• Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT: Jaka kompozycja??? Pomocy :-)

Jaka kompozycja??? Pomocy :-) 01 Kwi 2012 21:20 #19445

  • moomintroll
  • moomintroll's Avatar
Witam,
proszę o poradę w sprawie kompozycji drzewo-kwiatowej. A mianowicie: mój sąsiad uwielbia gołębie, ma chyba ze 4 gołębniki z którym strasznie śmierdzi. Gołębniki są ustawione blisko mojego płotu. By w jakimś stopniu powstrzymać (zneutralizować) ten odór wymyśliłem, że pod płotem (na długości gołębników) posadzę coś iglastego (np. świerki) w małych odstępach i niech sobie rośnie. Na długości ok. 15 metrów nie będzie ich więcej niż 10 szt. W następnym rzędzie umyśliłem sobie by posadzić czeremchę na przemian z akacją. Np. czeremcha - akacja - akacja - czeremcha. Plan jest taki by te drzewa przycinać do wysokości ok. 2 - 3 metrów. A w kolejnym rzędzie pas np. 0,5 metra na którym będzie maciejka. Wszystkie trzy rośliny pachną w innych terminach bądź porach. Świerki będą przycinane by się nie rozrastały zbytnio na szerokość tak jak i reszta.
Zamiast świerków rozważam również żywopłot z buku, ma małe wymagania co do nasłonecznienia. A przez te szopy jest mało światła. W tym momencie rośnie tam ok. 10 letni modrzew, i brakuje mu dolnych gałęzi. Jeśli zdecydowałbym się na buk to na pewno w 3 rzędach by był gęsty.
Co o tym myślicie? A może macie jakieś inne pomysły?


Zielone okna z estimeble.pl

Odp: Jaka kompozycja??? Pomocy :-) 02 Kwi 2012 00:18 #19557

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Na temat żywopłotu nie będę się wymądrzać (w dziale z iglakami są fachowcy od żywopłotów), ale z mocno pachnących kwiatów słynie jaśminowiec, lilak (popularnie zwany bzem), robinia akacjowa. Mocno pachnące kolorowe kwiaty mają konwalie, floksy wiechowate - www.forumogrodniczeoaza.pl/index.php/for...3-floksy-uprawa-foto.

A może przy okazji przekonać sąsiada, żeby częściej sprzątał w gołębnikach? Może uśmiechnąć się do niego po naturalny nawóz?
Ostatnio zmieniany: 02 Kwi 2012 00:34 przez Hiacynta.

Odp: Jaka kompozycja??? Pomocy :-) 02 Kwi 2012 09:25 #19601

  • moomintroll
  • moomintroll's Avatar
Pola42 wrote:
Mam mieszane uczucia, co do zagłuszania wyziewów z gołębnika ,bo to przypomina mi barokowa higienę -perfumowanie niemytego ciała. :blink:

Lepiej bym tego nie ujął :bravo:
Ale nie mam innej możliwości, rozmowy nic nie dają. On wychodzi z założenia, że wolność Tomku w swoim domku. Odsunął się od płotu na mniej więcej przepisową odległość po moich interwencjach i tyle.
Aby go zmusić to jakichkolwiek poważnych rozmów powinienem sobie założyć hodowlę sokoła :rotfl1:
Pola42 wrote:
Podobnie, jak Hiacynta radziłabym pogadać z sąsiadem i wykorzystać guano :woohoo: , które posiada wiele azotu, do zasilania ogródka.

Nie jestem ekspertem ds. gołębi ale wujek google podpowiada mi, że odór z gołębnika bierze się z chorób tych zwierząt. Tam co jakiś czas coś padnie. Więc śmiem wątpić w jakość tego nawozu.
Pola42 wrote:
Jasne,ze trochę zasłoniłabym się od sąsiedzkiej hodowli , ale będę pisac o samych minusach: musisz pamiętać, że świerki wolno rosną, nim osiągną zadowalające rozmiary, gołębnik może się już obrócić w niwecz.
Czeremchy mam na działce, da się przezyć ten upojny deszcz kwiatów,ale za to akcje.... To inna bajka. Zobacz pobocza dróg wśród lasów, króluje na nich akacja .Dlaczego? Bo rozsiewa się prędkością światła a przy tym w promieniu setek metrów od drzewa. O tym, że to jedno z najbardziej "brudzących" drzew ( wiem, że to śmiesznie zabrzmiało ) , już nie wspomnę a wierz mi, wiem, co piszę. Za płotem ( ok. 20m ) mam dwie akacje a z ogrodu wyrywam rocznie kilkaset siewek , które tak mocno korzenią się w gruncie,że szok!
Nie wiem, jak dużą masz tę działkę, ale zdecydowanie odradzam właśnie akacje!
Jesli chcesz pierwszy szereg zrobić z iglaków , zastanów się nad jakimiś umiarkowanie olbrzymimi drzewami/krzewami w drugim. Hiacynta podała dobry przykład :jaśminowiec , czy bzy.

Z maciejką super pomysł, uwielbiam ją, ale jak się komponuje z zapachami z gołębników? Jesli masz tam cień, rozważ też zrobienie stricte cienistej rabaty, obsadzonej np hostami z pachnącymi kwiatami typu plantaginea pl. Grandiflora, czy Honeybells. W cieniu maciejka może nie kwitnąc zadowalająco a już na pewno będzie się pokładać i niezbyt ładnie wyglądać.
Szkoda, że nie piszesz nic o glebie i nie zapodałeś fotki. :bye:

No wiem właśnie, że iglaste nie mają dużych przyrostów. Dlatego wymyśliłem żywopłot bukowy. I coraz poważniej nad się zastanawiam. Te lilaki też super pomysł :) Tylko muszę to jakoś zwizualizować, żeby to miało ręce i nogi. Bo nie chcę mieć chaosu.
Fotkę postaram się wkleić jeszcze dziś.
Pola42 wrote:
P.S. Twój nick ... :rotfl1:
Cieszę się, że się podoba ;)

Odp: Jaka kompozycja??? Pomocy :-) 02 Kwi 2012 09:33 #19604

  • lubelski
  • lubelski's Avatar
..jako doświadczony działką na wsi..z zapachami nie wygrasz.. :rotfl1: mimo że naszą oddziela ok. 15 metrowy pas ziemi "niczyjej"..jak zawieje ..to zawieje :coffe: . Drzewa...dobry pomysł żeby gołębie miały gdzie siadać i ..nawozić Twoja działkę.. może jakieś maty z wikliny rozparte na konstrukcji a przed nimi to pewnie tylko tuje bym posadził (gołąb niezbyt lubi siadać na chwiejnych gałęziach)... Co do akacji..to mam całkiem inne zdanie niż piszący przede mną..no mamy jedną jedyna od nastu lat i wcale się "bydlę" nie chce rozrastać...a szkoda bo zapach jak kwitnie cudny :bye:
Ostatnio zmieniany: 02 Kwi 2012 09:46 przez lubelski.

Odp: Jaka kompozycja??? Pomocy :-) 02 Kwi 2012 10:19 #19637

  • lubelski
  • lubelski's Avatar
..Polu..nasza akacja to taka zwykła, dziko rosnąca. Od 18 lat jak mamy działkę nie wypuściła ani jednego odrostu :woohoo: natomiast rośnie w górę i co dwa lata tnę ją za pomocą drabiny..miejsca na działce (działka leśna) z przodu gdzie rośnie jest sporo..stąd nasze życzenie żeby się zaczęła zachowywać agresywnie lub po prostu zaczęła rozrastać... :blink: ..kwiaty smażone w cieście naleśnikowych pychota... :coffe:

Odp: Jaka kompozycja??? Pomocy :-) 02 Kwi 2012 12:13 #19705

  • moomintroll
  • moomintroll's Avatar
Kochani, nie sprzeczajcie się, czy akacja ma odrosty czy ich nie ma. Pewnie Was nie pogodzę ale znam akację, która ma odrosty i samosiejki rosną tak gęsto, że ciężko przejść, ale widziałem też akację na polach, która rosła sama, samiuteńka.
Co do mojej gleby to wydaje mi się, że jest neutralna bądź lekko kwaśna, ale nie mam pojęcia jak to dokładnie sprawdzić.
W zależności od miejsca jest warstwa czarnej ziemi ok. 20 cm do 50 cm. Potem jest tylko żółty piach, często występuje też biała glina.
Zdjęcia będą wieczorem:)

Odp: Jaka kompozycja??? Pomocy :-) 02 Kwi 2012 13:11 #19729

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Szkoda, ze robinia, którą kilka razy podziwiałam, nie rozrasta się jak chwast. Ma kiście ok. 50 cm długości (no może trochę krótsze) i ani jednej odnóżki nie chce utworzyć :(
Przyszedł mi jeszcze jeden pomysł, bo faktycznie drzewka na żywopłot długo rosną, może zrobić jakieś solidne rusztowanie i posadzić glicynię, to jest bardzo ekspansywne pnącze. Może utworzyć jakiś ekran z desek i dopiero na tym pnącze. Jakaś izolacja powinna się utworzyć. :)

A sanepid na zdychające ptactwo z gołębnika nie może czegoś zadziałać? Hodowle gołębi wg prawa sa traktowane jak hodowla drobiu, trzeba mieć spełnione jakieś warunki,żeby to uciążliwe nie było.
Ostatnio zmieniany: 02 Kwi 2012 16:11 przez Hiacynta.

Odp: Jaka kompozycja??? Pomocy :-) 02 Kwi 2012 17:16 #19787

  • moomintroll
  • moomintroll's Avatar
To tak jak obiecałem, dodaję fotki tego fragmentu ogrodu.
P4020041.jpg
tak to wygląda. Patrząc w stronę gołębnika to jest południe. Po prawej jest zachód.


[attachment:2]P4020042.jpg[/attachment]
[attachment:4]P4020044.jpg[/attachment]

to widok z ławki. Tam często wypoczywam, palę grilla, itp.


[attachment:3]P4020043.jpg[/attachment]
to widok od strony mojego płotu. za mną jest kolejny płot, który dzieli działkę na połowę. W tamtej części w większości jest sad.
Ten garaż blaszany zostanie przesunięty mniej więcej na równi z komórką sąsiada. Więc ten pas od końca garażu trzeba zagospodarować.lubelski wrote:
..Drzewa...dobry pomysł żeby gołębie miały gdzie siadać i ..nawozić Twoja działkę.. może jakieś maty z wikliny rozparte na konstrukcji a przed nimi to pewnie tylko tuje bym posadził (gołąb niezbyt lubi siadać na chwiejnych gałęziach)...
Nie wyobrażam sobie jakichkolwiek tuj. Tam niestety to nie wyrośnie, spójrzcie na modrzew, wiem, że został zaniedbany przez rodziców bo nigdy nie był przycinany tylko sobie rósł sam sobie. Ale widać na zdjęciach jak się wygiął od gołębnika. Moim zdaniem szukał światła. Na dole nie miał żadnych gałęzi. Po przycięciu liczę, że się pięknie zazieleni, ale chyba się nie uda go wkomponować w to "coś" co ma być.Pola42 wrote:
A co do hodowli sokołów ...niezły pomysł. :whistle: :bye:
Z tą hodowlą to bardziej żart bo ani czasu ani pieniędzy na takie hobby :lol: ale nie ukrywam, że szukam drewnianego sokoła, z rozłożonymi ramionami. Plan jest taki, że powieszę to na drzewie lub koło budki dla ptaków, i co jakiś czas z komputera będę puszczał jego odgłosy.Hiacynta wrote:

A sanepid na zdychające ptactwo z gołębnika nie może czegoś zadziałać? Hodowle gołębi wg prawa sa traktowane jak hodowla drobiu, trzeba mieć spełnione jakieś warunki,żeby to uciążliwe nie było.
A mogę poprosić o jakiś przepis prawny?

Odp: Jaka kompozycja??? Pomocy :-) 02 Kwi 2012 17:25 #19797

  • trzynastka
  • trzynastka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Każdy dzień nawet najgorszy wart jest przeżycia
  • Posty: 653
  • Otrzymane dziękuję: 238
Mój M kiedyś miał gołębie i to 100 sztuk gołębi lotowych - pocztowych , stoi gołębnik przy samym płocie, i nigdy nie śmierdziało z gołębnika ale trzeba sprzątać go 2 razy w tygodniu!! po prostu ten hodowca nie czyści swoim pupilom , proponuję szczerze pogadać z sąsiadem co do przepisów tak naprawdę nie ma żadnych ! wiem jedynie że jeżeli są to gołębie pocztowe które lotują muszą być szczepione, tu co nieco o podobnych problemach www.dobrylot.pl/index.php?act=forumx&dzi...odpowiedzi=on&query=

A glicynia dobry pomysł tylko krótko kwitnie :( bardziej zasłania. Może lipa ? szybko rośnie duzo zasłania i cudnie pachnie .
Co do nawozu z kup gołębi to najlepszy jaki znam tuje na nim rosną o 30% szybciej niż nawożone czym innym , od nas połowa ulicy brała ten nawóz.
Ostatnio zmieniany: 02 Kwi 2012 17:29 przez trzynastka.

Odp: Jaka kompozycja??? Pomocy :-) 02 Kwi 2012 18:00 #19808

  • olibabka
  • olibabka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Więc w takiej ciszy ukryty ja - ja liść
  • Posty: 4286
  • Otrzymane dziękuję: 2960
Mój brat hoduje gołębie i wiem, że poluje na nie jastrząb, a nie sokół ;) Miał nawet takiego wypchanego :woohoo:
pozdrawiam serdecznie, Marysia :)

[...]kielich światła nachylony wśród roślin
Odsłania w każdej z nich jakieś przedtem nie znane dno[...]

Odp: Jaka kompozycja??? Pomocy :-) 02 Kwi 2012 18:02 #19810

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Moomintroll, myślę, że takie artykuły Kodeksu Cywilnego mogą tu pasować:

art. 144 k.c. zakazuje tzw. immisji pośrednich na cudzą nieruchomość, jeżeli zakłócają one korzystanie z tej nieruchomości ponad
przeciętną miarę.

Art. 144 w zw. z art. 222 § 2 k.c. pozwala na nałożenie na właściciela
nieruchomości, z której pochodzą negatywne oddziaływania, nie tylko
obowiązku całkowitego zaprzestania działań stanowiących źródło immisji, ale
także nałożenia na niego takich obowiązków, które doprowadzą do "powrotu"
zakłóceń w granice przeciętnej miary, a więc dozwolonego negatywnego
oddziaływania na nieruchomości sąsiednie.

Najpierw musiałbyś jednak złożyć zawiadomienie do odpowiedniego oddziału Sanepidu.
Jeśli ze strony sanepidu nie będzie spodziewanego działania - wystąpić do sądu z powództwem o nakazanie (zakazanie) takiej hodowli wskazując na niedozwolone immisje w postaci smrodu, odchodów, zagrożenia epidemiologicznego.

Odp: Jaka kompozycja??? Pomocy :-) 02 Kwi 2012 18:07 #19811

  • moomintroll
  • moomintroll's Avatar
Hiacynta wrote:
Moomintroll, myślę, że takie artykuły Kodeksu Cywilnego mogą tu pasować:
Kochani, dziękuję bardzo za te podpowiedzi ale sąsiad to rodzina, siódma woda po kisielu ale mimo wszystko mówię do nich ciociu, wujku. Rozmowy nic nie dają. Jedynie odstawił gołębnik na ok. 0,5 metra od płotu. Więc nie warto się kopać z koniem. Uważam, że żywopłot plus coś pachnącego załatwi sprawę. Dodam fotki to zobaczycie jak to wygląda.

Odp: Jaka kompozycja??? Pomocy :-) 02 Kwi 2012 18:13 #19812

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
To może jeszcze uspokajający głos drapieżnych ptaków pomoże B)

www.kolo-lowieckie-zubr.com.pl/glosy.html

A jak to rodzina, to naprawdę spotkajcie się pod tym gołebnikiem z butelką, pogadajcie o smrodzie :woohoo:

Odp: Jaka kompozycja??? Pomocy :-) 02 Kwi 2012 18:14 #19813

  • lubelski
  • lubelski's Avatar
moomintroll wrote:
... ale nie ukrywam, że szukam drewnianego sokoła, z rozłożonymi ramionami. Plan jest taki, że powieszę to na drzewie lub koło budki dla ptaków, i co jakiś czas z komputera będę puszczał jego odgłosy.
..dobre :rotfl1: ... a tak wygląda po paru tygodniach profesjonalnie "uzbrojony" w straszaka dach..gołębie jak widać mają gdzieś odgłosy drapieżników..w końcu głupie nie są... Co do drogi prawnej... życzę powodzenia i wytrwałości... :)


Ostatnio zmieniany: 02 Kwi 2012 18:15 przez lubelski.

Odp: Jaka kompozycja??? Pomocy :-) 02 Kwi 2012 19:15 #19837

  • moomintroll
  • moomintroll's Avatar
Hiacynta wrote:

A jak to rodzina, to naprawdę spotkajcie się pod tym gołebnikiem z butelką, pogadajcie o smrodzie :woohoo:

Hihihi,Kochana ale pod warunkiem, że mi będziesz towarzyszyć :P

Odp: Jaka kompozycja??? Pomocy :-) 02 Kwi 2012 19:28 #19842

  • moomintroll
  • moomintroll's Avatar
olibabka wrote:
Miał nawet takiego wypchanego :woohoo:

Ale to jak? przecież on maltretował te biedne zwierzątka :rotfl1:

Odp: Jaka kompozycja??? Pomocy :-) 02 Kwi 2012 19:43 #19850

  • moomintroll
  • moomintroll's Avatar
Pola42 wrote:
Zaproś nas i wujka na kawę, udamy nieświadomych niczego a będziemy tak głośno psioczyć, ze wujek może coś pojmie?. ;)

Ok, ale to jak zrobi się cieplej :)
Pola42 wrote:
Wracając do zapytania, pochodzę z terenów, gdzie sadzenie żywopłotów bukowych jest często praktykowane, mogę zasięgnąć dla Ciebie języka o tempo wzrostu itd.
Będę Ci za to wdzięczny :thanks:
Pola42 wrote:
Sama mam żywopłot ze śliwy ałyczy, tani i szybki we wzroście . Jeśli interesuje Cię info to, służę . :bye:
Zapewne piękny :) ale jak widziałaś na fotkach te gołębniki stoją na takich słupach murowanych. Mój żywopłot ma to zasłonić. A ta śliwa pięknie kwitnie z tym, że nie ma na dole gałązek :( Ale to drzewko wezmę pod uwagę przy innych kompozycjach :) Dziękuję :)

Odp: Jaka kompozycja??? Pomocy :-) 03 Kwi 2012 19:02 #20273

  • moomintroll
  • moomintroll's Avatar
Kochani,
bardzo dziękuję za każdą radę i podpowiedź. Jednak z mojej strony temat zamykam. Rodzice nie wyrażają zgody na sadzenie drzew pod płotem :jeez: Jeśli im to nie przeszkadza to mnie tym bardziej bo ja tu całe życie mieszkać nie będę.
Trochę szkoda bo ogrodnictwo to fajna sprawa :)

Jeszcze raz Wam wszystkim pięknie dziękuję.

Życzę Wam sukcesów, samych wzrostów roślinek, pięknych i coraz piękniejszych ogrodów i przy okazji Wesołych Świąt.

Pozdrawiam,
Mariusz


Zielone okna z estimeble.pl

  • Strona:
  • 1
  • 2
Wygenerowano w 0.243 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum