• Strona:
  • 1
  • 2
  • 3

TEMAT: Wiejski ogród Jonatanki

Wiejski ogród Jonatanki 09 Lip 2014 20:31 #281308

  • Jonatanka
  • Jonatanka's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 170
  • Otrzymane dziękuję: 257
Z wielką nieśmiałością odważyłam się do Was dołączyć. Wreszcie zdobyłam się na wątku tworzenie i wierzcie mi po obejrzeniu dużej części Waszych ogrodów decyzja łatwa nie była...
Czaiłam się z tym od dawna, Oazę przeglądałam nie rzadko, czerpiąc pełnymi garściami z Waszego doświadczenia i życzliwości. Dużo się dowiedziałam, za co już teraz dziękuję.
Jestem szczęśliwą posiadaczka swojego kawałka ziemi, uprawiam go od dwóch lat, każdego roku z większą pasją. Każdego roku pomnażam swoje zbiory, rozmnażając posiadane rośliny, zbierając i ukorzeniając co ciekawsze "patyki" napotkane w zaprzyjaźnionych ogródkach i parkach, dzieląc się ze znajomymi nadwyżkami i biorąc od nich "szczepki".

Mój przydomowy ogród zajmuje 40 arów. Na tej powierzchni stoi jednak dom, znajdują się podjazdy oraz inne budynki gospodarcze, tak więc dla roślin pozostaje mniej więcej 30 arów. Glebę mamy nieznośnie gliniastą i mokrą. Nasz obecny ogród staramy się stworzyć od końca 2011 roku. Ogród był siedliskiem chwastów mających miejscami 150 cm wysokości, starych i zaschniętych szpalerów porzeczek oraz wielu leszczyn . Powolutku usuwaliśmy martwe krzewy i drzewa, pozostawiliśmy sobie kilka starych i jeszcze zdrowych jabłoni z pysznymi jabłuszkami i parę innych drzew owocowych min. czereśnie. Resztę ziemi powolutku obsadzamy krzewami. Na początku kupowałam i sadziłam po prostu to, co mi się podobało, w związku z czym powstał chaos, w którym trudno było się poruszać. W tym roku postanowiłam ograniczyć gatunki.
Tak więc wiosna należy do irysów, tulipanów ,żonkili i krokusów. Szybko przekwitają i wtedy czekam już niecierpliwie na ukochane róże. Gdy zaczną kwitnąć, kwitną długo, raz jedne, raz drugie, a tymczasem nadchodzi lato, a wraz z nim pojawiają się liliowce. lilie i ukochane hortensje. Letni ogród to przestrzeń wypełniona kolorowymi kwiatami. Najlepszym materiałem na takie kompozycje będą u mnie byliny, które będą zdobiły ogród przez wiele sezonów. Towarzyszyć tym wszystkim bylinom także mniejsi bracia: przetaczniki, orliki, floksy, bodziszki, szałwie, jeżówki, lawenda, hosty, rozchodniki, dzwonki .Jednocześnie coraz większe stają się hortensje bukietowe, by przywitać pełnię lata i pozostać do późnej jesieni, a nawet w zimie, tworząc swoimi zaschniętymi kwiatostanami ciekawy widok. No i ostatnia wybrana przeze mnie grupa to żurawki i hosty. Są one ozdobą od wiosny do jesieni.
teraz zapraszam na spacer po moim ogrodzie.

Rabatka nazwana przeze mnie głowną na której będą rosły Hortensje.

2012 rok

1.JPG


2013 rok

2.JPG


2014 rok

7czerwiec20146.JPG


Przedogródek.

2013 rok.

image026.jpg


2013- wrzesień.


10-10-09-201311przedogrdekpozmianach.JPG


2014- wiosna.


image030.jpg


Chodniczek prowadzący do domu.

2012 rok.

KopiaZywopotdocicia.JPG


2013-rok.

reposadzone1PO.JPG


cdn.
Za tę wiadomość podziękował(a): olibabka, Amarant, VERA


Zielone okna z estimeble.pl

Wiejski ogród Jonatanki 09 Lip 2014 20:51 #281319

  • Jonatanka
  • Jonatanka's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 170
  • Otrzymane dziękuję: 257
Druga 20 arowa część działki za domem.

2012 rok.

takbyo20-08-2013warzywniakprzed.JPG


2013 rok

image047.jpg


To pozostała część tej działki.

12maj20146.JPG


Chciałabym przedstawić czworonoznych mieszkańców.

Kicia.

20-01-201423kicia.JPG


Strażnik domu Maksio.

image012.jpg


Gucio kochany psotnik.


16czerwiec201476.JPG



Postanowiłam przywitać się z wami różyczkami, bo choć u mnie bywają one bardzo kapryśne, to często je namawiam, przekonuję, besztam i przywołuję do porządku, to nie wyobrażam sobie bez nich ogrodu. :bye:


29czerwiec1417.JPG



4lipiec1414.JPG
Za tę wiadomość podziękował(a): jagoda5214, Amarant, VERA, zanetatacz

Wiejski ogród Jonatanki 09 Lip 2014 21:39 #281353

  • zielonajagoda
  • zielonajagoda's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3081
  • Otrzymane dziękuję: 5956
:bye: Czekałam i się doczekałam, takie zestawienia jak było a jak jest, zawsze robią wrażenie. Zwierzaki wygłaskaj :)

Wiejski ogród Jonatanki 10 Lip 2014 15:19 #281563

  • terlica
  • terlica's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1093
  • Otrzymane dziękuję: 292
Hej ho Aśku!
Fajnie,że już założyłaś wątek.
Dzięki zdjęciom widać dokładnie co w którym roku zostało posadzone i ile urosło. :)
pozdrawiam - Ewa
Pępek świata

Wiejski ogród Jonatanki 10 Lip 2014 16:24 #281570

  • Roma
  • Roma's Avatar
Kocham wiejskie ogródki,one mają duszę i dlatego, jeśli pozwolisz, często będę do Ciebie zaglądać :)
Zdjęcia przed i po najlepiej pokazują zmiany jakie zachodzą w naszych ogrodach.

Wiejski ogród Jonatanki 11 Lip 2014 21:41 #282054

  • artam
  • artam's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8385
  • Otrzymane dziękuję: 2681
Nie rozumiem, skąd ta nieśmiałość :) Nikt nie wymaga, by na forum prezentować ogrody "skończone", dla mnie osobiście ciekawe są bardzo te zmagania ze stanem zastanym ;) i próby zamienienia kawałka ziemi czyjejś w swoją... :)
Doskonale mi są znane te zmagania, czytając o Twoich, przypominam sobie własne...
No i jeszcze piszesz, że kochasz byliny i hortensje! Witaj! :)
Sporo masz tych arów do ogarnięcia...
Ale to tylko się cieszyć! Niektórzy z nas narzekają na brak miejsca...

Wiejski ogród Jonatanki 22 Lip 2014 08:10 #285169

  • anabuko1
  • anabuko1's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4542
  • Otrzymane dziękuję: 2203
Witaj Asiu :bye:
Nie wiem jak to się stało,że ja dopiero zobaczyłam Twój wątek :oops: Ale już jestem i podziwiam twój piękny ogród i kwiatuszki ;)
Ale mało ostatnio jestem tutaj,bo dużo pracy,ogród przez ten mój kręgosłup zarósł.A jeszcze 4 wiaderka śliwek przerabiałam na wszystko co możliwe,dżemy, pierogi,owocówka,nalewki,,, ;)

Wiejski ogród Jonatanki 22 Lip 2014 10:51 #285228

  • Forumowa Żabula
  • Forumowa Żabula's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8491
  • Otrzymane dziękuję: 3477
Masz naprawdę spore pole do działania i do uruchomienia swojej fantazji nasadzeniowej by stworzyć z niczego coś, coś pięknego i niepowtarzalnego. Bo w zasadzie to każdy ogród jest inny, niepowtarzalny. Twoje wstępne działania już [pokazują że tu powstanie coś fajnego. Wytrwałości życzę w tworzeniu własnego Edenu. :flower2:
Dobrego dnia. Pozdrawiam.

Wiejski ogród Jonatanki 22 Lip 2014 12:54 #285253

  • piku
  • piku's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6169
  • Otrzymane dziękuję: 5026
Gratuluję podjętego wyzwania :flower1: i chętnie pokibicuję wprowadzanym rewolucjom :)
pozdrawiam - Wiesia :bye:


"Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak rośliny, pozbawieni miłości więdną."

Wiejski ogród Jonatanki 26 Lip 2014 16:29 #286560

  • wxxx-a
  • wxxx-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3467
  • Otrzymane dziękuję: 1103
Joasiu ,witaj kochana .Przepraszam ,że dopiero teraz zaglądam ,ale raczej nikogo nie odwiedzałam ostatnio .Ale już jestem i bardzo się cieszę ,że mogę pospacerować na Twoich włościach .Duże zmiany u Ciebie ,z tego jak pamiętam początki Twojego ogrodu
Wiem ile Cię to wszystko kosztowało wysiłku ,no i kasy też ,ale efekty znaczne .Joanko pokazuj swój ogród częściej ,bo masz co.
Pozdrawiam :hug:

Wiejski ogród Jonatanki 04 Sie 2014 17:09 #289124

  • gosiap32
  • gosiap32's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 613
  • Otrzymane dziękuję: 685
Witaj Jonatanko, mój ogród jak go kupiłam wyglądał strasznie, przez wiele lat nikt tam nie mieszkał. Zaniedbany był dom a ogrodu nie było tylko skupisko gruzu, kamieni i pni po starych drzewach. Tylko pracą własnych rąk zmieniliśmy to miejsce w takie , do którego chętnie jeździmy, a Ciebie zapraszam z wizytą. Nie ma się czego wstydzić, a przeciwnie ...byc dumnym ze swoich osiągnięć.

miłego dnia
Gosia

Wiejski ogród Jonatanki 15 Sie 2014 22:25 #291871

  • Jonatanka
  • Jonatanka's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 170
  • Otrzymane dziękuję: 257
Witajcie kochani. Strasznie zaniedbałam swój wątek, wszystko przez to, że zmogła mnie choroba,(ostrogi piętowe). Bóle są tak silne, że utrudniają nie tylko chodzenie lecz nie pozwalają nawet wykonywanie domowych obowiązków . Od wczoraj nie jest to ból już tak uciążliwy a ja zaczynam na nowo cieszyć się wszystkim. Dziś pierwszy spacer po ogrodzie od kilku tygodni. Obecność chwastów jest bardzo widoczna , ale od jutra zaczynam powoli porządkować ogród.
To dla zrehabilitowania pokażę kilka aktualnie kwitnących

Różyczki posadzone jesienią 2013 roku.

Herbaciana NN może ktoś rozpozna. Pierwsze kwitnienie bardzo duże kwiaty, w drugim kwitnieniu pokazała bardzo małe kwiatuszki podobnie jak druga NN o kwiatach w kolorze mocno czerwonym



16czerwiec20148.JPG


16czerwiec2014IIcz10.JPG


image044.jpg






Bouquet Parfait


16czerwiec201449BouquetParfait.JPG



12czerwiec20148.JPG



Degenhardt


15-08-1418Degenhardt.JPG



image048.jpg


Alberich


19-czerwiec201430albricht.JPG


F.J.Grootendorst


25maj201415F.J.Grootendorst3.JPG






Ewuniuwitaj :hug: bardzo się cieszę z Twojej obecności na moim wątku i zapraszam.Choć nie ma takiego bogactwa roślin jak u Ciebie ,ale bedzie mi bardzo miło jak będziesz odwiedzać :hug: :bye: .

Iwonko wiesz dokładnie ile pracy trzeba włożyć aby osiągnąć drobny efekt ale warto:)Zwierzaki wygłaskane.

Ewa -terlicaTaki był mój zamiar ,żeby można było porównać zmiany w ogrodzie.

Romazapraszam na spacer po moim ogrodzie.Każda rada i uwaga jest dla mnie cenna.

Marto-artamZamierzam powiększać odmiany hortensji , póki co, to zapoznaję się z nimi a do towarzystwa dobierać będę byliny.Taka ilość arów pozwala na planowanie nowych rabatek a przecież różana miała byc ostatnią :rotfl1:

Aniu-anabuko1Witaj :hug: bardzo się cieszę ,że odwiedziłaś mój wątek i zapraszam ponownie.Ja tez przerobiłam troszkę owoców z eM pomocą i ciągle czuję niedosyt to chyba po "ogrodowej" druga choroba :rotfl1:

Krysiu-Kerstin2309Zapał jest,powierzchnia jest,pomysły również a co gorsza coraz nowsze się pojawiają i tak będę trzymać jeszcze gdyby doba trawła 48 godzin byłoby całkiem dobrze.Bo obecnie oprócz dolegliwości to brak wolnego czasu mnie ogranicza.Ale dzięki Wam wiem ,że warto i to bardzo mobilizuje. :hug:

Wiesiu-pikuKibicuj,kibicuj bo jeszcze sporo mam do zrobienia a doping bardzo potrzebny. :bravo:

Gosiu-gosiap32Gosiu ja się nie wstydzę tylko patrząc na inne ogrody to mój na tle innych bardzo skromny. Darni mam jeszcze sporo do usunięcia i stworzenia czegoś nowego ale mam nadzieję ,że za kilka lat bedzie mi brakować trawnika do zrealizowania nastepnej rabatki. :garden:


cdn.
Ostatnio zmieniany: 15 Sie 2014 22:59 przez Jonatanka.

Wiejski ogród Jonatanki 15 Sie 2014 22:49 #291883

  • jagoda5214
  • jagoda5214's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2725
  • Otrzymane dziękuję: 504
Joasiu fajnie ,ze założyłaś wątek . Zazdroszczę ci tego terenu gdzie można poszaleć . Cudny Maksio :hearts: psotnik także Gucio przytulanka .Choroba chyba już Cię opuściła na dobre i będziesz z nami częściej :hug:
Gorąco wszystkich pozdrawiam
Jadzia
Moja oaza wśród Familoków
moja-oaza-wsrod-familokow-cz-2

Wiejski ogród Jonatanki 15 Sie 2014 22:51 #291885

  • andrzejek
  • andrzejek's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1360
  • Otrzymane dziękuję: 1664
Współczuję choroby i życzę jak najszybszego powrotu do pełnej sprawności .Nie ma co się wstydzić nieuporządkowanego ogrodu czy coś w tym stylu.Każdy z nas kiedyś zaczynał i początki były marne ,ale w raz z doświadczeniem i latami ogród zmienia się nie do poznania .Rewolucje są bardzo ciekawe ,bo można podziwiac ogrom włożonej pracy .Potem wspominamy sobie jak to kiedyś było strasznie ,a jak jest teraz

Wiejski ogród Jonatanki 15 Sie 2014 23:01 #291890

  • Amarant
  • Amarant's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1874
  • Otrzymane dziękuję: 3379
Witaj Joanno :flower1:
Duży kawał ziemi masz do obrobienia :flower:
Będę Ci kibicował i oglądał postępy.
Jeśli pozwolisz oczywiście :drink1:
Pozdrawiam
Marek

Zapraszam
Markowy Ogródek

Wiejski ogród Jonatanki 16 Sie 2014 12:40 #291971

  • jagoda5214
  • jagoda5214's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2725
  • Otrzymane dziękuję: 504
andrzejek wrote:
.Każdy z nas kiedyś zaczynał i początki były marne ,ale w raz z doświadczeniem i latami ogród zmienia się nie do poznania .Rewolucje są bardzo ciekawe ,bo można podziwiac ogrom włożonej pracy .Potem wspominamy sobie jak to kiedyś było strasznie ,a jak jest teraz
Andrzeju masz świętą rację też czasem patrzę na moje stare fotki i nie dowierzam ,że to był mój ogródek :ohmy:
Gorąco wszystkich pozdrawiam
Jadzia
Moja oaza wśród Familoków
moja-oaza-wsrod-familokow-cz-2

Wiejski ogród Jonatanki 17 Sie 2014 16:27 #292279

  • Robaczek
  • Robaczek's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2526
  • Otrzymane dziękuję: 2972
Joasiu,
Pięknie kwitną Ci rózyczki, oby jak dłużej! Bouquet Parfait zachwycająca!
Pozdrawiam i zyczę szybkiego powrotu do zdrowia :hug:
Pozdrowionka :-) Kasiek
Ogródek Robaczka

Wiejski ogród Jonatanki 17 Sie 2014 18:40 #292321

  • Roma
  • Roma's Avatar
Joasiu-a jak tam w tym roku u Ciebie róże? moje jakieś takie niemrawe :( Andrzej choć młody ale mądrze prawi,warto go posłuchać :)
Ogrody doskonałe i urządzane przez projektantów to chyba nie dla nas :think:
Ostatnio zmieniany: 17 Sie 2014 18:41 przez Roma.


Zielone okna z estimeble.pl

  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3
Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.360 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum