TEMAT: Przesadzanie iglaków

Przesadzanie iglaków 30 Lip 2020 09:43 #722726

Witam w jakim miesiącu najlepiej przesadzać iglaki ? np świerki

Zielone okna z estimeble.pl

Przesadzanie iglaków 31 Lip 2020 22:01 #723032

• Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Otrzymane dziękuję: 9497
Wszystko zależy od wieku, od bryły korzeniowej. Przesadzanie u syna iglaków ok. 15 letnich w sierpniu zakończyło się porażką. W następnym roku po kolei zaczęły usychać. A sprowadziliśmy ekipę. która specjalizuje się w przesadzaniu drzewek :) Tyle, że ciężkim sprzętem nie dało rady wjechać pozostało ręczne kopanie :) Nawet aura nam sprzyjała, bo po sadzeniu lunął solidny rzęsisty deszcz :)

Przesadzanie iglaków 31 Lip 2020 23:26 #723045

• KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 1742
W jakiejś starej książce czytałem, że przesadzanie iglaków należy rozłożyć na 2 lata. W pierwszym roku w końcu sierpnia lub we wrześniu należy wokół drzew(k)a wykopać rowek głęboki na kilkadziesiąt centymetrów , 25-30 cm szeroki (wielkość tego rowka zależy od wielkości drzewa) i wypełnić dobrą ziemią. Przed zimowym spoczynkiem drzewa intensywnie wytwarzają korzenie więc nowa ziemia zostanie przerośnięta. W 2 roku z końcem lata jest już docelowe przesadzanie. Jest też możliwe zimowe przesadzanie drzew ale o tym tylko słyszałem w radio.
Ostatnio zmieniany: 31 Lip 2020 23:28 przez KaLo.
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta

Przesadzanie iglaków 02 Sie 2020 07:49 #723194

• jokaer
  • jokaer's Avatar
  • Expert Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 134
Tak Janusz, takich metod przesadzania uczyłam się w szkole.
Jeszcze za moich szkolnych czasów panował pogląd, że najlepszym terminem jest maj.
Potem pojawił się sierpień, ale z moich doświadczeń jednak wychodzi na maj.

Co do przedstawionej przez Ciebie metody, to taki rów którym obkopujemy duże drzewo,
dobrze jest wyłożyć folią oczywiście po stronie zewnętrznej i dopiero wypełnić żyzną ziemią, kompostem.
Jest to bardzo dobry sposób. W kolejnym roku tylko podcinamy korzenie dolne, ale mając już wytworzone korzenie boczne
jest praktycznie 100% szans na udane przesadzenie.
I kierować sie należy po za terminem / dla mnie maj/ pogodą. Wybierać czas kiedy zapowiadają deszcze.
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta

Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.096 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum