TEMAT: Abies amabilis (jodła wonna)

Abies amabilis (jodła wonna) 27 Maj 2013 18:07 #161863

  • ryszar
  • ryszar's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Strefa 6b
  • Posty: 215
  • Otrzymane dziękuję: 147
Jodła wonna syn.jodła purpurowa (Abies amabilis) występuje od płd.Alaski do płd.Kalifornii. W Polsce rzadko spotykana. Rośnie do 40 - 50 m , ma duże wymagania glebowe(wilgotne żyzne) - niespotykana w siedliskach suchych. Kora dość gładka szaro-purpurowa z wydatnymi ułożonymi poziomo banieczkami żywicy.Igły długie do 3 cm a przy roztarciu dają zapach pomarańczy.W sprzedaży można spotkać kilka odmian uprawnych.

Abies amabilis 'Spreading Star'- odmiana znaleziona w Holandii w 1965 roku , najczęściej spotykana w naszych szkółkach, prowadzona w formie płożącej. Co ciekawe, z uwagi na szczepienie na podkładce jodły pospolitej, z powodzeniem rośnie w glebie piaszczystej (moje doświadczenie).

AbiesamabilisSpreaderStar1.jpg

Abies amabilis 'Spreading Star'


AbiesamabilisSpreaderStar2.jpg


Ryszard


Zielone okna z estimeble.pl

Abies amabilis (jodła wonna) 27 Maj 2013 20:03 #161902

  • violad
  • violad's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 220
  • Otrzymane dziękuję: 202
No to ja nie wiem już, co rośnie u mnie. Kupowałam jako jodła wonna, ale jest zupełnie inna niż twoja
100_5912.JPG

Teraz przyrosty są jaskrawo zielone, póżniej robią sie białe, zimą już są jak starsze gałązki,
Viola

Abies amabilis (jodła wonna) 27 Maj 2013 22:46 #162053

  • ryszar
  • ryszar's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Strefa 6b
  • Posty: 215
  • Otrzymane dziękuję: 147
Jodła wonna charakteryzuje się m.in.tym , że część igieł na górnej stronie gałązki skierowanych w kierunku wierzchołka przykrywa pęd, natomiast większość igieł rozłożona jest na boki.Twoja jodła ma wyraźnie grzebieniasto igły rozłożone na boki.Potrzebne jest zbliżenie gałązki (również z młodym przyrostem)by móc próbować rozpoznać gatunek
jodły.

Ryszard

Abies amabilis (jodła wonna) 05 Cze 2013 08:23 #165252

  • ryszar
  • ryszar's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Strefa 6b
  • Posty: 215
  • Otrzymane dziękuję: 147
Odmiana 'Spreading Star' w wiosennej szacie.

AbiesamabilisSpreadingStar.jpg


Ryszard
Za tę wiadomość podziękował(a): rispetto


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.250 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum