TEMAT: Bukiety, wieńce dożynkowe - na święto Matki Bożej Zielnej...

Bukiety, wieńce dożynkowe - na święto Matki Bożej Zielnej... 15 Sie 2013 14:40 #186227

  • olibabka
  • olibabka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Więc w takiej ciszy ukryty ja - ja liść
  • Posty: 4286
  • Otrzymane dziękuję: 2960
(- To nie jest dach mojego domu, ale tylko jeden dom widziałam tak ubrany :)

Pewnie nie każdy robi, to już trochę zapomniany zwyczaj, szczególnie w dużych miastach...
Może jednak dzisiaj zanieśliście do kościoła swoją wiązankę dziękczynną i pokażecie jak to należy zrobić :wink4: Moja nie jest zbyt udana :oops: czekam na inne, Wasze, aby skopiować w przyszłym roku :devil1:



Dzisiaj po ulicach naszego miasteczka jeździły dwa ukwiecone i ozdobione traktory





pozdrawiam serdecznie, Marysia :)

[...]kielich światła nachylony wśród roślin
Odsłania w każdej z nich jakieś przedtem nie znane dno[...]
Ostatnio zmieniany: 18 Sie 2013 16:14 przez olibabka.
Za tę wiadomość podziękował(a): Eus


Zielone okna z estimeble.pl

Bukiety - na święto Matki Boskiej Zielnej 15 Sie 2013 15:05 #186228

  • Eus
  • Eus's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 571
  • Otrzymane dziękuję: 380
U nas nie ma już tych bukietów :(
Z dzieciństwa pamiętam bukiety : zboże, makówka, jabłko na patyku,żeby się trzymało, jarzębina, zioła i kwiaty. Czy jeszcze gdzieś są takie? Wątpię, ale tradycja piękna !
Pozdrawiam
Eugenia
Za tę wiadomość podziękował(a): olibabka

Bukiety - na święto Matki Boskiej Zielnej 16 Sie 2013 15:58 #186384

  • klakierowa
  • klakierowa's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 305
  • Otrzymane dziękuję: 341
Na Podkarpaciu tradycja nadal jest podtrzymywana. U mnie taki bukiet został skomponowany, podobnie jak wieńce żniwne. Wczoraj byłam na jarmarku jagiellońskim w Lublinie i przejeżdżając przez to miasto zauważyłam kilka starszych Pań, które z takimi bukietami spacerowały. Szkoda, że młodzi ludzie wstydzą się tradycji :(

W moim bukiecie jest len, proso, kalina, bukszpan też się znalazł, wszystko co było pod ręką

bukiet-klakierowa.jpg
Miernota gorsza od niczego!
Ostatnio zmieniany: 17 Sie 2013 10:47 przez Hiacynta. Powód: połaczenie treści 3 postów
Za tę wiadomość podziękował(a): olibabka, Eus

Bukiety, wieńce dożynkowe - na święto Matki Bożej Zielnej... 17 Wrz 2013 18:50 #193173

  • grazynarosa22
  • grazynarosa22's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 270
  • Otrzymane dziękuję: 53
U nas coraz skromniej....w tym roku tylko 3 wieńce dożynkowe były....te stoją w kościele.


DSCN1184.JPG

DSCN1185.JPG

DSCN1182.JPG

DSCN1183.JPG
Pozdrowionka.....Grażyna
Za tę wiadomość podziękował(a): olibabka, Eus

Bukiety, wieńce dożynkowe - na święto Matki Bożej Zielnej... 23 Cze 2014 19:16 #276222

  • Eus
  • Eus's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 571
  • Otrzymane dziękuję: 380
A w oktawę Bożego Ciała wianki święcicie ?
Pozdrawiam
Eugenia

Bukiety, wieńce dożynkowe - na święto Matki Bożej Zielnej... 23 Cze 2014 19:58 #276236

  • grazynarosa22
  • grazynarosa22's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 270
  • Otrzymane dziękuję: 53
Oczywiście...na zakończenie, u nas są to wianki z kwiatów i ziół,z jakąś ozdobą,najczęściej wstążką.
Pozdrowionka.....Grażyna

Bukiety, wieńce dożynkowe - na święto Matki Bożej Zielnej... 23 Cze 2014 20:58 #276280

  • Eus
  • Eus's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 571
  • Otrzymane dziękuję: 380
U nas też wianki z ziół, ozdobione kwiatami, związane w pęczek wstążką :)
:bye:
Pozdrawiam
Eugenia

Bukiety, wieńce dożynkowe - na święto Matki Bożej Zielnej... 10 Sie 2014 16:01 #290615

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20230
  • Otrzymane dziękuję: 64467
W najbliższy piątek, 15 sierpnia, będziemy pleść i układać wianki i bukiety z ziół, zbóż i kwiatów.

Kochane forumowiczki!

Może w tym roku poświęcimy wolną chwilę i w ramach pielęgnowania tej zapomnianej nieco tradycji zrobimy świąteczny bukiecik i zaprezentujemy sobie na Forum? Wszystkie formy radosnej twórczości dozwolone - pod warunkiem, że jednym ze składników będzie obowiązkowo zioło :)

Zapraszam do udziału :)

Pozdrawiam, Adasiowa
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): olibabka

Bukiety, wieńce dożynkowe - na święto Matki Bożej Zielnej... 10 Sie 2014 20:18 #290652

  • Roma
  • Roma's Avatar
Popieram pomysł :bravo: choć sama jestem kompletnym beztaleńciem ale z przyjemnością popatrzę na Wasze rękodzieło.

Bukiety, wieńce dożynkowe - na święto Matki Bożej Zielnej... 11 Sie 2014 19:09 #290891

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20230
  • Otrzymane dziękuję: 64467
Dziękuję :)
Przyznam szczerze, że jeśli chodzi o układanie bukietów i plecenie wianków korzystam z pomocy Mamy ;-)
Jednakże myślę, że przede wszystkim chodzi o kontynuowanie tego "zakurzonego", przynajmniej w miastach, zwyczaju, a przy okazji niech będzie to pretekst do wspólnej zabawy.

Będzie mi bardzo miło, jeśli przyłączycie się do nas :)
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....

Bukiety, wieńce dożynkowe - na święto Matki Bożej Zielnej... 16 Sie 2014 14:22 #291998

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20230
  • Otrzymane dziękuję: 64467
Słowo się rzekło i zgodnie z obietnicą przedstawiam nasze ... "rękodzieło", czyli wianek i bukiecik zmajstrowane wspólnie z Mamą.
Wszystkie kwiaty i ziółka pochodzą z działki, ale motywem przewodnim były przede wszystkim zioła właśnie.
W tym roku wykorzystałyśmy m.in. melisę,kocankę, oregano, hyzop, nawłoć, miętę, szałwię, nagietki, aksamitki, gailardię, słoneczniczek szorstki, miskanta chińskiego i - jako nowość - jabłko, które wg ludowych wierzeń ma zagwarantować pomyślność i urodzaj w przyszłym sezonie.


CRW_0147.jpg



CRW_0150.jpg
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta, Roma

Bukiety, wieńce dożynkowe - na święto Matki Bożej Zielnej... 03 Wrz 2014 10:32 #296647

  • grazynarosa22
  • grazynarosa22's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 270
  • Otrzymane dziękuję: 53
Dołożę swój wianek ....zeszłoroczny,w tym roku nie było mnie w kraju na 15 sierpnia więc zrobię podobny w wolnym czasie.


DSCN1306.JPG
Pozdrowionka.....Grażyna
Za tę wiadomość podziękował(a): Roma, piku, Adasiowa

Bukiety, wieńce dożynkowe - na święto Matki Bożej Zielnej... 03 Wrz 2014 13:11 #296665

  • piku
  • piku's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6169
  • Otrzymane dziękuję: 5026
Jakś wcześniej nie zauważyłam tego tematu :oops: , dorzucę więc teraz swój bukiet :)

pozdrawiam - Wiesia :bye:


"Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak rośliny, pozbawieni miłości więdną."
Za tę wiadomość podziękował(a): olibabka, Roma, markussch01, Adasiowa

Bukiety, wieńce dożynkowe - na święto Matki Bożej Zielnej... 03 Wrz 2014 17:31 #296684

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20230
  • Otrzymane dziękuję: 64467
Dzięki serdeczne dziewczyny :)
Cieszę się bardzo, że chociaż "po fakcie", ale jednak zdecydowałyście się zachować tradycję i przesłać swoje rękodzieła.. Piękny wianek i piękny bukiet :)- zawsze mówiłam "mała rzecz, a cieszy" .
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....

Bukiety, wieńce dożynkowe - na święto Matki Bożej Zielnej... 04 Wrz 2014 10:13 #296869

  • olibabka
  • olibabka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Więc w takiej ciszy ukryty ja - ja liść
  • Posty: 4286
  • Otrzymane dziękuję: 2960
Ja miałam taki bukiecik :)

DSC05740534x800.jpg
pozdrawiam serdecznie, Marysia :)

[...]kielich światła nachylony wśród roślin
Odsłania w każdej z nich jakieś przedtem nie znane dno[...]
Za tę wiadomość podziękował(a): piku, Adasiowa


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: pszczelarz5
Wygenerowano w 0.344 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum