TEMAT: Dyskusja ogólna na temat storczyków

Dyskusja ogólna na temat storczyków 04 Kwi 2012 20:24 #20707

  • 's Avatar
Zostałam obdarowana dwoma storczykami, póki kwitły , podlewałam i tyle .Kompletnie nie znam się na ich uprawie i stąd ten watek a w nim prośba : poradźcie początkującym storczykarzom, co dalej? Kwiaty przekwitły, roślinki raczej straszą, niż zdobią... Co robić, aby znów cieszyły nasze oczy?

:bye:
Ostatnio zmieniany: 04 Kwi 2012 20:25 przez .


Zielone okna z estimeble.pl

Dyskusja ogólna na temat storczyków 04 Kwi 2012 20:25 #20709

  • Adamon
  • Adamon's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • http://www.storczykarze.pl/for​um/index.php
  • Posty: 78
  • Otrzymane dziękuję: 8
Na początek potrzebuję wiedzieć, co to za gatunek, bo nie będę wiedział jak pomóc :)
Może dodasz jakieś zdjęcie ?
Postaram się pomóc.
Adam ;)
www.storczykarze.pl - forum o storczykach, porady, opisy uprawy, a przede wszystkim luźne rozmowy o naszych kolekcjach.Zapraszamy wszystkich pragnących dowiedzieć się czegoś o storczykach lub o nich porozmawiać.

Dyskusja ogólna na temat storczyków 04 Kwi 2012 20:27 #20711

  • 's Avatar
Upssss.... znajdę fotkę i zaraz wrzucę. :flower1:
Znalazłam , choć niewiele widać.Nie mam żadnej karteczki z odmianą ( gatunkiem? :P ).Drugi był chyba taki sam, różnił się kolorem i był malusi( na fotce, to ten kikutek po lewej).

.


Czy istnieją jakieś uniwersalne rady dotyczące wszystkich storczyków?
Ostatnio zmieniany: 04 Kwi 2012 20:43 przez .

Dyskusja ogólna na temat storczyków 06 Kwi 2012 11:51 #21372

  • 's Avatar
Podnoszę, może ktoś pokusi o rady dla nas - storczykowych inaczej. :P



:bye:
Ostatnio zmieniany: 07 Kwi 2012 19:15 przez .

Dyskusja ogólna na temat storczyków 06 Kwi 2012 12:07 #21376

  • dorciaj
  • dorciaj's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4349
  • Otrzymane dziękuję: 836
Pola - to mi wygląda na popularnego falka ;) czyli Phalaenopsis . Ja je uwielbiam :woohoo: . Uważane są za najłatwiejsze w uprawie wśród storczyków - ale niektórzy twierdzą, że najtrudniejsze :blink: - skłaniałaby się do tych pierwszych :rotfl1: .
Czy on jest w podłożu dla storczyków? - bo na fotce niestety nie widać :dry: i przydałaby się fota korzeni ;)
Dorcia :garden:
Świat Dorci 2016
Archiwum... 2015,2014,2013,2012

Dyskusja ogólna na temat storczyków 06 Kwi 2012 12:10 #21378

  • 's Avatar
Tak, dostałam je oba w prezencie,przesadziłam do podłoża dla storczyków.
Chodzi mi o rady, co w ogóle z nimi robić : ile podlewać i jak często, czy i czym zasilać, co robić z pędem po przekwitnięciu. O wszystkie podstawowe info. :garden1:

Dyskusja ogólna na temat storczyków 06 Kwi 2012 12:28 #21379

  • dorciaj
  • dorciaj's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4349
  • Otrzymane dziękuję: 836
To tak na szybko ;)

Podlewanie
Najczęściej popełnianym błędem przez początkujących jest przelewanie storczyków. Ja każdemu, kto zaczyna przygodę z falkami, polecam namaczanie - a nie podlewanie ;). Jak i kiedy namaczać? i na czym to polega? - Patrzymy na korzonki naszego storczyka. Jeśli są srebrne, tak jakby zwiędnięte, bierzemy naszą roślinkę i wstawiamy na 20-30 minut do miski z wodą (woda odstana, o temp. pokojowej ;) ). Jak się już namoczy, podnosimy nad miską i pozwalamy wycieknąć wodzie z doniczki. Po tym zabiegu korzonki widoczne przez przezroczystą doniczkę powinny być zazielenione :) . Odstawiamy roślinkę na swoje miejsce. Następne podlewanie dopiero jak korzonki znów mocno przeschną.

Pęd kwiatowy
Nie wiem jak inni storczykarze - ale ja pędu kwiatowego nie tykam dopóki nie zdrewnieje - czyli nie uschnie na amen. Jeśli roślinka nam przekwitnie, a pęd jest nadal normalnego koloru, to go nie ruszamy - tylko zostawiamy w spokoju. Na tym pędzie nasz storczyk zakwitnie jeszcze raz, a może nawet więcej niż raz :whistle: :woohoo: - czego każdemu życzę :woohoo:

Ogólne rady
- falki nie bez powodu sprzedawane są w przezroczystych doniczkach ;) - korzenie (nie tylko te powietrzne) muszą mieć dostęp do światła :)
- warto zraszać korzenie powietrzne - zwłaszcza w okresie grzewczym - są do tego specjalne mgiełki do storczyków (ja często używam po prostu wody destylowanej)
- jeśli chodzi o nawożenie - to jest dostępnych kilka preparatów dedykowanych storczykom - ja swoje 'głodzę' bo zasilam baaardzo rzadko, a na kwitnienia nie narzekam :whistle:

Mam nadzieję, że coś się z tego przyda - jakby coś było niejasne to dopytuj :bye:
Dorcia :garden:
Świat Dorci 2016
Archiwum... 2015,2014,2013,2012
Ostatnio zmieniany: 18 Maj 2012 09:09 przez Hiacynta. Powód: literówki
Za tę wiadomość podziękował(a):

Dyskusja ogólna na temat storczyków 06 Kwi 2012 12:38 #21382

  • dorciaj
  • dorciaj's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4349
  • Otrzymane dziękuję: 836
Literatura fachowa - podaje, że półcień :whistle: - ale ja bym określiła to jako - stanowisko jasne, ale nie w pełnym słońcu ;)
Dorcia :garden:
Świat Dorci 2016
Archiwum... 2015,2014,2013,2012
Za tę wiadomość podziękował(a):

Dyskusja ogólna na temat storczyków 06 Kwi 2012 15:09 #21415

  • mag
  • mag's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2478
  • Otrzymane dziękuję: 1176
dorciaj wrote:
- jeśli chodzi o nawożenie - to jest dostępnych kilka preparatów dedykowanych storczykom - ja swoje 'głodzę' bo zasilam baaardzo rzadko, a na kwitnienia nie narzekam :whistle:

No wlaśnie, moja przyjaciółka swoją kolekcję falków trzyma w ceramicznych osłonkach ( co im o dziwo wcale nie przeszkadza :eek3: ) oraz regularnie faszeruje jakimiś pałeczkami, czy tabletkami nawozowymi i efektem jest stosunkowoo słabe kwitnienie i monstrualne liście... więc chyba głodówka jest zdecydowanie lepszą opcją.

Dyskusja ogólna na temat storczyków 06 Kwi 2012 22:48 #21590

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Jeszcze dodam parę spostrzeżeń, do namaczania woda powinna być miękka, stosuję przegotowaną lub zdemineralizowaną. po przekwitnięciu obcinamy pęd kwiatowy, tak, aby pozostawić 1-2 oczka kwiatowe, wtedy phallenopsis powtarza kwitnienie (z oczka kwiatowego wyrasta kolejny pęd). Do namaczania czasem stosuję nawóz do storczyków.
Stoją u mnie na wschodnim parapecie - latem słońce od rana do ok. 11.
Ostatnio zmieniany: 06 Kwi 2012 22:51 przez Hiacynta.

Dyskusja ogólna na temat storczyków 05 Maj 2012 18:56 #32737

  • kokolidek
  • kokolidek's Avatar
Na liściach ostatnio kupionego w LM storczyka zauważyłam jakby malutkie kawałeczki wełny, większy był na wierzchu, ale pomyślałam, że to "coś" wpadło przez okno i wytarłam, a dopiero później obejrzałam delikwenta. Co to może być i co zrobić?

Dyskusja ogólna na temat storczyków 05 Maj 2012 19:26 #32740

  • Michał
  • Michał's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4161
  • Otrzymane dziękuję: 2428
Alu czy tczy opisany przez ciebie delikwent wyglądał podobnie do tego

welnowce-1.jpg

Są to szkodniki najczęściej żerujące na pędach kwiatowych i samych kwiatach.Wysysają one soki z rośliny na której się pojawiają.Niestety to największa zmora osób posiadających storczyki.Pomimo tego że są one mało ruchliwe to bardzo często przechodzą z rośliny na roślinę w drzym ich stłoczeniu.Wełnowce pokryte są kleistą "przędza" ,"watą" ,która chroni je przed przedostawaniem się pod nią jakich kol wiek środków owadobójczych.Jedynym sposobem na unicestwienie tych szkodników jest zastosowanie dość radykalnych środków.

1)Pierwszym krokiem jest wyciągniecie storczyka z podłoża.Podłoże oczywiście wyrzucamy bo prawdopodobieństwo siedzenia w nich szkodnika jest ogromne.
2)Jeśli nie posiadamy nowych doniczek wyparzamy starą doniczkowe wodą i dokładnie ją myjemy.
3)Całego storczyka wraz z korzeniami dokładnie kąpiemy w wodzie z płynem do naczyń .Płyn powoduje po prostu dudnienie szkodnika ponieważ jest tłusty i nie dopuszcza tleny do niego.Roślinę w takiej kąpieli zostawiamy na co najmniej 30minut.Woda nie może być lodowata ani za ciepła może to doprowadzić do oparzenia lub porażenia jej.Nie ujmy się kapach roślin w taki sposób jedyne co może się stać to zasuszyć kwiaty bo porostu są delikatne .Reszcie rośliny na pewno nic nie będzie.
W czasie kąpieli jeśli mamy duże skupiska "wełny" musimy ją delikatnie usunąć patyczkiem do uszu.
4)Ja po kąpieli często spryskuje jeszcze całą roślinę środkiem w spreju na bazie czosnku.
5)Przed posadzeniem rośliny należ dokładnie dać jej ociec i osuszyć stożek wzrostu ręcznikiem papierowym złożonym w rożek.Taki zabieg musi zostać zastosowany ponieważ woda może doprowadzić do zgnicia rośliny w miejscu z którego wyrastają młode liście.
6)Sadzimy roślinę z powrotem do świeżego podłoża.Odstawiamy ją w miejsce odseparowane od innych roślin.
7)Roślinę poddajemy obserwacji przez jakiś czas.Jeśli pojawia się jakieś objawy nawrotu szkodników ponawiamy procedurę kąpieli.

Ja ostatnio kąpałam swoją roślinę zarażona tymi szkodnikami najpierw w płynie do naczyń a za chwile po tej kąpieli w mydle ogrodniczym czosnkowym.

Fragment ten został przytoczony z http://www.storczykarze.fora.pl/choroby-i-szkodniki-storczykow,11/welnowce,102.html
Ostatnio zmieniany: 07 Lut 2013 22:05 przez Hiacynta. Powód: wymiana zdjęć

Dyskusja ogólna na temat storczyków 05 Maj 2012 19:56 #32748

  • kokolidek
  • kokolidek's Avatar
Michale - dzięki za szybką reakcję, to chyba jednak to :placze:

Zdjcie-0005.jpg


Zdjcie-0004.jpg


Zdjcie-0003.jpg


Ratować - czy wyrzucić, bo boję się o inne, na szczęście nowe storczyki zawsze lądują na parterze, a dopiero jak stracą kwiaty wynoszę je na piętro. Ale dzisiaj zniosłam do niego na okno dwa inne :hammer: , mogły to "podłapać"?

Dyskusja ogólna na temat storczyków 05 Maj 2012 20:09 #32750

  • Michał
  • Michał's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4161
  • Otrzymane dziękuję: 2428
Najlepiej o nie zawalczyć najpierw spróbuj usunąć delikatnie wełnowce, potem weź trochę płyny do naczyń na palce i umyj nim całą roślinkę(musisz ją wyjąc z podłoża i dokładnie umyć)potem spłucz płyn bo inaczej zatkasz pory liściom przez które następuję wymiana gazowa
Możesz zrobić specyfiki pomoce zwalczyć wełnowce samodzielnie
Z czego przygotować: czosnek,
Rodzaj preparatu: wyciąg,
Jak przygotować: 200g ząbków roztartego czosnku zemleć, zalać 10 L wody i odstawić na 3 lub 4 dni, nie rozcieńczać,
Kiedy stosować: wiosną i latem, zapobiegawczo i przy porażeniu,
Miejsce zastosowania: na rośliny,

Z czego przygotować: czosnek,
Rodzaj preparatu: wywar,
Jak przygotować: 200g ząbków roztartego czosnku zemleć, zalać 10 L wody na 24 godziny, gotować 20 min., nie rozcieńczać,
Kiedy stosować: wiosną i latem zapobiegawczo oraz przy porażeniu,
Miejsce zastosowania: na rośliny,

Wyciąg z łusek cebuli
200 g łusek z cebuli zalać 10 litrami ciepłej wody. Pozostawić na okres 4 - 5 dni

Podałem te preparaty których sam używałem, czosnek jest bardzo bakteriobójczy ale także świetnie działa na wszelkie intruzy, Trzymam kciuki aby ci się udało, oczywiście zapobiegawczo możesz tym popsikać resztę storczyków które mogły mieć bliski kontakt zarażonymi osobnikami

źrudłohttp://www.storczykarze.pl/forum/viewtopic.php?f=12&t=229
Ostatnio zmieniany: 05 Maj 2012 20:13 przez Michał.

Dyskusja ogólna na temat storczyków 05 Maj 2012 20:12 #32751

  • mag
  • mag's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2478
  • Otrzymane dziękuję: 1176
Kokodilku, to wełnowiec na 100%... i to dość zmasowany atak :evil: Ja bym sięgnęła po chemię. Jeden oprysk na dworze i po kłopocie. W takich wypadkach stosuję 'ProAgro', nasz rodzimy specyfik, świństwo, ale działa :mad2:

Dyskusja ogólna na temat storczyków 05 Maj 2012 20:28 #32756

  • kokolidek
  • kokolidek's Avatar
mag wrote:
W takich wypadkach stosuję 'ProAgro', nasz rodzimy specyfik, świństwo, ale działa :mad2:
Zmasowany, bo ja go nie oglądałam. M kupił przed świętami, ustawił i raz tylko podlewałam. Nie miałam czasu oglądać, a dzisiaj nadrabiam zaległości w domu, bo pada i :eek3: niespodzianka.
A przed spryskaniem świństwem usunąć tego wełnowca, czy to jego "z buta"?
Wywaliłabym kwiatka, ale M kupuje zawsze dwa "do pary".
Dzięki Wam :thanks:

Michale- dzięki za przepisy na własne środki, ale jutro będę w sklepie to kupię chemię i od razu zastosuje, bo na tamte środki trzeba czekać.

Dyskusja ogólna na temat storczyków 05 Maj 2012 20:40 #32762

  • mag
  • mag's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2478
  • Otrzymane dziękuję: 1176
Alu, ja nie usuwam, tylko od razu pryskam. Jest jednak jeden problem, ten specyfik jest dostępny chyba tylko w starych sklepach ogrodniczych, takich bardziej rolniczych. Te 'nowoczesne' i marketowe mają bayerowski odpowiednik 'Provado', tylko 3 x droższy :oops:

Dyskusja ogólna na temat storczyków 05 Maj 2012 20:50 #32770

  • kokolidek
  • kokolidek's Avatar
mag wrote:
Te 'nowoczesne' i marketowe mają bayerowski odpowiednik 'Provado', tylko 3 x droższy :oops:
No to może się okazać, że za cenę specyfiku to ja sobie 3 storczyki kupię :happy:
Dzięki - zobaczymy co za skład mają i ile kosztują i się zastanowię. Gdzieś czytałam coś o rozcieńczonym alkoholu (do przecierania roślin), ale to może nie o tego "dziada" chodziło. Tak się zastanawiam, czy nie spryskać go Cillitem - kamień, rdza, bo on wszystko rusza. A skoro rąk nie pali to i storczyk powinien przeżyć, a kwiatów już nie ma i tak, bo przekwitł.
Ostatnio zmieniany: 05 Maj 2012 20:50 przez kokolidek.


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Tola, Carmen
Wygenerowano w 0.386 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum