TEMAT: Ogród w cieniu cedra

Ogród w cieniu cedra 09 Kwi 2016 18:42 #454030

  • dala
  • dala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Posty: 4680
  • Otrzymane dziękuję: 4066
Kochani, długo zbierałam się w tym roku, ale chyba w końcu nadszedł ten czas - otwieram szeroko furteczkę do mojego ogrodu!
Wiosna w pełni, zrobiło się kolorowo i zielono, nie można dłużej zwlekać :)
Przypomnę, że mój ogród znajduje się w Sobótce nieopodal Wrocławia i graniczy ze Ślężańskim Parkiem Krajobrazowym. Wokół rozpościera się piękny widok na pola, łąki i Pogórze Ślężańskie. Góra Ślęża (718 m) już przed wiekami była ośrodkiem kultu, a i dzisiaj niektórzy wierzą w niezwykłą moc ślężańskiego czakramu ;)
Dom i ogród są dojrzałe, żeby nie powiedzieć - stare. Z pewnością mają 'duszę', czyli to coś, co sprawia, że wchodzisz tam i wiesz, że to miejsce ma dużo do opowiedzenia, że wiele tam się działo, że mieszkający tam ludzie byli szczęśliwi...Nie chcę Was zanudzać, bo kiedyś już opowiadałam niesamowitą historię tego domu i to jak nasze losy okazały się być z nim związane...Teraz tylko dodam, że w zeszły roku spotkaliśmy się z niemieckimi właścicielami domu. 86 letnia Pani, która urodziła się w nim w 1930 r przyjechała na spotkanie ze swoimi wspomnieniami wraz z mężem, córką i synem...

soapa-wejciedodomku-2.jpg




W tym roku symbolem ogrodu uczyniłam wielki cedr atlaski rosnący w przedogródku. Mój cedr ma już ponad dwadzieścia lat i jest jednym z niewielu drzew tego gatunku rosnących na Dolnym Śląsku. Przed laty poprzedni właściciel posadził go - niestety- w towarzystwie sosny czarnej i brzozy. Malutkie drzewka wystrzeliły do nieba i zaczęły sobie przeszkadzać. Szkoda, bo cedr nie jest tak wyeksponowany jak na to zasługuje.


cedr-2.jpg



cedrga.jpg


Ale gdybym miała zrobić ranking swoich ukochanych roślin, to na pierwszym miejscu umieściłabym, oczywiście azalie i rododendrony :flower2: W tej właśnie kolejności! Mam ich w ogrodzie kilkadziesiąt, a cień, który rzucają stare drzewa owocowe, usytuowanie ogrodu w zacisznym miejscu, łagodny klimat i naturalnie kwaśna ziemia - chyba im sprzyjają :flower1:


azaliejapgrupa-2.jpg


Na drugim miejscu - lilie!!!

liliehollandbiyello-2.jpg


Na trzecim - wszelkie rośliny zimozielone; to one sprawiają, że zimą ogród jest zielony i atrakcyjny B) Mam ich sporo - laurowiśnię, skimmię, kiścienie, pierisy, różne bluszcze, kamelię...

skimiawkwiatach-2.jpg



laurowiniakwpikne-2.jpg


Czwarte miejsce - kwitnące krzewy: forsycje, złotliny, jaśminowce, kaliny, krzewuszki i inne

kalinaonondaga-3.jpg


I na koniec miejsce piąte, czyli hortensje - ogrodowe, bukietowe, asperki, dębolistne, piłkowane, wszystkie!!

hortdb-4.jpg


Ufff! Ale rankingi rankingami - prawda jest taka, że kocham WSZYSTKIE rośliny, ale nie wszystkie kochają mnie i mój cienisty ogród :(
Takie róże na przykład są, bo są, rosną, bo rosną, ale szału nie ma...Mam też stosunkowo mało bylin, nad czym szczerze boleję :cry2:

Ale żeby nie było, że same odgrzewane kotlety, trochę aktualnej wiosenki:

magstrozkwit-2.jpg



ranecznikdahurskiwczesny-2.jpg


I na koniec - futrzaki, czyli moje ukochane psiaki: Gucio i Ptyś

gutekipty.jpg


...i moja najnowsza, bo półroczna wielka miłość: wnuczka Alusia (na fotce z Mamą); mam nadzieję, że będzie z niej ogrodniczka

alusiazandzia-2.jpg
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2019


Zielone okna z estimeble.pl

Ogród w cieniu cedra 09 Kwi 2016 18:51 #454035

  • olibabka
  • olibabka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Więc w takiej ciszy ukryty ja - ja liść
  • Posty: 4286
  • Otrzymane dziękuję: 2960
Cieszę się, że będzie gdzie zaglądać i będzie można podziwiać ten piękny ogród :dance: :kiss3:
pozdrawiam serdecznie, Marysia :)

[...]kielich światła nachylony wśród roślin
Odsłania w każdej z nich jakieś przedtem nie znane dno[...]

Ogród w cieniu cedra 09 Kwi 2016 19:21 #454053

  • Jaga14
  • Jaga14's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 155
  • Otrzymane dziękuję: 89
Witaj,Dalu :flower1:
Bardzo podoba mi się wstęp :hearts: Twoje miłości podzielam,chociaż wiele z tych roślin nie nadaje się do mojego ogrodu.Z tym większą przyjemnością będę Cię odwiedzać.I koniecznie muszę poszukać poprzedniego wątku(bo jest?)Rozbudziłaś moją ciekawość.
Pozdrawiam :bye:

Ogród w cieniu cedra 09 Kwi 2016 19:27 #454057

  • wxxx-a
  • wxxx-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3467
  • Otrzymane dziękuję: 1103
Witaj Daluś .Niezmiernie się cieszę ,że kluczyk się znalazł .Pora na to wielka .
Pięknie zaczęłaś i wiem ,że tak pięknie będzie zawsze w Twoim ogrodzie :dance:
Ściskam Cię mocno i pozdrawiam :hug:

Ogród w cieniu cedra 09 Kwi 2016 19:37 #454064

  • artam
  • artam's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8385
  • Otrzymane dziękuję: 2681
Hierarchia wartości ;) w ogrodzie została nakreślona, jednak lilie na drugim miejscu...
Bardzo dobrze, że bohaterem wątku został obwołany cedr, bo to naprawdę wyjątkowe szczęscie, że akurat Wam przypadł on w udziale :) Niech wszystko w jego i nie tylko jego cieniu rośnie pięknie, zachwyca i podkreśla klimat :)

Ogród w cieniu cedra 09 Kwi 2016 20:36 #454113

  • Krzysia
  • Krzysia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1466
  • Otrzymane dziękuję: 1569
Dalu, Twój ogród należy do grona moich najulubieńszych, dlatego cieszę się, że już można go odwiedzać i podziwiać nowy sezon wypielęgnowanych roślin :hearts: .
...Bo marzenia się spełniają tylko tym, którzy je mają...

Próbuję spełnić jedno z nich

Ogród w cieniu cedra 09 Kwi 2016 20:43 #454121

  • Alina-277
  • Alina-277's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1867
  • Otrzymane dziękuję: 1253
Piękne wspomnienia i pięknie rozpoczęty wątek...będzie u ciebie co oglądać...a wnusia urocza jak jej mama i babcia...

Ogród w cieniu cedra 09 Kwi 2016 22:37 #454234

  • Margo2
  • Margo2's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3514
  • Otrzymane dziękuję: 1577
Przywędrowałam i ja.
Jak dobrze, że do mnie zajrzałaś, bo bym na pewno zauważyła otwarcie wątku dopiero po tygodniu, albo i dłużej
Śliczną masz wnusię. Teraz to ona będzie priorytetem :)

Ogród w cieniu cedra 09 Kwi 2016 23:00 #454244

  • marta
  • marta's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 32
  • Otrzymane dziękuję: 4
Witaj, Dalu, Twój ogród jest jednym z niewielu, który od lat mam w głowie i często do niego wracam. Ale dziś zaskoczyłaś mnie jeszcze czymś. Wymieniłaś swoje ulubione rośliny a ja uświadomiłam sobie, że wymieniłabym swoje ulubione w takiej samej kolejności!
Niestety nie wszystkie czują się dobrze w moim suchym cienistym ogrodzie ale dobrze, że mogę je oglądać do woli u Ciebie :)
Taki cedr jak Twój rośnie u moich sąsiadów. Ciągle się nim zachwycam!

Ogród w cieniu cedra 10 Kwi 2016 07:54 #454293

  • Aszka
  • Aszka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2491
  • Otrzymane dziękuję: 2655
:bye: Cały
Wnuczki gratuluję,to najpiękniejszy kwiatek,reszta to dodatek.
Cieszę się,że będę bywać w tym sezonie

Ogród w cieniu cedra 10 Kwi 2016 09:25 #454333

  • Aguniada
  • Aguniada's Avatar
Dalu, jak świetnie, że zdecydowałaś się na kontynuację swojej ogrodowej opowieści...
Ja sobie tak pomyślę o ogrodach najbliższych memu sercu, to Twój natychmiast jawi mi się jako jeden z tych właśnie.
Cedra serdecznie Ci zazdroszczę, łanów azalii i rh takowoż, całość natomiast jawi się jako gąszcz, tajemnica, ogrodowy sekret.
Cudownie to wszystko urządzasz.
Wnunia skradła serca od pierwszego zdjęcia - mam nadzieję, że pokażesz nam ją od czasu do czasu. Bąbelek zmienia się przecież z każdym tygodniem :)
Pozdrawiam!

Ogród w cieniu cedra 10 Kwi 2016 09:35 #454338

  • Roma
  • Roma's Avatar
Bardzo mnie cieszy możliwość buszowania w Twoim ogrodzie.To jak go opisujesz, sprawia,że bardzo lubię do niego zaglądać.Życzę Ci aby wnuczka przejęła pałeczkę i pokochała ogród w nie mniejszym stopniu jak jej babcia.

Ogród w cieniu cedra 10 Kwi 2016 09:44 #454341

  • dorciaj
  • dorciaj's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4349
  • Otrzymane dziękuję: 835
Dalu, ale mnie zmyliłaś nazwą wątku :lol: . Wyglądałam lilii w nazwie, a tu proszę cedr :woohoo: .
Masz rację - zdecydowanie to drzewo zasługuje na takie wyróżnienie. Nie dość, że rzadko spotykany, to jeszcze dostojny i już leciwy. Nic tylko podziwiać!

Pięknego i kolorowego sezonu Ci życzę :flower1: . I żeby długo trwające susze Cię omijały :hug: , bo pamiętam jak rozpaczałaś w zeszłym roku po powrocie z wakacji :dry: . Niech podlewa na zamówienie :lol: :flower1: , czyli wtedy, gdy Gospodyni będzie pasowało :hug: .
Dorcia :garden:
Świat Dorci 2016
Archiwum... 2015,2014,2013,2012

Ogród w cieniu cedra 10 Kwi 2016 11:12 #454371

  • andrzejek
  • andrzejek's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1360
  • Otrzymane dziękuję: 1664
:bye:
Wpadam się przywitać do nowego wątku i czekam z niecierpliwością na kwitnienie twoich azalii i rododendronów.
Cedr przepiękny, niestety w moim ogrodzie nie dałby rady.

Ogród w cieniu cedra pogaduszek 10 Kwi 2016 12:15 #454400

  • dala
  • dala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Posty: 4680
  • Otrzymane dziękuję: 4066
Witam w tę zimną i mokrą niedzielę :bye:
Z ogrodu dzisiaj nici, ale żeby do końca nie skapcanieć za chwilkę wybieramy się do wałbrzyskiego aquaparku :) Po raz pierwszy jednak z małą Alusią, którą rodzice chcą przyzwyczajać do wody B)

Andrzejku, już za chwileczkę, już za momencik :flower1: Pierwszy różanecznik dahurski już przekwita, ale szykuje się PJM Elite i jeszcze jeden NN fioletowy. Więc jeszcze ubiegłoroczna fotka:

az.tunisledikaiinne-3.jpg


Cedr jest dosyć wrażliwy na mrozy i nie wszędzie daje radę, niestety


cedrzblzim-2.jpg



Dorotko, a właśnie przedwczoraj sadziłam lilie z Lilypolu :dance: Z liliami mam jednak pewien problem - o tej porze roku mój ogród jest zarośnięty ziarnopłonem, a pod jego grubą warstwą ślimory buszują i zajadają się czym? no właśnie, czubeczkami lilii :evil: Chyba będę musiała je poczęstować niebieskimi granulkami :mad2:


lilieshoc-2.jpg


Romeczko, bardzo bym tego chciała, bo moi synowie nie interesują się ogrodem nic, a nic :unsure: No, może wtedy, gdy wykładają się na leżaczku ;) Dziękuję Ci za wizytę i zapraszam na przedpołudniową spacerek i małą kawkę :drink1:

drkawV-2.jpg


Agusiu, miło, że wpadłaś! Z otwarciem wątku trochę się ociągałam, bo to i spore obciążenie czasowe i jakoś tak wydaje mi się, że wszystko już było...Ale przekonałam sama siebie, że ogród zmienia się jednak bardzo dynamicznie; i brakowało mi bardzo tych pogaduszek z Forumkami :comp:
Dla Ciebie najświeższa fotka - tegoroczny hiacynt (już powolutku przekwitają, buuuu)

hiacyntr-3.jpg


Olu, Alusia nie mieszka z nami, ba! nawet nie w tym samym mieście :( Widujemy się więc w weekendy i to nie zawsze...Ale chciałabym, aby latem spędziła u nas więcej czasu i już zacznę edukację ogrodniczą :P
Tymczasem kwitnące właśnie narcyzki

narcyzemae.jpg


Marto, no, popatrz, mamy takie same upodobania roślinne :flower1: Super! Ja też nie zawsze mogę uprawiać to, co bym chciała, bo w moim dojrzałym ogrodzie jest coraz więcej cienia...Ostatnio znowu zamarzyły mi się róże. Tylko gdzie je sadzić?

Gosiu, gdyby Alusia ze mną mieszkała, to na nic nie miałabym czasu...A tak, to jeszcze udaje mi się wyskoczyć do ogrodu :)

Alinko, miło Cię gościć :hearts: Mam nadzieję, że nie zawiodę Twoich oczekiwań!

Krzysiu, zapraszam, zapraszam jak najczęściej. Pozdrawiam serdecznie :bye:

Martusiu, lilie za chwilę będą na jeszcze dalszym miejscu, bo ślimaki zeżrą je do imentu :angry: :angry: A cedr ma się dob :angry: e i ratuje honor iglaków w moim ogrodzie.
Dla Ciebie coś małego ;)

cebulice.jpg


Ewuś, długo szukałam tego kluczyka, oj, długo...Ale jest i furtka pozostaje otwarta dla wszystkich miłych gości :hearts: Za niedługo rozpocznie się festiwal azaliowo-rodkowy, na który obie czekamy z niecierpliwością. Będzie się działo!

Jaguś, witaj :bye: Poprzednie wątki są gdzieś w czeluściach Forum :silly: Jakoś nigdy nie przypuszczałam, że komuś zechce się sięgać do zamierzchłych ogrodowych czasów...Jeśli jednak tak, to wszystkie linki są w spisie wątków ogrodowych. Szukasz 'Ogród Dali' i masz!

Siberko, dzięki wielkie! Przydałoby się, żeby sezon był w końcu NORMALNY. Po ubiegłorocznej suszy na długo straciłam chęć i zapał do ogrodowania...

Marysiu, witam i zapraszam do wędrówki po ogrodzie w sezonie 2016!


prymulapom.jpg
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2019
Za tę wiadomość podziękował(a): olibabka, elzbieta1, VERA, zanetatacz, rozalia

Ogród w cieniu cedra 10 Kwi 2016 12:34 #454408

  • wxxx-a
  • wxxx-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3467
  • Otrzymane dziękuję: 1103
Oj ,ja to już naprawdę nie mogę sie doczekać rodkowo azaliowego kwitnienia .Pierwszy u mnie zakwitnie maluch którego mam od niepamiętnych czasów i nie znalazłam do tej pory jego imienia .Jest niezawodny .
Teraz też obsypany pączusiami ,gotowy do zakwitnięcia .Muszę koniecznie dokupić sobie takich niziutkich rodziów .( bo duże już się nie zmieszczą :happy: )

Ogród w cieniu cedra 10 Kwi 2016 12:55 #454421

  • Robaczek
  • Robaczek's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2526
  • Otrzymane dziękuję: 2972
Dalu, piękny wstęp i wyznanie na temat ogrodowych miłości :hearts:
Wiosnę masz przepiękną i cieszę się, że znowu mogę ja podziwiać :thanks:
Pozdrowionka :-) Kasiek
Ogródek Robaczka

Ogród w cieniu cedra 10 Kwi 2016 15:08 #454463

  • ursulka
  • ursulka's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 140
  • Otrzymane dziękuję: 207
Witaj Dalu !
Z ogromną przyjemnością zauważyłam, że Twój ogród już otwarty :)
Przyznam Ci się, że Twój cedr jest tak charakterystyczny, że niejeden raz wyobrażałam sobie, że wędruję po okolicy i nagle dostrzegam znajomy obrazek :) Wtedy wiedziałabym, że to Twoje siedlisko :) W wyobraźni otwieram furtkę i cichcem skradam się poprzez azalie, lilie, róże i hortensje...

Pozdrawiam Cię Dalu serdecznie i ... cieszę się niezmiernie, że jesteś :hearts:
Ula
Zielonym do góry!
Ogród Ursulki


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.521 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum