TEMAT: jaśminowiec

jaśminowiec 29 Wrz 2015 13:41 #404916

  • agnesik12
  • agnesik12's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 285
  • Otrzymane dziękuję: 149
Witajcie,

Poszukuję sadzonek bądź patyczków do ukorzenienie jaśminowców. Ale tych starych bardzo mocno pachnących. W sklepach obecnie jest wiele odmian ale według mnie nic nie zastąpi starych jaśminowców naszych babć.

Być może ktoś z Was posiada taki egzlemplarz i mógłby się ze mną podzielić. Myślałam może żeby ukorzenić patyczki. Tylko nie wiem czy teraz czy na wiosnę?

Może ma ktoś ukorzenione do odsprzedania?

Pozdrawiam,
Agnieszka :bye:
Agnieszka


Zielone okna z estimeble.pl

jaśminowiec 29 Wrz 2015 17:36 #404946

  • marzena06
  • marzena06's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 174
  • Otrzymane dziękuję: 109
Agnieszko mam jaśminowca którego poszukujesz , syn w ubiegłym roku wysadził na działkę bo myślał że to zwykły krzaczor a w tym roku zdziwiony zapytał dlaczego on tam rośnie jeśli jest taki ładny obiecał że go mi wykopie .Sprawdzę jak będzie sadzonka to jest Twoja :)



bcf5f22c9828cbd5.jpg
Marzenkowo

"Kwiat jest uśmiechem rośliny"
Ostatnio zmieniany: 29 Wrz 2015 17:42 przez marzena06.

jaśminowiec 30 Wrz 2015 06:35 #405061

  • bozena
  • bozena's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 620
  • Otrzymane dziękuję: 359
Ja mam wielki krzak jaśminowca starego , jego zapach jest taki mocny że nie każdy może go wytrzymac , ale za to widok jak kwitnie , nic nie zastąpi , taki jest uroczy :)

jaśminowiec 30 Wrz 2015 08:30 #405073

  • agnesik12
  • agnesik12's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 285
  • Otrzymane dziękuję: 149
Dziękuję za odzew. Jesteście kochane. Marzeno czy Twój jaśminowiec tak bardzo bardzo mocno pachnie? Jeśli będzie sadzonka to chętnie przygarnę.

Bożenko chętnie bym przygarnęła kilka patyczków. Tylko teraz czy na wiosnę? Czy masz może doświadczenie w ukorzenianiu patyczków?

:bye:
Agnieszka

jaśminowiec 30 Wrz 2015 09:41 #405090

  • babojaga
  • babojaga's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 138
  • Otrzymane dziękuję: 141
Witaj Agnieszka
U mnie przy domu też rośni stary krzak jaśminowca o pełnych kwiatach,Bożenka ma rację pachnie obłędnie
Mariola

jaśminowiec 30 Wrz 2015 11:55 #405106

  • gogi_s
  • gogi_s's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 654
  • Otrzymane dziękuję: 472
Marzenko,
piękny krzak, ja ukorzeniłam jaśminowca tylko ja mam o pojedynczych płatkach-jednak jak kwitnie to głowa boli...:) ale i tak jest piękny, choć nowe odmiany też są całkiem całkiem:)

jaśminowiec 01 Paź 2015 06:11 #405217

  • bozena
  • bozena's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 620
  • Otrzymane dziękuję: 359
Agnieszko na wiosnę chyba lepiej przełożyć to wsadzanie , z patyków nigdy nie ukorzeniałam , młode odrosty przesadzam bo jest ich co roku mnóstwo :)
Zapisane mam już :)

jaśminowiec 01 Paź 2015 07:16 #405218

  • Krzysia
  • Krzysia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1466
  • Otrzymane dziękuję: 1569
Bożenko :hearts: a może i ja załapię się na jaśminowca, nigdy go nie miałam, u rodziców też nie rósł, a zawsze marzyłam, posadziłabym go na drugiej działce, przy domu nie mam miejsca :thanks: .
...Bo marzenia się spełniają tylko tym, którzy je mają...

Próbuję spełnić jedno z nich

jaśminowiec 01 Paź 2015 14:09 #405253

  • pierre.black
  • pierre.black's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 163
  • Otrzymane dziękuję: 275
agnesik12 wrote:
Witajcie,

Poszukuję sadzonek bądź patyczków do ukorzenienie jaśminowców ......naszych babć.

Pozdrawiam,
Agnieszka :bye:


Mam duży i bardzo stary egzemplarz tradycyjnego jaśminowca na wsi. Kwiatu biało - kremowe, pojedyncze, silnie pachnące. Daje bardzo dużo odrostów korzeniowych, które systematycznie likwiduję. Na wspomnianej działce będę w połowie lub pod koniec października. Zorientuję się więc jak się on ma obecnie. Proszę o informację na priwie, czy jesteś jeszcze zainteresowana takim jaśminowcem.


Jeśli chodzi o jego rozmnażanie, bo też były pytania....

W przypadku starych odmian liliowca wonnego rosnących na własnych korzeniach najprostszym sposobem jest odsadzenie ukorzenionego odrostu korzeniowego. Najlepiej zrobić to późną jesienią (przełom października i listopada) lub bardzo wczesną wiosną. Sposób ten nie nadaje się do odmian szczepionych, gdyż roślina potomna będzie taka jak podkładka użyta na system korzeniowy, a nie zaszczepiona odmiana.

Innym sposobem jest wykonanie sadzonek pędowych. Sadzonki półzdrewniałe pobiera się wczesnym latem (najlepiej w lipcu), a sadzonki zdrewniałe tnie się zimą. Lepiej i łatwiej ukorzeniają się sadzonki pobrane z cieńszych i ze średnich pędów, niż te cięte z silnych i grubych. Pędy takie można wysadzić wprost do gruntu (miejsce cieniste i w miarę wilgotne podłoże) lub do pojemników do żyznej i wilgotnej ziemi. Przed wysadzeniem zaleca się dodatkowe potraktowanie ich ukorzeniaczem do sadzonek zdrewniałych. Przyjmują się dość dobrze.

Wspomina się również o możliwości podziału starszej rośliny (oddzielenie od niej 2-3 pędy wraz z korzeniami), ale kto będzie sobie niszczył mateczny egzemplarz krzewu...


Pozdrawiam
Pierre
Ostatnio zmieniany: 01 Paź 2015 14:31 przez pierre.black.
Za tę wiadomość podziękował(a): agnesik12

jaśminowiec 02 Paź 2015 09:19 #405422

  • bozena
  • bozena's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 620
  • Otrzymane dziękuję: 359
Ja mogę na wiosnę kopać kto chce jaśminowca :)

jaśminowiec 17 Kwi 2016 11:40 #457627

  • Ela999
  • Ela999's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 2
Bardzo chętnie zaadoptuje kępę sadzonek Twojego jaśminowca. Mogę zrewanżować się konwalią:) Konwalie przesadzane teraz trochę bedą chorowały ale szybko się zregenerują i zdążą rozrosnąć przez lato:)
Pozdrawiam:)


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Kasionek
Wygenerowano w 0.260 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum