TEMAT: SPRAWDZONE PRZEPISY NA PRZETWORY DOMOWE NA ZIMĘ DO SŁOIKÓW

SPRAWDZONE PRZEPISY NA PRZETWORY DOMOWE NA ZIMĘ DO SŁOIKÓW 04 Cze 2017 08:47 #545753

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20234
  • Otrzymane dziękuję: 64542
Reniu, spróbuj z tego przepisu, może zamiast botwinki dasz liście musztardowca ....
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): Renia


Zielone okna z estimeble.pl

SPRAWDZONE PRZEPISY NA PRZETWORY DOMOWE NA ZIMĘ DO SŁOIKÓW 04 Cze 2017 09:25 #545758

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Ja ukisiłam. Bardzo dobre potem sosy wychodzą np do jajek. Ukiszone miksuje i dodaję do beszamelu.
Za tę wiadomość podziękował(a): Renia

SPRAWDZONE PRZEPISY NA PRZETWORY DOMOWE NA ZIMĘ DO SŁOIKÓW 04 Cze 2017 17:37 #545902

  • Renia
  • Renia's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 294
  • Otrzymane dziękuję: 815
Dzięki. Też myślałam o kiszeniu :) zrobię po kilka słoików jak botwinka i kilka zakiszę.
Pozdrawiam, Renia :)
Ostatnio zmieniany: 04 Cze 2017 19:15 przez Hiacynta. Powód: literówki

SPRAWDZONE PRZEPISY NA PRZETWORY DOMOWE NA ZIMĘ DO SŁOIKÓW 04 Cze 2017 21:35 #546052

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20234
  • Otrzymane dziękuję: 64542
Nastawiłam liście musztardowca Red Giant na kiszenie; wrzuciłam do zalewy listek laurowy, ziele angielskie, szczyptę kminku, czarnego pieprzu i kilka ziaren kolendry. Chodzi za mną kwasiora - kwaśna zupa a'la szczawiowa, koniecznie z jajkiem i dużą ilością koperku.
Stanowczo za późno wysadziłam rozsadę i zamiast gołąbków z dużych liści mam kiszonkę z małych. Kwiatostany odrzuciłam oczywiście ....
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): Forumowa Żabula, Renia

SPRAWDZONE PRZEPISY NA PRZETWORY DOMOWE NA ZIMĘ DO SŁOIKÓW 06 Cze 2017 11:56 #546412

  • Forumowa Żabula
  • Forumowa Żabula's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8491
  • Otrzymane dziękuję: 3477
Aniu (Adasiowa), co tego roku będziesz robiła w słoiki?
Dobrego dnia. Pozdrawiam.

SPRAWDZONE PRZEPISY NA PRZETWORY DOMOWE NA ZIMĘ DO SŁOIKÓW 06 Cze 2017 18:30 #546510

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20234
  • Otrzymane dziękuję: 64542
Żabulka, pod warunkiem, że będzie co w te słoiki wkładać ;-), to w pierwszej kolejności zrobię truskawki w wersji błyskawicznej, czyli z Żelfiksem - nie tracą walorów smakowych ani kształtu, pięknie pachną i pasują do naleśników :)
Jeśli dojrzeją porzeczki, to pójdą na tradycyjnie wysmażane dżemy, ze śliwek zrobimy powidła i marynatę, a wiśnie kupię na targu - zasypane cukrem i zapasteryzowane to poezja w gębie ;-)
No i warzywa .... na pewno sałatki ogórkowe, przeciery pomidorowe, obowiązkowo buraczki, paprykowe wariacje i sałatki wielowarzywne, tudzież patisony z pieczarkami, bo to schodzi u nas najczęściej. Aaaaa, kiszona kapusta z marchewką :hearts:
Tyle, jeśli chodzi o plany, bo praktyka może okazać się skrajnie odmienna....

A u Ciebie Żabula, co w tym roku zagości w spiżarni ???
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....

SPRAWDZONE PRZEPISY NA PRZETWORY DOMOWE NA ZIMĘ DO SŁOIKÓW 06 Cze 2017 20:36 #546553

  • Forumowa Żabula
  • Forumowa Żabula's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8491
  • Otrzymane dziękuję: 3477
U mnie w planach zagospodarowania naszej spiżarni będzie w każdej ilości sos słodko-kwaśny, buraczki z czosnkiem, ogórki po kozacku, ogórki kanapkowe, papryka marynowana mojej mamy, papryka marynowana z miodem, leczo bez kiełbasy, sałatka warzywna (5-cio składnikowa), sałatka z cukinii i papryki, sałatka z ogórków na ostro, przeciery pomidorowe (zwykły i aromatyzowany bazylią i tymiankiem), wiśnie (kompot i w cukrze), gruszki w słodkiej zalewie. Może pokuszę się jeszcze na zrobienie czegoś z moreli lub brzoskwiń. Aha, no i koniecznie jabłka prażone na jabłecznik!! I nie wiem co jeszcze. :think: Ale to wyjdzie z czasem. Już się nie mogę doczekać rozpoczęcia sezonu przetworowego!!
Dobrego dnia. Pozdrawiam.

SPRAWDZONE PRZEPISY NA PRZETWORY DOMOWE NA ZIMĘ DO SŁOIKÓW 06 Cze 2017 20:51 #546560

  • Pestka
  • Pestka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1624
  • Otrzymane dziękuję: 8497
Krysiu sezon tuż tuż, truskawki pierwsze w kolejce chociaż ja już zerwałam część jagody kamczackiej i zamroziłam :dance: . Sezon więc już otwarty
pozdrawiam Grażyna

Ogrodnictwo to ćwiczenie optymizmu.
Czasami jest triumfem nadziei nad doświadczeniem
(Marina Schinz)

SPRAWDZONE PRZEPISY NA PRZETWORY DOMOWE NA ZIMĘ DO SŁOIKÓW 06 Cze 2017 21:11 #546569

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20234
  • Otrzymane dziękuję: 64542
Jagódkę kamczacką, pierwszy zbiór w mojej karierze, zebrałam w oszałamiającej ilości pół szklanki ( dwa ubiegłoroczne krzaczki ) - zjadłam z jogurtem, bo same to jakoś tak .... kwaśno :supr:
A z moreli Żabulka, koniecznie zrób dżem-powidła z rodzynkami - śmiem twierdzić, że jest lepszy niż powidła śliwkowe :) Jak będziesz chciała, znajdę przepis, chociaż powinien tu być.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....

SPRAWDZONE PRZEPISY NA PRZETWORY DOMOWE NA ZIMĘ DO SŁOIKÓW 07 Cze 2017 07:31 #546640

  • zielonajagoda
  • zielonajagoda's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3084
  • Otrzymane dziękuję: 5968
Sezon truskawkowy już się zaczął, zróbcie choć ze dwa słoiczki dżemu truskawkowego z płatkami róży jadalnej, ja uwielbiam smak tego dżemu, truskawki z posmakiem róży :)

SPRAWDZONE PRZEPISY NA PRZETWORY DOMOWE NA ZIMĘ DO SŁOIKÓW 07 Cze 2017 09:41 #546666

  • Forumowa Żabula
  • Forumowa Żabula's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8491
  • Otrzymane dziękuję: 3477
Aniu, pewnie że chcę przepisik!

Tolcia a do takich dżemów można dodawać płatki z obojętnie jakiej odmiany róży, byleby mocno pachniała?
Dobrego dnia. Pozdrawiam.

SPRAWDZONE PRZEPISY NA PRZETWORY DOMOWE NA ZIMĘ DO SŁOIKÓW 07 Cze 2017 10:57 #546674

  • anianiekurzak
  • anianiekurzak's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 639
  • Otrzymane dziękuję: 849
Na taki przepis to ja też byłabym chętna... Aniu :hug:

Iwonko a tych płatków róży to pewnie sporo trzeba :whistle:
Pozdrawiam serdecznie Ania.
Ostatnio zmieniany: 07 Cze 2017 10:59 przez anianiekurzak.
Za tę wiadomość podziękował(a): Forumowa Żabula

SPRAWDZONE PRZEPISY NA PRZETWORY DOMOWE NA ZIMĘ DO SŁOIKÓW 07 Cze 2017 18:02 #546731

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20234
  • Otrzymane dziękuję: 64542
Dziewczęta, bardzo proszę :)
Zamieściłam ten przepis dawno, więc podaję tylko link TUTAJ

Przy okazji przeczytajcie recepturę na dżem brzoskwiniowo-porzeczkowy, może się przyda w przyszłości ?

Właśnie Jagódko, ile średnio płatków róży dodajesz do jednego słoiczka ? I czy wstępnie należy je spreparować, czy po prostu wrzucić surowe?
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): kasik 69, Forumowa Żabula, anianiekurzak

SPRAWDZONE PRZEPISY NA PRZETWORY DOMOWE NA ZIMĘ DO SŁOIKÓW 13 Cze 2017 14:01 #548170

  • Szymek
  • Szymek's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 220
  • Otrzymane dziękuję: 331
Jako, że moja ręka co jakiś czas grzebie w słoju, to podzielę się spostrzeżeniami. Wczoraj po pierwszej dobie wąchając słój, powiedziałbym, że będą ogórki kiszone, a chili smakowało normalnie. Dziś moim oczom ukazało się musowanie. Wąchając słój wiem już, że w środku jest papryka, zapach naprawdę przyjemny. Smak zalewy też już się zmienił, a papryka nabrała słodkości i lekkiej kwaskawości(jak ogórki małosolne na początku kiszenia), oraz przeszła aromatem czosnku i kopru :yummi: zapowiada się bardzo dobrze ;)
Ostatnio zmieniany: 13 Cze 2017 14:04 przez Szymek.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Armasza, Kasionek

SPRAWDZONE PRZEPISY NA PRZETWORY DOMOWE NA ZIMĘ DO SŁOIKÓW 17 Cze 2017 21:25 #549112

  • Pestka
  • Pestka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1624
  • Otrzymane dziękuję: 8497
U mnie cukinia już kwitnie więc wkrótce powędruje i do słoików.Bardzo lubimy cukinię z cynamonem.
2 średnie cukinie przekroić wzdłuż usunąć środek wraz z pestkami, a ten twardy miąż pokroić w paski(słupki) szer. ok.1,5cm,a wysokość taka aby zmieściły się do słoika i dały się zalać zalewą.Układamy ciasno w słoikach.
Zalewa:
3,5 szklanki cukru
3,5 szklanki wody
1 szklanka octu 10%
1 cukier waniliowy
5 szt. goździków
trochę mielonej gałki muszkatałowej
1/2 łyżeczki cynamonu
Zalewę zagotować wyjąć goździki i gorącą zalać ułożoną w słoikach cukinię.Słoiki ustawiamy w garnku z gorącą wodą i pasteryzujemy 20 min.

Kiedy dostałam ten przepis byłam nastawiona do niego sceptycznie, zrobiłam ją i byłam miło zaskoczona jej smakiem . Dla mnie pychotka.
pozdrawiam Grażyna

Ogrodnictwo to ćwiczenie optymizmu.
Czasami jest triumfem nadziei nad doświadczeniem
(Marina Schinz)
Ostatnio zmieniany: 17 Cze 2017 21:29 przez Pestka.
Za tę wiadomość podziękował(a): Forumowa Żabula, Kaja, rozalia, Betula

SPRAWDZONE PRZEPISY NA PRZETWORY DOMOWE NA ZIMĘ DO SŁOIKÓW 17 Cze 2017 21:45 #549123

  • Forumowa Żabula
  • Forumowa Żabula's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8491
  • Otrzymane dziękuję: 3477
Pestko, a np. do czego używasz tak zrobionej cukinii? Bo sam przepisik wydaje mi się wart wypróbowania, więc tego roku zrobię na próbę kilka takich słoiczków.
Dobrego dnia. Pozdrawiam.

SPRAWDZONE PRZEPISY NA PRZETWORY DOMOWE NA ZIMĘ DO SŁOIKÓW 18 Cze 2017 17:05 #549245

  • Pestka
  • Pestka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1624
  • Otrzymane dziękuję: 8497
Ja serwuję taką cukinię jako dodatek do drugiego dania przeważnie do drobiu, dobrze smakuje do kanapek i lubię ją tak zwyczajnie pochrupać bez niczego
pozdrawiam Grażyna

Ogrodnictwo to ćwiczenie optymizmu.
Czasami jest triumfem nadziei nad doświadczeniem
(Marina Schinz)
Za tę wiadomość podziękował(a): Forumowa Żabula

SPRAWDZONE PRZEPISY NA PRZETWORY DOMOWE NA ZIMĘ DO SŁOIKÓW 18 Cze 2017 17:34 #549250

  • Forumowa Żabula
  • Forumowa Żabula's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8491
  • Otrzymane dziękuję: 3477
Dzięki. Wypróbuję na bank. A ja takie ciekawostki lubię.
Dobrego dnia. Pozdrawiam.
Za tę wiadomość podziękował(a): Pestka


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: pszczelarz5
Wygenerowano w 0.566 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum