TEMAT: Tawlina jarzębolistna (Sorbaria sorbifolia)

Tawlina jarzębolistna (Sorbaria sorbifolia) 18 Cze 2012 20:04 #48253

  • jo90
  • jo90's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Adam
  • Posty: 157
  • Otrzymane dziękuję: 106
Krzew do ok. 2 m dający odrosty korzenne, o bardzo przeciętnych wymaganiach siedliskowych.
Jako jeden z pierwszych rozwijający wiosną liście, w lipcu tworzy białe i dzięki długim pręcikom, puszyste wiechy miododajnych kwiatów.

Tawlina jarzębolistna 'Sem' (Sorbaria sorbifolia)
Odmiana o młodych liściach różowo - pomarańczowych, z czasem przebarwiających się na żółto - zielono. Wczesną wiosną, gdy większość ogrodu jeszcze śpi młode listki na krzewie z pewnej odległości wyglądają niemal jak kwiaty.
Krzew godny polecenia - ładny i bezproblemowy.
Ostatnio zmieniany: 21 Sty 2016 14:03 przez .


Zielone okna z estimeble.pl

Odp: Tawlina jarzębolistna (Sorbaria sorbifolia) 03 Lip 2012 19:17 #52176

  • artam
  • artam's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8385
  • Otrzymane dziękuję: 2682
A ja kupiłam dziś taką tawlinę...Szukam trochę na oślep, wpisuję Purpurea ;) i nic nie ma..Może ktoś wie, jaka to odmiana? Liście ma całkiem brązowe, a dolne, starsze wręcz purpurowe....



Odp: Tawlina jarzębolistna (Sorbaria sorbifolia) 06 Lip 2012 15:29 #52902

  • jo90
  • jo90's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Adam
  • Posty: 157
  • Otrzymane dziękuję: 106
Marto, czy ta tawlina ciągle utrzymuje takie przebarwienie? Jako, że mam ostatnio trochę wolnego czasu, a ograniczone pole działań, postanowiłem sprawdzić tą zagadkę i jak się okazuje bez rezultatu.
Cała sieć zdominowana jest przez jedną, jedyną odmianę - 'Sem', najbardziej czerwoną fotografię jaką udało mi się wyszperać, znalazłem na stronie naturegay, tamtejsza "False Spirea" zdaje się mieć również zaróżowione kwiatostany, może to jedynie "photoshop effect", ciekawe jak będzie u Ciebie.
Niestety nie ma tam podanej nazwy odmianowej, a w opisie czytamy, że liście są "deep green", jednym słowem - klapa :(
Ostatnio zmieniany: 06 Lip 2012 15:37 przez jo90.

Odp: Tawlina jarzębolistna (Sorbaria sorbifolia) 08 Lip 2012 19:21 #53300

  • artam
  • artam's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8385
  • Otrzymane dziękuję: 2682
Adamie, dziękuję, że zadałeś sobie tyle trudu, ja też nic nie znalazłam... Zaczynam podejrzewać, że to może być efekt jakiegoś zaniedbania, bo kupiłam ją w takiej szkółce, jedynej w swoim rodzaju :dry: , więcej takich na Lubelszczyźnie nie ma! Choć wygląda zdrowo i nadal utrzymuje taki kolor... Zobaczymy, co z niej wyrośnie! ;)

Odp: Tawlina jarzębolistna (Sorbaria sorbifolia) 01 Sie 2012 17:02 #58664

  • berta
  • berta's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 200
  • Otrzymane dziękuję: 195
A to moja tawlina. Ponoć jej docelowa wysokość to 1m...


tawlina.jpg

Tawlina jarzębolistna (Sorbaria sorbifolia) 15 Lut 2015 19:34 #340698

  • Leszek.G
  • Leszek.G's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1347
  • Otrzymane dziękuję: 709
Czas ruszyć temat :silly:
Czy ktoś może ciął Tawlinę po bokach jak żywopłot? Chodzi o to czy szybko rozłazi się na boki po cięciu. Odrosty niech sobie będą - na mojej glinie daleko nie zajdą :evil:

Tawlina jarzębolistna (Sorbaria sorbifolia) 04 Mar 2015 09:58 #345411

  • Leszek.G
  • Leszek.G's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1347
  • Otrzymane dziękuję: 709
Czyli po przycięciu wraca do formy pierwotnej nijako :think: Znaczy na żywopłot się nie nada bo za szybko odrastać będzie :jeez:


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.210 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum