TEMAT: Na ratunek wierzbie

Na ratunek wierzbie 27 Sie 2014 13:23 #294730

  • olibabka
  • olibabka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Więc w takiej ciszy ukryty ja - ja liść
  • Posty: 4286
  • Otrzymane dziękuję: 2960
Kochani, to prośba od mojej siostry:
"Mamy pod domem piękną wierzbę. To jedyne tak wysokie drzewo na osiedlu. Zapewnia nam wspaniały widok i osłania od sąsiadów z bloku na przeciwko. Niestety przewodniczącemu Rady Nadzorczej pada cień na trawnik i ma ochotę to drzewo "prześwietlić". Twierdzi też, że pod drzewem nie rośnie trawa. To bzdura. Trawa rośnie i pod drzewem i na jego trawniku - na co dowodem są zrobione przez nas zdjęcia.

Chciałabym zdobyć fachowe informacje nt. tego "prześwietlania", czyli wycinania gałęzi lub innych zabiegów zmierzających do ogołocenie, zmniejszenia lub skrócenia, etc. tego drzewa. Szukałam trochę w intenecie, to co znalazłam utwierdza mnie w przekonaniu, że tego drzewa ruszać się nie powinno.

Muszę się spieszyć, bo chcą to zrobić na jesieni. Kiedy dokładnie - nie wiem

Proszę zapytaj swoich ogrogników z forum (a jak będziesz mieć jakieś wpisy, to skopiuj mi je potem i wyślij w całości) czy takie zabiegi są standardowo wykonywane, ew. są pożyteczne lub szkodliwe dla drzewa.

Drzewo ma 15 lat i ok. 15 metrów wysokości. Widok na drzewo jest z kierunku zachód-wschód (południe po prawej stronie). Zdjęcia robione w samo południe"

wierzba1.jpg
pozdrawiam serdecznie, Marysia :)

[...]kielich światła nachylony wśród roślin
Odsłania w każdej z nich jakieś przedtem nie znane dno[...]
Ostatnio zmieniany: 27 Sie 2014 13:28 przez olibabka.


Zielone okna z estimeble.pl

Na ratunek wierzbie 27 Sie 2014 14:50 #294739

  • Zielona Ania
  • Zielona Ania's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1272
  • Otrzymane dziękuję: 1299
Zgodnie z art. 82 ust. 1 a ustawy o ochronie przyrody (Dz.U. z 2013r. poz.627, z późn.zm.)zakres możliwych zabiegów pielęgnacyjnych wykonywanych w obrębie koron drzew jest ustawowo ograniczony i obejmuje wyłącznie:

*usuwanie gałęzi obumarłych, nadłamanych lub wchodzących w kolizje z obiektami budowlanymi lub urządzeniami technicznymi
*kształtowanie korony drzewa, którego wiek nie przekracza 10 lat
*utrzymywanie formowanego kształtu korony drzewa.

Drzewo legalnie można prześwietlić gdyby np. zacieniało okna mieszkań, ale trawnik się nijak nie kwalifikuje. Ustawa jest pod tym względem dość restrykcyjna.
Każde grubsze cięcie niestety skraca życie drzewa.
Zapraszam
Mania Zieleni
Za tę wiadomość podziękował(a): olibabka


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.241 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum