• Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT: Ogród Rozalki

Ogród Rozalki 15 Lip 2015 23:28 #388609

  • rozalka
  • rozalka's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 114
  • Otrzymane dziękuję: 105
Przyszedł czas na pokazanie mojego ogrodu.Jest to ogród w centrum miasta,zajmuję powierzchnię ok.1400m2
Najwięcej miejsca zajmują rośliny ozdobne,mam mały warzywniak w najdalszej części,rosną u mnie 4 czereśnie,3 śliwy,dwie stare jabłonie,krzaki porzeczek:czarnej,czerwonej i białej.
Ogrodem zajmuję się od 7 lat,najpierw były to kwiaty jednoroczne,potem powoli zdobywałam nowe rośliny,najczęściej były to rośliny z wymian.
Przechodziłam co rok inną chorobę ogrodową:"żurawkową","liliową","liliowcową","hostową","trawiastą","daturową","daliową",hortensjową" itp ;)
Teraz rośliny bardzo się porozrastały,robi się gąszcz roślin,muszę powoli jakoś nad tym zapanować.Dosadziłam sporo krzewów przez te lata.one zajmują teraz dużo miejsca,muszę je przyciąć
a potem zacząć robić selekcję roślin,porobić nowe nasadzenia pasujące do krzewów.

Wstawię trochę ogólnych zdjęć:

PICT8685.jpg


PICT8687.jpg


PICT8703.jpg


PICT8770.jpg


PICT8767.jpg


PICT8791.jpg


PICT8785.jpg


PICT8812.jpg


PICT8819.jpg


PICT8815.jpg


PICT8830.jpg


PICT8833.jpg


PICT8838.jpg
Pozdrawiam Ania
Ogród Rozalki
Ostatnio zmieniany: 15 Lip 2015 23:29 przez rozalka.
Za tę wiadomość podziękował(a): andrzejek, DANA, merlin, VERA


Zielone okna z estimeble.pl

Ogród Rozalki 16 Lip 2015 06:53 #388620

  • Aszka
  • Aszka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2491
  • Otrzymane dziękuję: 2655
Witaj Aniu
Choroby nie omijają nad w ogrodzie....niestety. Busz w ogrodzie.sporo z nas to lubi .Zdjęcia obiecujące. Ciekawa jestem czy przeszlaś chorobę róźaną

Ogród Rozalki 16 Lip 2015 07:58 #388624

  • Aguniada
  • Aguniada's Avatar
Witam serdecznie, Aniu :)
Jednak te kilka intensywnych lat w ogrodzie daje piękny efekt buszu, przenikania się roślin - niezależnie na choroby, na jakie zapadamy ;-) Widzę, że hostowo-żurawkowa miała mocny przebieg ;-), ale podobnie jak Ola, jestem ciekawa czy zapadłaś też na różyczkę ;-) Ja tak! I to poważnie... od ubiegłego sezonu jestem na odwyku ;-)

Czekam na więcej zdjęć i opowieści... czy masz jakieś zwierzęta w ogrodzie?

Ogród Rozalki 16 Lip 2015 09:27 #388645

  • rozalka
  • rozalka's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 114
  • Otrzymane dziękuję: 105
Witajcie dziewczyny w moim ogrodzie. :)
Choroba różana jest już za mną,była jedną z pierwszych.Pamiętam,że na początek fundnęłam sobie pięciopak żółtych róż w markecie. :happy4:
mam nawet etykietę:
PICT3642.jpg

Są to róże bardzo pięknie i intensywnie pachnące,ale niestety śmieciuchy,jak przekwitają.


PICT1739.jpg


PICT8404.jpg


PICT8290.jpg




Następne moje róże też były kupione w markecie:


PICT3635.jpg


PICT3634.jpg



PICT3638.jpg



Josephina Bruce okazała się bardzo problemowa,przemarza,odbija,kwitnie słabo najczęściej kilkoma kwiatami,trudno jest zrobić jej dobre zdjęcie,ma takie aksamitne płatki:

PICT9905.jpg


PICT8668.jpg



Eiffel Tower pachnie delikatnie,zakwita jako jedna z pierwszych,bardzo lubię jej kwiaty w moim ulubionym różowym kolorze.

PICT1054.jpg


pict5649.jpg


Natomiast róża pnąca Sympathie była ładna tylko na początku,potem zaczęła mocno przemarzać,dopadła ją plamistość,było mi ciężko robić przy niej,kłuła niemiłosiernie.
Po kilku latach pożegnałam się z nią.Znalazłam tylko zdjęcie z 2011 roku:

pict0962g.jpg
Pozdrawiam Ania
Ogród Rozalki
Ostatnio zmieniany: 16 Lip 2015 09:49 przez rozalka.
Za tę wiadomość podziękował(a): Aguniada, VERA

Ogród Rozalki 16 Lip 2015 16:23 #388676

  • rozalka
  • rozalka's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 114
  • Otrzymane dziękuję: 105
Aguniada zwierząt swoich nie posiadam,ale mój ogród jest odwiedzany przez cztery koty sąsiadów.
Niestety nie bardzo lubię tych odwiedzin,ponieważ przeważnie wiąże się to ze szkodami w ogrodzie.
Koty wylegują się na moich roślinach,załatwiają się na świeżo opielonych rabatach.
Jedna tylko kotka sąsiadów czasami przyjdzie do mnie,aby ją "pomiziać",ale też robi dużo szkód w ogrodzie.
Sama przyłapałam ją na szarpaniu mojego oregano,co roku mam też tak poszarpane cesarskie korony,podobno koty nie znoszą ich zapachu.
W tym roku,pod koniec kwietnia miałam jeszcze jedną wizytację,nie mogłam uwierzyć,że mój ogród odwiedziła para kaczek,nie mam wody a na pewno jej poszukiwały.
Kaczki nie bardzo bały się mnie i aparatu,więc mogłam zrobić zdjęcia z bliska:


kaczki.jpg


Teraz w ogrodzie najwięcej czasu spędzam na pieleniu,ciągle przegrywam walkę z podagrycznikiem,przez ostatnie dwa lata trochę zaniedbałam ogród i teraz mam za swoje.Jego korzenie wnikają na ok.pół metra w głąb ziemi,więc zostaje mi chyba wykopywanie po kolei roślin,czyszczenie z korzeni podagrycznika i zrobienie nowych nasadzeń.Niestety lat przybywa,sił ubywa nie daje rady z wszystkimi pracami ogrodowymi.

W ogrodzie królują teraz liliowce i lilie:


PICT8709.jpg


PICT8715.jpg


PICT8718.jpg



Rusian Rapsody:
PICT8730.jpg



Bella Lugoli:
PICT8773.jpg



PICT8771.jpg



Destined to see:
PICT8775.jpg


PICT8776.jpg



River Wye pełny:
PICT8736.jpg




PICT8721.jpg



Spits Beauty:
PICT8739.jpg




PICT8747.jpg


PICT8750.jpg


PICT8757.jpg
Pozdrawiam Ania
Ogród Rozalki
Ostatnio zmieniany: 16 Lip 2015 16:26 przez rozalka.
Za tę wiadomość podziękował(a): VERA

Ogród Rozalki 17 Lip 2015 08:22 #388855

  • rozalka
  • rozalka's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 114
  • Otrzymane dziękuję: 105
Wczoraj był dzień cięcia krzewów,podcinałam krzewuszki,ołownika,pęcherznice,skróciłam też o parę gałązek perukowca,ponieważ wisiały w przejściu.
Z obciętych gałązek robiłam sadzonki,które powtykałam do doniczek,użyłam ukorzeniacza.
Wiosną też robiłam takie eksperymenty,ale z ukorzeniaczem tylko hortensję Phantom i o dziwo tylko jej patyki chyba się ukorzeniły,przynajmniej tak wygląda.
Dziś muszę pościnać lawendę i oregano,i powiesić do suszenia.Oregano mam kwitnące na fioletowo,na biało i takie o jasnych liściach.
Lawendy mam posadzonej najwięcej przy różach,na poniższym zdjęciu róże są przed lawendą,za nią powojniki biedronkowe,które wzięły się ostro za kwitnienie:

PICT8856.jpg



PICT8857.jpg



PICT8858.jpg



PICT8859.jpg



Pokażę wam jeszcze mój eksperyment z galtoniami,które w tym roku w końcu zakwitną,były wysiane z nasion w marcu 2010 roku.
Od tego roku,co rok wykopywałam cebulki,przesuszałam i na wiosnę sadziłam w donice.

PICT8713.jpg
Pozdrawiam Ania
Ogród Rozalki
Za tę wiadomość podziękował(a): andrzejek, VERA

Ogród Rozalki 17 Lip 2015 08:31 #388857

  • wxxx-a
  • wxxx-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3467
  • Otrzymane dziękuję: 1103
Witaj Aniu .Zwiedziłam Twój ogród więc wypada się przywitać .Piękne masz rośliny :hearts: Eksperymenty z galtonią to i ja robię .Z siewek mam cebulki ,które zakwitły na drugi rok po siewie nie były zbyt okazałe .Ale w tym roku ,to już piękne okazy .Zamierzam w tym sezonie znów zebrać nasionka i w lutym posiać .Masz taki sam nick ,jak ja na innym forum .Czy to z miłości do róż ? bo ja tak :flower1:

Ogród Rozalki 17 Lip 2015 08:53 #388861

  • rozalka
  • rozalka's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 114
  • Otrzymane dziękuję: 105
Witaj Nowinko :)
No to moje galtonie,to uparciuchy,zakwitną dopiero po pięciu latach,pewnie jakiś wpływ ma na to,że są w donicach.
Chyba dobrze je nawozisz i trzymasz w gruncie przez sezon?
Pozdrawiam Ania
Ogród Rozalki

Ogród Rozalki 17 Lip 2015 12:22 #388895

  • Aszka
  • Aszka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2491
  • Otrzymane dziękuję: 2655
:) też od tych róża zaczynałam :flower: już ich nie mam

Ogród Rozalki 17 Lip 2015 16:54 #388957

  • rozalka
  • rozalka's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 114
  • Otrzymane dziękuję: 105
Aszka ja z róż,które kupiłam nie mam tylko tej pnącej Sympathie,którą sama wywaliłam,reszta jest nie do zdarcia[tffuuu,tffuu.....]

Skoro o różach,to przedstawię moje następne:

Alexander,bardzo ją lubię,kwitnie obficie,poprzednio rosła przed moją kamienicą,ciągle znajdował się chętny,aby podebrać kwiaty.
Wkurzyłam się i przesadziłam do ogrodu:


PICT9094.jpg


PICT8250.jpg


PICT8361.jpg


PICT8363.jpg



Fashion,nie wiem,czy zgadza się nazwa,na etykiecie jest raczej kremowa a w realu różowa:


PICT3639.jpg


PICT1667-2.jpg


PICT9552.jpg



Carina ukorzeniona ze zdobytego patyka,coś słabo rośnie,muszę poszukać ile ma już lat,zdjęcia robione o różnej porze dnia:


pict0407.jpg


pict9786.jpg



Papageno,kupiona w markecie pod inną nazwą: ;)

pict3490.jpg


PICT6511.jpg


PICT8657.jpg


PICT8339.jpg
Pozdrawiam Ania
Ogród Rozalki
Za tę wiadomość podziękował(a): VERA

Ogród Rozalki 18 Lip 2015 10:06 #389134

  • rozalka
  • rozalka's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 114
  • Otrzymane dziękuję: 105
Aguniada wrote:
Widzę, że hostowo-żurawkowa miała mocny przebieg ;-)
"Choroba żurawkowo-hostowa" rzeczywiście miała mocny przebieg. :P
Najpierw były to zwykłe hosty od sąsiadki,takie zielono-białe,teraz już ich nie mam,były mocno obgryzane przez ślimaki.
Potem dostałam Erromenę,jak dla mnie bezproblemową,nawet na słońcu dawała sobie radę.

Erromena.jpg



No i zaczęła się choroba,powstały dwie rabaty hostowo-żurawkowe,widać je na pierwszych zdjęciach mojego wątku.
Rabata pod klonami widoczna na pierwszym zdjęciu wątku nie za bardzo się sprawdza,klon puszcza mnóstwo korzeni,które po prostu duszą rośliny,
widzę,że z roku na rok są mniejsze,sporo już roślin przesadziłam stamtąd.Znaczniki się pozmywały,muszę na nowo je ponazywać. ;)
Trochę zdjęć mniejszych host z tej rabaty:
PICT8691.jpg


PICT8693.jpg


PICT8694.jpg


PICT8697.jpg



Chyba June:
PICT8689.jpg



PICT8796.jpg


PICT8798.jpg


PICT8799.jpg


PICT8800.jpg


PICT8801.jpg


PICT8803.jpg


PICT8695.jpg


Teraz największą moją dumą jest hosta rosnąca na rabacie w głębi ogrodu,
to chyba Francess Williams,jest ogromna,ma duże,grube liście i pięknie teraz kwitnie:


PICT8701.jpg
Pozdrawiam Ania
Ogród Rozalki
Ostatnio zmieniany: 18 Lip 2015 10:11 przez rozalka.
Za tę wiadomość podziękował(a): VERA

Ogród Rozalki 19 Lip 2015 09:39 #389319

  • rozalka
  • rozalka's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 114
  • Otrzymane dziękuję: 105
Wczoraj w ogrodzie spędziłam całe popołudnie,do południa padał deszcz,ale potem się przejaśniło,podeschło i można było popracować.
Prac do zrobienia jest bardzo dużo,posprzątałam jedną rabatę z uschniętych łodyg od tulipanów i zielska,przekopać się nie dało,cebulki są jeszcze wysoko.
Postawiłam na to miejsce skrzyneczki ze szczawikami.Muszę chyba ograniczyć cebulowe a dokładnie obsadzanie nimi większej części rabaty,jak przekwitną rabata brzydko wygląda póki łodygi nie zaschną,potem jest pusty plac,chyba nie za dobrze robię stawiając tam donice,które przecież muszę podlewać.
Dalszą część popołudnia spędziłam na podcinaniu krzewów:dwóch forsycji,ołownika,żylistka i wierzby,która wybujała bardzo wysoko.Wszystkie te krzewy rosną przy płocie,mam tu problem chyba z odrostami od korzeni śliw,niektóre były już bardzo duże,poobcinałam je sekatorem,pewnie odbiją :(
Jedna śliwka była nawet wrośnięta w krzak forsycji,musiałam odciąć ją piłką taki już miała gruby pień.
Mimo,ze do południa trochę popadało nie ominęło mnie podlewanie donic z daliami,daturami,oleandrami i innymi skarbami,w donicach było sucho.

Porobiłam zdjęcia roślinom,które teraz kwitną:

Hortensja Grandiflora:

PICT9020.jpg



Wiązówka czerwona Venusta:

PICT9026.jpg



Wiązówka błotna 'Variegata' Filipendula ulmaria:


PICT8915.jpg



Tojeść orszelinowa:

PICT8875.jpg



Floks Peppermint Twist,mam na razie mało kwiatów,musiałam go przesadzić wiosną na stanowisko bardziej sloneczne:

PICT8897.jpg



Lilia drzewiasta Orania,pięknie wygląda,ma jeszcze sporo pąków,zawsze się nią zachwycam:

PICT8862.jpg


PICT8863.jpg



Liliowiec African Timber,był przesadzany na wiosnę z dużą bryłą ziemi spod iglaka,nie wiem,czy on tak ma,że ma bardzo krótkie łodygi kwiatowe
i duże kwiaty:


PICT8889.jpg


PICT8893.jpg



Zakwitają juki karolińskie,mam trzy bardzo duże,sąsiadka swoją wieloletnią wykopywała i mówiła,że to był horror,mąż musiał jej pomagać.
Boję się zabrać za rozdzielenie moich.


PICT8899.jpg
Pozdrawiam Ania
Ogród Rozalki
Ostatnio zmieniany: 19 Lip 2015 09:45 przez rozalka.
Za tę wiadomość podziękował(a): andrzejek, merlin, VERA, wxxx-a

Ogród Rozalki 19 Lip 2015 14:51 #389376

  • merlin
  • merlin's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1542
  • Otrzymane dziękuję: 4509
:flower1: Serdecznie witam na forum. Jeszcze parę takich wpisów i trzeba będzie zgłosić epidemię niektórych chorób. Dobrze, że są do wyleczenia. A może to tylko niestałość w uczuciach ???? ;)
Ale nachomikowałaś roślin, w tym dużo pięknych okazów. Urokliwy perukowiec, piękna pęcherznica .... no i to już mała kolekcja bylin. Gdybyś chciała zmienić aranżację ogrodu, to masz z czego wybierać. Trochę zdziwiły mnie problemy z różą pnącą Sympathie. Mam 7 letnią, którą przez ostatnie 3 lata odmładzałam. Jest piękna, ma 4-5 m pędy. Prawdą jest, że oprócz mnie lubi ją też czarna plamistość. Bez pryskania nie ma szans obronić się. Ładne te Twoje różyczki. Piękną masz kolekcję traw, możesz napisać jakie? Miło było pospacerować po ogródku. Serdecznie pozdrawiam. :bye:

Ogród Rozalki 21 Lip 2015 21:05 #390021

  • rozalka
  • rozalka's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 114
  • Otrzymane dziękuję: 105
Witaj merlin w moim ogrodzie :)
Róże są piękne,tylko czemu tak kłują,łapią wszelkie choroby i mszyce?
W maju muszę prawie wszystkie ucinać,aby pozbyć się tego robala co drąży w łodydze kanał,potem pryskanie na mszycę,na koniec czarna plamistość.
Jeżeli chodzi o trawy,to faktycznie trochę ich nazbierałam,trochę wyrzuciłam ze względu na ekspansywność.

Zrobiłam trochę zdjęć:


Miskant chiński "Morning Light"

PICT9116.jpg



miskant chiński Rotsilber lub miskant chiński Gracilis Siovx.
przesadzałam i się pogubilam:
PICT9113.jpg


poniżej razem dwa powyższe miskanty dla porównania wielkości o tej porze roku:

PICT9117.jpg



miskant chiński "Zebrinus" Miscanthus sinensis 'Zebrinus':

PICT9109.jpg



miskant chiński "Giraffe":

PICT9120.jpg



poniżej powyższe razem:
PICT9123.jpg




kostrzewa sina "Auslese":

PICT9111.jpg



turzyca Carex aliatomarginata "Treasure Island":

PICT9124.jpg



rozplenica japońska:

PICT9156.jpg




wydmuchrzyca piaskowa-Leymus (Elymus) arenarius:

PICT9149.jpg



turzyca Carex comans Bronze Form:

PICT9140.jpg



trzęślica variegata:

PICT9144.jpg



dwie powyższe razem:
PICT9145.jpg



Turzyca palmowa Carex muskingumensis:

PICT9131.jpg



turzyca ptasie łapki-Carex ornithopoda ‘Variegata’

PICT9135.jpg


PICT9137.jpg
Pozdrawiam Ania
Ogród Rozalki
Ostatnio zmieniany: 21 Lip 2015 21:06 przez rozalka.

Ogród Rozalki 24 Lip 2015 06:45 #390651

  • rozalka
  • rozalka's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 114
  • Otrzymane dziękuję: 105
wklejam zdjęcie trzęślicy i Bronze form razem,wyżej wkleiłam złe zdjęcie.


PICT9146.jpg
Pozdrawiam Ania
Ogród Rozalki
Za tę wiadomość podziękował(a): VERA

Ogród Rozalki 24 Lip 2015 07:24 #390655

  • XYZ
  • XYZ's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Błądzę we mgle...
  • Posty: 3740
  • Otrzymane dziękuję: 7401
Witam sąsiadkę, piękny kawałek ziemi wypełniony skarbami. Choroby ogrodowe łączą :lol: nas wyjątkowo!

Ogród Rozalki 25 Lip 2015 18:00 #391119

  • rozalka
  • rozalka's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 114
  • Otrzymane dziękuję: 105
Witaj Dorka w moim ogrodzie :)

Czas w ogrodzie zajmuję mi teraz cięcie krzewów i koszenie trawnika.
Na trawniku pojawiło się sporo mrowisk,ciągle posypuje nowe miejsca preparatem na mrówki.
Muszę uśmiercić dwie wierzby,rosną jak szalone mam już dość ich podcinania,zajmują zbyt dużo miejsca.
na razie podcięłam je i ponieważ nie dam rady ich wykopać,muszę je chyba popryskać randaupem.
Nie mogę też poradzić sobie z podagrycznikiem na rabatach,znajomy polecił mi randaup wżelu,spraktykował go u siebie i twierdzi,
że z podagrycznikem poradził sobie rewelacyjnie.Smarował po kolei każdy liść z wierzchu a potem spróbował smarować od spodu i to był strzał w dziesiątkę.
Liść od spodu jest bardziej porowaty,więc preparat nie spływał i dłużej się utrzymywał.Muszę kupić Randup i zabieram się do pracy,która potrwa chyba trochę,bo potagrycznika u mnie mnóstwo.

W ogrodzie nadal królują liliowce,niestety sporo bez nazwy:


PICT9159.jpg



PICT9163.jpg



PICT9166.jpg



liliowiec chyba Blackberry Candy:

PICT9169.jpg



PICT9170.jpg



PICT9173.jpg


PICT9175.jpg



liliowiec Joan Senior:
PICT9181.jpg



Kwanso:
PICT9178.jpg
Pozdrawiam Ania
Ogród Rozalki
Ostatnio zmieniany: 25 Lip 2015 18:08 przez rozalka.
Za tę wiadomość podziękował(a): andrzejek, merlin, VERA

Ogród Rozalki 26 Lip 2015 16:20 #391442

  • merlin
  • merlin's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1542
  • Otrzymane dziękuję: 4509
IMG_4195.jpg


Wszystkie kobiety o pięknym imieniu Anna mają dzisiaj imieniny. A więc wszystkiego najlepszego Aniu, uśmiechu słonecznego, dużo siły do pracy w pięknym ogrodzie i przyjemności z oglądania efektów swojej pracy.

Serdecznie i słonecznie pozdrawiam. :hug:


Zielone okna z estimeble.pl

  • Strona:
  • 1
  • 2
Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.436 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum