TEMAT: Projektowanie ogrodów - rady, inspiracje, pomoc

Projektowanie ogrodów - rady, inspiracje, pomoc 07 Cze 2016 23:10 #478685

• Lidia
  • Lidia's Avatar
  • Fresh Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 4
Witam,

Jestem nowa na tym forum, jak również jestem "zielona" jeśli chodzi o zakładanie ogrodu, pielęgnację, etc.
Natomiast mamy ok 400m2 ogródka z zaniedbaną trawą (poprzedni właściciel) i z mężem chcielibyśmy jednak coś miłego dla oka stworzyć sami.
Trawa jest mocno zachwaszczona i kawałek jest wysuszony, więc wstępnie planujemy podąć się jego regeneracji, a jak się nie uda to chyba pozostanie przekopanie...
Natomiast w tej chwili chciałabym się skupić w ogrodzie na oprawie tarasu który jest w kształcie litery L, a dokładnie podobają mi się ozdobne trawy i z nich chciałabym utworzyć taką osłonę od sąsiadów ale właśnie tylko w okół tarasu.
W okół całego domu i tarasu jest zrobiona 60cm opaska żwirowa (strasznie zarośnięta chwastami, obecnie jestem na etapie wybierania tych kamieni - otoczaki, wybierania chwastów, przesiewam piasek oraz usuwam folie budowlaną która była pod tym żwirem).
I pierwotny pomysł miałam taki aby w tej otoczce żwirowej, po wcześniejszym wyrównaniu, odchwaszczeniu, wyłożeniu agrotkaniną zasadzić właśnie trawy ozdobne typu: Miskant Gracillimus, Miskant Zebrinus, Imperata "Red Baron", hakonechloa i ''niedźwiedzie futro''Kostrzewa miotlasta ale chciałabym tez to "złamać czymś innym i tu podobają mi się jeszcze żółtawe i czerwonawe berberysy, czy można to tak połączyć?
Podobają mi się jeszcze trzmieliny i dereń biały.
Położenie tarasu jest południowe, nieosłonięte (bywa wietrznie).
Gleba w opasce piaskowa, reszta to co deweloper nawiózł, więc niekoniecznie żyzna.

Czy to ma szanse zmieścić się na szerokości 60cm (długość to 2 boki tarasu 3m i 6 m)tej opaski żwirowej?

Czy lepiej posadzić to w miejscu gdzie obecnie jest trawa przed opaską?

Mąż trochę się obawia, że ten Miskant Gracillimus, "wejdzie" nam na taras i tym samym go "zmniejszy".

W załączeniu przesyłam wizualizację tego jak jest obecnie.

Z góry dziękuje za każdą informację.

Lidia
Załączniki:

Projektowanie ogrodów - rady, inspiracje, pomoc 16 Cze 2016 13:43 #481502

• Arsbotanica
  • Arsbotanica's Avatar
  • Fresh Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 3
czesc :-)
Natomiast w tej chwili chciałabym się skupić w ogrodzie na oprawie tarasu który jest w kształcie litery L, a dokładnie podobają mi się ozdobne trawy i z nich chciałabym utworzyć taką osłonę od sąsiadów ale właśnie tylko w okół tarasu.
Trawy to dobry pomysł, tylko pamiętaj, że "pojawiają" się ona jakoś w lipcu, więc dobrze jest mieć coś w zanadrzu, coby za łyso nie było.
Czy to ma szanse zmieścić się na szerokości 60cm (długość to 2 boki tarasu 3m i 6 m)tej opaski żwirowej.
Z mojego doświadczenia wynika, że lepiej nie sadzić na terenie, który był wcześniej zagruzowany - pewno pełno tam wapna co będzie wpływać na pH gleby.
Mąż trochę się obawia, że ten Miskant Gracillimus, "wejdzie" nam na taras i tym samym go "zmniejszy".
W jakim sensie nie wszedł na taras? Jeżeli będzie za aktywny to zawsze można go trochę ciachnąć. Jest średnio zgodne ze sztuką ogrodniczą, ale najpewniej nic mu nie będzie. Miskanty mają to do siebie, że czasem rozrastają się intensywnie przez rozłogi. Żeby roślina nie skolonizowała miejsca dla kolegów trzeba będzie go posadzić w jakiejś osłonie, żeby ograniczyć jego ruchy (często stosuje się takie ograniczniki z blachy)
Położenie tarasu jest południowe, nieosłonięte (bywa wietrznie).
Trawy(przynajmnie za młodu) trzeba będzie osłaniać na zimę. Derenie dają rade.

pozdrawiam!
Kasia
Ostatnio zmieniany: 16 Cze 2016 13:48 przez Arsbotanica.

Projektowanie ogrodów - rady, inspiracje, pomoc 16 Cze 2016 14:20 #481508

• dala
  • dala's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Otrzymane dziękuję: 3793
Trawy pojawiają się stosunkowo późno, ale nie w lipcu :idea1: Zaczynają wychodzić w maju, a w tej chwili, a mamy połowę czerwca, miskanty mają już ponad dwa metry! Ja radzę sobie w ten sposób, że na rabacie z trawami sadzę cebulowe (szafirki, narcyzy, tulipany), żeby nie była smutna wczesną wiosną :flower2:
Miskanty teraz

miskantwczerwcu.jpg
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2017

Projektowanie ogrodów - rady, inspiracje, pomoc 16 Cze 2016 14:27 #481510

• Arsbotanica
  • Arsbotanica's Avatar
  • Fresh Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 3
Trawy pojawiają się stosunkowo późno, ale nie w lipcu :idea1: Zaczynają wychodzić w maju, a w tej chwili, a mamy połowę czerwca, miskanty mają już ponad dwa metry!
No tak, tak.. miałam bardziej na myśli ich szczytową formę. np taki zebrinus u mnie ma ok 80-100 cm dopiero, tym to się raczej nie osłonię od sąsiadów... B)
Kasia

Projektowanie ogrodów - rady, inspiracje, pomoc 16 Cze 2016 14:31 #481512

• piku
  • piku's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 5034
Jeżeli miejsce pod nasadzenia jest mocno nasłonecznione to hakonechloa nie radzę tam sadzić, lepiej jakieś prosa, molinie lub turzyce. Derenia białego również odradzam bo rośnie szybko i robi się z niego ogromne krzaczysko. Polecam pięciorniki i tawuły.
pozdrawiam - Wiesia :bye:

"Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak rośliny, pozbawieni miłości więdną."

Projektowanie ogrodów - rady, inspiracje, pomoc 16 Cze 2016 21:37 #481664

• Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Otrzymane dziękuję: 7311
Hakonechloa - 3 odmiany rosną u mnie na słonecznej patelni, a efekt nasłonecznienia jest wzmocniony odbijaniem ciepła od murów i chodnika. Lepiej wygląda ta ze słońca, niż z miejsca cienistego.

Projektowanie ogrodów - rady, inspiracje, pomoc 20 Gru 2016 09:08 #514847

• Lucyna1
  • Lucyna1's Avatar
A ja mam rewelacyjny pomysł na pergolę (stojak na doniczki) oraz ławkę w jednym. Ostatnio zwróciłam uwagę na projekt jednej firmy zajmującej się projektowaniem ogrodów miejskich i ujrzałam taki element: [LINK REKLAMOWY USUNIĘTY} bardzo mi sie to podoba. W obudowie kwiatowej może stanowić nie lada ozdobę.
Ostatnio zmieniany: 20 Gru 2016 15:51 przez Hiacynta.

Projektowanie ogrodów - rady, inspiracje, pomoc 20 Gru 2016 09:27 #514848

• annakaja
  • annakaja's Avatar
  • Expert Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 117
Interesujące, z jakiego tworzywa jest to wykonane?
Anna

Wygenerowano w 0.109 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum