Kiedyś w sklepach królowała mąka krupczatka, tortowa i wrocławska, nie było problemu z wyborem. Teraz pojawiają się coraz bardziej wymyślne nazwy mąki, zaczęłam się więc zastanawiać, skąd mam wiedzieć, jaką mąkę do czego kupować
Od czego są podręczniki towaroznawstwa
Każda mąka powinna mieć oznaczenie liczbowe, im jest ono większe, tym więcej minerałów mąka zawiera, gdyż zmielono większą część okrywy nasiennej.
Obecnie produkuje się następujące typy mąki pszennej:
450 - tzw. mąka tortowa, otrzymana z oczyszczonego ziarna pszenicy, wchłania dobrze tłuszcz, cukier i wodę. Otrzymane z takiej mąki ciasto jest puszyste i delikatne. Taka mąka jest idealna do wypieku ciast biszkoptowych. Mąka ta jest z kolei mniej lepiąca, nie nadaje się więc na pierogi.
480 - mąka szymanowska,
500 - mąka wrocławska, poznańska, szymanowska; ta mąka jest przeznaczona do klusek, naleśników i pierogów, dobrze z niej udają się też ciasta drożdżowe, pizza, francuskie i półfrancuskie.
500 - tzw. krupczatka ma kaszkowatą strukturę, przypomina drobniutką kaszkę mannę, stąd nazwa, bo krupy to staropolska kasza. Jest ona idealna do wyrobu ciast kruchych, zagęszczania sosów, na makaron, do zapiekanek.
550 - mąka luksusowa, nadaje się do ciast drożdżowych, pączków, faworków, placków smażonych w głębokim tłuszczu. Do ciasta naleśnikowego, makaronowego, pierogowego. Na knedle, kopytka i pierogi. Chleb z takiej mąki jest mocno wyrośnięty, puszysty.
580 - mąka przeznaczona do makaronów
750 - mąka chlebowa, najlepiej z takiej mąki udaje się chleb oraz pizza.
850 - mąka makaronowa.
950 - mąka bułkowa, bułki, chleb, pizza, rogale. Chleb z takiej maki, zwłaszcza pieczony na zakwasie, ma cięższą konsystencję, gorzej wyrasta, jest bardziej zwarty.
1400 - mąka sitkowa składa się z części okrywy nasiennej (otręby), ale grubsze części otrębów zostały odsiane przez sito, stąd nazwa tej mąki.
1850 - mąka graham, pełnoziarnista, drobno mielona. W procesie produkcji tej mąki wszystkie części ziarna są silnie rozdrabniane. Z drobno zmielonego bielma powstaje biała mąka, do której następnie dodawane są pozostałe zmielone części. Gotowy produkt zawiera około 83% bielma, 14,5% otrębów i 2,5% zarodków - ma taki sam skład jak całe ziarno. Ciasto chlebowe z tej mąki wymaga dodania większej ilości wody niż z mąkami pszennymi o niższym typie. Nazwę mąka ta wzięła od prezbiteriańskiego pastora Sylvestra Grahama, jednego z pierwszych propagatorów idei zdrowego odżywiania.
2000 - mąka razowa, grubo mielona, w swoim składzie posiada drobne kawałeczki otrębów. Jest to mąka mielona tylko raz, stąd jej nazwa.
Typy mąki żytniej:
580 - mąka żytnia jasna
650 - mąka żytnia jasna
720 - tzw. mąka pytlowa. Nazwa tej mąki pochodzi od słowa pytel. Pytel jest to sito służące do przesiewania drobno zmielonego ziarna, w efekcie uzyskiwano mąkę delikatną, pozbawioną większej ilości otrębow.
800 - mąka żytnia jasna
950 - mąka żytnia jasna
1400 - mąka sitkowa żytnia
1850 - mąka starogardzka, z całego ziarna, jest nieco delikatniejsza, niż mąka razowa, otręby są w niej drobno przemielone.
2000 - razowa, z pełnego przemiału, posiada widoczne cząstki otrębów, do chleba. Z takiej mąki najszybciej można uzyskać pracujący zakwas. Wymaga dodania do ciasta większej ilości wody niż inne mąki.