• Strona:
  • 1
  • 2
  • 3

TEMAT: Brzoza (Betula)

Brzoza (Betula) 10 Sie 2014 11:44 #290582

  • Krzysia
  • Krzysia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1466
  • Otrzymane dziękuję: 1569
Lubię brzozy, bardzo, ale z dala od domu.
W tej chwili mam ochotę wyciąć ją własnoręcznie, nasionka są w każdym zakamarku domu, ogrodu, a nawet u sąsiadów :angry:
...Bo marzenia się spełniają tylko tym, którzy je mają...

Próbuję spełnić jedno z nich


Zielone okna z estimeble.pl

Brzoza (Betula) 10 Sie 2014 11:56 #290586

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10439
a ja ostatnio widziałam w jakimś ogrodzie brzozę przyciętą w kształcie parasola :) Przycięty był stożek wzrostu, pozostawiono spłaszczoną koronę i dodatkowo obcięte były przewieszające się zbyt nisko gałązki :) Naprawdę efekt był ciekawy :)

Brzoza (Betula) 11 Lis 2015 13:03 #412988

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Hiacynto może i ciekawy, ale to wyrok na tę brzozę. Brzozy bardzo źle znoszą cięcia, a obcięcie przewodnika to wyrok śmierci. Zaglądnęłam dzisiaj do tego wątku, bo przyszło mi wczoraj wieczór 30 brzóz . Muszę to szybko posadzić, bo wiatr i susza u nas szaleją, ale dzień taki szczególny tak, że mam obiekcje czy zrobić to dzisiaj, a jutro mam lekarza, więc cały dzień z głowy. W ubiegłym roku z tej szkółki kupiłam 50 brzóz czarnych. Mimo suszy urosły na 2,5 m przez rok. Gdy wsadzałam miały jakieś 0,7m Jestem zdumiona jak to drzewo szybko rośnie.Sadzone w tym samym czasie dęby czerwone urosły pewnie z 10cmm. Ciekawe czy brzozy białe też tak szybko rosną? Ca rok zdam relacje, bo będą miały takie same warunki, ta sama szkółka, moge porównać.

Brzoza (Betula) 11 Lis 2015 19:30 #413077

  • beatazg
  • beatazg's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Solina Bieszczady strefa 6a
  • Posty: 3673
  • Otrzymane dziękuję: 5766
Ja już dwa razy przycięłam czubek w swojej brzozie Youngi ,bo obok rośnie metasekwoja i nie chciałam ,żeby wchodziły sobie w drogę a ona i tak w ciągu sezonu potrafi wypuścić gałąź ,która idzie do góry .W tym roku coś jej zaszkodziło bo wiosną połowa gałęzi była uschnięta i to może przez to przycinanie .Zwykłych brzóz u nas jest masa ,można sobie nakopać samosiewek .Jeszcze chwila a nie będę widziała jeziora właśnie przez brzozy ,bo rosną w dole działki przy drodze a nie można nic z nimi zrobić ,bo droga poniżej i kabel telefoniczny .

Beata :bye:

Brzoza (Betula) 13 Lis 2015 00:19 #413274

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10439
Emalio, na sąsiedniej ulicy są 2 tak przycięte drzewka, jedno o ogromnym już parasolu, widać, że ma parę latek, drugie młodsze, ale też nie pierwszej młodości, bo pień ma solidny.

Brzoza (Betula) 13 Lis 2015 13:54 #413323

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
No nie wiem może to jakaś odmiana która znosi cięcia, ale generalnie brzozy żle znoszą cięcia.Dopuszczalne jest przecięcie tylko dolnych gałęzi i to nie dużo. No ale to teoria, a praktyka wygląda tak:



To zdjęcie z ubiegłego roku; W tej , chwili drzewo miało wycinane suche gałęzie, ale żyje, jak długo? zobaczymy.

Brzoza (Betula) 13 Lis 2015 19:27 #413358

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10439
Jeśli uda mi się spotkać właścicieli, zrobię zdjęcia. Rozmawiałam z nimi w ubiegłym roku, twierdzili, że to zwykła dzika brzoza. Twoja też ładnie by wyglądała uformowana w parasol, początek już masz zrobiony :)

Brzoza (Betula) 13 Lis 2015 19:32 #413359

  • amadyn
  • amadyn's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 143
  • Otrzymane dziękuję: 328
Moją "Yungii" przycinam trzy razy w roku i jest w świetnej formie .
brzoza.jpg
Ostatnio zmieniany: 13 Lis 2015 19:33 przez amadyn.
Za tę wiadomość podziękował(a): marzenaF, Zenek, Gosia352

Brzoza (Betula) 13 Lis 2015 19:47 #413360

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
To nie jest moja . To zieleni miejskiej. Taka forma cięcia to walka z ptactwem. Sliczne są te Twoje amadyna drzewka, ale u mnie takie perełki nie mają racji bytu. Drzewa są wycinane i sadzone w całości.

Brzoza (Betula) 14 Lis 2015 16:17 #413551

  • olibabka
  • olibabka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Więc w takiej ciszy ukryty ja - ja liść
  • Posty: 4286
  • Otrzymane dziękuję: 2960
Cięcie brzóz to temat i mnie interesujący... Około trzech lat temu sąsiad, który miał przepiękną płaczącą brzozę ponad 40-to letnią drastycznie ją przyciął :jeez:

DSC00978.jpg


Ja się prawie popłakałam :cry3: myślałam, że drzewo nie przeżyje. Teraz obserwuję jak sobie daje radę po tym zabiegu...
pozdrawiam serdecznie, Marysia :)

[...]kielich światła nachylony wśród roślin
Odsłania w każdej z nich jakieś przedtem nie znane dno[...]
Za tę wiadomość podziękował(a): Emalia112

Brzoza (Betula) 14 Lis 2015 17:37 #413573

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Nie robi się żywopłotów z brzóz bo generalnie żle znoszą cięcia,jednak mogą być wyjątki. Może i to drzewo do nich należy, bo to które pokazałam wyżej nie. Po roku połowa gałęzi które zostały jest sucha. Tu jest to przynajmniej uzasadnione bo biegnie tam jakaś linia, a u nas w mieście wszystkie drzewa są ogławiane , by ograniczyć gniazdowanie ptaków, co jest problemem. Ja to rozumiem, ale są drzewa które tych zabiegów nie przeżyją. A i wyglądają paskudnie, szczególnie w stanie bezlistnym.

Brzoza (Betula) 01 Sie 2018 23:09 #620575

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10439
Brzoza brodawkowata 'Purpurea' z daleka zwraca uwagę ciemnymi, niemal czarnymi liśćmi, które wyraźnie odbijają się od białego pnia.
Liście ułożone na pędach skrętolegle. Górna strona blaszki liściowej – purpurowoczerwona, bordowa, czasem niemal czarna. Spodnia strona jest nieco jaśniejsza. Wiosną młode liście są czerwone, nieco lepkie, o przyjemnym żywicznym zapachu, jesienią stają się czerwonobrązowe.

Korona drzewa jest luźna, przyrosty roczne niewielkie, drzewo to rośnie zdecydowanie wolno.
Przycinanie korygujące kształt można wykonywać wyłącznie latem, po całkowitym rozwinięciu się liści, najlepiej na przełomie czerwca i lipca.

Brzoza brodawkowata 'Purpurea' najlepiej rośnie na słonecznych stanowiskach, może rosnąć, podobnie, jak gatunek. na glebach ubogich, piaszczystych.

brzoza-czerne-liscie.jpg
Ostatnio zmieniany: 01 Sie 2018 23:10 przez Hiacynta.
Za tę wiadomość podziękował(a): CHI

Brzoza (Betula) 15 Sie 2018 20:45 #622204

  • mosewa
  • mosewa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 731
  • Otrzymane dziękuję: 198
Piękna odmiana, mam trzy drzewka. Fajnie wyglądają z innymi zielonymi odmianami :)
Ewa
“Kiedy przeczytam nową książkę, to tak jakbym znalazł nowego przyjaciela, a gdy przeczytam książkę, którą już czytałem – to tak jakbym spotkał się ze starym przyjacielem.”

Dwa Świerki

Brzoza (Betula) 29 Sie 2020 10:27 #727193

  • Campanula
  • Campanula's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 153
  • Otrzymane dziękuję: 397
Czy ma ktoś u siebie lub miał do czynienia z brzozą 'Zwitsers Glorie' albo brzozą pożyteczną 'Silver Shadow'?

Chciałabym posadzić ich kilkanaście i nie mogę się zdecydować. Znam je tylko z opisów w internecie, które często są rozbieżne i bardzo ogólne, nie mówiąc o zdjęciach - jedno zdjęcie przewija się na stronach kilku szkółek, za każdym razem robiąc za inną odmianę. ;)

Poszukuję wszelkich informacji na temat tych brzóz. :)


Zielone okna z estimeble.pl

  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3
Wygenerowano w 0.351 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum