• Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT: Dylematy Pauli...

Dylematy Pauli... 23 Paź 2019 18:57 #679390

  • PaulaPola
  • PaulaPola's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Posty: 923
  • Otrzymane dziękuję: 3291
Witajcie, część z was napewno zauważyła, że z życia ogrodniczego zniknełam.
Zaniedbałam swój kanał na YT, nie udzielałam się na forum... a no były tego powody.
Otóż jak większość z Was wie, działka którą uprawiałam, nie należała do mnie, a do mojej teściowej.
Los tak chciał, że rok temu spakowałam się i postanowiłam żyć w pojedynkę. Jak to powiedział mój znajomy "nimasz męża, nimasz działki" :dazed: :happy4: No i właśnie tak się stało.
Lata mojej pracy tam (jak zaczynałam, pokrzywy były wyższe ode mnie) zostały w ich rękach. Wszystkie nasadzenia, krzaki malin , które dostałam od forumków...No po prostu wszystko.
Przyzwyczajona do tego, że do wieczora grzebie się w ziemi, musiałam poprzestać na oglądaniu mojej kolekcji nasion :(
Ale powtarzałam sobie " Paula, przyjdzie dzień , że wszystko się ułoży i ogarniesz jakąś działkę". No i jest! Narazie tylko ten dzień , kiedy wszystko jest stabilne. B)
Od kilku dni śledzę ogłoszenia o sprzedazy działek. Ceny są różne, na większości jest wiele rzeczy które bym zmieniła. Więc pomyślałam, że jak ma być frajda, to od początku muszę zacząć pod siebie robić wszystko. No i znalazłam działkę , pustą , pokaże wam zdjęcia w osobnym poście.
Większość działek jest podobnej wielkości, czyli 300-350 metrów. Wydaje się sporo. No wlaśnie...wydaje się...
Stanełam dziś na tej działce... plot w płot inne działki...No ale na ROD to przecież normalne. Potem myślę o tym , jakie ilości odmian uprawiam...No i pali się lampka w glowie, "Paula, ta działka jest za mała", ehhh...
Potem myślę o tym, że zawsze bylo wszystkiego za dużo , że nie zawsze starczało czasu, i że może pora zaczać zachowywać się racjonalnie w temacie uprawy warzyw :club2:
No i dzisiejszy wieczór poświęcam na rozmyślania, kupić czy nie kupić?
Jak wszystko pogodzić tak, by postawić tam mały domek, posadzić krzaki owocowe i mieć całkiem spory warzywniak? czy jest na to szansa na takiej małej dzialce?

Bardzo mi brakowało forumowej życzliwości , waszych zdjęć i zawsze ciekawych rozmów.
Może uda mi się wrócić do forumowego życia :lev:
Za tę wiadomość podziękował(a): mirek28, pomodoro, Adasiowa, Armasza, Łatka, rozalia, CHI, Betula, Kajtkowa, Pestka, Jasia, anaka, Barborka


Zielone okna z estimeble.pl

Dylematy Pauli... 23 Paź 2019 19:02 #679391

  • PaulaPola
  • PaulaPola's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Posty: 923
  • Otrzymane dziękuję: 3291
IMG_20191023_162153.jpg


IMG_20191023_162112.jpg


IMG_20191023_162036.jpg


IMG_20191023_162032.jpg


O to, być może moje przyszłe królestwo.
Ciągle się zastanawiam, czy ja się tam zewszystkim zamieszczę....
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Armasza, rozalia, Betula, Kajtkowa, Pestka, Jasia, anaka, Barborka

Dylematy Pauli... 23 Paź 2019 19:03 #679392

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 20230
  • Otrzymane dziękuję: 64467
Już wróciłaś. Witaj w domu :kiss3:
Kupuj tę działkę, jeśli masz możliwości i nie rezygnuj z marzeń.

Pozdrawiam cieplutko :bye:
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Armasza, PaulaPola, CHI, Kajtkowa, anaka, Barborka

Dylematy Pauli... 23 Paź 2019 19:08 #679393

  • Pestka
  • Pestka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1624
  • Otrzymane dziękuję: 8497
Jeśli masz taką możliwość to kupuj, a co do wielkości działki to ile by jej nie było to zawsze jest za mała.
pozdrawiam Grażyna

Ogrodnictwo to ćwiczenie optymizmu.
Czasami jest triumfem nadziei nad doświadczeniem
(Marina Schinz)
Ostatnio zmieniany: 23 Paź 2019 19:09 przez Pestka.
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, PaulaPola, CHI, Kajtkowa, anaka

Dylematy Pauli... 23 Paź 2019 19:17 #679397

  • PaulaPola
  • PaulaPola's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Posty: 923
  • Otrzymane dziękuję: 3291
Pestka masz rację, działka jest zawsze za mała :) Trochę mnie ratuje mysl, że jak kupimy dom, to tam też chociażby skrzynki na zioła i koktajlowe pomidorki przemycę ;)

Adasiowa Bardzo Ci dziękuję za miłe przywitanie :hug:
Naprawdę się cieszę .
Działka ma przyzwoitą cenę, więc możliwości kupna mam . Kontaktowałam się jeszczę z jednym zarządem ROD. Mają wolne działki, które można przejąć w dzierżawę . Ale na wstępie powiedziano mi, że zanim zaczniemy tę rozmowe , muszę działki zobaczyc.
są większe niż ta do kupna, ale wychodzi na to, że mocno zaniedbane. Może uda mi się jutro z prezesem zobaczyć by je obejrzeć.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Kajtkowa, Pestka, anaka, Barborka

Dylematy Pauli... 23 Paź 2019 19:24 #679398

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13289
Jak się cieszę, że wróciłaś. Moja ciocia ma działkę o podobnej wielkości, też w Twojej okolicy. Mieści się na niej całkiem spory domek, kwiaty od frontu i jednego boku, a resztę zajmują warzywa i kilka drzewek i krzewów owocowych. Jest spora szklarenka. Jedyne czego ciocia nie uprawia to dynie, bo się nie mieszczą.
Pozdrawiam
Bea
Ostatnio zmieniany: 23 Paź 2019 19:25 przez Betula.
Za tę wiadomość podziękował(a): PaulaPola, CHI, Kajtkowa, anaka

Dylematy Pauli... 23 Paź 2019 19:38 #679401

  • PaulaPola
  • PaulaPola's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Posty: 923
  • Otrzymane dziękuję: 3291
Betula i ja się bardzo cieszę , że wróciłam :) i że zostałam odrazu na nowo powitana przez Was :kiss:
Ze szklarenką dam sobie spokój, może mały inspekt zrobię. Kto mnie zna, ten wie, że u mnie kwiatów nigdy nie było, w tym temacie się nic nie zmieni. Nie znam się na nich, a i większości nie da się zjeść, czy w słoik wsadzić :happy:
Więc Warzywa, owoce i jeszcze raz moje kochane kolorowe sałaty :hearts: :hearts: :hearts: :hearts:
Na działke dojadę w 7-12 min. Zależnie od aktualnego natężenia ruchu. Więc teoretycznie mogłabym sobie domek darować. Ale z drugiej strony... fajnie by było koczować tam całą noc ;)
Ostatnio zmieniany: 23 Paź 2019 19:39 przez PaulaPola.
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, CHI, Betula, Kajtkowa, anaka, Barborka

Dylematy Pauli... 23 Paź 2019 20:12 #679410

  • przemek1136
  • przemek1136's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2836
  • Otrzymane dziękuję: 11660
Witaj! Działka to fajna sprawa i warto ją mieć ale nie do końca rozumiem dlaczego raz piszesz o kupnie a raz o dzierżawie. Potocznie mówi się, że kupujemy działkę ale od strony prawnej jesteśmy tylko dzierżawcami (chyba, że te działki nie należą do PZD). Jeżeli będziesz chciała postawić altanę od nowa i w dodatku taką by można w niej przenocować to nastaw się na spory wydatek. Dodatkowo, ze względu na regulamin będziesz ją musiała postawić z dala od granicy działki z sąsiadami a to spowoduje, że stracisz wiele miejsca pod Twoje ukochane warzywa. Teoretycznie działki w ROD mają po 300 m2 ale czasami można trafić nawet na 500 m2. Warto zobaczyć te inne działki, parę dni różnicy Ci nie zrobi. :flower1:
Za tę wiadomość podziękował(a): PaulaPola, CHI, Betula

Dylematy Pauli... 23 Paź 2019 20:42 #679415

  • PaulaPola
  • PaulaPola's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Posty: 923
  • Otrzymane dziękuję: 3291
Przemku może faktycznie nie jasno się wyraziłam . Wspomniałam o tych działkach zaniedbanych, ich przejęcie jest bezpośrednio od ROD. W ich przypadku nie ponoszę jednorazowej opłaty "za działkę" tylko opłaty składkowe, wpisowe i inwestycyjne. A działka , która pokazałam , byłaby przejęta od obecnego właściciela. i ten właśnie właściciel, pewną sume sobie liczy.
Oczywiście najwiecej działek będzie wiosną, ale ich ceny też bedą wtedy wyższe.
Jeśli chodzi o budowę altanki, zauważyłam że na wszystkich działkach w zasięgu wzroku, altanki były przy granicy. ;)
Ostatnio zmieniany: 23 Paź 2019 20:47 przez PaulaPola.
Za tę wiadomość podziękował(a): CHI, Barborka

Dylematy Pauli... 23 Paź 2019 20:51 #679416

  • Jasia
  • Jasia's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 161
  • Otrzymane dziękuję: 351
Też jestem bardziej pragmatyczna o warzywa trzeba dbać żeby było co jeść, a kwiaty jak same się wysieją to wtedy sobie rosną. Cieszę się że wróciłaś na ogrodnicze łono oazy, jako cały czas nowicjusz korzystałam z Twojej listy odmian pomidorów. A mały areał to też plus, będziesz mogła o wszystko zadbać, rozplanować i nie padać z nadmiaru roboty przy ogródku.
Za tę wiadomość podziękował(a): PaulaPola, CHI, anaka

Dylematy Pauli... 23 Paź 2019 21:13 #679417

  • przemek1136
  • przemek1136's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2836
  • Otrzymane dziękuję: 11660
Masz tu najważniejsze rzeczy z regulaminu ROD (odnośnie altan)
5. Odległość altany działkowej od granic działki nie może być mniejsza niż 3 metry. W przypadku niemożności spełnienia tego warunku ze względu
na ukształtowanie działki, postanowienie ust. 6 stosuje się odpowiednio.
6. Jeżeli plan zagospodarowania ROD określa miejsce usytuowania altany działkowej, działkowiec może wybudować altanę działkową
tylko zgodnie z tym planem. W przypadku braku planu zagospodarowania, zarząd ROD określa w drodze uchwały miejsce usytuowania altany
działkowej, które powinno zapewniać funkcjonalność działki oraz być możliwie najmniej uciążliwe dla działkowców z sąsiednich
działek.
§ 45 [Budowa lub rozbudowy altany działkowej]
1. Działkowiec obowiązany jest zawiadomić na piśmie zarząd ROD o zamiarze budowy, nadbudowy lub rozbudowy altany działkowej,
załączając rysunek uwzględniający jej powierzchnię zabudowy i wysokość oraz usytuowanie względem granic działki zgodnie z wymogami określonymi w § 44.
2. Zarząd ROD sprawuje nadzór w zakresie realizacji wymogów określonych w § 44. W ramach tego nadzoru zarząd ROD sprawdza również, czy altana działkowa jest zgodna z zawiadomieniem, o którym mowa w ust. 1.
Postanowienie § 74 stosuje się odpowiednio.
3. Na działkowcu spoczywa odpowiedzialność za właściwe usytuowanie altany działkowej i jej
budowę, nadbudowę lub rozbudowę zgodnie z wymogami przewidzianymi w regulaminie ROD i przepisach powszechnie obowiązujących.
§ 46 [Skutki naruszeń zasad dotyczących altan]
1. Zarząd ROD nakazuje działkowcowi wstrzymanie budowy, nadbudowy lub rozbudowy altany działkowej w przypadku zaistnienia przesłanek uzasadniających
podejrzenie naruszenia przepisów regulaminu.
2. W przypadku stwierdzenia przez zarząd ROD budowy, nadbudowy lub rozbudowy altany działkowej z naruszeniem przepisów regulaminu, działkowiec zobowiązany jest do
usunięcia nieprawidłowości, a nawet do rozebrania budowanej lub rozbudowywanej altany działkowej, jeśli naruszenia nie mogą zostać usunięte w inny sposób.
3. W przypadku powzięcia informacji, że na terenie działki wybudowano, nadbudowano lub rozbudowano altanę działkową lub inny obiekt z naruszeniem przepisów prawa, zarząd ROD, w imieniu PZD, zgłasza naruszenie do właściwego organu administracji publicznej.

Do starej altany (wybudowanej niezgodnie z regulaminem) nikt się nie wtrąca ale jak zechcesz budować od nowa mogą pojawić się problemy. Ja bym wolał kupić z już istniejącą altaną nawet gdyby ją trzeba było wyremontować.
Za tę wiadomość podziękował(a): PaulaPola, CHI

Dylematy Pauli... 23 Paź 2019 21:19 #679419

  • PaulaPola
  • PaulaPola's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Posty: 923
  • Otrzymane dziękuję: 3291
Przemku bardzo Ci dziękuję za przesłane informację. Przed przejęciem działki , spotkam się z zarządem na konsultacje.
Gdyby się okazało, że nowa altana musi stać w miejscu starej, to nie będzie to dla mnie przeszkodą, bo to miejsce miało sens.
Jesli chodzi o samą altane, to myślę o kupieniu "gotowego" domku.

Dylematy Pauli... 23 Paź 2019 21:25 #679421

  • PaulaPola
  • PaulaPola's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Posty: 923
  • Otrzymane dziękuję: 3291
Jasia dziękuję Ci za miłe słowa :)
Zgodzę się z Tobą w kwestii wielkości areału. mała działka też ma plus. Do tej pory każda wolna chwila, to była praca w polu :happy: A jak działka będzie mniejsza, to siłą rzeczy będę ograniczona. I mniej się narobie.
Moje ostatnie 2 lata działkowania, były czasem kiedy wprowadzałam więcej agrotkaniny w uprawach. I zaczynając nową przygodę, będę chciała to kontynuować. Tam gdzie się da :)
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, CHI, Jasia, anaka

Dylematy Pauli... 23 Paź 2019 22:05 #679431

  • Mamma
  • Mamma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3640
  • Otrzymane dziękuję: 16686
Witaj, miło że znów jesteś z nami. Ja też, tak jak Ty "ogarniam" raczej tylko to, co da się zjeść.
Na warzywa i owoce zawsze jest mało miejsca...ale też i zawsze mało sił.
Tak naprawdę to dobrze zagospodarowane 200-300m warzywnika, to naprawdę wystarczająco na bieżące potrzeby i zapasy.
A i do ogarnięcia jest to jeszcze ok.
Co do domku, to zastanów się nad domkiem holenderskim (chyba mniejsze koszty na początek) a i nikt się nie czepi, co do tego, gdzie stoi. No i łatwiej przetransportować w razie przeprowadzki czy sprzedać.
Marlena
“Trudne czasy tworzą silnych ludzi, silni ludzie tworzą dobre czasy, dobre czasy tworzą słabych ludzi, a słabi ludzie tworzą trudne czasy.”
Za tę wiadomość podziękował(a): PaulaPola, CHI, anaka, Barborka

Dylematy Pauli... 23 Paź 2019 22:11 #679434

  • PaulaPola
  • PaulaPola's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Posty: 923
  • Otrzymane dziękuję: 3291
Mamma też zaczynam tak mysleć, że może nie warto aż tak szaleć z arealem. Zwłaszcza że i tak zawsze dużo innych zajęć mam ;)
Myślałam o domku holenderskim. Bo na początek napewno to wystarczy. Ale zobaczymy jakie plany będzie miał mój Panicz jak wróci :) na szczęście zawsze stawia na standard :) więc może zrobi mi niespodziankę i powie, że stawiamy domek ;)
Ja aż tak wymagająca nie jestem i spać mogę nawet w grzadkach
Za tę wiadomość podziękował(a): CHI, Mamma, anaka, Barborka

Dylematy Pauli... 27 Paź 2019 20:27 #679704

  • PaulaPola
  • PaulaPola's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Posty: 923
  • Otrzymane dziękuję: 3291
Byłam ostatnio oglądać wolne dIalki na jednym z Olsztyńskich ROD.
Po tej wizycie jestem juz pewna, że biorę te mała działkę. Tamte były bardzo zaniedbane. Do tego teren podmokly, z przodu i z tyłu rów. Brak ogrodzenia to kolejny minus. Dojazd do w działek nie był możliwy samochodem. A przy doprowadzeniu tych działek do ładu, napewno byłby potrzebny jakiś większy sprzęt.
Więc już chyba dalej nie szukam, i biorę ta, która oglądałam pierwszą.
Za tę wiadomość podziękował(a): Betula, anaka, Barborka

Dylematy Pauli... 27 Paź 2019 20:31 #679705

  • PaulaPola
  • PaulaPola's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Posty: 923
  • Otrzymane dziękuję: 3291
IMG_20191024_111847.jpg


IMG_20191024_112401.jpg



W takim stanie były te wszystkie działki...
IMG_20191024_113313.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Betula, anaka, Barborka

Dylematy Pauli... 29 Paź 2019 08:11 #679755

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13289
Faktycznie, czekałaby Cię katorżnicza praca. I ten rów z wodą, który widać na pierwszym planie oznacza w sezonie tysiące komarów.
Dobry dojazd do działki to podstawa. Warto, żeby była też możliwość dojazdu komunikacją miejską w razie gdyby odpukać zepsuł się samochód.
Pozdrawiam
Bea
Ostatnio zmieniany: 29 Paź 2019 11:06 przez Adasiowa.
Za tę wiadomość podziękował(a): PaulaPola


Zielone okna z estimeble.pl

  • Strona:
  • 1
  • 2
Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.418 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum