TEMAT: Proszę o pomoc w odświeżeniu ogrodu i balkonu!

Proszę o pomoc w odświeżeniu ogrodu i balkonu! 30 Kwi 2013 15:18 #151121

  • xadox
  • xadox's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 3
Witam,

Chciałem Was prosić o pomoc i podpowiedzenie pomysłów w jaki sposób mogę odświeżyć wygląd ogrodu, który od lat się nie zmienia.

Chciałbym się pozbyć krawężników, wymienić wylane z betonu ścieżki na jakieś kostki lub kamień. Trasę ścieżek też bym chciał zmienić żeby wszystko nie było tak prostopadłe do siebie. Ściana garażu też wygląda nieciekawie, a ten kawałek ziemi wzdłuż garażu też jest niewykorzystany.

Wrzucam też zdjęcie balkonu (bardzo mały 1,80m x 1,60m) – może też macie jakiś pomysł?

Z góry dzięki za pomoc :)











Zielone okna z estimeble.pl

Proszę o pomoc w odświeżeniu ogrodu i balkonu! 30 Kwi 2013 15:48 #151129

  • magdala
  • magdala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4524
  • Otrzymane dziękuję: 1071
Witaj :)

Ogród bardzo mi się podoba.
Jest taki klimatyczny .
Pewnie nie ma tam zbyt dużo słońca?

Musiałbyś poszukać roślin ,które lubią cień .Ja posadziłabym różaneczniki (zieleń przez cały rok,
a wiosną kwitnienie),
zresztą na zdjęciu widać już jeden . :)

Świetne są te miejsca gdzie masz mury - idealne na rabaty z pnączami i bylinami (wiele bylin
kwitnie w półcieniu).
Na pewno dobrze by się tam czuła hortensja pnąca ,wiciokrzew przewiercień - podczas
kwitnienia będzie pachniało w całym ogrodzie.
Kokornak ze swoimi wielkimi liśćmi też wyglądałby ładnie.

No i wymarzone miejsce dla host :)

Możesz z tego ogródka zrobić perełkę ...

A jeśli wolałbyś ogród wyłącznie zielony ,to pod tym linkiem masz piękny ogród p.Tadeusza z Sandomierza,można czerpać z niego wiele pomysłów. Dla mnie mistrzostwo :)

www.weranda.pl/archiwum/2008/10/6186-ogr...plotow?pict_id=13633
Ostatnio zmieniany: 30 Kwi 2013 20:56 przez magdala.

Proszę o pomoc w odświeżeniu ogrodu i balkonu! 30 Kwi 2013 23:14 #151319

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Michale, przejrzyj różne propozycje forumowiczów dotyczące tzw. małej architektury ogrodowej:

forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/7...-i-mala-architektura
Znajdziesz tam przykłady pelargoli, scieżek, murków...

Mury otaczające Twój ogród aż proszą się o jakieś pnącze :) Może hederę :P jest ich kilka odmian w tym są odmiany o barwnych liściach:
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/6...49540-bluszcz-hedera

Zerknij też na początek do działu pnączy:
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/62-pnacza-i-byliny-pnace
Ostatnio zmieniany: 01 Maj 2013 00:20 przez Hiacynta. Powód: uzupełnienie brakującego linku

Proszę o pomoc w odświeżeniu ogrodu i balkonu! 01 Maj 2013 00:01 #151331

  • Roma
  • Roma's Avatar
Witaj Michale :bye: Jeśli zajrzysz do wątków zaproponowanych przez Hiacyntę to niejeden ogród będziesz mógł odnowić.Pomysłów i rozwiązań jest co niemiara.

Proszę o pomoc w odświeżeniu ogrodu i balkonu! 04 Maj 2013 16:20 #152646

  • xadox
  • xadox's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 3
Witam ponownie,

Zrobiłem następujący projekt, a na drugim zdjęciu zaznaczyłem miejsca zupełnie nowe lub zmienione - reszta już istnieje:

ogrod.JPG


ogrod2.JPG


opcja z przeniesieniem oczka


ogrodoczko2.JPG



Chodnik z betonowej wylewki chcę skuć, w jej miejsce położyć kostkę granitową lub brukową imitującą granit.

Chcę usunąć wszystkie krawężniki, a w ich miejsce dać ekobord lub obrzeża ogrodowe typu ekobord, ale z innej (tańszej firmy). Chcę się pozbyć również tych drewnianych płotków i w ich miejsce też dać ekobordy.

Pod ścianą garażową chcę zrobić miejsce na ławkę wyłożone tą samą kostką, a dojście do tego miejsca ma być wysypane ostrym/kanciastym żwirem, a żeby nie chodzić po żwirze co kilkanaście centymetrów ma być położony prostokątny kamień imitujący drewno.

Z uwagi na to, że mam małe dziecko zastanawiam się nad usunięciem oczka wodnego i stworzeniem ewentualnie jakiejś kaskady.

Muszę znaleźć również miejsce na hamak.

Zastanawiam się czy dam radę sam położyć tą kostkę - pod względem majsterkowania daję sobie radę, ale kostki nigdy nie układałem, a chcę aby chodnik i trawnik był na tym samym poziomie, a w tej chwili wylewka jest poniżej poziomu trawnika.

Jeśli miałaby to zrobić jakaś firma to jakie są ceny za położenie 1 m2 kostki (ewentualnie znacie jakąś dobrą i niedrogą firmę z Górnego Śląska?)?

Z drugiej strony gdybym miał to robić sam to co oprócz kostki jest potrzebne i jakie są kolejne etapy działania?

Jak oceniacie całość?

Dodatkowe info: wymierzyłem, że na cały projekt potrzebowałbym ok. 30m2 kostki.
Jakie to mogą być koszta (kostka granit lub imitacja granitu, kruszywo/podsypka, ewentualnie robocizna)?
Ostatnio zmieniany: 05 Maj 2013 17:56 przez xadox.

Proszę o pomoc w odświeżeniu ogrodu i balkonu! 24 Maj 2013 12:14 #160392

  • xadox
  • xadox's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 3
Witam ponownie,

Kostka położona i przyszła pora na garaż i wszystko co dookoła.

Teraz jest tak:


Chciałbym żeby było jakoś tak:


Potrzebuję jakieś drzewo z gęstą koroną na wysokości ok 2,5 metra, z w miarę gołym pniem i żeby z czasem korzenie nie rozwaliły mi kostki i grządek no i oczywiście za rozsądną cenę. Co możecie polecić?

Najprawdopodobniej ten mały modrzew będzie zlikwidowany z uwagi na igły, które są moją zmorą (mam już na ogrodzie modrzew wysoki na ok. 13 metrów - masakra.

Jak już usunę ten modrzew to w te miejsce miałoby przyjść takie samo drzewko jak te, o którym piszę powyżej.

Podobają mi się też drzewa spotykane na afrykańskich stepach (bujna, płaska korona jak np.

ale nie wiem czy u nas coś podobnego występuje i czy by przeżyło zimę.

Podobają mi się również tego typu drzewa:




Możecie mi coś podpowiedzieć?

Z góry dzięki

Proszę o pomoc w odświeżeniu ogrodu i balkonu! 24 Maj 2013 12:19 #160394

  • TeBe
  • TeBe's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 1487
  • Otrzymane dziękuję: 897
Zainteresuj się perukowcem podolskim i dereniem zwyczajnym. Są łatwe do formowania korony. U mnie rosną obok siebie i ładnie komponują się kolorystycznie.
Pozdrawiamy,
Małgosia i Tomek
Ogród Małgosi i Tomka


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.338 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum