TEMAT: Wykorzystanie deszczówki

Wykorzystanie deszczówki 21 Kwi 2013 09:43 #147739

  • muchazezlotym
  • muchazezlotym's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1989
  • Otrzymane dziękuję: 2547
Mam 2 szamba przerobione pół roku temu na zbiorniki deszczówki. Tzn zrobiono nam kanalizację, szamba zostały dokładnie oczyszczone ( przez wcześniejsze 3-4 lata były do nich regularnie wpuszczane preparaty z bakteriami) i podłączyliśmy do nich spływy deszczówki z rynien dachowych.
Mam do Was pytanie - czy woda zbierająca się w nich nadaje się do podlewania ogrodu i jeśli tak to jaką pompę w nich zamontować?
pozdrawiam
Ela


Zielone okna z estimeble.pl

Wykorzystanie deszczówki 21 Kwi 2013 12:21 #147790

  • waldek727
  • waldek727's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1273
  • Otrzymane dziękuję: 864
Woda deszczowa jak najbardziej nadaje się do podlewania ogrodu.
Jaką pompę zamontować do pobierania wody z kręgów po szambie to myślę, że w tym temacie możesz liczyć na pomoc Tomka (TeBe)
Ja mam jeszcze Elu pytanie do Ciebie.
W jakim celu stosowałaś przez parę lat substancje z mikroorganizmami i czy efekt ich stosowania był zauważalny?
,,OGRÓD KTÓRY ŻYJE W ZGODZIE Z NATURĄ, ŻYJE PEŁNIĄ ŻYCIA."
mój wątek-OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ

"www.twojapogoda.pl/polska/mazowieckie/warszawa

Wykorzystanie deszczówki 21 Kwi 2013 12:57 #147795

  • muchazezlotym
  • muchazezlotym's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1989
  • Otrzymane dziękuję: 2547
Waldku, wiem, że deszczówka jak najbardziej się nadaje do podlewania, zastanawia mnie tylko czy resztki nieczystości z szamba, bo myślę, że takowe jednak zostały, nie będą szkodzić roślinom? :think:

Substancje z mikroorganizmami stosowałam z 2 powodów: przede wszystkim w celu zniwelowania zapachu z rur wyczuwalnego zwłaszcza po wybraniu szamb oraz w celu rzadszego opróżniania. Szamba nie mają dna, wiem, że w tym momencie posypią się gromy na moją głowę, ale to nie ja je instalowałam i nie ode mnie zależała ich budowa. Cała działka położona jest na terenie żwirowo-piaszczystym - więc woda przesiąkła idealnie.
Po zastosowaniu preparatów z bakteriami efekt był piorunujący (oczywiście nie natychmiast) - zero nieprzyjemnych wyziewów. Częstość wybierania się chyba jednak nie zmieniła - myślę, że po 20 latach użytkowania dno zasklepiło się samo.

Zależy mi na wykorzystaniu zbierającej się deszczówki. Aktualnie kręgi posłużyły jako zbiorniki na śnieg z podjazdu i tu doskonale zdały egzamin. :happy4: Mam nadzieję, że wszystko się w nich już stopiło.
pozdrawiam
Ela
Ostatnio zmieniany: 21 Kwi 2013 13:30 przez muchazezlotym.

Wykorzystanie deszczówki 21 Kwi 2013 13:26 #147804

  • TeBe
  • TeBe's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 1487
  • Otrzymane dziękuję: 897
Elu, najlepiej zrobić instalację hydroforową, hydrofor w niezamarzającym pomieszczeniu. Jest to dużo lepsze od instalacji z pompą głębinową. Skoro to będzie zasilało tylko ogród, to wystarczy jakiś mały 60l/min, zaczynają sie od 380-400 PLN.
Pozdrawiamy,
Małgosia i Tomek
Ogród Małgosi i Tomka
Za tę wiadomość podziękował(a): muchazezlotym

Wykorzystanie deszczówki 21 Kwi 2013 13:29 #147806

  • muchazezlotym
  • muchazezlotym's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1989
  • Otrzymane dziękuję: 2547
Tomku, możesz mi ten temat trochę przybliżyć? Czy będzie to wymagało jakichś dodatkowych wykopów - jeśli tak to odpada - cały podjazd, okolica szamb i domu jest już zagospodarowana.
pozdrawiam
Ela

Wykorzystanie deszczówki 21 Kwi 2013 15:21 #147829

  • TeBe
  • TeBe's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 1487
  • Otrzymane dziękuję: 897
Elu, tak czy inaczej coś trzeba do zbiornika doprowadzić:
- albo prąd do pompy zatapialnej
- albo rurę ssąca do hydrofora
Zaletą hydrofora jest stałe ciśnienie na wyjściu i automatyczne załączenie pompy po spadku ciśnienia, czyli wyjście hydroforu zachowuje się jak kran podłączony do sieci wodociągowej.
Jeżeli koło szamb masz prąd - a nie możesz już tam doprowadzić rury ssącej - to możesz rozważyć instalację hydroforu koło szamba, w jakiejś małej estetycznej budce, która może udawać np.budę dla psa. W takim przypadku hydrofor trzeba będzie demontować na zimę, co nie jest trudne.
Pozdrawiamy,
Małgosia i Tomek
Ogród Małgosi i Tomka
Za tę wiadomość podziękował(a): muchazezlotym

Wykorzystanie deszczówki 21 Kwi 2013 21:35 #148004

  • muchazezlotym
  • muchazezlotym's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1989
  • Otrzymane dziękuję: 2547
Tomku, prąd mam przy szambach, z rurą ssącą byłby problem. A co powiesz na temat pompy zatapialnej?
Szamba mam na podjeździe, więc nic nie może wystawać nad powierzchnię ziemi.Nie znam się na tym kompletnie, ale najbardziej pasowałoby mi coś takiego, co na stałe jest zamontowane w kręgach i podłącza się do tego szlauch.... :think:
pozdrawiam
Ela
Ostatnio zmieniany: 21 Kwi 2013 21:36 przez muchazezlotym.

Wykorzystanie deszczówki 21 Kwi 2013 21:42 #148010

  • TeBe
  • TeBe's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 1487
  • Otrzymane dziękuję: 897
Elu, jeśli tylko do podlewania ręcznego wężem, to pompa zatapialna Ci wystarczy. Ale widzę następujący problem:
- gniazdo elektryczne dla pompy nie może być w szambie, tylko nad gruntem
- wyjście z pompy (przyłącze) też musisz zrobić
Czyli jakaś rozbiórka podjazdu tak czy inaczej Cię czeka.
Jeśli na podjeździe jest kostka, to nie ma większego problemu, da się rozebrać kawałek kostki i doprowadzić tam prąd i rurę z pompy do przyłącza.
Tylko jeśli tak czy inaczej trzeba rozbierać podjazd, to dlaczego nie zrobić jednak instalacji hydroforowej?
Daj może jakiś szkic, podywagujemy :-)
Pozdrawiamy,
Małgosia i Tomek
Ogród Małgosi i Tomka

Wykorzystanie deszczówki 21 Kwi 2013 22:11 #148034

  • muchazezlotym
  • muchazezlotym's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1989
  • Otrzymane dziękuję: 2547
Tomku, tak to wygląda - sorki za jakość fotki, ale ciemno już...

Szamba widać, a prąd, tzn. kabel mam pod iglakami z lewej strony:

P4210041.JPG


P4210038.JPG
pozdrawiam
Ela
Ostatnio zmieniany: 21 Kwi 2013 22:11 przez muchazezlotym.

Wykorzystanie deszczówki 21 Kwi 2013 22:34 #148061

  • TeBe
  • TeBe's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 1487
  • Otrzymane dziękuję: 897
Eee, myślałem, że tam jakieś miliony leżą na podjeździe, a tu sprawa jest prosta:

1. W Twojej sytuacji polecałbym instalację hydroforową, widzę proste możliwości montażu.
2. Hydrofor może być zainstalowany pomiędzy tymi iglakami po lewej stronie. Wymagana jest budka 60x100x60 z otwieranym wiekiem, spokojnie pod iglakami się ukryje. Podstawą budki powinna być wylewka betonowa o grubości około 10 cm w której będą zalane śruby (szpilki) do zamocowania hydrofora. Budka może po prostu stać na tym fundamencie. Na ścianie budki będzie zamontowany kran czerpalny podłączony do wyjścia hydrofora.
3. Rozebrać musisz kawałek kostki pomiędzy szambem a iglakami, aby wkopać tam rurę ssącą. To żaden problem, rury nie musisz wkopywać głęboko, wystarczy 20cm pod kostką, i tak na zimę hydrofor będzie demontowany i woda spuszczana.
Generalnie instalacja na 1 dniówkę.
Estymowane koszty to:
- hydrofor - 400 PLN
- rura czerpalna z filtrem, kran, materiały hydrauliczne - 200 PLN
- budka drewniana - cena wg wymagań estetycznych, da się zrobić za 100 PLN
- fachowiec - 1 dniówka - zależnie od uwarunkowań lokalnych od 200 do 500 PLN
Pozdrawiamy,
Małgosia i Tomek
Ogród Małgosi i Tomka
Za tę wiadomość podziękował(a): muchazezlotym

Wykorzystanie deszczówki 21 Kwi 2013 22:41 #148067

  • muchazezlotym
  • muchazezlotym's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1989
  • Otrzymane dziękuję: 2547
Tomku, nie przewidziałeś, że te miliony leżą ... pod kostką granitową.... :happy3: :happy4: :rotfl1:

Dzięki - w Twoich ustach wydaje się to takie proste.... :bravo: Przedstawię to rozwiązanie mężowi - niech on się martwi :laugh1: Ważne, żebym miała wygodne dojście do podłączenia. :drink1:
pozdrawiam
Ela
Ostatnio zmieniany: 21 Kwi 2013 22:42 przez muchazezlotym.

Wykorzystanie deszczówki 21 Kwi 2013 22:46 #148071

  • TeBe
  • TeBe's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 1487
  • Otrzymane dziękuję: 897
Ale przedstaw to może jako Twoje przemyślenia, nie moje ;-)
Faceci nie lubią wiesz czego...
Pozdrawiamy,
Małgosia i Tomek
Ogród Małgosi i Tomka

Wykorzystanie deszczówki 21 Kwi 2013 22:47 #148073

  • muchazezlotym
  • muchazezlotym's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1989
  • Otrzymane dziękuję: 2547
Jaaaaasne :drink1: :drool:
pozdrawiam
Ela


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.213 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum