• Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT: suszenie płatków róż

suszenie płatków róż 22 Lip 2013 21:28 #180982

  • andrzejek
  • andrzejek's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1360
  • Otrzymane dziękuję: 1664
:bye:
Czy można suszyć płatki naszych ogrodowych róż i robić z nich herbaty tak samo jak z dzikiej róży ?


Zielone okna z estimeble.pl

suszenie płatków róż 23 Lip 2013 17:46 #181207

  • Zielona Ania
  • Zielona Ania's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1272
  • Otrzymane dziękuję: 1299
Z róż ogrodowych można robić wszelkie przetwory to i do suszenia i zaparzenia się nadają. Najlepsze są odmiany pachnące, tylko nie mogą być traktowane żadnymi preparatami chemicznymi - zbiera się świeżo rozwinięte kwiaty, przy suchej pogodzie. Warto obcinać jasną podstawę płatków bo jest gorzka.
Zapraszam
Mania Zieleni
Za tę wiadomość podziękował(a): andrzejek

suszenie płatków róż 27 Lip 2013 17:45 #182234

  • Orszulkaa
  • Orszulkaa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3063
  • Otrzymane dziękuję: 3455
I najlepiej zbierać rano, jak tylko rosa obeschnie. Wtedy jest w nich najwięcej olejków eterycznych.

suszenie płatków róż 27 Lip 2013 22:08 #182290

  • Jaga
  • Jaga's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 113
  • Otrzymane dziękuję: 26
Ja mam pytanie nie dotyczace roz a hibiskusow. Mam nadzieje, ze nie popelniam gafy wpisujac je tutaj. Czy tylko czerwone hibiskusy nadaja sie do zbioru i dodawania do herbaty?

suszenie płatków róż 27 Lip 2013 22:34 #182298

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Na herbatę hibiskusową wykorzystuje się Hibiscus sabdariffa (ketmię szczawiową, inaczej zwaną malwą sudańską).
Ostatnio zmieniany: 27 Lip 2013 22:34 przez Hiacynta.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jaga

suszenie płatków róż 27 Lip 2013 23:13 #182304

  • Zielona Ania
  • Zielona Ania's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1272
  • Otrzymane dziękuję: 1299
Aczkolwiek kwiaty ketmii syryjskiej z ogródka który nie jest traktowany środkami chemicznymi są jak najbardziej jadalne i bezpieczne - na surowo (ciekawy smak i tekstura), ale można też suszyć na herbatę- tylko oczywiście nie będzie ładnego czerwonego koloru. Hibiskus róża chińska też ma kwiaty jadalne, aczkolwiek odradza się korzystanie z tego gatunku kobietom ciężarnym - to roślina o sporym potencjale leczniczym, więc jak z każdym lekarstwem przedobrzyć można, czerwone kwiaty tego gatunku są wykorzystywane do barwienia żywności.
Zapraszam
Mania Zieleni
Za tę wiadomość podziękował(a): Jaga

suszenie płatków róż 27 Lip 2013 23:22 #182308

  • Belfedor
  • Belfedor's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 8
  • Otrzymane dziękuję: 3
Mam w domu hibiskusa . Czy po rozkwitnięciu kwiata muszę go oderwać i ususzyć, czy mogę poczekać aż zacznie przekwitać ? Trochę szkoda takiego ładnego kwiata :huh:

suszenie płatków róż 27 Lip 2013 23:56 #182317

  • Zygi
  • Zygi's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 31
  • Otrzymane dziękuję: 26
Na hibiskusie niestety się nie znam, natomiast wracając do róż, to wypatrzyłam kiedyś w sklepie z herbatami suszone pączki róż. Pomysł mi się spodobał, jednak nie uśmiechało mi się płacić 10 zł za malutką torebeczkę, dlatego w tym roku sama ususzyłam pąki dzikich róż (zbierałam pączki z wysuniętymi płatkami, suszyłam w suszarce do grzybów).

Jeden taki ususzony pączek wrzucam do filiżanki z herbatą, nie dość że nadaje pięknego aromatu, to ładnie się prezentuje. Ot taki przyjemny akcent na długie jesienne wieczory ;)
Za tę wiadomość podziękował(a): Zielona Ania, Jaga

suszenie płatków róż 28 Lip 2013 02:23 #182338

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Błażeju, swoje oczko w głowie chcesz zrywać i na herbatkę :hammer: Kup lepiej herbatkę z hibiskusa w sklepie :)
Możesz też zrywać owoce dzikiej róży albo wybrać się na soacerek i zerwać trochę skrzypu polnego, pokrzywy, chabrów, polnych bratków :)
A w przyszłym roku wiosną kwiaty mniszka, pięknie pachną miodem, a po zaparzeniu rozwijają się w dorodny kwiat :)

Pomysł z pączkami kwiatowymi dzikiej róży jest ciekawy :) Pełno tego rośnie u nas na miedzach :)
Ostatnio zmieniany: 28 Lip 2013 02:25 przez Hiacynta.

suszenie płatków róż 28 Lip 2013 09:03 #182344

  • Zielona Ania
  • Zielona Ania's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1272
  • Otrzymane dziękuję: 1299
Nie można mieć ciastka i zjeść ciastko równocześnie. Kwiaty przeznaczone do suszenia muszą być zdrowe, świeże - pączki albo świeżo rozwinięte, zależnie od gatunku. Zbieranie przekwitających trochę mija się z celem - tracą wiele substancji i na pewno nie mają już takiej wartości jak na początku rozwoju. Roślinę domową, która ma być dekoracją pomieszczenia lepiej więc pozostawić w spokoju i tak jak pisze Hiacynta, skupić się na zbiorze bardziej obfitych darów natury :)
Zapraszam
Mania Zieleni

suszenie płatków róż 28 Lip 2013 14:09 #182424

  • Jaga
  • Jaga's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 113
  • Otrzymane dziękuję: 26
Dziekuje za odpowiedzi :thanks:

Zygi- czy te suszone plaki dzikich roz to te dzikie co np w lesie rosna, czy to te cukrowe potocznie zwane dzikimi? zainteresowal mnie ten pomysl z pakami w herbacie.

Alino- a mniszek lekarski w jaki sposob mozna suszyc nie majac suszarki do warzyw itp. Troche sie boje ze moglyby spesniec a to ani efektowne ani zdrowe :oops:
Ostatnio zmieniany: 28 Lip 2013 14:16 przez Jaga.

suszenie płatków róż 28 Lip 2013 15:00 #182432

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Ja kwiaty mniszka układam na papierze do pieczenia i wsadzam do lekko podgrzanego piekarnika (tak na absolutne minimum, 5 min grzania). Wyłączam ogrzewanie, uchylam lekko drzwiczki, zostawiam na noc. Rano też przez kilka minut nagrzewam piekarnik i wyłączam go, a po pracy przesypuję ususzone kwiaty do szczelnego pojemniczka :)
Za tę wiadomość podziękował(a): jagoda5214, Jaga

suszenie płatków róż 28 Lip 2013 15:39 #182441

  • Jaga
  • Jaga's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 113
  • Otrzymane dziękuję: 26
Dziekuje bardzo. Teraz tylko czekac wiosny a moze znajde gdzies jakies pojedyncze okazy tak na probe. :thanks: :coffe:

suszenie płatków róż 28 Lip 2013 18:45 #182470

  • Zygi
  • Zygi's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 31
  • Otrzymane dziękuję: 26
Zbierałam pąki oraz płatki do ucierania z cukrem :) z róż dziko rosnących nad brzegiem rzeki, co najmniej kilometr od cywilizacji. Z tego co wypatrzyłam w internecie, jest to Rosa rugosa, taka najzwyklejsza, z pojedynczymi płatkami.


Ale uwaga. Trzeba takie pąki baardzo dobrze wysuszyć, bo dziś zobaczyłam, że w jednym słoiku wyhodowałam pleśń, mimo iż wydawało mi się, że były już suche :hammer:

Mi z kolei bardzo podoba się pomysł z mniszkiem!
Ostatnio zmieniany: 09 Sty 2014 12:01 przez Hiacynta. Powód: usunięcie zdjęcia pochodzącego z innej strony
Za tę wiadomość podziękował(a): Jaga

suszenie płatków róż 28 Lip 2013 19:25 #182477

  • Belfedor
  • Belfedor's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 8
  • Otrzymane dziękuję: 3
O super mam taką samą różę koło domu :garden1:

suszenie płatków róż 28 Lip 2013 19:46 #182481

  • Jaga
  • Jaga's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 113
  • Otrzymane dziękuję: 26
Oj to bede musiala troche poczekac z tymi rozami bo tutaj gdzie mieszkam nie rosna dziko. Mam jedna w zeszlym roku wykielkowala z nasionka ale na kwiaty to musze dlugo poczekac :(
Szkoda bo tych dzikich o takich:
250px-Rosa_canina_6.JPG


to w lasach jest naprawde duzo.

A pomysl z dodawaniem kwiatow do herbaty jest swietny nawet zwykla herbate mozna zmienic w odrobine niecodziennej przyjenosci.
Ostatnio zmieniany: 28 Lip 2013 21:29 przez Jaga.

suszenie płatków róż 28 Lip 2013 20:06 #182485

  • Zygi
  • Zygi's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 31
  • Otrzymane dziękuję: 26
Jeżeli pachną ładnie, to bym rwała, choćby na spróbowanie ;) Kiedyś czytałam na jakimś blogu a propos konfitury z róży, że ludzie bardzo różne róże przetwarzają, dosłownie co mają pod ręką. Różnica tkwi w intensywności zapachu i koloru, dlatego jest kilka szczególnie polecanych odmian, których nazw nie pomnę.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jaga

suszenie płatków róż 28 Lip 2013 20:41 #182498

  • Zielona Ania
  • Zielona Ania's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1272
  • Otrzymane dziękuję: 1299
Dokładnie, a różnica jest jeszcze w liczbie płatków -z pełnokwiatowych szybciej się zbiera. Tradycyjnie na konfiturę była wykorzystywana np róża stulistna -bardzo silnie pachnie i ma naprawdę "nabite" płatkami kwiaty.

Do suszenia do herbatek można też zbierać bławatek - bardo łatwo się suszy.
Zapraszam
Mania Zieleni
Za tę wiadomość podziękował(a): Jaga


Zielone okna z estimeble.pl

  • Strona:
  • 1
  • 2
Moderatorzy: Łatka, MARRY
Wygenerowano w 0.329 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum