TEMAT: Poszukując piękna- Ogród Łukasza

Poszukując piękna- Ogród Łukasza 10 Wrz 2014 20:02 #298111

  • mrówa
  • mrówa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1379
  • Otrzymane dziękuję: 484
Zachwycający :woohoo: romantyczny efekt Twoich nasadzeń. Wszystkie ujęcia wspaniałe, zapierające dech
w piersiach :hearts:
Powiedz jak to zrobiłeś, że u Ciebie gaura biała rośnie jako piękna, niewysoka kępa, a u mnie wybiła jednym ponad
2 metrowym pędem, co pozbawiło ja uroku :jeez: Przesadziłam ją na tył rabaty, ale niestety ze złym skutkiem :sick:
Niesamowita jest ta srebrna monarda, to chyba monarda ta kępa pośród hortensji :think:
Zestawienia kolorystyczne czerwieni, która nigdy mi się nie podobała u Ciebie budzą podziw i zainteresowanie.
A gdyby tak stipe dobrze okryć przed mrozami...
Czytałam o Lady Babopielce, jest piękna... a różowieje z wiekiem???
Ostatnie pytanko dotyczy hortensji, której zbliżenie pokazujesz przy sosence. Ma takie niepozorne kwiaty,
wyglądające trochę jak owocniki klonów, co za jedna :wink4: :)


Zielone okna z estimeble.pl

Poszukując piękna- Ogród Łukasza 10 Wrz 2014 20:38 #298119

  • luki
  • luki's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 372
  • Otrzymane dziękuję: 344
Beatko , dzięki :)

Moja gaura nie jest wcale taka niska, ma prawie 1,5 m . Wiosną dostałem kilkanaście małych sadzonek i posadziłem je w grupie co 15cm i dlatego jest taka gęsta.
Tak, między hortensjami rośnie monarda punctata, skoro tak Ci sie podoba to zbiorę dla Ciebie nasiona

Jeśli chodzi o ostnicę to chyba nie warto jej okrywać, skoro z wiosennego siewu wyrastają na takie wielkie kępy


Lady Babopielka podobno lekko różowieje, moja jest młoda i dość późno kwitnie dlatego jest jeszcze biała

Hortensja ,o którą pytasz to Great Star , warto ją mieć bo jest niepowtarzalna
Pozdrawiam, Łukasz
POSZUKUJĄC PIĘKNA
Ostatnio zmieniany: 10 Wrz 2014 20:38 przez luki.

Poszukując piękna- Ogród Łukasza 10 Wrz 2014 20:41 #298121

  • Anowi
  • Anowi's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1825
  • Otrzymane dziękuję: 1586
A to robactwo na aminku to co? też je mam,na lawendzie również.paskudztwo
Pozdrawiam IWONA
Mały ale mój...

Poszukując piękna- Ogród Łukasza 10 Wrz 2014 21:02 #298131

  • luki
  • luki's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 372
  • Otrzymane dziękuję: 344
Iwona , To pluskwiak- Strojnica baldaszkówka. żywi się sokiem roślin (głównie baldaszkowatych) ale nie jest bardzo szkodliwy a mi sie nawet on podoba ;)
Pozdrawiam, Łukasz
POSZUKUJĄC PIĘKNA
Za tę wiadomość podziękował(a): sierika

Poszukując piękna- Ogród Łukasza 10 Wrz 2014 22:50 #298169

  • Anowi
  • Anowi's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1825
  • Otrzymane dziękuję: 1586
Może i ładnie się nazywa ale na tym koniec,jak Ci się tak podoba to może chcesz jeszcze trochę :) oddam za darmo :rotfl1:
Pozdrawiam IWONA
Mały ale mój...

Poszukując piękna- Ogród Łukasza 11 Wrz 2014 07:33 #298189

  • mrówa
  • mrówa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1379
  • Otrzymane dziękuję: 484
Chciałabym taką monardę, tylko nie wiem czy uda mi się z jej nasionkami :oops:
ostatnio poniosłam sromotną klęskę z werbeną patagońską... u mnie wiosną zimno nawet na
parapecie okiennym i jeśli nie ma dużo słoneczka ( a rzadko jest), to kicha.
Jeśli będziesz miał siewki na wiosnę, to na nie piszę się jak najbardziej :tongue2:
Stipę spróbuje jednak okryć, jeśli ona nie przeżyje, to może z nasionek pod okryciem coś wykiełkuje :think:
częsciowo też zbiorę, tylko czy potrafię... :happy3:

Poszukując piękna- Ogród Łukasza 11 Wrz 2014 11:26 #298246

  • piku
  • piku's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6169
  • Otrzymane dziękuję: 5027
Pospacerowałam sobie dzisiaj po Twoim pięknym ogrodzie wzdłuż i wszerz i mam głowę pełną inspiracji :woohoo: , tylko jak to wdrożyć w życie :think: :jeez:
pozdrawiam - Wiesia :bye:


"Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak rośliny, pozbawieni miłości więdną."

Poszukując piękna- Ogród Łukasza 11 Wrz 2014 19:17 #298325

  • mrówa
  • mrówa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1379
  • Otrzymane dziękuję: 484
Pikutki, projektowanie to przecież najpiękniejszy moment ogrodowania, ja mogłabym tak cały czas
:rotfl1: :rotfl1:
Za tę wiadomość podziękował(a): piku

Poszukując piękna- Ogród Łukasza 11 Wrz 2014 20:06 #298341

  • Grzesiu
  • Grzesiu's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Życie jest piękne
  • Posty: 715
  • Otrzymane dziękuję: 213
Ostnica i werbena to świetne połączenie...pięknie to u Ciebie wygląda
I w ogóle trawy..i te hortensje, zdecydowanie to ten-mój kierunek...
Piękny masz ogród Łukasz :bravo:

Poszukując piękna- Ogród Łukasza 12 Wrz 2014 07:43 #298406

  • anabuko1
  • anabuko1's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4542
  • Otrzymane dziękuję: 2203
:bye:
Cudnie wyglądają Twoje rabaty z tyloma pięknymi hortensjami. :thanks:
Ile Ty masz ich ???
Ja też mam bzika na ich punkcie od dwóch lat dopiero,ale juz mam ich 10 sztuk i odmian.Żałuje,ze na więcej nie moę sobie pozwolić,bo ogranicza mnie brak miejsca :(

Poszukując piękna- Ogród Łukasza 12 Wrz 2014 08:04 #298419

  • Anna96
  • Anna96's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1485
  • Otrzymane dziękuję: 2242
Z tego ogrodu ciężko było by wyjść...jest pięknie skomponowany...te robaczki wyglądają jak małe pasiaste dziki na żerowisku :rotfl1:

Poszukując piękna- Ogród Łukasza 13 Wrz 2014 10:20 #298604

  • Edyta
  • Edyta's Avatar
Łukaszu, tak patrzę i na każdym zdjęciu widzę hortensję :garden1: . Ile Ty ich masz :woohoo: ?
Ja tez mam kilka, no, może kilkanaście :rotfl1: , ale wczoraj przeszłam się po ogrodzie i znalazłam miejsca na jeszcze kilka. Szukam inspiracji i chciałabym zapytać Cię, jakie odmiany lubisz i polecasz?

Podobają mi się np, te dwie, takie jakby lekko ażurowe. Czy możesz napisać, co to za hortensje?
luki wrote:

WP_000698.jpg
Ostatnio zmieniany: 13 Wrz 2014 10:24 przez Edyta.

Poszukując piękna- Ogród Łukasza 14 Wrz 2014 19:32 #298875

  • luki
  • luki's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 372
  • Otrzymane dziękuję: 344
Iwonko , bardzo dziękuję że chcesz się ze mną podzielić strojnicą baldaszkówką , ale chyba wystarczą mi te , które mam ;)

Mróweczko, monardę można posiać wiosną prosto do gruntu i nawet zakwitnie pod koniec lata, nie trzeba męczyć się z robieniem rozsady w domu

Piku ,bardzo mi miło że mój ogród inspiruje :)

Grzesiu, cieszę się że ta rabata przypadła Ci do gustu. Jestem bardzo zadowolony z tego miejsca, uwielbiam werbenę patagońską i w końcu mam jej tak dużo jak chciałem , a zaczynałem od jednej siewki 2 lata temu. Zastanawiałem się z czym połączyć werbenę i doszedłem do wniosku, że kwitnące trawy będą wyglądały z nią najlepiej. Jako element rozjaśniający dosadziłem kilka bylin kwitnących na biało i hortensje 'Rastede'

Aniu , hortensji bukietowych mam ponad 60 odmian, i niestety mimo ciągłego powiększania rabat nie mogę się z nimi pomieścić i kilka z nich wciąż rośnie w doniczkach

Aniu, Fajne porównanie , strojnica jako dzik :woohoo:

Edytko, hortensje to moja nieuleczalna choroba, mam ich całkiem sporo i co roku przybywaja kolejne, choć bardzo trudno kupić odmiany , których jeszcze nie posiadam

Na zdjęciu od lewej rosną Magical Candle, Pinky whinky, i Mega Mindy


jeśli chodzi o moje ulubione odmiany, to najbardziej zachwyca mnie ubiegłoroczna nowość Dentelle De Gorron, Z małej sadzonki posadzonej w zeszłym roku wyrosła na piękny , gęsty krzew, kwitnie wcześnie i rozkwita w kolorze kremowo zielonym , potem jaśnieje a na koniec delikatnie przebarwia się na różowo, kwiatostany sa mocno wydłużone z przewagą kwiatów płonnych.

WP_000855.jpg


Piękną odmianą jest Last Post, Krzew jest wyprostowany, osiąga niewielkie rozmiary ok. 1m i 20-30cm, Kwiatostany dość luźne ,kwitnie obficie na sztywnych pędach, przebarwia się na różowo
WP_000850.jpg



Bardzo lubię odmiany o luźnych kwiatostanach i wydłużonych płatkach tj. Great Star, Magical Starlight i Levana
H. paniculata 'Magical Starlight'
WP_000875.jpg


H. paniculata 'Great Star'

WP_000877.jpg


H paniculata 'Levana'
IMG_6863.JPG


Z odmian "lekko ażurowych" godne polecenia są Mega Mindy
WP_000849.jpg


Magical Fire
WP_000852.jpg


Everest
WP_000858.jpg


Z odmian o pełnych kwiatach, według mnie najlepsza jest Magical Candle, osiąga niewielkie rozmiary, jej sztywne pędy bez problemu dźwigają duże kwiatostany. Polecam też odmianę Phantom i oczywiście niezawodną Limelight

Mam nadzieję Edytko że chociaż trochę pomogłem :)
Pozdrawiam, Łukasz
POSZUKUJĄC PIĘKNA
Za tę wiadomość podziękował(a): r-xxta, piku, Edyta

Poszukując piękna- Ogród Łukasza 14 Wrz 2014 20:24 #298889

  • Edyta
  • Edyta's Avatar
Łukaszu, na Dentelle De Gorron zachorowałam właśnie po tym, jak zobaczyłam Twoje zdjęcie :hearts: w spisie odmian.
Z tych, które wymieniasz mam: Great Star, Everest, Phantom oraz Limelight.
Jeśli można, to jeszcze Cię pomęczę i zapytam, które z pozostałych wymienionych przez Ciebie zakwitają jak najwcześniej. Wyczytałam, że Dentelle De Gorron jest jednym z tych wyrywnych. A jak reszta w tym temacie?

Poszukując piękna- Ogród Łukasza 14 Wrz 2014 21:53 #298929

  • luki
  • luki's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 372
  • Otrzymane dziękuję: 344
Edytko , to prawda DDG zakwita dość wcześnie , w tym roku początek lipca,niewiele później Phantom i Everest a pod koniec lipca zakwita już większość hortensji.

Jeśli chcesz naprawdę wcześnie kwitnące odmiany to warto pomyśleć o którejś z tych: Dharuma, Prim White, Praecox, lub Early Sensations.
Pozdrawiam, Łukasz
POSZUKUJĄC PIĘKNA
Za tę wiadomość podziękował(a): Edyta

Poszukując piękna- Ogród Łukasza 14 Wrz 2014 22:10 #298940

  • Edyta
  • Edyta's Avatar
Early Sensations mam sadzonkę od Romci :kiss3: .
Jak już pisałam Phantom i Everest tez już rosną w moim ogrodzie :dance: .
Będę teraz polować na DDG i Prim White :search: . Podobno wczesną odmianą jest także Wim's Red? Czy masz ją u siebie?

Poszukując piękna- Ogród Łukasza 14 Wrz 2014 22:18 #298945

  • luki
  • luki's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 372
  • Otrzymane dziękuję: 344
No tak , zapomniałem o Wim's Red ,Mam ją , jest wczesna , pięknie wybarwia kwiaty i liście.
Pozdrawiam, Łukasz
POSZUKUJĄC PIĘKNA
Za tę wiadomość podziękował(a): Edyta

Poszukując piękna- Ogród Łukasza 14 Wrz 2014 22:41 #298955

  • viola
  • viola's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1251
  • Otrzymane dziękuję: 1459
Łukasz-brak mi słów aby wyrazić to całe piękno,więc nic nie powiem gdyż co bym nie napisała to i tak będzie zbyt słabe.
Za tę wiadomość podziękował(a): luki


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.636 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum