TEMAT: Pszczelastwo i budowle własne na działce

Pszczelastwo i budowle własne na działce 04 Gru 2015 21:40 #416919

  • pszczelarz5
  • pszczelarz5's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 726
  • Otrzymane dziękuję: 1035
Pragnę podzielić się inf. i po części foto , że to co stare niekoniecznie musi być zburzone ,rozwalone Może czasami warto ocalić ,wyremontować {wiem że ktoś może powiedzieć że taniej jest zbudować od podstaw , będzie i szybciej i taniej i trwalej ,zapewniam że nie zawsze musi to być prawdą ]U mnie to było tak że nie bardzo chciałem burzyć ,rozwalać chciałem po prostu ocalić Przemawiało za tym to że budynek gosp. [dawniej pomieszczenie tzw, parnik -pomieszczenie do parowania ziemniaków dla zwierząt i przygotowywanie karmy]posadowiony był na potężnej piwnicy dl- 6m szer. 3,5m i wys. 2,2m wymurowana jest z potężnych kamieni -łupanych głazów ,Piwnica w tej chwili jest jednym z moich większych skarbów A dlaczego ? Otóż w tej piwnicy jest specyficzny klimat latem temp. w pomieszczeniu nie przekracza 7-8st i to jedynie podczs tak dużych upałów jak były np, w tym roku Zimą [gdy zimowałem tam chyba ze trzy razy] temp spadła jedynie do 4 st [oczywiście na plusie]na zew w tym czasie temp. nie rzadko bywały po -30*C Jak to się dzieje = nie za bardzo wiem Może powodem są te kamienie? , może to że cała piwnica jest równo z ziemią ? w owej piwnicy mam w tej chwili przechowalnie przetworów ,warzyw, karpi georgini no i piwniczka na miód pitny i wina z różnych owoców tj dzika róża, dereń jadalny , czeremcha no i tradycyjnie winogrona [ale gronowych niestety niet w następnym roku przymierzam się do założenia małej winnicy tj ok. 20-30 winorośli ] Niestety zdjęć rzadnych nie posiadam może na wiosnę jak poj, na działkę. Na wierzchu piwnicy w związku z tym że trochę miodu sprzedaję zrobiłem sobie pom. do pozyskiwania miodu pasieka jest pod nadzorem weterynaryjnym To może na tyle -uuff ale sie rozpisałem - nie poznaję się Jesli coś to proszę pytać -jeśli potrafię chętnie odpowiem , Poz. krzys
DSC00142.jpg


DSC00143.jpg


DSC00145.jpg


DSC00146.jpg


DSC00185.jpg


DSC00171.jpg


DSC00172.jpg


DSC00188.jpg


DSC00181.jpg


DSC00169.jpg


i po remoncie

DSC00184.jpg


DSC00173.jpg
Kocha się za nić, nie istnieje żaden powód do miłości
Pszczelastwo i budowle własne na działce
Poz.Krzys
Ostatnio zmieniany: 05 Gru 2015 12:41 przez Orszulkaa.
Za tę wiadomość podziękował(a): Amarant, broja, zanetatacz


Zielone okna z estimeble.pl

Pszczelastwo i budowle własne na działce 04 Gru 2015 22:05 #416925

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
W pomieszczeniu na pozyskiwanie miodu to masz wzorowy porządek..

Pszczelastwo i budowle własne na działce 04 Gru 2015 22:35 #416930

  • pszczelarz5
  • pszczelarz5's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 726
  • Otrzymane dziękuję: 1035
Na początku gdy lek. wet. powiedział mi jakie wymogi musi spełniać pomieszczenie aby móc mieć sprzedarz bezpośrednią byłem zdrzażniony ile tego musi być :placze: Natomiast w trakcie realizacji już nie było tak strasznie ;) Na dzień dzisiejszy jestem zadowolony że są takie wymogi = o wiele przyjemniej się pracuje No i na bierząco z utrzymaniem czystości nie ma problemu i nie muszę obawiać się nalotu wete. poz Krzys :bye:
Kocha się za nić, nie istnieje żaden powód do miłości
Pszczelastwo i budowle własne na działce
Poz.Krzys

Pszczelastwo i budowle własne na działce 06 Gru 2015 11:35 #417082

  • pszczelarz5
  • pszczelarz5's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 726
  • Otrzymane dziękuję: 1035
Witam w tej części pragnę podzielić się z uczestnikami moją szczególną pasją tj pszczółkami i pszczelarstwem , oraz z różnymi szczegółami z ich życia Na początek postaram się pokazać jak powstawała moja pasieka ,wiele zdjęć z jej powstawania zabraknie z powodu ich baku {zaginęła karta z aparatu]
beczka.jpg

Ul wykonany z dębowej starej beczki wew. ramki wz [warszawskie zwykłe ]+nadstawka
DSC_4275.jpg

Ul ,,chata góralska" jeden z dwu podobnych
chataul.jpg

Podobny do poprzedniego dlatego dwa podobne ponieważ mam dwóch wnuczków no i muszą być podobne [unikam porównań iocen]
DSC00062.jpg

Ul wyk. z potężnej karpy wierzbowej , z boku drzwiczki do podglądania pracy pszczółek
DSC00221.jpg

Ten sam ul przy otw. drzwiczkach
DSC00059.jpg

Ul rzeżba
]
Kocha się za nić, nie istnieje żaden powód do miłości
Pszczelastwo i budowle własne na działce
Poz.Krzys
Za tę wiadomość podziękował(a): Zielona Ania, piku, Amarant, broja, zanetatacz

Pszczelastwo i budowle własne na działce 06 Gru 2015 12:07 #417084

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Konkurencja dla Swarzędza ??? Coraz bardziej nas zadziwiasz.
Opowiedz jak radzisz sobie z nadstawkami, każdy ul ma swoją?
Ostatnio zmieniany: 06 Gru 2015 12:10 przez Emalia112.

Pszczelastwo i budowle własne na działce 06 Gru 2015 12:31 #417088

  • pszczelarz5
  • pszczelarz5's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 726
  • Otrzymane dziękuję: 1035
Nadstawki w pasiece mam dwa rodzaje tj. wz [warszawskie zwykłe ] oraz WLK [wielkopolskie] więcej nie dało by rady , za duży bałagan ,nie szło by tego ogarnąć
100 gramów miodu dostarcza organizmowi 319 kcal.
W Polsce najczęściej kupowany jest miód lipowy. Jest produktem bardzo łatwo przyswajalnym, całkowicie trawi się w ciągu niepełnych 2 godzin (dla porównania: szynka w 4 godziny).
Miód od dawna służył pielęgnacji urody. Znane są jego właściwości nawilżające, rozjaśniające i uelastyczniające skórę.
Zawarta w miodzie fruktoza neutralizuje skutki picia alkoholu. Następnego dnia warto w dwóch porcjach zjeść w sumie 200 gramów miodu.Ponadto miód zawiera duże ilości mikroelementów: potas, chlor, fosfor, magnez, wapń, żelazo, molibden, mangan i kobalt oraz witamin: A, B1, B2, B6, B12, C, kwas foliowy, pantotenowy i bitynę
Miód akacjowy ma największą zaw. fruktozy tj .cukier owocowy inne miody wchłaniają się w przeciągu 2-3 godz natomiast akacjowy mak 0,5-1 godz [własne doświadczenie ]dopuszcza się w sporadycznych przypadkach spożycie tego miodu przez diabetyków , poziom glikemi wzrasta nieznacznie na b. krótką chwilę poz Krzys :jeez: :)
Kocha się za nić, nie istnieje żaden powód do miłości
Pszczelastwo i budowle własne na działce
Poz.Krzys
Ostatnio zmieniany: 06 Gru 2015 12:38 przez pszczelarz5.

Pszczelastwo i budowle własne na działce 06 Gru 2015 12:48 #417089

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Krzysiu, mnie chodzi o praktyczne zastosowanie nadstawek w tak nietypowych kształtach uli. W prostych ulach np wielkopolskich sprawa była oczywista . Miałam parę nadstawek więcej, układałam w jednej ramki z węza.Zabierałam z ula pełna nadstawkę , wstawiałam pustą. Zawoziłam do pomieszczenia, wymieniłam ramki z miodem na puste zanosiłam d następnego i tak w kółko. Tak było możliwe, bo wszystkie nadstawki pasowały do siebie. U ciebie nie mają prawa pasować jest taka różnorodność kształtów.Wygląda na to, że przy ulu wymieniasz ramki. Czy tak?

Pszczelastwo i budowle własne na działce 06 Gru 2015 13:00 #417090

  • pszczelarz5
  • pszczelarz5's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 726
  • Otrzymane dziękuję: 1035
W gniazda nie ingeruję na gniezdzie jest krata i dopiero nad nią jest nadstawka Nadstawki są zbite z deski pojedyńczej i włożone nadstawki Natomiast WLK mieści się 8-9 ramek i kłade je w poprzek ramek gniazdowych , czyli krzyżuję W klodzie jest zabudowa naturalna
Bar.jpg


DSC_4680.jpg


DSC_4681.jpg

Zabudowa po dwu tygodniach od zasiedlenia
Załączniki:
Kocha się za nić, nie istnieje żaden powód do miłości
Pszczelastwo i budowle własne na działce
Poz.Krzys
Za tę wiadomość podziękował(a): Zielona Ania, piku, Bozi, Ave, Amarant, broja

Pszczelastwo i budowle własne na działce 06 Gru 2015 13:07 #417092

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
A.... Załapałam, czyli tam nie ma ruchomych nadstawek.
Ostatnio zmieniany: 06 Gru 2015 13:08 przez Emalia112.

Pszczelastwo i budowle własne na działce 06 Gru 2015 14:14 #417101

  • Roma
  • Roma's Avatar
Bardzo ciekawy temat. :bravo:

Pszczelastwo i budowle własne na działce 06 Gru 2015 22:45 #417182

  • pszczelarz5
  • pszczelarz5's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 726
  • Otrzymane dziękuję: 1035
Emalia112Ramki nadstawkowe są ruchome są wbudowane w odpowiednie korpusy które tam spokojnie się mieszczą średnio 6-8 ramek WLK ale ustawione na krzyż w stosunku do gniazda Natomiast WZ mieści się 6-7 w zależności od ula po tyle jest w beczce, rzeżbie natomiast w karpie jest 10 szt W chatach góralskich mam po 28 ramek gniazdowych i tam raczej nie zakładam nadstawek tylko kratę odgrodową Kasiu bardzo serdecznie i gorąco zapraszamy was na działkę , będzie nam niezmiernie miło was gościć Do mnie na działkę macie 42 km tj przez Siennicę Latowicz Wodynie i już prawie jesteście u mnie Może mąż coś u mnie podpatrzy i nabierze chęci na majsterkowanie ?- nigdy nić nie wiadomo
Coś o propolisie czyli kicie pszczelim jest to produkt żywiczny [to jest to co jest lepiące na pączkach kwiatów lub soków wypływających z drzew] pochodzący z drzew i krzewów liściastych i iglastych z dodatkiem wydzieliny gruczołów pszczelich Pszczoły używają go do powlekania ramek w ulu i samego ula we. Robią to ponieważ propolis jest bakterjobójczy i bakterjostatyczny Produkty nim pokryte nie dopuszczają żadnych bakteri Propolis jest substancją czynną aktywnie są w nim zawarte jak flowanity związki fenolowe kumarynę,białka ,aldehydy ,witaminy, białko.Dzięki zawartym związkom ma on właściwości niszczenia bakteri różnych grzybów ,wirusów Ma on zastosowanie w leczeniu ukł. oddechowego , pokarmowego , leczeniu łuszczycy ,Bardzo często stosowany jest w stanach pooperacyjnych tj . na trudno gojące sie rany W stematologi na pleśniawki afty, zapalenie dziąseł a takrze ból zęba i stany zapalne jamy ustnej Kitem pszczelim z powodzeniem leczy się odleżyny ,oparzenia ,owrzodzenia Propolis ma b. duże zastosowanie w ginekologi w leczeniu stanów różnych stanów zapalnych,Bardzo skuteczny w leczeniu rześistka pochwy. Bardzo skuteczny w leczeniu owrzodzenia żołądka jelita grubego, cewki moczowej
W warunkach domowych możemy przygotować wyciąg z propolisu Jeśli mamy spirytuś 95% to bierzemy 350ml. spirytusu +150 ml wody + 50g propolisu mieszamy wielokrotnie aż do rozpuszczenia wstawiamy do lodówki na 14 dni[mieszając kilka krotnie] po tym czasie przecedzani i mikstura jest gotowa Stosować 15-25 kropli dwa razy dziennie na miód lub cukier UUUFFF ale się rozpisałem poz Krzys :thanks:
Kocha się za nić, nie istnieje żaden powód do miłości
Pszczelastwo i budowle własne na działce
Poz.Krzys
Ostatnio zmieniany: 06 Gru 2015 22:46 przez pszczelarz5.
Za tę wiadomość podziękował(a): merlin, Zbyszko46, zanetatacz, Black Rose

Pszczelastwo i budowle własne na działce 07 Gru 2015 19:45 #417265

  • piku
  • piku's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6169
  • Otrzymane dziękuję: 5026
Jestem zachwycona Twoimi pomysłami i ich wykonaniem. Czy św. Ambrozego sam rzeźbiles?
pozdrawiam - Wiesia :bye:


"Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak rośliny, pozbawieni miłości więdną."
Ostatnio zmieniany: 07 Gru 2015 19:48 przez piku.
Za tę wiadomość podziękował(a): pszczelarz5

Pszczelastwo i budowle własne na działce 07 Gru 2015 20:06 #417273

  • pszczelarz5
  • pszczelarz5's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 726
  • Otrzymane dziękuję: 1035
Witam mam troszkę obawy co do tego postu czy nie złamnie w jakiś sposób regulaminu-obaczymy ;)
W dniu dzisiejszym odbyła się ogólnopolska pielgrzymka pszczelarzy do stóp Matki Bożej ,aby za pośrednictwem Mari Reginy Apium [królowej pszczół]oraz św. Ambrożego podziękować Bogu za dobrą opiekę ,urodzaj i prośić o dalsze błogosławieństwa dla pszczelarzy ,ich rodzin oraz opiekę nad naszymi pasiekami Homilij przewodniczył biskup diecezji rzeszowskiej i duchowy opiekun rolników i pszczelrzy E. Bjałogłowski oto zdjęcie z jej przebiegu Oczywiście byłem jej uczestnikiem
DSC00198.jpg


DSC00218.jpg

A oto jak u mnie powstawała rzeżba św. Ambrożego
DSC00201-2.jpg


DSC00203-2.jpg

Moja osoba przy Ambrożym
DSC00066.jpg

Rzciorys i modlitwa do św, Ambrożego
Sw.Ambroyiczpasieki.jpg

Tak i jest wygląd na chwilę obecną poz. Krzys :thanks:
Kocha się za nić, nie istnieje żaden powód do miłości
Pszczelastwo i budowle własne na działce
Poz.Krzys
Za tę wiadomość podziękował(a): Zielona Ania, piku, broja, zanetatacz

Pszczelastwo i budowle własne na działce 07 Gru 2015 20:20 #417278

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Nawet jak troszkę naciągnąłeś regulamin to sadzę, że moderacja Ci wybaczy, bo bardzo nam milo, ze chcesz się z nami podzielić uczestnictwem w tak ważnej uroczystości. Wydarzyła się i Ty nam ja pokazujesz. Dzięki.

Pszczelastwo i budowle własne na działce 07 Gru 2015 20:26 #417281

  • Roma
  • Roma's Avatar
Sam wykonywałeś tę rzeźbę? jestem pod wrażeniem. :bravo:
niczego nie nagiąłeś :) Twoje fotki,Twój tekst,temat pszczelarstwo a więc wszystko jest na swoim miejscu :)
Ostatnio zmieniany: 07 Gru 2015 20:42 przez Roma.

Pszczelastwo i budowle własne na działce 07 Gru 2015 20:35 #417288

  • pszczelarz5
  • pszczelarz5's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 726
  • Otrzymane dziękuję: 1035
Romko niestety jeszcze jestem za cienki boluś :happy4: Ale jestem w tzw.terminie :happy: i powiem nieskromnie idzie mi to coraz lepiej w następnej rzeżbie już miałem spory udział no i miski na ławkę też były moim sporym udziałem Nad moimi pracami czuwa MISTRZ :thanks: może kiedyś ? UFF>>.. cieszę się że nie wyrzuciłaś postu :thanks: poz. Krzys :flower1:
Kocha się za nić, nie istnieje żaden powód do miłości
Pszczelastwo i budowle własne na działce
Poz.Krzys
Ostatnio zmieniany: 07 Gru 2015 20:36 przez pszczelarz5.
Za tę wiadomość podziękował(a): piku

Pszczelastwo i budowle własne na działce 07 Gru 2015 20:53 #417297

  • Roma
  • Roma's Avatar
Skoro już jesteś na etapie tworzenia to jest szansa,że niebawem zobaczymy co udało Ci się stworzyć.Trzymam kciuki za powodzenie, ja niestety mam dwie lewe do tego typu prac artystycznych. :(

Pszczelastwo i budowle własne na działce 07 Gru 2015 20:59 #417301

  • pszczelarz5
  • pszczelarz5's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 726
  • Otrzymane dziękuję: 1035
Romko nie zawsze administratorzy ,moderatorzy łaskawym okiem patrzą na posty o tematyce religijnej :huh:
Kocha się za nić, nie istnieje żaden powód do miłości
Pszczelastwo i budowle własne na działce
Poz.Krzys


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.778 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum