TEMAT: Zagospodarowanie terenu zalewowego

Zagospodarowanie terenu zalewowego 12 Kwi 2020 20:37 #703801

  • Ewa07
  • Ewa07's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 2
Dzień dobry Wszystkim :)
Niedawno nabyłam działkę, niedaleko płynie rzeczka Struga Węglewska. Na działce będzie pasieka. Na kawałku działki znajduje się teren zalweowy gdzie jest obniżenie terenu około 1,5m. W korycie stoi woda z rzeczki, stan z końca marca na zdjęciu (na oko około 30cm głębokość). Chcę zagospodarować to miejsce - wsadzić byliny (najlepiej samoobsługowe i miododajne dla pszczółek). Latem woda ta w niektórych miejscach wysycha a w niektórych się utrzymuje. Rosną tam olsze, ziemia ciemna i mokra. Na wyższym terenie sucho, stare brzozy, dęby, gleba na około 20cm ciemniejsza potem żółty piasek). Proszę o nazwy konkretnych przykładów bylin, którymi waroto takie miejsce obsadzić i opinię co zrobić z miejscem zastoju wody, czy pogłębić, wyczyścić. :)

DSC_0907.jpg


DSC_0908.jpg
Ostatnio zmieniany: 12 Kwi 2020 20:38 przez Ewa07.


Zielone okna z estimeble.pl

Zagospodarowanie terenu zalewowego 12 Kwi 2020 21:28 #703809

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Myślę, że najrozsądniej w tym miejscu będzie sadzić rośliny lubiące wilgoć - kaczeńce, zawilce, kosaciec żółty, hortensje, języczki, żurawiny. W zagłębieniu terenu można zrobić piękne oczko wodne :)
Za tę wiadomość podziękował(a): Ewa07

Zagospodarowanie terenu zalewowego 12 Kwi 2020 22:09 #703817

  • newrom
  • newrom's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1342
  • Otrzymane dziękuję: 1921
Trojeść amerykańska by się tam dobrze czuła i pszczoły ją uwielbiają, ale nie wolno jej sadzić.
Ja bym zrobił staw na kawałku. Kosaćce oczywiście też będą szczęśliwe.

Zagospodarowanie terenu zalewowego 12 Kwi 2020 22:44 #703820

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Trojeści nie sadź, zaraza szybko zarośnie Twoją działkę i wszystkie okoliczne tereny, skutecznie zagłuszając rośliny, które rosły wcześniej.

Zagospodarowanie terenu zalewowego 13 Kwi 2020 07:32 #703833

  • newrom
  • newrom's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1342
  • Otrzymane dziękuję: 1921
Widziałaś gdzieś taką sytuację? U mnie przez kilka lat rozeszła się może na 2m. Gdy było wolno, znajomy robił rozpoznanie wśród pszczelarzy którzy chętnie sadzili trojeść amerykańską jako pożytek. O ile dobrze pamiętam nikt u siebie nie ma zarośniętego wszystkiego. Co więcej, nikt z pszczelarzy nie widział by zarosła wszystko. Podobno przegrywa z pokrzywą....

Zagospodarowanie terenu zalewowego 13 Kwi 2020 09:37 #703848

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Te zdjęcia wyglądają jakbyś je robiła na moim bagnie. Juz dziesiątki lat próbuje je ucywilizować z miernym skutkiem. Żaden sprzęt tam nie wejdzie, więc sadzę drzewa. Olchę, wierzby, topole biała, orzech szary. z bylin to dobrze sie tam czuje języczka, mam kilka odmian, a od Dorki dostałam pluskwicę i tez dobrze rośnie, ale ma chyba za mało słońca, bo jest wiotka, przesadzę ją. Wielosił też dobrze wygląda, jest taki gruby i rozsiewa się mocno. Ostatnio nie wiem skąd na starszych drzewach porasta chmiel.Z nim to sobie pewno nie poradzę. A w słonecznych miejscach to mi rosna trawy te ekspansywne, miskat cukrowy,spartyna grzebieniasta
Jako runo idealnie sprawdza się czosnek niedźwiedzi i zawilec gajowy. trochę mi turzyce za bardzo opanowują teren, ale sa ładne wiec niech bedą, gorzej z niecierpkiem. bardzo lubi a podmokle tereny i opanowuje każdy wolny kawałek. a i dzikie wino też mi rośnie wszędzie.
IMG_20181005_114452.jpg
Ostatnio zmieniany: 13 Kwi 2020 09:45 przez Emalia112.
Za tę wiadomość podziękował(a): Ewa07

Zagospodarowanie terenu zalewowego 13 Kwi 2020 17:00 #703942

  • Ewa07
  • Ewa07's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 2
Dziękuję za wszystkie przykłady roślin, na pewno wykorzystam wszystkie porady :) Kosaćce rzeczywiście będą idealne, pięknie wyglądają i przydatne dla pszczół, o orzechu szarym nigdy nie słyszałam ale stanowi ciekawą alternatywę, będę poszukiwać sadzonek. Zastanawiałam się również nad:
-miętą
-melisą
-różą błotną
-miodunką pstrą
-brunerą
-czarcikęsie łąkowym
-wierzbami


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.291 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum