TEMAT: Projektowanie ogrodów - rady, inspiracje, pomoc

Odp: Projektowanie ogrodów - rady, inspiracje, pomoc 19 Mar 2012 18:45 #13469

  • r-xxta
  • r-xxta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 7727
  • Otrzymane dziękuję: 2600
U mnie na wrzosowisku rosną takie krzewinki, andromeda się to nazywa. Małe, kwaśnolubne i listki ma nawet w zimie.

Zawsze to jakieś urozmaicenie ;)


Zielone okna z estimeble.pl

Odp: Projektowanie ogrodów - rady, inspiracje, pomoc 20 Mar 2012 10:47 #13780

  • P.P.
  • P.P.'s Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 4
Romka a będzie tam jeszcze miejsce do Waszych czworonogów ? :lol:
Pozdrawiam Przemek

Odp: Projektowanie ogrodów - rady, inspiracje, pomoc 20 Mar 2012 14:19 #13877

  • Roma
  • Roma's Avatar
Będzie Przemku, będzie."Przeca" one najważniejsze :hug:

Odp: Projektowanie ogrodów - rady, inspiracje, pomoc 23 Mar 2012 14:07 #15188

  • Andzia1
  • Andzia1's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 474
  • Otrzymane dziękuję: 199
Romciu, nie wiem czy to dobry pomysł dla Ciebie czy nie, ale... W ub. roku posadziliśmy wzdłuz ogrodzenia żywopłot z liściastych: kalina hordowina, dereń "Spaethii", pęcherznica kalinolistna "Red Baron", w takim układzie: 2 kaliny - 2 derenie - 2 kaliny - 1 pęcherznica (i tak do wyczerpania składników szaszłyka ;) )

Kalina hordowina

Dereń




Berberys kolumnowy Erectum, o którym ktoś tutaj pisał też ładnie sie prezeny=tuje, tutaj jesienią:

Odp: Projektowanie ogrodów - rady, inspiracje, pomoc 23 Mar 2012 19:17 #15245

  • Roma
  • Roma's Avatar
Aniu- pięknie to u Ciebie wygląda,mam już posadzonych kilka iglaków i pomiędzy nie chciałabym posadzić liściaste.Zmieści się nie więcej jak 6 szt.Teraz tylko jakie wsadzić? Kalinę mam już w 2 miejscach a co myślisz o berberysach?

Odp: Projektowanie ogrodów - rady, inspiracje, pomoc 26 Mar 2012 08:23 #16227

  • Andzia1
  • Andzia1's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 474
  • Otrzymane dziękuję: 199
Roma, sorki że dopiero dzisiaj odpowiadam, ale jakoś tak weekend spędziłam na sprzątaniu podwórka i skalniaka, na komputer brakło czasu, ale Ty pewnie rozumiesz to jak mało kto :hug:
Rok temu kiedy sadziłam swój żywopłot dowiedziałam się, że mieszanie liściastych z iglastymi spowoduje z czasem łysienie iglaków tam gdzie słońce nie będzie dochodziło.Liściaste rosną też szybciej niż iglaste, więc szybko zafundują im niekorzystne warunki. Tak więc może lepiej byłoby uzupełnić Twój żywopłot iglakami w innym odcieniu zieleni, wybór jest ogromny. Zielone, żółte, srebrne, niebieskie... zawsze jestem zaskoczone mnogością kolorów iglaków. Tu na forum specjalistów wysokiej klasy od nich jest kilku , na pewno pomogą... :drink1:

Odp: Projektowanie ogrodów - rady, inspiracje, pomoc 26 Mar 2012 08:49 #16230

  • Andzia1
  • Andzia1's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 474
  • Otrzymane dziękuję: 199
Andzia1 wrote:
... Tu na forum specjalistów wysokiej klasy od nich jest kilku , na pewno pomogą... :drink1:

A'propos tego, że fachowcy pomogą... Zmieniła mi się koncepcja na rabaty pod oknami frontowymi przy schodach wejściowych. Miały tam być malwy, ale jednak zrezygnuję z tego, bo przecież cieszą tylko latem, a to front domu, więc niech będzie też jakąś wizytówką. W związku z tym chciałabym tam posadzić po obu stronach schodów po 3 różne iglaki, tzn. różnej wysokości, różnorakiego kształtu i koloru, absolutnie nie symetrycznie. Wygląda tam teraz mniej więcej tak, ten "grób partyzanta" (bo tak na razie wygląda ta rabata...) jest z prawej strony schodów, z lewej jest rabatka taka nieregularna w kształcie:

Widok ogólny (stare zdjęcie):

Wystawa zachodnia, ostre słońce po południu, strefa klimatyczna u nas 6B.
Proszę o jakieś podpowiedzi... :flower1:

Odp: Projektowanie ogrodów - rady, inspiracje, pomoc 17 Kwi 2012 20:23 #26869

  • sd-a
  • sd-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5906
  • Otrzymane dziękuję: 2385
Zrób obie wersje ;-) i obiad!!!

Odp: Projektowanie ogrodów - rady, inspiracje, pomoc 17 Kwi 2012 20:57 #26903

  • Roma
  • Roma's Avatar
Na obie wersje nie ma ani kasy ani miejsca a obiad już dawno został skonsumowany i przetrawiony :rotfl1: :rotfl1:

Odp: Projektowanie ogrodów - rady, inspiracje, pomoc 17 Kwi 2012 21:10 #26914

  • mag
  • mag's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2478
  • Otrzymane dziękuję: 1176
Nie zagłębiając się w szczegóły, tak na pierwszy rzut oka, bardziej podoba mi się wariant I. W drugim by mnie chyba drażniła ta "przelotowa" dróżka.

Odp: Projektowanie ogrodów - rady, inspiracje, pomoc 17 Kwi 2012 21:44 #26948

  • Roma
  • Roma's Avatar
Magdo- to już jest nas dwie :garden1:
Ostatnio zmieniany: 17 Kwi 2012 21:44 przez Roma.

Odp: Projektowanie ogrodów - rady, inspiracje, pomoc 16 Maj 2012 18:36 #37239

  • Ewar
  • Ewar's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 40
Witam wszystkich. :flower1:
Najbardziej reprezentacyjne miejsce na mojej działce, bo doskonale widoczne z osiedlowej uliczki przez 5 metrową bramę, wygląda właśnie tak jak na zdjęciu :cry2:
Wymiar 0,9m x 1,8m.

Reprezentacyjnemiejsce.JPG


W tym miejscu słońce wali teraz od 12tej, wszystko się nagrzewa - schody, mur,bramy garażowe, brak podmuchu wiatru. W zimie pewnie na odwrót, łatwo tu wszystko może przemarznąć ...
Sąsiedzi, a jest to dłuuuuugi ciąg segmentów maja w tym miejscu albo magnolię podsadzoną czymś niskim, albo iglaka kolumnowego podsadzonego czymś niskim. A ja chcę inaczej niż u sąsiadów i oczywiście ładniej niż u sąsiadów (wprowadziłam się w zeszłym roku).
Starałam się na to miejsce od strony ściany wyszukać coś kolumnowego lub okrągłego co by
reprezentacyjnie długo kwitło, a potem się reprezentacyjnie przebarwiło lub nie zrzuciło liści, a od strony uliczki podsadzić pięciornikiem - teraz już wiem, pięciornik na miejsce zacienione :idea1:
Nawet chodziła mi po głowie taka flaga narodowa Hydrangea arborescens Abetwo Incrediball podsadzona oczywiście czerwonym pięciornikiem. Ale to wszystko dobre w cieniu :think:
Czy może ktoś mógłby doradzić, co by się w tym miejscu nie ugotowało, a było reprezentacyjne i oczywiście ładniejsze niż u sąsiadów? Nie może być irga, ani ognik (M z synem napastują te niedobitki, które pozostały), nie może być lilak, ani róża bo ja nie za bardzo lubię :crazy:
Pozdrawiam serdecznie, acha jeszcze pewnie powinnam podać, że to woj. mazowieckie.
Ostatnio zmieniany: 17 Maj 2012 06:19 przez Ewar. Powód: nie gramatycznie, lilak zamiast bez

Odp: Projektowanie ogrodów - rady, inspiracje, pomoc 16 Maj 2012 19:47 #37276

  • Snigdha
  • Snigdha's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1503
  • Otrzymane dziękuję: 211
Może jakiś ładny miskant (efekt jesienią), owies wiecznie zielony (niebieski, efekt już), sesleria (efekt wczesną wiosną), rosplenica (efekt od lipca), podsadzone niskimi kostrzewami i wszystko w ściółce z białego żwiru?
Zawsze sadzę zielonym do góry i to się sprawdza!

Odp: Projektowanie ogrodów - rady, inspiracje, pomoc 16 Maj 2012 21:22 #37333

  • Ewar
  • Ewar's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 40
Dziękuję, dziękuje :dance:
Już sprawdzam w Internecie jak te rośliny wyglądają. :search:
Ale czy TO WSZYSTKO zmieści się na tym miejscu 1,8m na 0,9metra ???

Odp: Projektowanie ogrodów - rady, inspiracje, pomoc 16 Maj 2012 21:55 #37384

  • Ewar
  • Ewar's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 40
Jaka piękna jest Pennisetum alopecuroides (Rosplenica japońska) :bravo: . A ile miejsca trzeba mieć, aby się ładnie prezentowała?
Ja wiem, że miał nie być iglak, ale proszę jakie cudo o urodzie mopa w Internecie przy okazji znalazłam :fly:
www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/1a9783d1bb18a8c4.html#
Mopik to Thuja orientalis 'Franky Boy' Jest napisane, że ma mieć 1m, ale jaką szerokość i czy się nie ugotuje w tym kąciku? Do tego ściółka z białych kamyczków - dzięki Snigdha
:thanks: i jeszcze coś do tego ...

Odp: Projektowanie ogrodów - rady, inspiracje, pomoc 16 Maj 2012 22:08 #37396

  • Snigdha
  • Snigdha's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1503
  • Otrzymane dziękuję: 211
Ewar wrote:
Jaka piękna jest Pennisetum alopecuroides (Rosplenica japońska) :bravo: . A ile miejsca trzeba mieć, aby się ładnie prezentowała?
Tak kółeczko 1-1.20 m średnicy?
Ja wiem, że miał nie być iglak, ale proszę jakie cudo o urodzie mopa w Internecie przy okazji znalazłam :fly:
Mopik to Thuja orientalis 'Franky Boy' Jest napisane, że ma mieć 1m, ale jaką szerokość i czy się nie ugotuje w tym kąciku? Do tego ściółka z białych kamyczków - dzięki Snigdha
Szerokość trochę mniejsza od wysokości, znam tę odmianę, ale ona lubi podmarzać, weź to pod uwagę. A ugotować się i owszem może :( MI w ogóle chodzi po głowie raczej kącik tarasowych roślin, taki oleander albo agapanty, juki w donicach lub nawet kaktusy :)
Zawsze sadzę zielonym do góry i to się sprawdza!

Odp: Projektowanie ogrodów - rady, inspiracje, pomoc 16 Maj 2012 22:39 #37426

  • Ewar
  • Ewar's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 40
Jakos malo lotna jestem (usprawiedliwienie - pierwszy dzień na forum), jak by to wyglądać miało? Bo tam jest naprawde mało miejsca - niektórzy to takiej wielkości stół posiadają ...
Agapanty już podejrzałam(resztę znam), śliczne, niebieskie. Czyli biały żwirek i w żwirku ukryte donice z roślinami, (np oleander różowy, agapan niebieski, do tego zielony kaktus, szablasta jukka ) które na jesieni trzeba będzie wziąć do domu? Trochę uciążliwe,ze względu na zapewnienie niskiej temperatury, ale oczywiście jest do zrobienia.
Odkryłam jeszcze w Internecie dziurawiec Magical Red, Pink lub Gigant. Pokrój półkolisty, długo kwitnie, potem ma piękne owoce - do tego stopnia, że jego gałązki są używane do robienia bukietów ślubnych. Też trzeba, by go wziąć do domu. Jeszcze jest dziurawiec o różowych liściach Dziurawiec Mosera Tricolor (Hypericum moserianum Tricolor)
kwitnie całe lato na żółto????????
Ostatnio zmieniany: 18 Maj 2012 21:50 przez Hiacynta. Powód: Spacje, literówki

Odp: Projektowanie ogrodów - rady, inspiracje, pomoc 16 Maj 2012 22:43 #37429

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Na drzewko to miejsca raczej zbyt dużo nie ma, ale może jakieś pnącze, milin powinien dobrze się czuć w upale, przez pierwsze 2-3 lata trzeba by go na zimę osłonić. Może passiflora, ale ta nie zimuje.
I jak Snigdha pisała jakieś rośliny tarasowe w donicach.

Przejrzyj jeszcze dział z iglakami, bo dużo tam różnych miniaturek jest opisanych.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.248 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum