TEMAT: kominek, czyli spełnianie marzeń w moim domku

kominek, czyli spełnianie marzeń w moim domku 07 Lis 2016 19:17 #509792

  • ekmir
  • ekmir's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 571
  • Otrzymane dziękuję: 326
Ponieważ w swoim domku zaplanowałem i zrealizowałem wykonanie kominka, z którego korzystamy w wyjątkowych chwilach, a przy którym wiele prac wykonywałem samodzielnie to podzielę się swoimi doświadczeniami w tym zakresie.
Na każdym etapie budowy i to nie tylko kominka pojawiają się jakieś dylematy i wątpliwości. Jeśli chodzi o kominek to już po wykonaniu fundamentów i zasypaniu wnętrza zacząłem się zastanawiać nad średnicą rury doprowadzającej powietrze do wkładu kominka. Są na ten temat różne pomysły (również w internecie). Ostatecznie zdecydowałem się na rurę fi 160, która została ułożona w zasypce piaskowej pod "chudziakiem".
Następnie trzeba było wybrać odpowiedni system kominowy. W naszym domu zastosowaliśmy system kominowy Schiedel.
1.budowakomina.jpg


Po wykonaniu "chudziaka" podjęte zostały prace związane z hydroizolacją i termoizolacją posadzki na gruncie. Na tym etapie prac trzeba również pamiętać o kominku. Wkład kominkowy ma dość dużą masę i wymaga odpowiednio przygotowanej płyty - podstawy.
Dla zapewnienia płycie - podstawie kominka odpowiednich parametrów mechanicznych i termicznych, zdecydowałem się na rozwiązanie oparte o wylewkę perlitobetonową i betonową zazbrojoną. Takie rozwiązanie z uwagi na właściwości perlitu jest "cieplejsze" niż rozwiązanie tradycyjne - wylewka betonowa.

2.przygotowaniepytyfundamentowejpodkominek.jpg


3.wykonaniepierwszejwarstwyperlito-betonu.jpg


4.widokwarstwpodstawykominka.jpg


5.ocieplonaposadzkaipodstawakominka.jpg


6.miejscepodkominekpowykonaniuposadzkianhydrytowej.jpg


Długo też zastanawialiśmy się nad wyborem kominka - czy z wkładem wodnym czy bez wkładu.
Nie chcąc robić w salonie kotłowni z jednej strony, a z drugiej mając świadomość korzystania z kominka raczej sporadycznie (dni wolne od pracy, święta) wybór padł na kominek bez wkładu wodnego - Varia Ash 4s-2 z drzwiami otwieranymi do góry.
W trakcie prac i pojawiających się nowych wizji na kącik TV/Audio w salonie zaistniała potrzeba przesunięcia kominka i zmniejszenie jego wysunięcia w głąb salonu, Zostało to zrealizowane poprzez wcięcie w ścianie na głębokość 12 cm. Dla zwiększenia jej nośności zastosowano nad wycięciem nadproże zbrojone.

7.podczonykominek.jpg


8.zabudowapytamikrzemianowo-wapniowymi-1.jpg


Zabudowę kominka wykonano płytami izolacyjnymi - krzemianowo-wapiennymi Promasil 950 - KS o grubości 3cm. Łączone klejem wysokotemperaturowym, oraz za pomocą śrub. Wykonany został równiez ruszt z profili do płyt GK.

9.zabudowakominkapytamikrzemianowo-wapniowymi.jpg


10.zabudowapytamikrzemianowo-wapniowymi2.jpg



Od zewnętrznej (widocznej w salonie) strony płyty krzemianowo - wapienne zostały wykończone płytami gipsowo - kartonowymi (GK) firmy Rigips ogniochronnymi - Fire line, które następnie zostały poddane procesowi gipsowania :)

11.kominek-pogipsowaniu3.jpg


12.pogipsowaniu-1.jpg


Ramka przy drzwiczkach kominka została wykonana z kamienia - granitu.

13.kominek-zzamontowanramkgranitow4-2.jpg


14.widokzwikszejperspektywy.jpg


Pierwsze rozpalenie nastąpiło w sylwestra 2015 r.Ciepło z kominka, efekty wizualne i dźwiękowe - bezcenne :)

15.kominkoweciepowsylwestrownoc.jpg


Kominek po malowaniu i wykończeniu listwami przypodłogowymi:

16.kominekpomalowaniu-2.jpg
"Nie trzeba kłaniać się okolicznościom,
A prawdom kazać, by za drzwiami stały ..."
Ostatnio zmieniany: 08 Lis 2016 00:54 przez Hiacynta. Powód: obrócenie fotek
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta, mirek28, Forumowa Żabula, Bożka, beatazg, Gosia352, zanetatacz


Zielone okna z estimeble.pl

kominek, czyli spełnianie marzeń w moim domku 08 Lis 2016 00:52 #509884

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Pięknie to wygląda, na białej ścianie płonący obraz w ramie :bravo: Bardzo dziękuję za relację :hug:
Mam tylko parę pytań związanych z instalacją, ta rura wychodząca z podłogi gdzie posiada zakończenie?

Górna rura prowadzi z pewnością do komina, czy jest na niej założone jakieś ustrojstwo, które zatrzymuje ciepło w domu? Bo kominem podobno nawet 50% ciepła potrafi uciekać :crazy:

kominek, czyli spełnianie marzeń w moim domku 08 Lis 2016 08:43 #509897

  • ekmir
  • ekmir's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 571
  • Otrzymane dziękuję: 326
Kolor ściany jest taki lekko szary.

Rura wychodząca z podłogi to rura doprowadzająca powietrze z zewnątrz do kominka. Wychodzi ona poza budynek, przechodzi przez ścianę zewnętrzna, w której jest wykonany otwór, zakończony kratką.

Zastanawiałem się nad tym jak to określasz "ustrojstwem" czyli jakimś odzyskiwaczem ciepła ze spalin (radiatorem). Specjalista Spartherm odradził mi jednak takie rozwiązanie.
"Nie trzeba kłaniać się okolicznościom,
A prawdom kazać, by za drzwiami stały ..."

kominek, czyli spełnianie marzeń w moim domku 08 Lis 2016 11:28 #509913

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
A jakiś zawór na tej rurze jest może, czy rura jest całkiem pusta w środku?

Dlaczego fachowiec odradził założenie radiatora? Tak dopytuję, bo my to takie pyry poznańskie skrzętnie oszczędzające każdą kilokalorię :happy:
Ostatnio zmieniany: 08 Lis 2016 11:29 przez Hiacynta.

kominek, czyli spełnianie marzeń w moim domku 08 Lis 2016 11:48 #509916

  • ekmir
  • ekmir's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 571
  • Otrzymane dziękuję: 326
Regulacja jest dopływu powietrza z zewnątrz - możliwość regulowania płomienia i szybkości spalania.
Na tej rurze nie ma zaworu, jest tylko tzw. wyczystka.
Specjalista twierdził, że przy takim sporadycznym korzystaniu z kominka to nic w zasadzie taki radiator w oszczędzanie nie wniesie, a dodatkowo zwiększyłby wymiar rury i musiałbym odsunąć kominek do wnętrza salonu, a tego nie chciałem.
Ja jeśli chodzi o oszczędności związane z ogrzewaniem to "poszedłem" w kierunku dobrej termoizolacji podłogi na gruncie, ścian zewnętrznych i poddasza oraz zastosowaniu systemu wentylacji mechanicznej z rekuperacją.
"Nie trzeba kłaniać się okolicznościom,
A prawdom kazać, by za drzwiami stały ..."
Ostatnio zmieniany: 08 Lis 2016 11:49 przez ekmir.
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta, Forumowa Żabula, Kasionek

kominek, czyli spełnianie marzeń w moim domku 08 Lis 2016 13:07 #509931

  • Forumowa Żabula
  • Forumowa Żabula's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8491
  • Otrzymane dziękuję: 3477
...Czyli zastosowałeś termoizolację podłogi na gruncie jak dla domów energooszczędnych, tak? :think:
Dobrego dnia. Pozdrawiam.

kominek, czyli spełnianie marzeń w moim domku 08 Lis 2016 13:33 #509936

  • ekmir
  • ekmir's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 571
  • Otrzymane dziękuję: 326
Owszem, w części mieszkalnej wykonałem termoizolację podłogi na gruncie (oczywiście po wykonaniu wcześniejszym hydroizolacji) następującymi warstwami izolacji:
- bezpośrednio na hydroizolacji na "chudziaku" wypoziomowałem powierzchnię za pomocą mieszanki perlitu z gipsem (w zależności od nierówności od 3 do 5 cm),
- 15 cm styropianu TermoOrganiki o podwyższonych właściwościach mechanicznych (twardości),
- następnie rozprowadzone zostały rury (wodne, grzewcze, centralnego odkurzacza),
- na to 12 cm styropianu TermoOrganiki o podwyższonych właściwościach mechanicznych (twardości),
- i po rozprowadzeniu rurek ogrzewania podłogowego ok. 6 cm posadzki anhydrytowej
"Nie trzeba kłaniać się okolicznościom,
A prawdom kazać, by za drzwiami stały ..."
Za tę wiadomość podziękował(a): Forumowa Żabula

kominek, czyli spełnianie marzeń w moim domku 15 Lis 2016 21:24 #510868

  • bozena
  • bozena's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 620
  • Otrzymane dziękuję: 359
To na bosaka śmigasz po domku , jak ja u znajomej bo ma ogrzewanie podłogowe to dla mnie raj ;)

kominek, czyli spełnianie marzeń w moim domku 16 Lis 2016 09:31 #510901

  • ekmir
  • ekmir's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 571
  • Otrzymane dziękuję: 326
Można i na "bosaka" :)
Jak się włączy piec to po niedługim czasie podłoga robi się ciepła. Zdecydowałem się na posadzki anhydrytowe z uwagi na lepszą możliwość sterowania ogrzewaniem podłogowym. Przy takiej posadzce podłoga szybciej się nagrzewa :)
"Nie trzeba kłaniać się okolicznościom,
A prawdom kazać, by za drzwiami stały ..."


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: pszczelarz5
Wygenerowano w 0.335 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum