• Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT: Budki dla ptaków

Odp: Budki dla ptaków 16 Mar 2012 19:55 #12162

  • mintaka
  • mintaka's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 39
  • Otrzymane dziękuję: 17
Stasiu, masz rację z tym patyczkiem. Chociaż mam strażników :search: przed kociakami (i kunami) ogrodu strzegą pieski i z tej strony nic ptaszkom nie grozi. A budką zainteresowały się już wróble. Jeden szczególnie sobie ją upodobał, siada (właśnie na patyczku!) i wydziera się w niebogłosy! Żony szuka. Metodą "na nową chatę" ;)
Asiu - budkę należy wieszać od tej strony, od której nie wieją wiatry. U mnie to akurat północna strona. Halny u nas hula z południa.

Przedwczoraj widziałam też w ogrodzie szczygła. Mam nadzieję, że uwije sobie gniazdko u mnie! Są też kosy, mnóstwo sikor, kwiczoł się pojawia, grubodziób i sójka zimą zaglądały... Ptasi raj!
Ostatnio zmieniany: 16 Mar 2012 19:58 przez mintaka.


Zielone okna z estimeble.pl

Odp: Budki dla ptaków 18 Mar 2012 12:36 #12919

  • mintaka
  • mintaka's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 39
  • Otrzymane dziękuję: 17
O, tak to wygląda:
IMG_3179.JPG


Bitwy o samiczkę zeszły na plan dalszy. U mnie są bitwy o budkę:
IMG_3184.JPG


A kto zwycięży, może sobie posiedzieć na patyczku:
IMG_3199.JPG


Dopiero na zoomie zauważyłam, że to mazurek. Edit: Mąż z dumą w głosie pokazuje bratu budkę i oznajmia, że tam już wróble gniazdo wiją. Ale nie takie zwykłe wróble, tylko ODMIANOWE* B)
IMG_3190.JPG


* Mąż uczy się szybciutko. Użyłam kiedyś słówka "odmianowy", a ten to w mig załapał. Tylko że to było a propo fiołków chyba... :huh:
Ostatnio zmieniany: 20 Mar 2012 10:54 przez mintaka.
Za tę wiadomość podziękował(a): minohiki

Odp: Budki dla ptaków 18 Maj 2012 20:47 #38041

  • mosewa
  • mosewa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 732
  • Otrzymane dziękuję: 199
Właśnie pogłaskałam męża po głowie i zapytałam czy jesienią zrobi mi budke dla ptaków...odwrócił głowę (letko zdziwiony tym głaskaniem :supr3: )i powiedział,że zrobi :)dla dobra ptaków to zrobiłam :jeez: ;)
Ewa
“Kiedy przeczytam nową książkę, to tak jakbym znalazł nowego przyjaciela, a gdy przeczytam książkę, którą już czytałem – to tak jakbym spotkał się ze starym przyjacielem.”

Dwa Świerki
Ostatnio zmieniany: 18 Maj 2012 20:50 przez mosewa.

Odp: Budki dla ptaków 18 Maj 2012 20:58 #38046

  • mosewa
  • mosewa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 732
  • Otrzymane dziękuję: 199
Jesienią wstawię fotkę, jak mąż słowa dotrzyma B)
Ewa
“Kiedy przeczytam nową książkę, to tak jakbym znalazł nowego przyjaciela, a gdy przeczytam książkę, którą już czytałem – to tak jakbym spotkał się ze starym przyjacielem.”

Dwa Świerki

Odp: Budki dla ptaków 18 Maj 2012 21:01 #38048

  • jo90
  • jo90's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Adam
  • Posty: 157
  • Otrzymane dziękuję: 106
Jedyna z lokatorami u mnie
Pan Szpak i kompleksowy catering dla szanownej małżonki

Odp: Budki dla ptaków 18 Maj 2012 21:06 #38049

  • mosewa
  • mosewa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 732
  • Otrzymane dziękuję: 199
Że też udało Ci się zrobić taką fotkę, patki trudno uchwycić :search:
Ewa
“Kiedy przeczytam nową książkę, to tak jakbym znalazł nowego przyjaciela, a gdy przeczytam książkę, którą już czytałem – to tak jakbym spotkał się ze starym przyjacielem.”

Dwa Świerki

Odp: Budki dla ptaków 16 Cze 2012 11:44 #47639

  • kokoryczka
  • kokoryczka's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 126
  • Otrzymane dziękuję: 58
Świetne ptasie historie opisujecie, też muszę pomyśleć o budce :)

Budki dla ptaków 18 Lut 2013 14:18 #125676

  • Roma
  • Roma's Avatar
Wiosna stoi już pod drzwiami,ptaszki zaczną niebawem nie tylko swoje trele ale i zaloty.Po zalotach,wiadomo będą potrzebne domki do wychowywania piskląt.Namawiam do przedstawiania swoich rozwiązań.

Budki dla ptaków 22 Lut 2013 14:55 #127753

  • ogrodnicz
  • ogrodnicz's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 10
  • Otrzymane dziękuję: 5
Budki dla ptaków są świetną rzeczą i w miarę możliwości powinniśmy pomagać skrzydlatym braciom. W ostatnim czasie coraz bardziej kurczy się ilość miejsc naturalnie nadających się do gniazdowania (zagospodarowywanie nieużytków, intensywna gospodarka leśna), więc taka pomoc okazuję się często niezbędna.
Ja mam na koncie na razie kilka (4-5) budek ale w planach jest wieeele więcej. Także do roboty :)

Budki dla ptaków 22 Lut 2013 15:49 #127765

  • Roma
  • Roma's Avatar
Kiedyś to chociaż Lasy Państwowe dbały o to aby systematycznie uzupełniać budki lęgowe na swoich terenach.Teraz niestety tego nie robią,przynajmniej na terenie który jest w zasięgu moich obserwacji.W najbliższym czasie mamy zamiar zainstalować pewną ilość budek lęgowym,może tym sposobem zwabimy ptactwo na nasze tereny.

Budki dla ptaków 19 Mar 2013 20:48 #136217

  • amadyn
  • amadyn's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 143
  • Otrzymane dziękuję: 328
Oprócz budek można zainstalować też małe półki na ścianie z pnączami . Ułatwiają one ptakom posadowienie gniazda . Najczęściej zajmują je kosy .

Gdy rozwiną się liście , gniazdo będzie całkowicie niewidoczne .
1.jpg


2_2013-03-19.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): olibabka, muchazezlotym, mag, waldek727, minohiki

Budki dla ptaków 19 Mar 2013 23:36 #136268

  • Tomasz23
  • Tomasz23's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 680
  • Otrzymane dziękuję: 755
Ja mam cos takiego... :)
budkidlaptakw009.JPG


budkidlaptakw011.JPG

tylko nie wiem,czy będa chętni na taki apatamentowiec..,, :happy:

i druga propozycja

budkidlaptakw005.JPG


budkidlaptakw006.JPG

chyba trzeba juz bedzie to zamocować..
Za tę wiadomość podziękował(a): minohiki

Budki dla ptaków 12 Lut 2014 10:34 #223812

  • mag
  • mag's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2478
  • Otrzymane dziękuję: 1176
Pora odświeżyć temat. Ptaki zaczynają wić gniazda :woohoo:

Tomku, Twoje rezydencje wspaniałe, zwłaszcza ta pierwsza :happy: Ale ta druga natchnęła mnie pomysłem :bad-idea: A gdyby tak butelkę 5l po mineralce przerobić na budkę? Zrobię w tym roku eksperyment. Zawieszę dwie (oczywiście z odpowiednimi otworami wentylacyjnymi), jedną przeźroczysta, do ewentualnej obserwacji, drugą owinę juttą, albo inną materią, w celu zaciemnienia. Podłogę od razu wyściółkuję, żeby była przyjaźniejsza... idę robić :crazy:

Budki dla ptaków 13 Lut 2014 20:33 #224188

  • amadyn
  • amadyn's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 143
  • Otrzymane dziękuję: 328
Zrezygnuj z tego głupiego pomysłu . Ptaki w takiej budce ugotują się w czasie upałów . nie pomogą nawet otwory wentylacyjne . Poza tym ptaki nie lubią przeciągów w budkach . Ścianki są zbyt gładkie i młode ( jeśli przeżyją ) będą miały problemy z wyjściem .Żaden inny materiał nie zastąpi grubej , nieheblowanej deski . Kretyński pomysł, ręce opadają .
Za tę wiadomość podziękował(a): chester633, minohiki

Budki dla ptaków 13 Lut 2014 22:07 #224243

  • mag
  • mag's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2478
  • Otrzymane dziękuję: 1176
Dziękuję za subtelną ocenę ;)
Pomysł, choć kretyński, jednak zrealizowałam. Efekt nie podoba mi się i zostanie najprawdopodobniej wymieniona na drewnianą, jeśli zdążę przed przylotem szpaków. 'Budka' na razie została zamocowana, jest w cieniu, więc aż tak gorąco tam nie będzie, jest na płask, więc 1 centymetrowy próg chyba nie będzie takim problemem dla ptaków... jeśli w ogóle zechcą się tym zainteresować :tongue1:



Za tę wiadomość podziękował(a): minohiki

Budki dla ptaków 10 Sie 2014 12:57 #290594

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20234
  • Otrzymane dziękuję: 64542
Na naszym ogródku dominują stare drzewa owocowe, a w bezpośrednim sąsiedztwie rośnie las brzozowy z domieszką sosny. Przez cały rok schronienie znajduje tu mnóstwo ptaków, dlatego postanowiliśmy wspomóc w " kontynuacji gatunku" skrzydlatą brać i zawiesiliśmy kilka budek lęgowych. Odtąd swoje potomstwo corocznie wyprowadzają sikory bogatki, modraszki, pleszki i kopciuszki. Początkowo budki kupowaliśmy w centrach ogrodniczych lub Castoramie, ale niestety, nie spełniały one swoich funkcji "bezpiecznego" domostwa - jajka i pisklęta padały ofiarą dzięciołów, które z łatwością przebijały brzozowe ścianki ....


budka_02.jpg



budka_04.jpg



budka_05.jpg



Od dwóch sezonów na ogrodzie królują budki własnoręcznie wykonane przez męża - z solidnym zabezpieczeniem "antywłamaniowym", z możliwością rozkręcenia i wyczyszczenia wnętrza z pozostałości po lokatorach. Dwie pierwsze od lewej zbudowane zostały z myślą o sikorach i wróblach mazurkach, tudzież pleszkach, a trzecia w formie skrzyneczki jest przeznaczona dla kopciuszka :)


budka_01.jpg



Na poniższym zdjęciu: przyszły lokator w trakcie zdobywania materiału ( psiej sierści jest u nas pod dostatkiem ) do budowy gniazda

sikora.jpg
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta, Zielona Ania, Jan4, minohiki

Budki dla ptaków 03 Sty 2020 16:45 #685825

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5527
  • Otrzymane dziękuję: 12659
3 budki lęgowe dla ptaków wyczyszczone w środku. :idea2:
www.salon24.pl/u/magazyn/847873,czyszcze...ylko-do-konca-lutego
Ostatnio zmieniany: 03 Sty 2020 16:49 przez Jan4.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Kaja, minohiki

Budki dla ptaków 10 Mar 2020 21:42 #697694

  • Kaja
  • Kaja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1843
  • Otrzymane dziękuję: 6131
Bardzo ciekawie o budkach i ich mieszkańcach.


Zielone okna z estimeble.pl

  • Strona:
  • 1
  • 2
Wygenerowano w 0.270 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum