TEMAT: Żurawki w naszych ogrodach - kompozycje z żurawkami

Dyskusje na różne tematy dotyczące żurawek 14 Lis 2012 20:11 #88143

  • Igor
  • Igor's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4186
  • Otrzymane dziękuję: 2487
Martuś, u mnie właśnie 'Hercules' padł i to dwa razy! Teraz mam od Mirki i ładnie rośnie.
Te przyczyny nieznane mogę być różne,ale właśnie najczęściej są to opuchlaki, lub po prostu dana odmiana nie może się przystosować do nowych warunków. Co do opuchlaków, to one sobie działają aż w końcu żurawka więdnie. Wtedy trzeba szybko działać i pobrać pędy do ukorzenienia.
Ja wtedy wykopuję całą z ziemią znajdującą się około i wywalam... potem jeszcze sprawdzam w ziemi czy ich nie ma ( duże białe larwy- widoczne bez problemów dla oka) W to miejsce nie sadzę przez miesiąc żadnej innej dla bezpieczeństwa.
Tak załatwiłem sobie Herculesa. Miałem jednego - padł i zaraz kupiłem następnego i znów padł. :unsure:
Nieraz zdarza się tak, że sadzimy zupełnie nowe odmiany i bez żadnego powodu padają... Agnieszka tutaj może zabierze głos, ponieważ nieraz słyszałem od niej, że kupiły z dziewczynami jakąś odmianę i u wszystkich padła po jakimś czasie :dry:

'Delta Dawn' piękna - tylko na słońcu u mnie się przypaliła i jakoś się do niej zraziłem. Teraz pięknie się wybarwiła i odkupiła swoje winy.


Poluś, tak! zdecydowanie 'Shanghai' zasługuje na uznanie. Bardzo ją cenię za przepiękne kwiaty, bo o podobnej kolorystyce liści są również inne.
W połączeniu z kwiatami tworzy taki elegancki obrazek :lol:

sama zobacz
Ostatnio zmieniany: 14 Lis 2012 20:13 przez Igor.
Za tę wiadomość podziękował(a): artam, Jagoda, rys11


Zielone okna z estimeble.pl

Dyskusje na różne tematy dotyczące żurawek 14 Lis 2012 23:06 #88283

  • agnieszka72
  • agnieszka72's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 128
  • Otrzymane dziękuję: 40
A zabierze,zabierze.....tylko już nie dzisiaj bo wykończona kibicowaniem jestem :tongue2: .
Na chwilę obecną mogę do czarnej listy dodać mrówki :mad2: .
Łajzy se mrowiska robią pod korzeniami i przy dużym zagęszczeniu roślin ciężko to zauważyć.
W tym roku wiele żurawek wykończyły mi nornice :( .
żurawki,żurawki i ...........żurawki

Dyskusje na różne tematy dotyczące żurawek 15 Lis 2012 16:49 #88469

  • Igor
  • Igor's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4186
  • Otrzymane dziękuję: 2487
Agnieszko , u mnie w żurawkach mrówek nie widziałem, ale za to robiły gniazda pod miodunkami.
Zacząłem regularnie podlewać i wyniosły się. Tylko właśnie czasem widać dopiero jak roślina więdnie, bo jest za duży gąszcz :unsure:
U mnie prócz opuchlaków nic nie powoduje strat w żurawkach. Nieraz jakaś padnie bez powodu, i po sprawdzeniu wykluczam robale czy gryzonie.
To własnie jest zastanawiające, może jakieś w glebie akurat w tym miejscu znajdowały się niesprzyjające substancje, lub dana żurawka była osłabiona już przed sadzeniem :crazy:

Polu, taka rzeka pewnie będzie pięknie wyglądała :woohoo: tylko wiesz, że niektóre wymagają odmładzania bo mogą się wyrodzić i po żurawce.

Dyskusje na różne tematy dotyczące żurawek 15 Lis 2012 17:41 #88496

  • Igor
  • Igor's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4186
  • Otrzymane dziękuję: 2487
Z tegorocznych nowości odmiana 'Creole Night' u mnie praktycznie przez cały sezon od wiosny nie przyrosła.
Grzesik za to ma piękną kępę . Zobaczę za rok, jeżeli się nie weźmie w garść to zmienię jej miejsce.
Tylko ma takie same warunki jak inne, które rosną świetnie.

Dyskusje na różne tematy dotyczące żurawek 15 Lis 2012 18:02 #88509

  • Robaczek71
  • Robaczek71's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 435
  • Otrzymane dziękuję: 497
Hej,
a mnie z tegoroczych nowinek najbardziej spodabała się Circus. Na początku sezonu jak zobaczyłam ją na zdjęciu producenta to w ogóle mnie nie zainteresowała ale jak pojechałam do szkółki i zobaczyłam ją na żywo :woohoo: to od razu zapakowałam do wózka. I to była baaardzo dobra decyzja


IMG_7806.JPG



A druga która mnie urzekła w tym sezonie to Mars dlatego, że w naturze wygląda tak samo jak na zdjęciach producentów i bardzo ładnie przyrastała


IMG_7793.JPG


Co do "znikających" żurawek też mi się to przydażyło jakieś dwa sezony temu i do tej pory nie wiem co lub kto był tego przyczyną. Po prostu uschły niemalże z dnia na dzień a jak je poruszyłam to się okazało, że nie mają korzeni. A inne obok rosną do tej pory.
Pozdrawiam Agnieszka
Moje skorupki
Za tę wiadomość podziękował(a): Igor

Dyskusje na różne tematy dotyczące żurawek 15 Lis 2012 18:06 #88511

  • Igor
  • Igor's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4186
  • Otrzymane dziękuję: 2487
Rzeczywiście Circusa można zaliczyć do udanych nowinek :) tylko u mnie zaczęła ładnie rosnąć jak przesadziłem do większego cienia.
Co do Marsa to moja ulubiona odmiana z tej tonacji. Kolory niesamowite

Dyskusje na różne tematy dotyczące żurawek 15 Lis 2012 18:59 #88541

  • Tabaaza
  • Tabaaza's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Irysomaniaczka
  • Posty: 1499
  • Otrzymane dziękuję: 2041
Hejka! :)
Moje podejście bliskie jest polpocjuszowskiemu, sadzić po kilka sztuk jednej odmiany, niech robią kolorek "na połaci". Przyznam że mam jedynie parę odmian i uważam że starczy bo zaczynam gubić się w tzw. szczegółach. No ale pasję doceniam, żurawki to w końcu taki liściasty odpowiednik irysów - kolor na kolorze kolorem pogania. :wink4: :happy3: Mam nadzieję że w przyszłym roku cała ta sfocona powierzchnia zagra kolorami.

Stawiam na stare, sprawdzone odmiany. Ja muszę je mocno dzielić a zanikająca żurawka nijak się do tego nadaje. Ostatnio chodzą za mną takie odmiany zielone "oszronione" bielą. Dobrze wyglądają przy hostach.

Pozdrówka
K. :woohoo:
Jak już sobie ogród urządzę po swojemu to go zdemoluję i zacznę urządzać od nowa!
Ostatnio zmieniany: 22 Wrz 2017 22:59 przez Michał.

Dyskusje na różne tematy dotyczące żurawek 17 Lis 2012 17:42 #89517

  • strange
  • strange's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 31
  • Otrzymane dziękuję: 13
Witam Wszystkich :)
A można by tak poprosić osoby doświadczone o spis sprawdzonych odmian o szybkim przyroście lub np. ozdobnych z kwiatów?
Przy takiej ilości odmian łatwo się pogubić a opisy od sprzedawców potrafią wprowadzić w błąd...
Np Herkules bardzo szybko się starzeje a walka np z Creme Brule lub Electra to pasmo porażek
pozdrawiam

SylwiaS

ps. zdjęć własnych niestety nie dołączę bo nigdy nie mam czasu ich robić

Dyskusje na różne tematy dotyczące żurawek 17 Lis 2012 18:24 #89535

  • Igor
  • Igor's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4186
  • Otrzymane dziękuję: 2487
Sylwia, witaj na Oazie. :flower1:
Zobacz w tym wątku jest o kwiatach: forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...szych-kwiatach#63682
Tylko jeszcze nie jest dokończony, muszę w wolnej chwili uzupełnić o te, które u mnie najładniej kwitną.

Rozumiem,że interesują Cię takie szybko rosnące i długowieczne... ja mam zaledwie 2-3 letnie doświadczenie więc , nie będę się rozpisywał :)
Trzeba poprosić Agnieszkę i Ewę może o kilka słów
Za tę wiadomość podziękował(a): strange

Dyskusje na różne tematy dotyczące żurawek 17 Lis 2012 22:39 #89708

  • Zuzia
  • Zuzia's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 75
  • Otrzymane dziękuję: 162
strange wrote:
Np Herkules bardzo szybko się starzeje a walka np z Creme Brule lub Electra to pasmo porażek

Możesz napisać co miałaś na myśli pisząc...walka. Mam electre i jak na razie nie przysparza mi kłopotów. Czyżby się szybko starzała..wolała bym to drugie. Zawsze można odmłodzić. :woohoo:
Pozdrawiam Zuzia

Na starym po nowemu

Dyskusje na różne tematy dotyczące żurawek 17 Lis 2012 22:48 #89712

  • Igor
  • Igor's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4186
  • Otrzymane dziękuję: 2487
Witaj Zuziu na forum. Zapraszam do wklejania zdjęć swoich żurawek do wątków poświęconych danej odmianie.
Jeżeli chodzi o Electrę, z własnego doświadczenia mogę napisać, że rośnie wolno i jest kapryśna.
Przez 2 lata kupiłem 4 sztuki i do tej pory mam dwie. Jedna w słońcu jedna w cieniu.
Po 2 latach w cieniu przyrosła niewiele i dosyć słabo się wybarwia. Na słońcu za to pięknie się wybarwia , ale latem się przypala.
Jest piękna i warto ją mieć, ale nie jest to najżywotniejsza odmiana. Coś jak Electric Lime - od dwóch lat prawie się nie rozrosła.
Ostatnio zmieniany: 17 Lis 2012 22:53 przez Igor.

Dyskusje na różne tematy dotyczące żurawek 18 Lis 2012 10:58 #89817

  • agnieszka72
  • agnieszka72's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 128
  • Otrzymane dziękuję: 40
Od siebie mogę dodać.....
nie ma żadnych reguł dotyczących odmian.
U mnie Electra rośnie pięknie!Za to odmiany które u innych rosną kiepsko u mnie są bardzo ładne i na odwrót.
Długo by pisać.....Ale taka Amethyst Mist,Blackberry Jam czy Plum Pudding -były już wielkie a padły w ciągu tygodnia.
Creme Brulee-2 mi padły za to trzecia sztuka pięknie przyrasta już drugi rok.
Midas Touch- umordowałam 4 sztuki,piąta ładnie rośnie.
Jest kilka odmian które kiszą się od 3 lat-Paris,Blood Red,Barbara.
Jest kilka odmian które się uwsteczniają -Pistache,Citronelle,Tara,Tiramisu.
Hercules-strasznie się wypiętrza łysiejąc od dołu co wygląda nieciekawie.
Większość odmian żółtych-wypada po roku.
U mnie 90% które wypadły miały zgorzel podstawy pędu.Dziadostwo niesamowite -100% wypada no chyba że się w porę uda ułamać i ukorzenić kawałek-powinno się zawczasu pryskać na grzyba.
Bawiłam się w rozmnażanie....ale część żurawek po podziale padało-i sadzonki i dorosłe rośliny (np.Blueberry Muffin).
W tym roku straciłam ok.20 odmian (zgorzel) i 10 odmian(nornica) więc ten rok dla mnie to pasmo porażek.
Oczywiście większość jest już znowu u mnie (co ja bym zrobiła bez swoich dziewczyn!).
Zauważyłam jeszcze dwie rzeczy-żurawki które wyglądają kiepsko teraz-wypadną prawdopodobnie w przyszłym roku (u mnie chyba Christa) i po drugie-wiosną startują wszystkie-nawet te najsłabsze -straty zaczynają się w maju.
Czasem udaje się -wykopać taką,posadzić do donicy z nową ziemią-ale ten rok jest stracony bo kilka miesięcy dochodzi do siebie.Wybaczcie mój przydługi i nieskładny wywód :oops: .
Wszystko co napisałam to moje i tylko moje obserwacje.
Ale na pocieszenie......

DSC00858.JPG
żurawki,żurawki i ...........żurawki
Za tę wiadomość podziękował(a): muchazezlotym, Igor, Grzesik, Jagoda, strange, Zuzia

Dyskusje na różne tematy dotyczące żurawek 04 Sty 2013 17:49 #107602

  • Igor
  • Igor's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4186
  • Otrzymane dziękuję: 2487
Planujecie już wiosenne zakupy ??
W tym roku będzie dużo nowości :garden1:

Dyskusje na różne tematy dotyczące żurawek 04 Sty 2013 19:35 #107642

  • andrzejek
  • andrzejek's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1360
  • Otrzymane dziękuję: 1664
Igor już nawet niektóre zamówione ,a to wszystko przez ciebie ,bo mnie zaraziłeś mania :devil1:
Będzie 20 nowych odmian u mnie .W tym pięć tegorocznych już się nie mogę doczekać

Dyskusje na różne tematy dotyczące żurawek 04 Sty 2013 19:40 #107647

  • Igor
  • Igor's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4186
  • Otrzymane dziękuję: 2487
Ja z 50 planuję w tym roku :D zamówionych mam na razie 25 ;) a reszta to już będę się bardziej starał od znajomych wyżebrać co ciekawsze :devil1:
Ostatnio zmieniany: 04 Sty 2013 19:40 przez Igor.

Dyskusje na różne tematy dotyczące żurawek 04 Sty 2013 19:57 #107657

  • andrzejek
  • andrzejek's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1360
  • Otrzymane dziękuję: 1664
tylko ,że ja na razie ledwo ponad 50 mam to nie ma co szaleć ,a po za tym jeszcze tyle różności ciekawych jest ,że trudno wybrać .Będę się przy zji do ciebie znowu odzywał jak coś fajnego poukorzeniasz :P

Żurawki w naszych ogrodach - kompozycje z żurawkami 29 Kwi 2013 20:44 #150849

  • mirdem
  • mirdem's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2652
  • Otrzymane dziękuję: 2335
Wiosna .......żurawki odbijaja po długiej zimie , niektóre mają co prawda po kilka listków na rozecie , ale są i takie na których zima nie zrobiła większego wrażenia........ czas pochwalić się jak rosną w tym roku , zaraz tiarelle zaczną spektakl kwitnień ......... proszę pokazujcie swoje ulubienice:



DSC06639.JPG
.....Venus


DSC06640.JPG
......Pirate's Patch


DSC06641.JPG
.......Mystic Mist


DSC06643.JPG
.....French Quater/b]


DSC06644.JPG
.....Stell City


DSC06651.JPG
....Prince of Silver


DSC06654.JPG
.....Hercules


Zdjęcia dzisejsze
Pozdrawiam.....wiosennie przez cały rok ... Mirka :P :P

Kolorowy galimatias Mirki

Kramik -wymienię , sprzedam ( głównie ogrodowe)2015
Ostatnio zmieniany: 05 Sty 2014 23:31 przez Igor.

Żurawki w naszych ogrodach - kompozycje z żurawkami 29 Kwi 2013 20:52 #150853

  • Igor
  • Igor's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4186
  • Otrzymane dziękuję: 2487
Ja usuwam wszystkie stare liście wiosną, teraz są już tylko nowe :)
Moja French Quarter malutka :ohmy: masz ogromną sadzonkę :lol:


startują

Knock out


Apple Crisp


Kira Jungle Green


Fire Alarm

Ostatnio zmieniany: 29 Kwi 2013 21:07 przez Igor.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.897 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum