnika. Natomiast od góry mamy podłoże i wolny dostęp powietrza. Jednakże siatka korzeni i nagromadzone powietrze między keramzytem pozwala na stworzenie mikroklimatu który ma dużą zawartość wilgoci. A o to chodzi w uprawie skrętników; wilgoć jest podstawą właściwej wegetacji plus, oczywiście odpowiednie ph oscylujące między 5,0 - 6,5 (lekko kwaśne) i naprzemiennym dostarczaniem nawozów....bo, wbrew niektórym opiniom, skrętniki są bardzo żarłoczne (w końcu, wytwarzają kwiaty a do tego potrzebne są odpowiednie składniki).Chodzi tylko o to, by je dostarczać w niewielkich ilościach.
A tu zdjęcia z dzisiejszych działań: siatka pięknie wytworzonych korzeni. Warto zwrócić uwagę, że środek jest pusty.Ta sytuacja wynika z tego, że pojemnik jest dostosowany do uprawy hydroponicznej a ja dodatkowo włożyłam go w przeżroczysty pojemnik stwarzając obieg zamknięty.

27.01.4.jpg


27.01.3.jpg


27.01.5.jpg


27.01.6.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Marlenka, bietkae, Bea612, ewakatarzyna

Kolorowy świat parapetów IV 27 Sty 2022 19:01 #790469

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5675
  • Otrzymane dziękuję: 26894
Dziękuję za wyjaśnienie i obszerną fotorelację :hearts:
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Za tę wiadomość podziękował(a): Tola, Marlenka, bietkae, ewakatarzyna

Kolorowy świat parapetów IV 27 Sty 2022 19:24 #790472

  • bietkae
  • bietkae's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1993
  • Otrzymane dziękuję: 11367
Gratuluję kolekcji i umiejętności hodowania pięknych skrętników :bravo: . Kiedyś próbowałam ale nie wyszło, więc dałam sobie spokój bo parapety i tak zajęte przez storczyki i fiołki afrykańskie. Ale i one niedługo wylądują na podłodze jak przyjdzie czas na rozsadę warzyw :)
Pozdrawiam Ela
Za tę wiadomość podziękował(a): Tola, Marlenka, Bea612, ewakatarzyna, Babcia Ala

Kolorowy świat parapetów IV 28 Sty 2022 12:14 #790585

  • Lilu
  • Lilu's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 135
  • Otrzymane dziękuję: 501
witaj Tolu.Piekne te Twoje skretniki, jakby stado motyli obsiadlo okno.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tola, bietkae, ewakatarzyna, Babcia Ala

Kolorowy świat parapetów IV 28 Sty 2022 14:27 #790605

  • Tola
  • Tola's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 4803
  • Otrzymane dziękuję: 8186
Trafiłaś prosto w moje serducho :flower1: Kocham skrętniki i kocham motyle....ich piękno; wspaniałość wielobarwności, róznorodność kształtow i rysunków ... :hearts: Wszystko, czym upodobniają się do moich ukochanych kwiatów ...Dziekuję ci, za ten piękny wpis :hearts: I pozdrawiam serdecznie :dance: :hug:
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, bietkae, ewakatarzyna, Babcia Ala

Kolorowy świat parapetów IV 29 Sty 2022 11:21 #790723

  • Marlenka
  • Marlenka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2668
  • Otrzymane dziękuję: 17579
Tola, w nasionkach od Ciebie pokazało się życie. Wysiane 20 stycznia wczoraj zaczęły się zielenić. :dance:

IMG_20220129_111323.jpg
Pozdrawiam Marzena
Ostatnio zmieniany: 29 Sty 2022 11:21 przez Marlenka.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tola, Bea612, ewakatarzyna, Babcia Ala

Kolorowy świat parapetów IV 29 Sty 2022 13:24 #790752

  • Tola
  • Tola's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 4803
  • Otrzymane dziękuję: 8186
Gdy trochę podrosną (3, 4 tygodnie) to pomyśl, by nawilżając dostarczyć też nawóz do wzrostu.Najlepiej npk 20:20:20, albo z przewagą fosforu dając 1g/5l wody
I jeszcze ci coś podpowiem (ale to już wyższa szkoła jazdy). Będziesz miała ich tyle, że zapewne nie starczy ci miejsca na parapetach, dlatego możesz wykorzystać zacienione miejsce pzy domu. Najlepiej, żebyś mogła je odizolować od bezpośredniej ingerencji mszyc i innych pasożytów.
Może jakas możliwość ustawienia na paletach albo zrobionych z nich regałów?
Możesz stworzyć przepiękny zakątek :flower2:
Ostatnio zmieniany: 29 Sty 2022 13:28 przez Tola.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, Bea612, ewakatarzyna, Babcia Ala

Kolorowy świat parapetów IV 29 Sty 2022 13:37 #790755

  • Tola
  • Tola's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 4803
  • Otrzymane dziękuję: 8186
Piękno samo w sobie :flower2:

29.01.1pz.jpg


29.01.2.jpg


29.01.3.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, Jaedda, Bea612, ewakatarzyna, Babcia Ala

Kolorowy świat parapetów IV 29 Sty 2022 20:03 #790795

  • Marlenka
  • Marlenka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2668
  • Otrzymane dziękuję: 17579
Przepiękny. :hearts:

Wejście do domu mam od północy, więc miejsca zacienionego mam dużo. Jak tylko uda mi się coś wyhodować to będzie pięknie, i w domu i koło domu.
Mam pięć takich pojemników z nasionami jak na zdjęciu, więc tych sadzonek może być naprawdę dużo. Oczywiście jak nic nie zepsuję.
Pozdrawiam Marzena
Za tę wiadomość podziękował(a): Tola, Bea612, ewakatarzyna, Babcia Ala

Kolorowy świat parapetów IV 29 Sty 2022 20:23 #790802

  • Bea612
  • Bea612's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1175
  • Otrzymane dziękuję: 4617
Marzenka, to potem mi podpowiesz jak obsługiwać nasionka :hearts:, bo ja coś nie mam do nich ręki, a Grażynka namawiała...
Zielono mi i kwietnie
Pozdrawiam
Beata
Za tę wiadomość podziękował(a): Tola, Marlenka, ewakatarzyna, Babcia Ala


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Tola, Carmen
Wygenerowano w 0.387 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum