TEMAT: Rozmnażanie ciętych kwiatów

Rozmnażanie ciętych kwiatów 27 Lut 2018 20:45 #592235

  • Michał
  • Michał's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4161
  • Otrzymane dziękuję: 2428
Chciałbym się was zapytać, w jaki sposób rozmnożyć kwiaty cięte np.: róże lub goździki. Jest to możliwe, czy lepiej sobie odpuścić :think:
Może macie doświadczenie w tym temacie i moglibyście napisać coś na ten temat?


Zielone okna z estimeble.pl

Rozmnażanie ciętych kwiatów 27 Lut 2018 20:52 #592237

  • Ika2008
  • Ika2008's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 399
  • Otrzymane dziękuję: 979
Nie mam doświadczenia w tym zakresie ale moja sąsiadka z powodzeniem ukorzenia róże. Tnie "patyki" długości ok. 25 cm, wtyka w ziemię i przykrywa plastikowymi butelkami. Nie wiem jaki procent faktycznie się ukorzenia ale jestem szczęśliwą posiadaczką 2 pięknie już kwitnących róż, które dostałam od niej w postaci sadzonek.
Pozdrawiam, Marta.
Za tę wiadomość podziękował(a): Michał

Rozmnażanie ciętych kwiatów 27 Lut 2018 20:56 #592238

  • Michał
  • Michał's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4161
  • Otrzymane dziękuję: 2428
Czyli jednak jest szansa na powodzenie tego typu rozmnażania :think:

Rozmnażanie ciętych kwiatów 27 Lut 2018 23:23 #592263

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Michał zadałeś nie precyzyjne pytanie. Tutaj w tym wątku Mirek dosyć dokładnie wyjaśnia jak ukorzenić róże. forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...zanie-roz-amatorskie.
Co do goździków to ukorzeniałam ich dosyć sporo, rożnych gatunków jednak nie licz że kupisz w Biedronce czy w kwiaciarni bukiet i zrobisz z nich sadzonki. Roślina by się ukorzenić musi mieć stożek wzrostu (uśpiony) Łodyga z kwiatem goździka nie ma takiego. Rozwój tego fragmentu rośliny został zakończony kwiatem, natomiast rozetki które goździk wytwarza jak najbardziej ukorzenią się i to łatwo.

Rozmnażanie ciętych kwiatów 28 Lut 2018 08:40 #592278

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Kiedyś z kwiaciarni dostałam solidny pęk niesprzedanych róż w celu ukorzenienia. Przycięłam, obsypałam ukorzeniaczem, sadzonki przykryłam woreczkami foliowymi. Pod koniec sezonu wywaliłam na kompost :) Ale próbować można :) Niektóre odmiany róz pewnie mają większą zdolność do wytwarzania korzeni, skoro ludziom udaje się ukorzenić kwitnące pędy.

Podejrzewam jednak, że częściej ukorzeniają się sadzonki z przyciętych krzaków, aczkolwiek i z tym może być kłopot.

Generalnie zasada ukorzeniania roślin jest taka, że do ukorzeniania pobiera się sadzonki z pędów przed kwitnieniem.
Za tę wiadomość podziękował(a): Michał, Emalia112

Rozmnażanie ciętych kwiatów 28 Lut 2018 09:07 #592283

  • mirzan
  • mirzan's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1080
  • Otrzymane dziękuję: 2414
Pędy róż do ukorzeniania,są najlepsze z piętką i wtedy,kiedy w kącikach liści, pokazują się nowe pąki.
Goździki cięte dają się ukorzenić. Trzeba gałązkę rozłamać na kolanku i tak posadzić w podłożu,aby listki
wystawały z ziemi,czyli dość płytko.Należy też zwrócić uwagę,czy w kącikach liści,z wyższego piętra, ukazują się nowe zaczątki pędów, co dzieje się cały czas. Goździki szklarniowe, bez przerwy wypuszczają boczne pędy,które należy wyłamywać.
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta, Michał, Emalia112

Rozmnażanie ciętych kwiatów 28 Lut 2018 15:27 #592382

  • Michał
  • Michał's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4161
  • Otrzymane dziękuję: 2428
Dzięki serdeczne za informacje, jak zrobi się cieplej będę próbować najpierw z goździkami ;)


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.187 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum