TEMAT: Roślina z liśćmi jajowatymi/buku

Roślina z liśćmi jajowatymi/buku 12 Sty 2020 15:07 #686880

• 2jacks
  • 2jacks's Avatar
  • Fresh Boarder
Mam nietypową prośbę. Jestem modelarzem i obecnie buduję dioramę leśną i szukam możliwości najlepszego odwzorowanie drzew buku. Problem mam z liśćmi/gałęziami. Buk ma liście kształtu odwróconego jajowatego. Czy są jakieś sioła, roślinki, chwasty czy cokolwiek co ma podobny kształt liści? Dodam, że te listki najlepiej by było gdyby miały koło 2 mm:( po uwzględnieniu skali, więc zdaję sobie sprawę że trochę to wszystko będzie trudne. No ale jeśli ktoś ma jakieś pomysły, lub byłby w stanie mnie wspomóc jakąś wiedzą będę wdzięczny.
Ostatnio zmieniany: 12 Sty 2020 15:07 przez 2jacks.

Uporządkuj swój parapet z naszymi doniczkami.
Dowiedz się więcej na estimeble.pl

Roślina z liśćmi jajowatymi/buku 12 Sty 2020 18:38 #686909

• Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Otrzymane dziękuję: 9070
Najlepiej byłoby poszukać szablonu liścia buku i pomniejszyć go w odpowiednim programie graficznym. Przy odrobinie szczęścia można też kupić ozdobny dziurkacz z wzorem liścia podobnego do liścia buku.
Ostatnio zmieniany: 12 Sty 2020 18:38 przez Hiacynta.

Roślina z liśćmi jajowatymi/buku 13 Sty 2020 00:17 #686947

• 2jacks
  • 2jacks's Avatar
  • Fresh Boarder
oj...jeśli chodzi o ew metody to jest ich wiele. Mozna zlecić cięcie laserowe miedzianej folii, mozna zrobić wykrojnik i wycinać te elementy. Dziurkacz to mam...tylko czym innym są liście leżące, a czym innym uformowane gałęzie. Generalnie liście wielu drzew są podobne...pomyślałem sobie, że są to przecież formy ergonomiczne i w jakimś stopniu powszechne, uniwersalne i może są jakieś małe odpowiedniki. Potrzebuję raczej całe gałązki z liśćmi, a nie same liście.

Roślina z liśćmi jajowatymi/buku 13 Sty 2020 09:34 #686954

• Amlos
  • Amlos's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 6696
2jacks wrote:
Mam nietypową prośbę. Jestem modelarzem i obecnie buduję dioramę leśną i szukam możliwości najlepszego odwzorowanie drzew buku. Problem mam z liśćmi/gałęziami. Buk ma liście kształtu odwróconego jajowatego.[...]

Może pomocne będzie info, że nie tylko takiego kształtu są liście buku.
Chyba, że właśnie takiego gatunku/odmiany szukasz?
Zerknij tutaj --> dendrologiasobolewski.pl/gatunki-rodzime...i-jego-dwie-odmiany/

Może inny kształt (zminiaturyzowany) byłoby łatwiej poszukać wśród naszej flory :think:
Pozdrawiam
Ania

Roślina z liśćmi jajowatymi/buku 13 Sty 2020 09:57 #686959

• PomiDorka
  • PomiDorka's Avatar
  • Fresh Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 35
A rdest ptasi? To pospolity chwast, może by się nadał? www.poradnikzielarski.pl/ziola-lecznicze/rdest-ptasi.html

Roślina z liśćmi jajowatymi/buku 13 Sty 2020 10:51 #686965

• mirzan
  • mirzan's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 920
Borówka.

Roślina z liśćmi jajowatymi/buku 13 Sty 2020 22:45 #687084

• Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Administrator
  • gg 9117859
Liście buku mają jeszcze nietypową fakturę, są jakby lekko splisowane. Wydaje mi się, że wśród małych listków takiej powierzchni się nie spotyka. Ale może się mylę :) Sama jestem ciekawa :)

Roślina z liśćmi jajowatymi/buku 16 Sty 2020 11:10 #687406

• 2jacks
  • 2jacks's Avatar
  • Fresh Boarder
Dzięki za odzew, ale jak na razie to chyba się nie udało nic znaleźć:). Może przedstawię kwestię skali o jaką mi chodzi. Łodyga 4 cm długości i 0.2 mm grubości...musi mieć liście koło 2 mm wysokości. Tylko wtedy to będzie miało jako taki sens. Czyli liście nie mogą być "nieproporcjonalnie" duże. Mam wrażenie że mam chyba zbyt wygórowane wymagania w tym temacie i ciężko będzie znaleźć cokolwiek.

A jeśli chodzi o fakturę liścia, to przy takie skali nie jest to istotne. Bardziej chodzi o strukturę gałęzi i zarys gałęzi, a liście żeby były z grubsza podobne.Ja myślałem może o jakichś chwastach, ziołach itd..
Ostatnio zmieniany: 16 Sty 2020 11:11 przez 2jacks.

Roślina z liśćmi jajowatymi/buku 16 Sty 2020 21:11 #687509

• Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Administrator
  • gg 9117859
Spróbuj wykorzystać gałązki bukszpanu do stworzenia lasu liściastego, może nie do końca są te listki podobne do bukowych, ale są gęste, rozgałęzione, można je będzie poprzycinać zgodnie z potrzebami.

Roślina z liśćmi jajowatymi/buku 16 Sty 2020 22:32 #687521

• 2jacks
  • 2jacks's Avatar
  • Fresh Boarder
chyba bonsai kupie:)...są też buki

Roślina z liśćmi jajowatymi/buku 17 Sty 2020 11:36 #687578

• Amlos
  • Amlos's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 6696
Owszem, bywają takie bonsai, ale jak to się ma do podanych przez Ciebie rozmiarów? :ohmy:
Na pewno nie mają aż tak mikroskopijnych liści ( 2 mm ! )

A może pobuszuj po sklepach akwarystycznych... Pamiętam, że kiedyś można było spotkać roślinki o tak drobnych listeczkach :think:
Tylko z kolei jak długo pożyją poza wodnym środowiskiem? :hammer:

Swoją drogą masz ciekawą zagwozdkę :woohoo:
Pozdrawiam
Ania

Roślina z liśćmi jajowatymi/buku 17 Sty 2020 13:18 #687593

• mirzan
  • mirzan's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 920
Kup napój w zielonej butelce i powycinaj nożyczkami listki,gałązki, może będzie łatwiej niż wymyślić nową roślinę.

Roślina z liśćmi jajowatymi/buku 17 Sty 2020 20:53 #687672

• 2jacks
  • 2jacks's Avatar
  • Fresh Boarder
To prawda, że te małe drzewka nie są w proporcjach...są tylko małe, choć niektóre przypominają normalne drzewa dość wiernie. Co do listków, to mam inne opcje. Mam wycinak do listków i mogę ich po prostu naprodukować i potem na koronie drzewa jakoś umieścić. Myślę, że ta sprawa z roślinkami jest do zrobienia, le to trzeba mieć na prawdę wiedzę...no na tą chwilę wybiorę opcję najprostszą czyli naprodukuję tych listków.

Uporządkuj swój parapet z naszymi doniczkami.
Dowiedz się więcej na estimeble.pl

Wygenerowano w 0.153 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum