TEMAT: Souvenir de Lucie

Souvenir de Lucie 26 Lut 2015 18:19 #343495

  • edulkot
  • edulkot's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2906
  • Otrzymane dziękuję: 3009
Souvenir de Lucie


Hodowca Marie-Louise Schwartz 1893 (Francja)
Typ mieszaniec róży noisette
Wysokość 3 m
Strefa 6b, zimuje pod kopczykiem
Kwiaty średnie, półpełne, karminowo-różowe z liliowo-fioletowymi cieniowaniami, powtarza kilkakrotnie
Pochodzenie ? Fellemberg x Ernestine de Barante

Są dwa typy róż o takiej nazwie, jedna w Sangerhausen do której jest podobna moja i w L'Hay która jest podobno tą właściwą. Nie do końca wiadomo czy podane przeze mnie pochodzenie jest potwierdzone.
Wiadomo na pewno kogo upamiętnia ta róża. Jest to Lucie Emilie Louise Delabigne zwana Valtesse de La Bigne (1848-1910), francuska aktorka, autorka i jedna z najbardziej znanych kurtyzan w Paryżu na początku III Republiki Francuskiej. Była też modelką kilka ważnych malarzy (Édouard Manet, Henri Gervex), jej życie było inspiracją dla różnych pisarzy (Émile Zola).

Moja róża raczej skąpi kwitnienia, pierwszy rok tylko rosła, w drugim zakwitła tylko raz. Uparcie kwiatki zwisają 'twarzami' w dół.
Całość tej rabaty będzie przenoszona więc i jej trafi się może lepsza miejscówka.











Za tę wiadomość podziękował(a): olibabka, Orszulkaa, Basia


Zielone okna z estimeble.pl

Souvenir de Lucie 08 Sty 2016 22:11 #422972

  • edulkot
  • edulkot's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2906
  • Otrzymane dziękuję: 3009
Nawet się cieszę, że jej nie zdążyłam przesadzić. w starym zacisznym miejscu może udało się jej przetrwać te mrozy.
Co do kwiatów czy pokroju nic się nie zmieniło, nadal kwiaty zwisają w dół, oczywiście nie powtórzyła, ale najważniejsze żeby przeżyła zimę, to może w nowym miejscu będzie ładniejsza.
Choć widziałam na Helpie jej zdjęcie jak zwisa chyba ze słupa, może ten typ tak ma :unsure: HMF









Za tę wiadomość podziękował(a): Orszulkaa, Basia


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Łatka, MARRY
Wygenerowano w 0.299 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum