TEMAT: Ciekawy artykuł o uprawie roślin domowych

Ciekawy artykuł o uprawie roślin domowych 20 Lis 2023 21:38 #845912

  • CHI
  • CHI's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3931
  • Otrzymane dziękuję: 21018
Na stronie szukając zupełnie czegoś innego* znalazłam taki artykuł:
Dlaczego NIGDY nie należy dodawać warstwy drenażowej u roślin domowych

Po przeczytaniu wydaje mi się logiczne, w sumie tradycyjnie (w doniczkach glinianych) dawało się tylko "skorupkę z doniczki" na dno, a nie drenaż. A teraz często piszą aby dać keramzyt jako drenaż...

Będę musiała to sprawdzić doświadczalnie w donicach zewnętrznych, bo wydaje mi się, że dalie (mimo drenażu z keramzytu - a może przez to) miały za mokro...

*Szukałam jakie są różnice między Stromanthe Triostar i Ctenanthe Tricolor
i tu znalazłam - mam Stromanthe Triostar z jakiejś wyprzedaży - spodobały mi się liście :wink2:
Za tę wiadomość podziękował(a): Kaja, ewakatarzyna


Zielone okna z estimeble.pl

Ciekawy artykuł o uprawie roślin domowych 21 Lis 2023 14:32 #845926

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5675
  • Otrzymane dziękuję: 26894
Małgosiu coś jest na rzeczy, bo wcześniej nigdy nie dawałam keramzytu, bo go nie miałam. Dawałam potłuczone cegły i rośliny b.dobrze rosły, a cegła była rezerwuarem wody, bo cegła pije wodę i ta woda była dostępna dla roślin, dlatego nie raz nie podlane, nie więdły od razu, a podczas wyrzucania było widać jak korzenie poprzerastały warstwę cegieł. Jak dam keramzyt jest inaczej (keramzyt nie chłonie wody i korzenie nie przerastają warstwy keramzytowej) i wcale nie widzę żeby rośliny dobrze rosły, obserwuję, że z keramzytem korzenie nie przerastają z doniczki do gruntu, gdy doniczka stoi na ziemi, wracam wobec tego do cegieł.
Jeszcze inną metodą posadziłam bakłażany w donicach. Ponieważ jak wyrzucam ziemię z doniczki, to mam problem z oddzieleniem keramzytu od podłoża, bakłażany dostały na dno potłuczone cegły, którymi zasłoniłam otwory doniczkowe, a wolne przestrzenie wypełniłam cienką warstwą keramzytu. Na to dałam starą przyciętą siatkę plastikową, żebym nie musiała potem przesiewać tego w celu odzyskania keramzytu i mam drenaż w doniczce gotowy na następny raz. Bakłażany rosły dobrze, ale nie wrosły z doniczek w glebę i często musiałam je podlewać, bo mdlały.
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Ostatnio zmieniany: 21 Lis 2023 14:34 przez Babcia Ala.
Za tę wiadomość podziękował(a): CHI, ewakatarzyna


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Tola, Carmen
Wygenerowano w 0.321 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum