TEMAT: Żywopłoty z krzewów, drzew liściastych

Żywopłoty z krzewów, drzew liściastych 03 Kwi 2012 19:57 #20294

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Żywopłoty są integralną częścią architektury ogrodowej, dzięki nim można podzielić przestrzeń na kameralne zakątki, osłonić mniej estetyczne elementy.
Pochwalcie się swoimi kompozycjami tworzącymi zielony mur. :thanks:


Zielone okna z estimeble.pl

Odp: Żywopłoty z krzewów, drzew liściastych 04 Kwi 2012 10:08 #20480

  • olibabka
  • olibabka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Więc w takiej ciszy ukryty ja - ja liść
  • Posty: 4286
  • Otrzymane dziękuję: 2960
My mieliśmy pomysł na taki mieszany liściasto - iglasty żywopłot, częściowo formowany, ale nie bardzo umiem go sfotografować :oops: . Jest też jeszcze stosunkowo młody, więc jego wygląd daleki od ideału.
Z liściastych mamy : dereń biały 'Elegantissima'?, pęcherznice, leszczyna czerwona, berberysy, ligustry, grab...





pozdrawiam serdecznie, Marysia :)

[...]kielich światła nachylony wśród roślin
Odsłania w każdej z nich jakieś przedtem nie znane dno[...]
Ostatnio zmieniany: 25 Wrz 2012 13:04 przez rispetto.
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta

Odp: Żywopłoty z krzewów, drzew liściastych 05 Kwi 2012 08:58 #20909

  • olibabka
  • olibabka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Więc w takiej ciszy ukryty ja - ja liść
  • Posty: 4286
  • Otrzymane dziękuję: 2960
Ale owoce ligustru można zostawiać dla ptaków :woohoo:
pozdrawiam serdecznie, Marysia :)

[...]kielich światła nachylony wśród roślin
Odsłania w każdej z nich jakieś przedtem nie znane dno[...]

Odp: Żywopłoty z krzewów, drzew liściastych 05 Kwi 2012 11:09 #20955

  • Snigdha
  • Snigdha's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1503
  • Otrzymane dziękuję: 211
olibabka wrote:
Ale owoce ligustru można zostawiać dla ptaków :woohoo:
Jasne, ja myślałam raczej o dzieciach, zgrabne, lekko błyszczące owoce ligustru wyglądają zachęcająco,a rezultaty próbowania mogą się okazać kiepskie ;)
Zawsze sadzę zielonym do góry i to się sprawdza!

Odp: Żywopłoty z krzewów, drzew liściastych 05 Kwi 2012 17:09 #21069

  • Babopielka
  • Babopielka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Kocham hortensje
  • Posty: 647
  • Otrzymane dziękuję: 691
Ja też mam żywopłot z Ligustru. Jest trochę kłopotliwy, wymaga regularnego przycinania kilka razy w roku. Dodatkowym mankamentem, jest jego wysokość około 180 centymetrów, trzeba na drabinę wchodzić z nożycami, a to już nie jest takie proste. Na szczęście strzyżeniem zajmuje się mój mąż. :)
Często przycinany nie kwitnie i nie ma owoców.

Pozdrawiam, Bożena
Babopielki prawie park
Hortensje Babopielki Picasa Web Album
hortensjebabopielki Blog

Odp: Żywopłoty z krzewów, drzew liściastych 05 Kwi 2012 17:24 #21075

  • Tabaaza
  • Tabaaza's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Irysomaniaczka
  • Posty: 1499
  • Otrzymane dziękuję: 2041
Hejka! :)
Liguster lepiej żeby był cięty jeszcze z jednego powodu - jego kwiaty mają w moim odczuciu taki nazwijmy to z lekka prosektoryjny zapaszek. Jak żywopłotu dużo, działka niewielka to w letni dzień mamy zapewnione niezapomniane wrażenia zapachowe. :sick: Ja mam formowany żywy płotek wewnętrzny, z berberysu to dzieło jest. Nie wiem co mnie podkusiło żeby to był berberys bo mimo że cięcie odbywam w rękawicach, solidnie opatulona to zawsze jestem pokłuta. Idealny dla masochistów, cięty parę razy w sezonie, za każdym cięciem jestem ofiarą. Mechanizacja nie pomogła bo to dla mnie nie do opanowania, tnę ręcznie. Wszystkim lubiącym cierpieć polecam. :lol: Jedna rzecz jest jednak świetna - berberysek porządnie przycięty i zagęszczony zniechęca do jakichkolwiek wtargnięć ( i dlatego rośnie u mnie wewnątrz ogrodu a nie na granicy :jeez: ). Ma jeszcze tę zaletę że jesienią płonie. Mam jeszcze krzaki jak to nazywam "parawanowe" czyli coś w rodzaju nieformowanego żywopłotu. Głównie to tawuły i irgi oraz śnieguliczki. Spokojnie można je formować, ja zadowalam się jakim takim przycinaniem.

Ż
Pozdrówka
K. :woohoo:
Jak już sobie ogród urządzę po swojemu to go zdemoluję i zacznę urządzać od nowa!
Ostatnio zmieniany: 21 Sty 2016 13:27 przez .

Odp: Żywopłoty z krzewów, drzew liściastych 05 Kwi 2012 17:35 #21079

  • Tabaaza
  • Tabaaza's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Irysomaniaczka
  • Posty: 1499
  • Otrzymane dziękuję: 2041
Hejka! :)
De gustibus...... Mnie ten zapaszek przypomina "O de zezwłok trzydniowy". Czuję że zaraz będzie womitacja w moim wykonaniu. ;) Podobnie reaguję na dużą ilość kwitnącej czeremchy ( tylko mnie dusi bez trupieszczych skojarzeń ) i porzeczkę krwistą. To pewnikiem indywidualne upodobania i jakieś zapachowe fobie. :lol:
Pozdrówka
K. :woohoo:
Jak już sobie ogród urządzę po swojemu to go zdemoluję i zacznę urządzać od nowa!
Ostatnio zmieniany: 05 Kwi 2012 17:36 przez Tabaaza.

Odp: Żywopłoty z krzewów, drzew liściastych 05 Kwi 2012 20:43 #21160

  • Snigdha
  • Snigdha's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1503
  • Otrzymane dziękuję: 211
Tabaaza wrote:
Hejka! :)
De gustibus...... Mnie ten zapaszek przypomina "O de zezwłok trzydniowy". Czuję że zaraz będzie womitacja w moim wykonaniu. ;) Podobnie reaguję na dużą ilość kwitnącej czeremchy ( tylko mnie dusi bez trupieszczych skojarzeń ) i porzeczkę krwistą. To pewnikiem indywidualne upodobania i jakieś zapachowe fobie. :lol:
Pozdrówka
K. :woohoo:
Mnie mdli od zapachu kwiatów ligustru, ale siedziałam cicho, bo Pola tak zachwalała :)
Zawsze sadzę zielonym do góry i to się sprawdza!

Odp: Żywopłoty z krzewów, drzew liściastych 05 Kwi 2012 21:21 #21190

  • Dorbie
  • Dorbie's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 694
  • Otrzymane dziękuję: 93
Ja próbowałam wyhodować żywopłot na zewnątrz ogrodzenia. Kupiłam buki 150szt. Byłoby super, gdyby nie psy biegające po sadzonkach i krowy, które są prowadzone na pastwisko i łażą jak chcą. I nie wiem czy dalej walczyć. zostały resztówki, jakieś 30% sadzonek
Ostatnio zmieniany: 05 Kwi 2012 21:25 przez Dorbie.

Odp: Żywopłoty z krzewów, drzew liściastych 10 Kwi 2012 13:51 #22792

  • piku
  • piku's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6169
  • Otrzymane dziękuję: 5026
Planuję posadzić nieformowany żywopłot kolczasty jako zaporę przed dziką zwierzyną zjadającą moje młode drzewka. Pomyślałam o róży pomarszczonej, by jednak nie dawała zbytnio po oczach w okresie kwitnienia chciałam ją z czymś pomieszać. Wpadł mi do głowy głóg jednoszyjkowy. Co o tym sądzicie? A może macie inne pomysły :)
pozdrawiam - Wiesia :bye:


"Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak rośliny, pozbawieni miłości więdną."

Odp: Żywopłoty z krzewów, drzew liściastych 10 Kwi 2012 20:26 #22954

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Myślę, że głóg byłby świetny, a wino z jego owoców jeszcze lepsze. Tarnina też jest ciernista i dostarcza surowiec na lecznicze nalewki :) Ostrokrzew kolczasty też dobrze spełniłby zadanie obronne, pytanie, czy nie przemarznie.
Za tę wiadomość podziękował(a): Orszulkaa, piku

Odp: Żywopłoty z krzewów, drzew liściastych 10 Kwi 2012 20:37 #22966

  • Snigdha
  • Snigdha's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1503
  • Otrzymane dziękuję: 211
Berberysy, dużo różnych berberysów.
Zawsze sadzę zielonym do góry i to się sprawdza!
Za tę wiadomość podziękował(a): piku

Odp: Żywopłoty z krzewów, drzew liściastych 10 Kwi 2012 20:48 #22979

  • Snigdha
  • Snigdha's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1503
  • Otrzymane dziękuję: 211
A berberysówkę jak się robi, z pestkami czy bez? właśnie sobie uświadomiłam, że miewam owoce :)
Piku, berberys koreański i Thunberga 'Atropurpurea' - miodzio!
Zawsze sadzę zielonym do góry i to się sprawdza!
Za tę wiadomość podziękował(a): piku

Odp: Żywopłoty z krzewów, drzew liściastych 10 Kwi 2012 20:54 #22989

  • Tabaaza
  • Tabaaza's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Irysomaniaczka
  • Posty: 1499
  • Otrzymane dziękuję: 2041
Hejka! :)
Pikutek, Ty chcesz tę rugosę walnąć na glinie w górach? Tak się rozpytuje bo rugosa jako jedna z nielicznych różyczek to jakoś lepiej na piochu rośnie ( zgadnij kto jest świeżo po przesadzaniu rugos w lepsze piochy? :silly: ). Tarnina i głóg jednoszyjkowy podobają mi się, ale jeszcze bardziej podoba mi się szukanie odmian rugosy z kwiatami w mniej wściekłym różu. Znalazłam Pikutowska dwie odmiany podchodzące pod Twoje ogniste klimaty.
Rotes Meer ( spoko u Hoduna ) i znacznie mniej różowa a niesamowita z powodu pylników Rotes Phanomen
www.roses.webhost.pl/2011/12/rotes-phanomen/
( niestety kupno za granicą ale zawsze można ściepkować )
Pozdrówka
K. :woohoo:
Jak już sobie ogród urządzę po swojemu to go zdemoluję i zacznę urządzać od nowa!
Ostatnio zmieniany: 10 Kwi 2012 20:55 przez Tabaaza.
Za tę wiadomość podziękował(a): piku

Odp: Żywopłoty z krzewów, drzew liściastych 10 Kwi 2012 21:00 #22997

  • Tabaaza
  • Tabaaza's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Irysomaniaczka
  • Posty: 1499
  • Otrzymane dziękuję: 2041
Hejka! :)
A sadzonki to co? Rugosa przez patyczki poleci jak burza. Ani się Pikutek oblooka a już mu żywopłot będzie rósł ( chyba że będzie za gliniasto ). :dry:
Pozdrówka
K.
Jak już sobie ogród urządzę po swojemu to go zdemoluję i zacznę urządzać od nowa!

Odp: Żywopłoty z krzewów, drzew liściastych 11 Kwi 2012 08:00 #23192

  • piku
  • piku's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6169
  • Otrzymane dziękuję: 5026
Tabi, ja nie mogę szaleć, mam do obsadzenia ok. 100m na dobry początek ;) A Rugosa rośnie na polach więc pomyślałam, że da radę. Głóg i tarnina podoba mi się zwłaszcza, że mam dostęp do sadzonek. A rugosa? pomyślałam sobie, by jednak trochę różu do siebie wprowadzić ;) zwaszcza, że mam sporo piwonii i nie bardzo wiem gdzie je ulokować. Byłaby to przeciwna strona ogrodu do części ognistej, od strony dzikiego zagajnika sąsiada a w pełnym słońcu. Berberysy też mi się podobają, tylko nie bardzo wiem jak by się miały do głogu i tarniny :unsure:
A Twoje propozycje Tabi rozważę, może jako pojedyncze wtrącenia ;)
pozdrawiam - Wiesia :bye:


"Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak rośliny, pozbawieni miłości więdną."
Ostatnio zmieniany: 11 Kwi 2012 08:02 przez piku.

Odp: Żywopłoty z krzewów, drzew liściastych 24 Wrz 2012 20:49 #72050

  • olibabka
  • olibabka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Więc w takiej ciszy ukryty ja - ja liść
  • Posty: 4286
  • Otrzymane dziękuję: 2960
Przeczytałam cały wątek i nie znalazłam - jak sadzimy żywopłot z ligustru? Jak gęsto trzeba go sadzić? Chcę go mieć przy już istniejącej siatce, aby w nią wrósł i zrobiła się ścianka. Polu, bardzo proszę o szczegółowe instrukcje :thanks: A i jeszcze co mi radzisz - kupić sadzonki, sztobry czy samemu spróbować zrobić sztobry bo mam kilka krzaków ligustru nie strzyżonego. Chodzi mi o czas - czy to będzie duża różnica. Jak długo trzeba czekać na zadawalający efekt?
pozdrawiam serdecznie, Marysia :)

[...]kielich światła nachylony wśród roślin
Odsłania w każdej z nich jakieś przedtem nie znane dno[...]

Odp: Żywopłoty z krzewów, drzew liściastych 24 Wrz 2012 22:26 #72107

  • Pinus
  • Pinus's Avatar
Ligustr jako żywopłot sadzi się co 30-40 cm (w jednym rzędzie). Proponuje posadzić nie ligustr pospolity lecz Ligustr pospolity 'Atrovirens'. Zobacz jak może wyglądać taki żywopłot
Sadzonki z tzw. gołym korzeniem kup w szkółce pod koniec października lub wczesną wiosną. Sadzonka 'Atrovirens' wysokości 40-60 cm kosztuje około 2 zł za sztukę.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.271 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum