TEMAT: Przepis na nawóz

Przepis na nawóz 23 Cze 2022 13:43 #806826

  • rarino5
  • rarino5's Avatar
Zastanawiam się nad zrobieniem własnego płynnego nawozu i chciałbym otrzymać kilka rad. Przeczytałem wiele źródeł, które wymagają różnych składników. Ścinki trawy, fusy z kawy, chwasty, popiół drzewny, ocet, itp. To właśnie myślałem: namoczyć ścinki trawy, fusy z kawy i popiół drzewny w wodzie w pięciolitrowym wiadrze przez około 2 tygodnie na słońcu. Następnie napinanie. Czy ta kombinacja jest w porządku? Zakładam, że połączenie popiołu drzewnego i fusów z kawy dałoby coś o neutralnym PH. Czy istnieją ograniczenia czasowe dotyczące czasu namaczania jednego składnika? Jakieś przemyślenia na temat wskaźników?

Chciałem na razie pominąć chwasty, ale jeśli komuś się to udało, chciałbym wiedzieć. Każda pomoc byłaby mile widziana.


Zielone okna z estimeble.pl

Przepis na nawóz 02 Lip 2022 09:52 #807603

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Najprostszym nawozem i zarazem dość skutecznym jest gnojówka z pokrzywy. Tutaj jest wątek jak przygotowywać roślinne gnojówki i jak z nich korzystać, aby nie spalić roślin:
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/1...slinna-cudowny-nawoz

Przepis na nawóz 02 Lip 2022 11:21 #807609

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5677
  • Otrzymane dziękuję: 26898
Fusów z kawy bym nie moczyła, tylko rozsypała, z popiołem drzewnym bardzo, b.ostrożnie - ma wysokie pH, do kwasolubów w ogóle się nie nadaje i nie ustawiamy naczyń do fermentacji na słońcu, tylko w cieniu.
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Ostatnio zmieniany: 02 Lip 2022 11:22 przez Babcia Ala.
Za tę wiadomość podziękował(a): Znamy-się

Przepis na nawóz 21 Lip 2022 22:24 #809582

  • rarino5
  • rarino5's Avatar
rarino5 wrote:
Zastanawiam się nad zrobieniem własnego płynnego nawozu i chciałbym otrzymać kilka rad. Przeczytałem wiele źródeł, które wymagają różnych składników. Ścinki trawy, fusy z kawy, chwasty, popiół drzewny, ocet, itp. To właśnie myślałem: namoczyć ścinki trawy, fusy z kawy i popiół drzewny w wodzie w pięciolitrowym wiadrze przez około 2 tygodnie na słońcu. Następnie napinanie. Czy ta kombinacja jest w porządku? Zakładam, że połączenie popiołu drzewnego i fusów z kawy dałoby coś o neutralnym PH. Czy istnieją ograniczenia czasowe dotyczące czasu namaczania jednego składnika? Jakieś przemyślenia na temat wskaźników?
Chciałem na razie pominąć chwasty, ale jeśli komuś się to udało, chciałbym wiedzieć. Każda pomoc byłaby mile widziana.


I got this,..
Ostatnio zmieniany: 22 Lip 2022 07:10 przez JaNina. Powód: Usunęłam link

Przepis na nawóz 22 Lip 2022 06:45 #809597

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3460
  • Otrzymane dziękuję: 7392
Hiacynta wrote:
Najprostszym nawozem i zarazem dość skutecznym jest gnojówka z pokrzywy. Tutaj jest wątek jak przygotowywać roślinne gnojówki i jak z nich korzystać, aby nie spalić roślin:
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/1...slinna-cudowny-nawoz
Zabobony i legendy miejskie. :hammer: Jeżeli ziemia jest dobra to taka zgniła woda pewnie nie zaszkodzi a jak kiepska to nie pomoże. Podobno silna wiara góry przenosi ale to tylko takie bajanie, góry przenoszą ludzie wiarą opętani a rośliny wierzące nie są i chcą jeść. Już niejeden "ekolog" zagłodził swoje pomidory i inne rośliny. Obejrzyjcie filmik, który w zasadzie jest klamrą dla linkowanego tematu. To 20 minut, które otworzą Wam oczy. :devil1: . Takie gnojówki, nawet stężone mają niewiele, na granicy potrzeb rośliny i nie są też cudownym panaceum na mszyce. Dodam też, że nie leczą raka. :rotfl1:
Ostatnio zmieniany: 22 Lip 2022 06:48 przez KaLo.
Za tę wiadomość podziękował(a): Xeno

Przepis na nawóz 28 Lip 2022 17:25 #810232

  • rarino5
  • rarino5's Avatar
rarino5 wrote:
Zastanawiam się nad zrobieniem własnego płynnego nawozu i chciałbym otrzymać kilka rad. Przeczytałem wiele źródeł, które wymagają różnych składników. Ścinki trawy, fusy z kawy, chwasty, popiół drzewny, ocet, itp. To właśnie myślałem: namoczyć ścinki trawy, fusy z kawy i popiół drzewny w wodzie w pięciolitrowym wiadrze przez około 2 tygodnie na słońcu. Następnie napinanie. Czy ta kombinacja jest w porządku? Zakładam, że połączenie popiołu drzewnego i fusów z kawy dałoby coś o neutralnym PH. Czy istnieją ograniczenia czasowe dotyczące czasu namaczania jednego składnika? Jakieś przemyślenia na temat wskaźników?
Chciałem na razie pominąć chwasty, ale jeśli komuś się to udało, chciałbym wiedzieć. Każda pomoc byłaby mile widziana.

I got this,..
Ostatnio zmieniany: 28 Lip 2022 18:34 przez JaNina. Powód: Usunęłam link reklamowy

Przepis na nawóz 11 Wrz 2022 22:02 #813568

  • Xeno
  • Xeno's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 199
  • Otrzymane dziękuję: 887
Pokrzywa to dobry nawóz. Pod warunkiem że zrobi się z niej kompost, i na wiosnę porządnie tego podsypie na grządki. Tyle że wtedy na nieduży ogródek musimy mieć hektary pokrzywy bo kompost szybko "siada".

Przepis na nawóz 01 Mar 2023 08:37 #824573

  • MimiMoore
  • MimiMoore's Avatar
Tak, ta kombinacja powinna działać. Namaczanie ściętej trawy, fusów z kawy i popiołu drzewnego w wodzie przez okres do dwóch tygodni na słońcu jest w porządku. Wskazane jest, aby wymieszać składniki w odpowiednich proporcjach i namoczyć je w wodzie przez okres do dwóch tygodni. Po tym czasie wymieszać je z wodą i przecedzić przez sito.

Jeśli chodzi o chwasty, można je używać, ale należy je najpierw zmielić na proszek, aby ułatwić rozpuszczanie ich składników odżywczych. Chwasty powinny być również namaczane w wodzie przez dłuższy okres czasu, aby uwolnić ich składniki odżywcze do wody.

Jeśli chodzi o wskaźnik, warto zmierzyć poziom pH wody, w której namoczyłeś składniki. Powinien mieścić się w zakresie od 6,0 do 8,0. Możesz również sprawdzić jon wapnia (Ca2+) i potasu (K+) oraz wszystkie pierwiastki śladowe, które są obecne w składnikach, które używasz.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.345 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum