TEMAT: Czarna porzeczka - jak przyciąć

Czarna porzeczka - jak przyciąć 12 Cze 2022 21:14 #805954

  • biuro74
  • biuro74's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 3
Hej,

Potrzeba mi szybkiej odpowiedzi :) jako że nie mogę jej znaleźć w żadnych poradnikach.
Chodzi o cięcie porzeczki - wszyscy zalecają ciąć na 2-3 oczka ponad ziemią, ale.... kupiłem sadzonki 2 tygodnie temu i przesadziłem do gruntu. W w/w poradnikach piszą, żeby po przesadzeniu ciąć. Tyle tylko, że te moje krzaczki mają - jeden ma jeden pęd i drugi ma 2 pędy. Mam uciąć wszystko, zostawiając jedynie kikuty ? Poradniki nic nie wspominają na ten temat, a w jednym piszą, żeby zostawić 4-5 najsilniejszych pędów (to chyba nie z moimi sadzonkami).
A listki zaczynają iść (pierwsze) w kolor żółty, więc to chyba o cięcie chodzi. Tylko chciałem się upewnić, czy to mam wszystko wyciąć ?

Dzięki za podpowiedź z góry.


Zielone okna z estimeble.pl

Czarna porzeczka - jak przyciąć 12 Cze 2022 21:32 #805958

  • brodus
  • brodus's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1175
  • Otrzymane dziękuję: 4820
Liście odchodowuja posadzenie.

Jak przytniesz teraz na 2-3 oczka to będzie mniejsza powierzchnia parowania a i ładnie się rozgałęziają.
Ja tak zrobiłem po posadzeniu dwa lata temu i jestem bardzo zadowolony
Za tę wiadomość podziękował(a): Babcia Ala

Czarna porzeczka - jak przyciąć 12 Cze 2022 22:04 #805969

  • newrom
  • newrom's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1342
  • Otrzymane dziękuję: 1921
Jeśli sadzonki były w doniczkach tobym zostawił te pędy, potrzebują składników do budowy korzenia.
Jeśli były w balocie czy z gołym korzeniem to bym ciął.
Dwa czy jeden pęd to jakaś nędza, a nie sadzonka.
Jeśli do jesieni pędy nie osiągną grubości ołówka to wiosną bym ciął na dwa oczka.

Czarna porzeczka - jak przyciąć 13 Cze 2022 12:06 #806017

  • biuro74
  • biuro74's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 3
Dzięki za odpowiedzi.
Te sadzonki były ze sklepiku działkowego, miały może po 10 cm wysokości i były w malutkich doniczkach na oko z 0.25l - tyle, co szklanka. Teraz usrosły może do 18-20 cm przez 2 tygodnie i pędy chyba mają grubość ołówka, ale to jeszcze sprawdzę.
A może by tak sfertygować nawozem do pomidorów (ten akurat mam, widzę że ma podobną strukturę elementów, czyli NPK i mikroelementy) ze dwa razy, poczekać kolejne 2 tygodnie na rozwój korzenia i wtedy ściąć ?

Czarna porzeczka - jak przyciąć 13 Cze 2022 16:30 #806033

  • owsianka
  • owsianka's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 86
  • Otrzymane dziękuję: 281
Na razie bym nie dawał nawozu bo można spalić korzonki które są nieduże. Zalecam wstrzemięźliwość z nawożeniem. Pośpiech byłby tu złym doradcą.
Pozdrawiam poprosturysiek

Czarna porzeczka - jak przyciąć 13 Cze 2022 19:09 #806053

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3462
  • Otrzymane dziękuję: 7398
Czarna porzeczka to chwast, który urośnie nawet wtedy jak posadzisz zielonym w dół. Teraz jest optymalna temperatura i optymalna pogoda i co najważniejsze , nadal trwa bujny wzrost młodych pędów wiec z pewnością da radę. W czsie upałów zacieniaj nawet starą firanka zanim nie zbuduje mocnych korzeni. Czy w czasie sadzenia była rozluźniona bryła korzeniowa? Zasil delikatnie jakimś nawozem azotowym, nawet może być taki do pomidorów, w ilosci 30-40 g/10l i do jesieni pewnie będzie miała kilka nowych pędów i wysokość do metra, jeżeli jej nie zagłodzisz.
Ostatnio zmieniany: 13 Cze 2022 19:16 przez KaLo.
Za tę wiadomość podziękował(a): zwykły chłop, Janta

Czarna porzeczka - jak przyciąć 13 Cze 2022 20:06 #806061

  • zwykły chłop
  • zwykły chłop's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1457
  • Otrzymane dziękuję: 7815
KaLo wrote:
Czarna porzeczka to chwast, który urośnie nawet wtedy jak posadzisz zielonym w dół.

prawdę rzeczesz :garden1: :drink1: :drink1: :drink1:
sprawdzone doświadczalnie, urosła z patyka bez korzeni wsadzonego odwrotnie przez syna(nie chciało mi się wyciągać bo był to jeden z kilku a i czasu trochę minęło zanim zauważyłem) i nawet ładnie od kilku lat owocuje
pozdrawiam Adam

SZACUNEK - to tylko odrobina wyrozumiałości i pamięci o drugiej osobie. To tak niewiele a tak wiele zmienia.
Za tę wiadomość podziękował(a): renmanka, Janta

Czarna porzeczka - jak przyciąć 13 Cze 2022 22:54 #806091

  • biuro74
  • biuro74's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 3
Krzaczek wygląda tak, obecnie puszcza drugiego pęda - ledwo go widać. Jednego listka już oberwałem, bo był żółty.
Pytanie - ciąć (teraz, czy za jakiś czas ?) czy zostawić, jak jest ?
Bryła korzeniowa nie była rozbijana, zostawiłem ze starą ziemią, bo wyglądała na zacniejszą od mojego gniota.
Załączniki:


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.352 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum