TEMAT: Projektowanie ogrodów - rady, inspiracje, pomoc

Odp: Projektowanie ogrodów - rady, inspiracje, pomoc 18 Maj 2012 15:06 #37989

  • dala
  • dala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Posty: 4680
  • Otrzymane dziękuję: 4066
Nie wiem, czy Ci pomogę, ale mam bardzo podobne wejście do domu. Różnica polega na tym, że u mnie słońce w tym miejscu jest rano i po południu. Nie zmienia to faktu, ze rośliny tam posadzona wytrzymają również stanowisko nasłonecznione. Są zimozielone, atrakcyjne przez cały rok, ale - niestety - niezbyt spektakularne, za to eleganckie i stonowane. To duże bukszpanowe kule otoczone niskim "płotkiem" z pstrej trzmieliny. Rabatka wysypana drobnymi kamyczkami. Żeby urozmaicić kompozycję sadzę tam cebulowe - ładnie odcinają się na tle zieleni bukszpanów niskie narcyzy (to wiosną), a potem jakieś jednoroczne, n.p. begonie wieczniekwitnące.


P1040366.JPG
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2019


Zielone okna z estimeble.pl

Odp: Projektowanie ogrodów - rady, inspiracje, pomoc 18 Maj 2012 15:16 #37992

  • olibabka
  • olibabka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Więc w takiej ciszy ukryty ja - ja liść
  • Posty: 4286
  • Otrzymane dziękuję: 2960
Nie znam się na projektowaniu, ale namieszam :oops: - czy bergenia to nie preferuje cienia?? Jakoś nie widzę jej na tej patelni...
Co do irgi, to właśnie przy nich pracowałam - chyba wszystkim, albo większości tej zimy przemarzły - one już tak mają, że przemarzają i odbijają. Raczej przesadż ją w mniej eksponowane miejsce.
A myślałaś może o perovskii ? Mnie ostatnio na nią wzięło :whistle:
pozdrawiam serdecznie, Marysia :)

[...]kielich światła nachylony wśród roślin
Odsłania w każdej z nich jakieś przedtem nie znane dno[...]
Ostatnio zmieniany: 18 Maj 2012 15:19 przez olibabka.

Odp: Projektowanie ogrodów - rady, inspiracje, pomoc 18 Maj 2012 18:27 #38013

olibabka wrote:
Nie znam się na projektowaniu, ale namieszam :oops: - czy bergenia to nie preferuje cienia?? Jakoś nie widzę jej na tej patelni...
To nadzwyczaj uniwersalna roślina. Poradzi sobie zarówno w suchym cieniu jak i pełnym słońcu. Oczywiście Ewar powinna posadzić to co będzie jej pasować do koncepcji. Ja mam skłonność do umieszczenia przy chodnikach i wejściach roślin, które nie straszą poza sezonem. Z niziołków pod tym względem dobre są też goździki, niektóre skalnice, niektóre kostrzewy, rojniki (do skalniakow) itd.
Ostatnio zmieniany: 18 Maj 2012 18:29 przez SprawdzamToForum.

Odp: Projektowanie ogrodów - rady, inspiracje, pomoc 18 Maj 2012 20:25 #38033

  • olibabka
  • olibabka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Więc w takiej ciszy ukryty ja - ja liść
  • Posty: 4286
  • Otrzymane dziękuję: 2960
Pewnie wiesz co mówisz i masz tak rosnącą :) . U mnie rośnie w cieniu i bardzo ją lubię - jest bezobsługowa a jesienią nabrała ładnych kolorków



- te liście takie zdemolowane przez psy :oops:
pozdrawiam serdecznie, Marysia :)

[...]kielich światła nachylony wśród roślin
Odsłania w każdej z nich jakieś przedtem nie znane dno[...]

Odp: Projektowanie ogrodów - rady, inspiracje, pomoc 18 Maj 2012 21:45 #38064

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Ewar, jeśli jesteś zainteresowana hortensjami, na naszym forum jest ok. 40 wątków dotyczących tych roślin, :flower2: zawierają one doświadczenia różnych forumowiczów związanych z ich pielęgnacją. :garden: O psiance, która Cię zainteresowała też mamy posty na naszym forum. Bardzo serdecznie zachęcam do przejrzenia wpisów i zdjęć wykonanych przez naszych forumowiczów :flower1:
Ostatnio zmieniany: 18 Maj 2012 22:05 przez Hiacynta.

Odp: Projektowanie ogrodów - rady, inspiracje, pomoc 21 Maj 2012 08:18 #38511

  • Ewar
  • Ewar's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 40
Dala
Masz przepięknie zagospodarowane wejście do rezydencji. Ile pracy włożonej i jak wszystko wprost wymuskane. Nie pomogło mi tylko zaszkodziło :( , bo sobie uświadamiam z czym ja tu się na forum pcham i jeszcze tyle fotek strzeliłam. Ale już mi wyobraźnia ruszyła jak to mogłoby wygłądać.
Olibabka Odbijający kawałek irgi przeniosę w inne miejsce, wybiorę całą ziemię z tego kawałka, uzupełnię odpowiednią. Ja też odkryłam perovskia w Internecie. Bardzo słabo są opisane odmiany. Nie wiem jaka by to miała być, aby była raczej wyższa niż szersza, długo kwitła i najbardziej ze wszystkich wytrzymała na mrozy. Teraz przymierzam się do posadzenia razem z nią hortensji Hydrangea paniculata "Rensun" "Sundae Fraise".
SprawdzamToForumpewnie niziorek będzie konieczny, niech ja tylko wybiorę tę główną, przewodnią roślinę na to miejsce, to skorzystam z doświadczenia w sprawie niziołków.
Hiacynta Już skorzystałam z Twojej podpowiedzi, wyczytałam co się dało i zapytałam się tam o praktyczną wytrzymałość wybranej hortensji.

Odp: Projektowanie ogrodów - rady, inspiracje, pomoc 21 Maj 2012 22:29 #38745

Ewar wrote:
też odkryłam perovskia w Internecie. Bardzo słabo są opisane odmiany. Nie wiem jaka by to miała być, aby była raczej wyższa niż szersza, długo kwitła i najbardziej ze wszystkich wytrzymała na mrozy.
Na jaką byś odmianę nie trafiła wszystkie perowskie są do siebie podobne. Odmiana 'Little Spire' jest ponoć o 1/3 niższa. W każdym razie sadząc tę roślinę moim zdaniem należy zawsze zasłonić nieciekawe spody aby nie wyglądała badylaście. Combo, które planowałem kiedyś u siebie to perowskia z tyłu a z przodu lawenda, kocimiętka fassena, szałwia omszona (wszystkie po kolei kwitną na niebiesko) plus akcenty np pojedyncza kniphofia, czosnek itp. Perowskia moim zdaniem genialnie wygląda na tle miskanta "morning light" (u Ciebie takie połączenie się nie zmieści w tym prostokącie o ile spód ma być zasłonięty). Ciekawym towarzyszem jest tez krwawnik np 'Terra Cota'
Ostatnio zmieniany: 21 Maj 2012 22:31 przez SprawdzamToForum.

Odp: Projektowanie ogrodów - rady, inspiracje, pomoc 22 Maj 2012 07:31 #38810

  • Ewar
  • Ewar's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 40
SprawdzamToForum Ale genialny nick, ja na początku myślałam, że to mężczyzna :happy4: Zaraz przejrzę podpowiedziane rośliny w Internecie. Fajny pomysł niebieskie z niebieskim, jedno przestaje, drugie kwitnie. Ja chyba na tej łatce ziemi zrobiłabym kontrast. Z tyłu Perovskia Blue Spire (1,0m - 1,2m x 0,8m, kwitnie VII-IX znalazłam gdzieś opis), a z przodu cud florystyki hortensję Hydrangea paniculata Rensun Sundae Fraise , (kwitnie od VI do mrozów, pachnie, przebarwia się, czerwone pędy) ale Expert Boarder podpowiedział mi, że będzie przypalać sobie listki :thanks: , a Platinum Boarder podpowiedział, że to bukietówka a one znoszą wszystko :thanks: Niestety ta hortensja też ma wysokość w opisach wpisaną 1,0-1,2m, pewnie będą się zasłaniać.
Ale jeszcze rzutem na taśmę znalazłam zdjęcie tawuły japońskiej Rauttea.
img840.imageshack.us/img840/1951/spiraeajaponicarauttea3.jpg
Śliczna o prawie białych liściach i chyba różowych kwiatkach, ale w Internecie nie ma nic na jej temat czyli kiedy kwitnie ???, jak długo kwitnie ???, jakie wymiary osiąga ??? i jak wygląda na jesieni ???, jedynie znalazłam informacje, że na słoneczne stanowisko się nada :jeez:

Odp: Projektowanie ogrodów - rady, inspiracje, pomoc 22 Maj 2012 07:58 #38813

  • Snigdha
  • Snigdha's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1503
  • Otrzymane dziękuję: 211
Ewar wrote:
Ale jeszcze rzutem na taśmę znalazłam zdjęcie tawuły japońskiej Rauttea.
img840.imageshack.us/img840/1951/spiraeajaponicarauttea3.jpg
Śliczna o prawie białych liściach i chyba różowych kwiatkach, ale w Internecie nie ma nic na jej temat czyli kiedy kwitnie ???, jak długo kwitnie ???, jakie wymiary osiąga ??? i jak wygląda na jesieni ???, jedynie znalazłam informacje, że na słoneczne stanowisko się nada :jeez:
Poszukaj sobie tawuły van Houtte'a w odmianie 'Pink Ice', to samo.

SprawdzamToForum-odmiana perowskii 'Little Spire' jest co najmniej o połowę niższa od gatunku, nie taka nieporządna, nie rozłazi się rozłogami. Same zalety :)
Zawsze sadzę zielonym do góry i to się sprawdza!

Odp: Projektowanie ogrodów - rady, inspiracje, pomoc 22 Maj 2012 15:53 #38969

Ewar wrote:
Ale genialny nick
Z tym nickiem same problemy były. I teraz od Ciebie poszła wersja, że jestem kobietą :)Snigdha wrote:
Poszukaj sobie tawuły van Houtte'a w odmianie 'Pink Ice', to samo.
Zupełnie nie to samo. 'Pink Ice' wyrasta niekiedy do ponad 2m i charakteryzuje się odmiennym pokrojem niż tawuła japońska.

Ewar jeśli chcesz wcielić w życie ten ogródek nie szukaj wszystkich roślin w wątkach z białymi krukami ;)Snigdha wrote:
SprawdzamToForum-odmiana perowskii 'Little Spire' jest co najmniej o połowę niższa od gatunku (...)
Piszesz, ze nie 1/3 a 1/2 niższa? Nie mam tej odmiany, stąd "ponoć".
Ostatnio zmieniany: 22 Maj 2012 15:56 przez SprawdzamToForum.

Odp: Projektowanie ogrodów - rady, inspiracje, pomoc 23 Maj 2012 08:02 #39206

  • Ewar
  • Ewar's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 40
Snigdha dziekuję za podpowiedź, już obejrzałam tę tawułę i z tawuła dałam sobie spokój. Na tym forum to się czuję jakbym była w podstawówce. Wszyscy wszystko wiedzą, a ja nic :(
SprawdzamToForum ups :oops: ale nietakt, chyba najlepiej zrobię wsadzając głowę w piasek (w moim przypadku w tę rabatkę). Jak ja czytałam ostatnią Twoją SprawdzamToForum wypowiedź, że odnalazłam żeńską końcówkę czasownika - "planowałam" w zdaniu:
"Combo, które planowałem kiedyś u siebie to perowskia z tyłu a z przodu lawenda ..." ???
:think: Czy to wystarczy, że pomacham kwiatkiem na przeproszenie :flower1: ?
Ale widzę, że masz olbrzymie poczucie humoru i do tego jesteś dobrym psychologiem. Ja rzeczywiście latam po całym Internecie i po całym forum i szukam rewelacyjnej rośliny. Sprawia mi to olbrzymią przyjemność i jak w sklepie z zabawkami, każdą chciałabym mieć. Ojej, ale to forum odmładza.
Ja już mam od wczorajszego wieczora sprecyzowaną wizję rabaty (oczywiscie podpowiedziane :thanks: ). Zrobić rabatę piętrową czyli krzewuszkę na pniu lub hortensję na pniu (raczej odradzane) z tyłu, z przodu np. lawendę, perovskii lub inny niziołek i do tego kilka roslin wczesnocebulowych. I teraz przeczesuję internet, gdzie taką krzewuszkę na pniu można kupić. Jaka to miałaby być krzewuszka, żeby powtarzała kwitnienie i zmieściła się na tej rabacie (jeśli sadzić po środku to do schodów na koronę miałabym 45 cm miejsca, a do muru 95 cm)?. No i krzewuszki na pniu to już absolutnie nigdzie, ale to n i g d z i e nie mogę znaleźć. Hortensję na pniu znalazłam bukietową Limelight i Pee Gee.

Odp: Projektowanie ogrodów - rady, inspiracje, pomoc 23 Maj 2012 14:38 #39333

Ewar, zawstydzasz mnie tak obszernymi przeprosinami. Parzcież nic się nie stało. Mnie zdarzają się gorsze przewidzenia w czytanym tekście :)

Co do rabatki, daj sobie prawo do popełniania błędów. Rośliny tej wielkości zawsze można przesadzić i na to miejsce wstawić coś nowego. Nie powodu aby się spinać żeby wszystko było od razu idealne. Ważne żeby w ogóle zacząć a to może się okazać trudne jeśli na Twojej liście zakupów znajdą się same odmiany nie do dostania. Też niekiedy gonię za rarytasami ale uroda ogrodu tkwi moim zdaniem głównie w udanych zestawieniach i dbaniu o posadzone rośliny.

Przy okazji polecam link, z którego często korzystam
davesgarden.com/guides/pf/search.php
Można tutaj odnaleźć w jednym miejscu orientacyjne informacje n.t. wielu odmian. Strona jest niestety anglojęzyczna ale da się i warto ją ogarnąć. Nie będziesz zdana na informacje z katalogów reklamowych czy pojedynczych osób.

Odp: Projektowanie ogrodów - rady, inspiracje, pomoc 23 Maj 2012 23:51 #39506

  • Ewar
  • Ewar's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 40
SprawdzamToForum Przeprosiny są wprost proporcjonalne do poczucia winy :flower1:

Doceniam kolejną pomoc w projektowaniu - zająć się robieniem, a nie poszukiwaniem. Irgę już wykopałam, rabatkę przekopałam, postawiłam w doniczkach rośliny, które czekają gdzieś na wsadzenie, położyłam duży kamień i obok mniejszy i zaczęło to fajnie wyglądać. Szczepiona krzewuszka jest nie do dostania, wobec czego decyduję się na szczepioną hortensję, jak nie dostanę szczepionej kupię miniaturkę Rensun, Bomshell lub Bobo. A co mi tam, jak będą cierpiały na patelni, to je gdzies przeniosę i kupię coś innego :) i jeszcze raz :flower1: Jak będę wiedziała co mam podpytam się o niziołka. Już widzę taką papugarnię hortensja biała lub różowoczerwona, lawenda niebieska, dziurawiec Mosera Tricolor zółty, liście zielone, siwe i różowe. To pewnie nie jest eleganckie, ale czy ładne?
Za linka dziękuję, już wyczytywałam o hortensjach, trochę mnie peszyło, że podają do tej samej rośliny dwie różne wysokości np. Hydrangea paniculata 'Floribunda' 2.4m do 3m oraz 3m do 3,6m oczywiście sadzić co ileś tam. Bardzo fajna strona, można już nie wychodzić do ogrodu tylko wszystko numerycznie :)

Odp: Projektowanie ogrodów - rady, inspiracje, pomoc 24 Maj 2012 13:45 #39674

  • Snigdha
  • Snigdha's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1503
  • Otrzymane dziękuję: 211
SprawdzamToForum wrote:
Snigdha wrote:
SprawdzamToForum-odmiana perowskii 'Little Spire' jest co najmniej o połowę niższa od gatunku (...)
Piszesz, ze nie 1/3 a 1/2 niższa? Nie mam tej odmiany, stąd "ponoć".
Po ostatniej zimie nawet bardziej :)
Zawsze sadzę zielonym do góry i to się sprawdza!

Odp: Projektowanie ogrodów - rady, inspiracje, pomoc 24 Maj 2012 13:56 #39677

  • Snigdha
  • Snigdha's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1503
  • Otrzymane dziękuję: 211
Ewar wrote:
Ja już mam od wczorajszego wieczora sprecyzowaną wizję rabaty (oczywiscie podpowiedziane :thanks: ). Zrobić rabatę piętrową czyli krzewuszkę na pniu lub hortensję na pniu (raczej odradzane) z tyłu, z przodu np. lawendę, perovskii lub inny niziołek i do tego kilka roslin wczesnocebulowych. I teraz przeczesuję internet, gdzie taką krzewuszkę na pniu można kupić. Jaka to miałaby być krzewuszka, żeby powtarzała kwitnienie i zmieściła się na tej rabacie (jeśli sadzić po środku to do schodów na koronę miałabym 45 cm miejsca, a do muru 95 cm)?. No i krzewuszki na pniu to już absolutnie nigdzie, ale to n i g d z i e nie mogę znaleźć. Hortensję na pniu znalazłam bukietową Limelight i Pee Gee.

Jeszcze coś tu popiszę. Hortensję "pienną" możesz wyprowadzić sama, poprzez odpowiednie cięcie. Oczywiście minusem jest to, że uzyskanie odpowiednio dekoracyjnej formy potrwa kilka lat (a mam wrażenie, że rabatka ma być gotowa "na już" i że w ogóle dość niecierpliwa jesteś:) ) . Ten sam trik dotyczy krzewuszki - przycinać odpowiednio i będzie, niekoniecznie trzeba kupować szczepioną. Tym bardziej, że a) i tak należy przycinać krzew po kwitnieniu, więc bezobsługowa roślina nie będzie; czy cięcia jest mniej czy więcej to moim zdaniem już bez różnicy, b) zwykle podkładka odbija, więc też jest dodatkowe cięcie. U mnie wszystkie krzewuszki powtarzają kwitnienie, ale są odpowiednio pielęgnowane, zawsze po pierwszym kwitnieniu przycinam pędy i tym sposobem uzyskuję drugi wysyp kwiatów. Przy przemyślanym cięciu (i właściwym doborze odmiany) uzyskasz też taką wielkość rośliny, jaka Cię interesuje ze względu na wymiary dopuszczalne - pamiętasz chyba o tym, że sadzisz żywy organizm i że po roku czy dwóch roślina niepielęgnowana (nieprzycinana) będzie większa i zaburzy Ci Twój układ roślin. Często widuję, zazwyczaj w założeniach profesjonalnych, rabatki które bardzo pięknie wyglądają tuż po posadzeniu, są ściśle wypełnione wspaniałymi roślinami, tylko że właściciel zapomina albo też nie wie, że to nie pokój, który się mebluje, tylko właśnie żywa materia. Po paru latach bez pielęgnacji, odchwaszczania, przycinania, nawożenia, z pięknej rabaty zostaje niewiele.
A w ogóle to mi się przypomniało, że są odmiany hortensji i bukietowej i drzewkowatej karłowe, dorastające do ok. metra wysokości, bywają w handlu internetowym ('Dart's Little Dot', 'Bobo'). A obsadzenie najniższego poziomu lawendą to moim zdaniem strzał w dziesiątkę :)
Zawsze sadzę zielonym do góry i to się sprawdza!

Odp: Projektowanie ogrodów - rady, inspiracje, pomoc 25 Maj 2012 10:23 #39991

  • Ewar
  • Ewar's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 40
Snigdha :hearts:
jestem niecierpliwa - to prawda. Widzę, że wszystkie moje cechy widać na tym forum jak na dłoni. Wczoraj szukałam, szukałam, szukałam w internecie, telefonicznie, przejechałam się po sklepach i szkółkach. Znalazłam berberysy szczepione na wys 80 cm, piękny Admiration i inne, ale ta maleńka kula byłaby u mnie na tle czerwonych schodów, lawendę szczepiona, ale niestety nieopisaną więc nie kupiłam. Już się nauczyłam. Jadąc do Lublina kupiłam dziurawiec (wreszcie jakiś znalazłam do kupienia) i wzięłam nie zważając na to, że w sklepie nie wiedzieli co to za odmiana. I mój dziurawiec nie może stać na słońcu !!! I trzeba go podlewać, a w zasadzie to zalewać gdy jest na słońcu, aby zadarł pędy do góry. Czyli dobry pomysł, opisy opisami, ale warto roślinę w doniczce postawić w tym miejscu co ma rosnąć i trochę poobserwować. Przez noc zrobiłam rewolucje w myśleniu i jednocześnie będę poszukiwać na tę rabatkę oprócz szczepionej hortensji na pniu hortensję Bobo lub Bombshell. Śliczna Rensun po sprawdzeniu okazała się przemarzająca czyli strefa 7a. Co najpierw wpadnie mi w ręce to kupię. No, bo jak wspomniałaś Snigdha ta miecierpliwość mnie goni. I zacznę się martwić następnym miejscem. Miejsce znowu bardzo malutkie i łatwe, bo zaciemnione, ale straszny spadek. Ziemia spływa po każdym deszczu. Nie wsiąka. Zamieszczę zdjęcie, jak wrócę. Chyba potrzebne są pomysły techniczne. Czy można na tym forum nadwyrężać cierpliwość forumowiczów i pchać się z następnym kłopotem?
Ostatnio zmieniany: 08 Sie 2012 01:17 przez Hiacynta. Powód: literówki, spacje

Odp: Projektowanie ogrodów - rady, inspiracje, pomoc 25 Maj 2012 10:30 #39993

  • olibabka
  • olibabka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Więc w takiej ciszy ukryty ja - ja liść
  • Posty: 4286
  • Otrzymane dziękuję: 2960
A pchaj się :lol: , najwyżej nikt nie odpowie :comp: . Czemu uważasz, że łatwe - bo zacienione?
pozdrawiam serdecznie, Marysia :)

[...]kielich światła nachylony wśród roślin
Odsłania w każdej z nich jakieś przedtem nie znane dno[...]
Ostatnio zmieniany: 29 Maj 2012 08:49 przez olibabka.

Odp: Projektowanie ogrodów - rady, inspiracje, pomoc 25 Maj 2012 11:42 #40021

  • piku
  • piku's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6169
  • Otrzymane dziękuję: 5026
Ewar wrote:
Dziękuję za odpowiedzi.
Wiesiu (Piku) rozumiem, po jednej stronie schodów posadzić iglak szczepiony, a po drugiej stronie schodów świerczka Picea abies 'Pusch'.
Po drugiej stronie schodów mam posadzone przez poprzedniego właściciela 3 świerki białe Conica,a na płocie rdesówkę, która wszystko od uliczki zasłania. Nie chciałam pełniejszego zdjęcia robić, aby Forumowiczów nie straszyć. Ucywilizowanie tego kawałka przeciąga się, bo będą odkopywane fundamenty, aby poprawić hydroizolację.
Iglaczek na tym miejscu (tak jak u części sąsiadów) będzie jak się poddam (na razie walczę o oryginalność). Uwielbiam iglaczki, więc dlatego tak trudno mi samej wymyśleć na to miejsce coś innego.

Pisząc o drzewku na pniu nie myślałam o iglastym, hortensja na pniu bardzo mi się podoba :)
A te trzy świerki podsadziłabym czymś kwitnącym lub kolorowolistym, może jakąś dąbrówką?
pozdrawiam - Wiesia :bye:


"Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak rośliny, pozbawieni miłości więdną."


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.319 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum