• Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT: Budki dla ptaków

Budki dla ptaków 06 Mar 2012 16:31 #2729

  • mintaka
  • mintaka's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 39
  • Otrzymane dziękuję: 17
Dzisiaj zaszantażowałam namówiłam męża, żeby zrobił mi budkę dla ptaszków. Nawet się postarał i fajnie wyszła, jak strzelę fotkę, to załączę. Tylko obawiam się, czy nie jest za późno, żeby ptaki przyzwyczaiły się do niej?
W zeszłym roku przytarmosiłam z lasu uszkodzoną budkę, która spadła z drzewa. Naprawiliśmy ją i powiesiliśmy u nas też jakoś dopiero w marcu. Co prawda kosy kręciły się przy niej, ale w końcu nie zdecydowały się zamieszkać.
Zobaczymy, jak będzie tym razem.
Czy Wy macie jakieś doświadczenia z ptasimi budkami?


Zielone okna z estimeble.pl

Odp: Budki dla ptaków 06 Mar 2012 16:41 #2752

  • stasia109
  • stasia109's Avatar
Witam. :kiss:
Ja, po powieszeniu budki lęgowej przez cztery lata nie miałam żadnych lokatorów. Nawet postanowiłam budkę zdjąć i powiesić w innym miejscu. W zeszłym roku przeżyłam szok jak zobaczyłam jej mieszkańców. Młode sikoreczki gotowe były już do jej opuszczenia.
Nie zdejmuj, czekaj cierpliwie. Przylecą ptasiory i zamieszkają na 100%. Powodzenia! :)

Odp: Budki dla ptaków 06 Mar 2012 18:14 #2877

  • mintaka
  • mintaka's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 39
  • Otrzymane dziękuję: 17
:D Witam Stasia109! Jestem Twoją fanką jeżeli chodzi o dokarmianie ptaszków i cieszę się, że tutaj się spotykamy! Skoro taki autorytet, jak Ty, mówi: cierpliwości, to ja już tą cierpliwość znajdę ;)

Odp: Budki dla ptaków 06 Mar 2012 18:25 #2894

  • Zielona Ania
  • Zielona Ania's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1272
  • Otrzymane dziękuję: 1299
Mintako, sporo zależy od tego jaki otwór w budce i jak wysoko zawieszona, niektóre z gniazdowników mają specyficzne upodobania, np. sikory preferują nisko umieszczone gniazda - u mnie potrafiły zajmować nawet szczeliny w murze z pustaków, na wysokości ok. 1.2m nad ziemią. Nieraz trwa zanim ptaki zechcą się osiedlić, ale trzeba być cierpliwym, tak jak pisała Stasia. W zasadzie dobrze by było rozmieszczać budki lęgowe jesienią, ale na razie dobrze że w ogóle myślisz o skrzydlatej braci :)
Zapraszam
Mania Zieleni

Odp: Budki dla ptaków 06 Mar 2012 19:07 #2953

  • Xellos
  • Xellos's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Demon
  • Posty: 561
  • Otrzymane dziękuję: 21
.
Jedyne co w życiu jest ważne to miłość, Renatka ;*
Pozdrawiam Paweł :)
Ostatnio zmieniany: 26 Kwi 2013 08:45 przez Xellos.

Odp: Budki dla ptaków 10 Mar 2012 18:13 #7708

  • Roma
  • Roma's Avatar
Kochani, powstawiajcie fotki Waszych budek, może i ja pozawieszam w lesie blisko domu.Jsk na razie to tylko słyszę ptaki ale zobaczyć je pomiędzy drzewami bardzo trudno.Jak na razie to udało mi się obserwować dzięcioła, sójki i sikorki a reszta to incognito ;)
Ostatnio zmieniany: 10 Mar 2012 19:04 przez Roma.

Odp: Budki dla ptaków 11 Mar 2012 14:56 #8449

  • mintaka
  • mintaka's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 39
  • Otrzymane dziękuję: 17
W takim razie moja "świeża" budka:
IMG_3149.JPG


IMG_3150.JPG


Wymiary budek znalazłam na TEJ STRONIE. Wzięłam wymiary z pierwszej pozycji. A "patyczek" przed budką to już inicjatywa mojego męża, który stwierdził, że budka bez patyczka się nie liczy. I zrobił go z... miotełki bałwanka-dekoracji, która zimą stała na balkonie. Doszedł chłop do wniosku, że wiosna idzie, więc bałwanek już się nie przyda :cheer:

Na daszku jest guma. Grubość ścianek to ok. 2 cm. Na górze i na dole ma zamocowane takie "haczyki", do których będzie przytwierdzona deska, żeby do drzewa przymocować budkę za pomocą drucików (nie jestem zwolenniczką przybijania do drzew jakichkolwiek gwoździ).
Ostatnio zmieniany: 11 Mar 2012 14:58 przez mintaka.

Odp: Budki dla ptaków 11 Mar 2012 18:37 #8608

  • Kocina
  • Kocina's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 643
  • Otrzymane dziękuję: 180
O! Jak się cieszę że powstał ten wątek.
Sama chcę jak najszybciej powiesić ptasią budkę.
Na razie się dokształcam.
Są jakieś wytyczne odnośnie wysokości zawieszania budek?
Pozdrawiam ciepło - Ogródek Marty
FO Oaza na Facebook'u

Odp: Budki dla ptaków 11 Mar 2012 18:52 #8627

  • Magos13
  • Magos13's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 24
  • Otrzymane dziękuję: 6
Są, ale ja znam tylko dla sikorek 2 - 3 m :)
Pozdrawiam Gosia

Odp: Budki dla ptaków 11 Mar 2012 18:57 #8635

  • Zielona Ania
  • Zielona Ania's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1272
  • Otrzymane dziękuję: 1299
Marto optymalnie przyjmuje się 3-5 metrów nad ziemią, miejsce nie narażone na bardzo silne słońce.

Mintako, przekonaj się do gwoździ, bo opaska czy drut może nie dać dość stabilnego oparcia, a dodatkowo może wyrządzić większe szkody drzewu.
Zapraszam
Mania Zieleni

Odp: Budki dla ptaków 11 Mar 2012 18:59 #8637

  • Kocina
  • Kocina's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 643
  • Otrzymane dziękuję: 180
Hm... muszę chyba najpierw poobserwować co u mnie może się zalęgnąć.
Jeśli są jakieś złote zasady odnośnie budek, to dajcie proszę znać - zielona jestem w tym temacie zupełnie.
A! I jeszcze: chcę kupić budkę, w tej chwili nie mam jak zrobić.
Jeśli to nie było rękodzieło, gdzie kupowaliście?
Pozdrawiam ciepło - Ogródek Marty
FO Oaza na Facebook'u

Odp: Budki dla ptaków 13 Mar 2012 17:46 #10270

  • stasia109
  • stasia109's Avatar
Witam :kiss:
Ja wieszam budki dla ptaków minimum dwa metry od dołu. Mam jedną budkę bardzo blisko ulicy i od pięciu lat nie zauważyłam tam ani jednej rodzinki ptasiorów. Druga wisi obok kompostownika i tam też brakuje lokatorów, choć miejsce jest bardzo spokoje. Trzeci domek wisi na gruszy, która stoi na podwórzu i tu co rok zasiedlają go sikorki. Czwart domek też wisi na podwórzu w miejscu bardzo ruchliwym a mimo to w zeszłym roku dopatrzyłam się pierwszych lokatorów. Radochy miałam co niemiara. Nawet porobiłam im trochę zdjęć jak karmią młode, muszę je znaleźć i tutaj wkleić.
W okóle, w zimie było mało sikorek a teraz jest ich mnóstwo. Pięknie wyglądają. Mogę tak patrzeć, patrzeć...cały Boży dzień.

Odp: Budki dla ptaków 13 Mar 2012 19:03 #10331

  • dawidbanan
  • dawidbanan's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 803
  • Otrzymane dziękuję: 388
A ja mam budkę, ale nie mam gdzie jej powiesić :huh:
Nie ma żadnych dużych drzew w ogrodzie..

Chyba powieszę ją u babci na czereśni..
Ech..zapomniałem, tam ogrom kotów :hammer:
Ostatnio zmieniany: 13 Mar 2012 19:03 przez dawidbanan.

Odp: Budki dla ptaków 13 Mar 2012 20:16 #10407

  • Zielona Ania
  • Zielona Ania's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1272
  • Otrzymane dziękuję: 1299
Dawidzie, budki można umieszczać też w zacisznym miejscu przy budynku. Osobiście co roku widuję zasiedlaną przez szpaki budkę na balkonie na piątym piętrze bloku.
Zapraszam
Mania Zieleni

Odp: Budki dla ptaków 14 Mar 2012 18:14 #10907

  • mintaka
  • mintaka's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 39
  • Otrzymane dziękuję: 17
Ostatnio powiesiliśmy naszą budkę. Mąż, po 30 minutach cierpliwego spozierania z okna, włączył komputer i przeczesał google w szukaniu odpowiedzi na pytanie, dlaczego ptaki nie zasiedlają jego budki...
Zabroniłam mu wieszać jej na innym drzewie, powiększać otwór, wieszać otworem w inną stronę świata, pomalować, pomniejszać otwór, wyrzucić patyczek, wyheblować, wieszać niżej, wieszać wyżej i paru innych operacji :coffe:
Ostatnio zmieniany: 14 Mar 2012 18:16 przez mintaka.

Odp: Budki dla ptaków 14 Mar 2012 20:01 #10993

  • Kocina
  • Kocina's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 643
  • Otrzymane dziękuję: 180
mintaka - przepraszam - padłam

Jakbym siebie widziała z tą boską cierpliwością.
A ja w ramach drążenia tematu doczytałam, że budka potrafi kilka lat stać pusta..
Pozdrawiam ciepło - Ogródek Marty
FO Oaza na Facebook'u

Odp: Budki dla ptaków 16 Mar 2012 12:54 #12002

  • stasia109
  • stasia109's Avatar
Mintaka, :kiss: patyczek należy zlikwidować bo ptaszki/lokatorzy na nim nie siadają, za to ptaki drapieżne i oczywiści kociambry trzymając się tego patyczka mogą zniszczyć cały lęg (jajka też)!
A z całego wpisu ja się też uśmiałam, och aby mój Henry tak dbał o "moje ptasiory".... :jeez: :jeez:
Ostatnio zmieniany: 16 Mar 2012 12:55 przez stasia109.

Odp: Budki dla ptaków 16 Mar 2012 17:21 #12040

  • asia-6003
  • asia-6003's Avatar
Też mam budkę, dwa lata stała pusta a w tamtym roku były w niej sikorki. A na szczycie domu, pod dachem gniazdo miały... dudki! :woohoo:
Wczoraj czytałam, że budkę najlepiej powiesić otworem w kierunku wschodu lub południowego wschodu.


Zielone okna z estimeble.pl

  • Strona:
  • 1
  • 2
Wygenerowano w 0.379 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum